Apple vydal aktualizaci odstraňující MacDefender - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple vydal aktualizaci odstraňující MacDefender

1. června 2011, 00.00 | Nová bezpečnostní aktualizace Snow Leoparda si umí poradit s trojským koněm MacDefender a jeho různými variantami. A navíc systém nyní bude automaticky doplňovat definice nových bezpečnostních hrozeb pro integrovanou ochranu před škodlivými staženými soubory.

Minulé úterý Apple zveřejnil dokument, v němž uznal existenci trojského koně MacDefender a vedle popisu úkonů, jak se ho zbavit ručně, přislíbil vydat aktualizaci Mac OS X, jež se téhle hrozby zbaví sama.

Mezitím se objevila nová nebezpečnější varianta MacGuard, která v řadě případů ani nevyžaduje pro svou instalaci zadání správcovského hesla a o víkendu se ukázalo, že třetí beta verze Mac OS X 10.6.8 již zahrnuje opatření proti MacDefenderu.

Nová bezpečnostní aktualizace Snow Leoparda se vypořádává s MacDefenderem

Na ostrou verzi Mac OS X 10.6.8 si však ještě budeme muset chvíli počkat, a tak nikoho příliš nepřekvapilo, když se včera objevila nová samostatná bezpečnostní aktualizace Snow Leoparda, která se vypořádává s MacDefenderem.

Obsah nové aktualizace blíže popisuje tento podpůrný dokument. Z něj vyplývá, že ochrana Snow Leoparda proti škodlivému softwaru (kterou nabízí od začátku) byla doplněna a rozšířena.

Tato ochrana, využívající funkce „souborové karantény“ (File Quarantine), jež se poprvé objevila už v Tigeru, kontroluje stahované soubory, zda neobsahují trojské koně a porovnává je s definicemi známých hrozeb (podrobněji to Apple popisuje tady).

Přibyly automatické aktualizace seznamu hrozeb

Nově byla doplněna definice hrozby „OSX.MacDefender.A“ a navíc systém teď bude každý den automaticky kontrolovat, zda se neobjevily nové aktualizace definic škodlivého softwaru pro souborovou karanténu.

Další podrobnosti o zjišťování škodlivého softwaru pod Snow Leopardem obsahuje tento dokument, mimo jiné připomíná, že automatické získávání definic softwarových hrozeb lze vypnout zatrhávací volbou „Automatically update safe downloads list“ v bezpečnostních předvolbách systému.

Snow Leopard také umí MacDefender odstranit

A konečně přibyla funkce, která vyhledá a odstraní známé varianty MacDefenderu z daného Macu. Snow Leopard nyní bude kontrolovat, jestli se na stroji neobjevil škodlivý software, pokud ano, odstraní jeho soubory a vrátí zpět případné konfigurační změny, co provedl.

Až budou všechny opravy hotové, systém uživateli oznámí, že byl odstraněn škodlivý software. Zatím není zcela jasné, zda podobně půjde odstraňovat i další hrozby, bylo by to rozhodně žádoucí.

Snow Leopard nyní nabízí účinnou ochranu proti trojským koňům

Nová aktualizace Security Update 2011-003 (Snow Leopard) se nabízí jednak prostřednictvím mechanismu Software Update, jednak se dá stáhnout ručně z webu Applu. Zabírá jenom 2,36 MB a vyžaduje Mac OS X 10.6.7. (Mac OS X 10.6.8 bude stejná opatření zahrnovat přímo v sobě.)

Apple splnil svůj slib, Snow Leopard si teď již umí poradit s MacDefenderem a navíc, jak ukazují příslušné podpůrné dokumenty, stávající mechanismus ochrany proti potenciálně nebezpečným stahovaným souborům doplnil o automatické aktualizace definic softwarových hrozeb.

A to znamená, že pokud bude Apple seznam hrozeb pravidelně doplňovat, bude Snow Leopard (a nepochybně později též Lion) zahrnovat poměrně účinnou ochranu proti trojským koňům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: