Apple vydal iOS 4 pro iPhone a iPod touch - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple vydal iOS 4 pro iPhone a iPod touch

23. června 2010, 00.00 | Od pondělí se nabízí iOS 4 jako aktualizace firmwaru pro iPhone a iPod touch, plně ho však podporuje pouze novější hardware. iOS 4 přináší více než 100 různých novinek a desítky bezpečnostních oprav. A již probíhají též přípravy ke zprovoznění reklam iAd.

V zahajovacím projevu konference WWDC 2010 Steve Jobs představil nový iPhone 4 a také dokončený iOS 4, čtvrtou verzi svého mobilního operačního systému (dříve označovaného jako iPhone OS).

Jeho základní vlastnosti (tehdy ovšem ještě pod názvem iPhone OS 4) však Apple veřejnosti popsal už letos v dubnu, předvádění na WWDC se tak v mnohém opakovalo, ale přibylo i pár nových věcí a především jsme se dozvěděli, že jako aktualizace firmwaru stávajících iPhonů a iPodů touch bude iOS 4 vydán 21. června.

To bylo v pondělí a opravdu se ten den nová verze iOS objevila, je jako vždy dostupná prostřednictvím aktualizační funkce iTunes (iOS 4 vyžaduje iTunes 9.2 vydané minulý týden), velikost souboru firmwaru se liší podle cílového přístroje, pro iPhone 3GS činí 378 MB.

Všechny funkce iOS 4 podporuje pouze novější hardware

iOS 4 se stal první verzí mobilního softwaru Applu, jež nepodporuje veškerý dosavadní hardware užívající iOS, na původní iPhone a iPod touch z roku 2007 se již nainstalovat nedá.

Na ostatních iPhonech a iPodech touch pracuje, avšak starší modely nezvládají všechny nové funkce, konkrétně multitasking, vlastní tapety, ochrana dat a podpora Bluetooth klávesnic vyžadují alespoň iPhone 3GS anebo iPod touch třetí generace. (iPad zatím používá iOS 3.2, ovšem na podzim Apple slíbil vydat iOS 4 i pro něj, zřejmě stále půjde o poněkud odlišnou variantu.)

Nejlépe iOS 4 pochopitelně podporuje nový iPhone 4, který se v pěti zemích světa začne prodávat ve čtvrtek, ten ho ovšem bude mít nainstalovaný z výroby, stejně jako 8GB iPhone 3GS, co se bude prodávat spolu s ním jako levná alternativa.

Ze zpráv na Webu vyplývá, že uvolněnou verzi iOS 4 tvoří sestavení 8A293, tedy totožné s tím, které vývojáři dostali jako iOS 4 Golden Master Candidate už při zahájení WWDC 2010, k žádným následným změnám tak nedošlo.

Stručný přehled hlavních novinek iOS 4

iOS 4 přináší přes 100 novinek, ty hlavní Apple stručně popisuje na téhle stránce. (O řadě nových vlastností ale MůjMac informoval již dříve v rámci popisu beta verzí iPhone OS 4, novinky čtvrté beta verze přibližoval tento článek, z něhož se odkazy dostanete na popisy všech předchozích beta verzí.)

Tu asi nejdůležitější novinku, podporovanou ovšem jen na novějším hardwaru (na přístrojích s alespoň 256 MB RAM) představuje multitasking, možnost provozovat vedle sebe více aplikací třetích stran, a to aniž by to příliš snižovalo výkon, nebo nadměrně vyčerpávalo baterii.

Jeho implementace v podání Applu je trochu odlišná, využívá sedmi nových systémových služeb, jež dovolují, aby určité úlohy (třeba přehrávání hudby či VoIP hovor) skutečně běžely vedle dalších aplikací, ale většina aplikací se prostě uspí, dokud se k nim uživatel zase nevrátí.

Aplikace domovských obrazovek se nyní dají snadno uspořádávat do složek pro větší přehlednost, celkově tak lze mít na jednom přístroji až 2160 aplikací.

Zlepšil se také poštovní klient, zprávy ze všech účtů se zobrazují ve sjednocené schránce a dají se zobrazovat podle konverzačních vláken, přílohy se mohou otvírat v aplikacích třetích stran, a tak dále.

Tak jako na iPadu je teď možné i na iPhonech a iPodech touch s iOS 4 používat aplikaci iBooks pro čtení a nakupování elektronických knih. Přímo na iPhonu (nebo iPodu touch) se dají vytvářet přehrávací seznamy (playlisty), už se nemusí importovat z iTunes.

Pro fotoaparát iPhonu se nabízí pětinásobný digitální zoom a na iPhonech schopných nahrávat video se může, stejně jako to již dříve šlo pro fotografie, poklepáním na displej určit místo, na které se zaostří. Aplikace Photos pro správu fotografií nyní podporuje funkce Faces a Places známé z programu iPhoto na Macu.

V domovské obrazovce lze použít vlastní tapetu (jenom na novějších přístrojích s dostatečným výkonem). Kontrola překlepů funguje v řadě aplikací, v poštovním klientovi, v poznámkách a v dalších. Podobně se rozšířilo vyhledávání (prohledávat se dají též SMS zprávy). A ti, jimž nevyhovuje virtuální klávesnice, budou moci přes Bluetooth připojit k iPhonu bezdrátovou klávesnici (tak jako k iPadu).

Některé funkce budou dostupné pouze na iPhonu 4 (třeba videohovory FaceTime), ale těm se jistě dostane široké pozornosti, až se ve čtvrtek začne tento telefon prodávat, zde se jimi proto zabývat nebudeme.

Podrobné informace o iOS 4 nabízí řada serverů

Novinek je přirozeně podstatně víc a řada serverů přináší obsáhlé recenze a průvodce. Dobrý souhrn novinek iOS 4 předkládá iLounge, zmiňuje třeba ikony ovládání iPodu a tlačítko zamčení orientace obrazovky (o těch jsme však psali už v souvislosti s třetí beta verzí iPhone OS 4).

A zjistil, že iOS 4 pracuje také s klávesnicemi připojenými kabelem, problém je v tom, najít vyhovující klávesnici (iLounge zkusil použít klávesnicový dok iPadu spolu s iPodem touch).

Skutečně obsáhlý (osmistránkový) přehled novinek, předností a nedostatků iOS 4 nabízí Ars Technica a dalšího podrobného průvodce iOS 4 (včetně několika videoukázek) poskytuje TiPb.

Multimediálních prvků iOS 4 si všímá Macworld, připomíná, že v pozadí mohou hrát též aplikace třetích stran, budou-li uzpůsobeny pro iOS 4 (už se objevily kompatibilní verze aplikací Pandora a Ambience). A při návštěvě iTunes Store z přístroje s iOS 4 se již u skladeb a alb nezobrazuje znaménko plus, označující hudbu v nechráněném formátu iTunes Plus (AAC na 256 kb/s), což ukazuje, že nyní iTunes Store nabízí hudbu pouze v této formě.

Novinky iOS 4 popisuje rovněž AppleInsider, podotýká, že na iPhone a iPod touch přenáší řadu prvků z iPadu, vedle těch už zmíněných to jsou různé prvky uživatelského rozhraní či možnost přehrávání HTML5 videa přímo v okně prohlížeče.

A kromě novinek pro uživatele, které probírají všechny zde uvedené zdroje, připomíná také ty pro vývojáře. Jde především o nová API rozhraní, jež iOS 4 v řadě ohledů posouvají na úroveň Snow Leoparda, další se týkají podpory nového hardwaru (zejména toho v iPhonu 4) a též nových služeb Applu, především reklamní platformy iAd a herní sítě Game Center.

A Gizmodo nabízí výběr některých méně známých novinek, hlavně různých užitečných detailů.

iOS 4 zahrnuje přes 60 bezpečnostních oprav

Kromě oné více než stovky nových funkcí a vlastností ovšem iOS 4 přináší také četné bezpečnostní opravy, jejichž souhrn obsahuje tenhle podpůrný dokument. Oprav je přes 60, ale 50 z nich se týká WebKitu, jádra webového prohlížeče Mobile Safari a několik dalších souvisí s implementací WebKitu v iOS.

Mimoto iOS 4 už nedovoluje aplikacím třetích stran přímý přístup do fotoknihovny, protože umožňoval zjistit polohu uživatele bez jeho svolení. Dále zaceluje čtyři zranitelnosti rámce ImageIO, které dovolovaly útok prostřednictvím záškodnických obrazových souborů a napravuje dvojici chyb systému ochrany heslem, jež mohly nechat po vypnutí přístroj nechráněný.

A poslední opravy se týkají připojování k WiFi sítím a přetečení bufferu v komponentách CFNetwork, LibSystem a libxml.

Ke spuštění se připravuje také reklamní platforma iAd

Už jsme zmínili, že součást iOS 4 bude tvořit reklamní platforma iAd, ale ta ještě není funkční, rozběhne se až od 1. července. Avšak jak upozorňuje iLounge, v App Store se již objevily aplikace, které mají připravené místo na tyto interaktivní reklamy, zatím se ovšem místo nich zobrazí pouze oznámení, že jde o testovací reklamu.

A MacRumors k tomu dodává, že oddíl pro iAd už nabízí též iTunes Connect, rozhraní pro vývojáře aplikací. Apple tak již začal přijímat žádosti o zařazení reklam do aplikací, ale zobrazovat se v nich začnou teprve 1. července.

Z reklam iAd jistě nebude každý nadšený, proto Apple změnil podmínky obchodu iTunes Store v oblasti ochrany soukromí. Uživatelé nově dostali možnost zakázat, aby o nich iAd shromažďovala údaje v pozadí, stačí s daným přístrojem navštívit tuhle adresu.

Musí se to provést na každém přístroji s iOS 4 zvlášť, ale jak Apple upozorňuje, reklamy se tím nezablokují, pouze to zabrání cookie souborům a jiným technologiím, aby sledovaly dané zařízení a uzpůsobovaly podle toho předkládané reklamy. Funguje to samozřejmě jenom pro reklamy iAd. Apple zjevně tímto krokem chce předejít stížnostem a možná i žalobám na ochranu soukromí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

proč se mi to nenabízí pro iPad?

Autor: david Muž

Založeno: 23.06.2010, 15:32
Odpovědí: 0

po připojení iPadu do iTunes mi to říká, že moje verze 3.něco je aktuální. Nevíte, kdy bude iOS4 i pro iPad?
Nepřipadá vám těch "i" v jedný větě trochu moc?

Odpovědět na příspěvek

RE: proč se mi to nenabízí pro iPad?

Autor: Michal Muž

Založeno: 23.06.2010, 15:52

iHovno

Odpovědět na příspěvek

RE: proč se mi to nenabízí pro iPad?

Autor: Stepan Muž

Založeno: 23.06.2010, 19:04

Zdravim,
iOS na iPad bude na podzim. Alespon tak to bylo řečeno na WWDC2010.
Cuzz

Odpovědět na příspěvek

iPhone 3G

Autor: Stepan Muž

Založeno: 23.06.2010, 19:00
Odpovědí: 0

Zdravím,
s politováním musím oznámit, že iOS 4 na můj 3G iPhone je TRAGÉDIE. Nikdy jsem si nemyslel, že někdy něco od Apple takto nazvu, ale je to tak.
Praktické zkušenosti: např dnes při telefonátu jsem si potřeboval zapsat čislo - prejdu na HomeScreen otevru poznamky a.....nic.....a nic.....cca 30 vterin nez se mi otevrely poznámky, dalších 5 vterin nez se mi otevrela nova a dalsich 5 vterin nez se mi vubec ukazala klavesnice. V iPhonu mám cca 10 app a Z 16GB cca 12 GB hudby a filmu. Tohle me mega zklamalo. Dalsi vec: při přeskakování některých skladeb v ipod prehravaci se pri zmene songu objevi priserne neprijemny zvuk, jako rupnuti. Songy jsou ok, v iTunes v poradku, pouze v iPhonu to blbne. Dalsi vec je rychlost nacitani mail app a safari. Je to jednim slovem tragedie. Pomaly, pomaly, pomaly! Je mi to lito, ale na 3G to nemeli vubec poustet! Na druhym iPhnu co mam, 3GS je to v pohode! Vic nez v pohode, je to super, ale obhuzel na klasickem 3G je videt, ze tento soft byl delam pro 400% vykonejsi iPhone 4.
Presto zustavam verny a tesim se na zari na noveho "clena rodiny" :-)
Cuzz

Odpovědět na příspěvek

RE: iPhone 3G

Autor: PetrG5 Muž

Založeno: 23.06.2010, 22:44

Tohle se řešilo na Jablíčkáři, DFU restore odstraní rušivé zbytky a pak i 3G jede dobře. Mně se s IOS4 chová 3G slušně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iPhone 3G

Autor: 3ugeene Muž

Založeno: 24.06.2010, 17:26

přesně tak, taky mi jede ok, na zkoušku jsem zkusil i jailbreak pro multitask a wallpaper a to je teprv tragédie. Ale wallpaper nám, 3Gčkářům mohli dát taky :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: iPhone 3G

Autor: Krtek Muž

Založeno: 24.06.2010, 22:17

On už je jailbreak na 4ku OS ? Můžete mi někdo hodit odkaz jak na to ? Když sem pátral po jailbreaku pro 3.1.3, skončil sem prohledávání diskuzí který se zasekly vloni v prosinci s tim že jailbreak neni a až bude že se zmíněj a dodnes nic. Asi jsem hledal špatně.

Odpovědět na příspěvek

Záloha 3G po update na iOS4 - nefachá!

Autor: Mutant Muž

Založeno: 26.06.2010, 21:02
Odpovědí: 0

Po update na 4 se mi ještě nepodařilo udělat backup. Normálně se rozjede synchronizace, pak backup... a pak se iPhone restartuje a nic se nestane. Potom naběhne, ale záloha neproběhla. Nemůžu do něj nahrát ani apps z iTunes. Zkoušel jsem vše možné: restart phounu, kompu (mám MacBook Pro s 10.6.4), nic nezabírá. Máte někdo podobný trabl, případně radu jak to vyřešit? Samotný systém jinak běhá jako hodinky, kromě backupu naprostá spokojenost.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: