Apple vs. pověry - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple vs. pověry

24. ledna 2002, 00.00 | Apple se přiležitostně snaží odbourat z povědomí lidí pověry, týkající se Maců. Například loni to byla snaha o vysvětlení faktu, že vyšší rychlost v MHz neznamená nutně rychlejší procesor. A letos má Apple zprávu pro všechny uživatele Windows...

Možná si ještě pamatujete na keynote loni v NewYorku, kde se Apple obšírně věnoval vyvracení "megahertzového mýtu" - tedy obecně tradovaného faktu, že vyšší takt znamená vyšší výkon. Jon Rubenstein, šéf-vývojář Applu, tehdy vysvětloval základy zpracování instrukcí v procesoru a ukazoval, že rychlejší kmitočet procesoru nemusí nutně znamenat rychlejší procesor - záleží také na architektuře procesoru. A procesory PowerPC jsou v ohledu zpracování instrukcí efektivnější než Pentia, proto, i když jsou ve smyslu MHz pomalejší, mohou překonávat výkon jiných procesorů.

Ostatně, vzápětí se stejným přístupem přišla přímo v PC světě společnost AMD - jelikož je architektura procesorů AMD efektivnější, než archutektura Intelů, nepotřebují tak vysoký takt. To však společnost poškozuje před běžným zákazníkem, který je veden honbou za vysokými frekvencemi, proto AMD začalo své procesory označovat tzv. PR ratingem - jak výkonnému Pentiu daný procesor od AMD odpovídá.

Pokud máte zájem se dozvědět o "mýtu megahertzů" víc, podívejte se na příslušné stránky Applu, kde najdete především videozáznam ze zmiňované keynote.

Spolu s uvedením iMaca Apple přináší další část "demýtizace" Maca - tentokrát přímo ve vztahu k Windows. Tyto informace najdete například na webu Apple nebo v každé brožurce o novém iMacu, a protože se nám tato kampaň velmi líbí, přinášíme vám její obsah v češtině - nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit v diskuzi se zástupcem jiné platformy. Pochopitelně, hlavním účelem této akce je přesvědčit uživatele Windows, že se Maca nemusí bát - a že nový iMac je tím ideálním počítačem právě pro ně...

Speciální pozdrav pro uživatele Windows: Vítejte!

Pověra 1: každý používá Windows
Toto je pravda, pokud jste účetní či pracujete v kanceláři - žijete obklopeni šedivými krabicemi. Ovšem pokud se pohybujete v libovolné tvůrčí oblasti, jako je grafika, hudba či video, s velkou pravděpodobností se budete potkávat i s Macy. Nebo pokud jste prezident - Václav Havel používá již dlouhá léta právě Macy, také poslední dva prezidenti USA je používají. (Zde je nutné kriticky dodat, že se nemůžeme porovnávat s USA, kde mají Macy silnou pozici také ve vědě a výzkumu a pochopitelně také ve školství).

Pověra 2: Macy nepracují s PC
To jednoduše není pravda. Každý den probíhají miliony zpráv mezi Macy a PC po celém světe, miliony mailů, souborů v Wordu či Excelu, prezentací v PowerPointu. Macy jsou navržené tak, aby mohly spolupracovat s PC, zapojit se do PC sítí a sdílet s nimi soubory. Možná ani netušíte, že část mailů a souborů k vám přichází právě z Maca – Macy jsou prostě plně integrovatelné do PC prostředí a dobře spolu vychází. Svět je přeci jen malý.

Pověra 3: program, který budu potřebovat, je jen pro Windows
Na Maca je více než 15 000 programů, z libovolné představitelné kategorie použití. Pro kancelářské použití tu jsou programy od Microsoft Office až po FileMaker. V grafice můžete používat cokoliv od Photoshopu po Mayu. Filmaři mají k dispozici mocné nástroje – od FinalCutu, po AfterDark. Chcete hrát hry? Na Maca najdete většinu těch nejlepších – od Alien vs. Predator po The Sims. A pokud narazíte na nějakou neobvyklou aplikaci, která nemá na Macu odpovídající náhradu, můžete vždy použít Virtual PC – vaše Pcčko přímo v Macu.

Pověra 4: na Macu neběží Office
Přesně naopak! Nejen, že Office na Macu běží perfektně, ale jejich nejnovější verze, Microsoft Office v. X, je – podle vyjádření samotného výrobce - lepší než jejich protějšek na PC, s vlastnostmi, dostupnými pouze na Macu. Soubory programů pro Maca i pro PC jsou shodné, takže pokud na Macu vytvoříte nějaký textový dokument, tabulku či prezentaci, můžete jí poslat uživatelům na PC bez problémů. A pochopitelně platí to i obráceně.

Pověra 5: Windows dostaly Macy na lopatky
Nelze pochybovat o tom, že Microsoft udělal při kopírování Mac OS kus dobré práce. A jejich nejnovější dílko, Microsoft Windows XP, jsou zatím nejlepší výsledek této jejich snahy. Ale Mac OS X je poslal zpět do vývojářské dílny – především s přihlédnutím ke grafice, všem digitálním médiím (jako je film, hudba a fotografie), snadnosti použití a eleganci rozhraní. A tento názor nezastává jenom Apple. Například David Coursey z ZDNetu označil Mac OS X jako „Nejhezčí operační systém co jsem kdy viděl“. A kritik Detroit Free Press napsal, že „Nový OS X pro Macy doslova obíhá kolem Windows XP".

Pověra 6: Macy se používají mnohem snadněji, než PC
Apple: „Doznáváme svou vinu!“

Text jsme trošku upravili s ohledem na české podmínky, originál samozřejmě můžete najít zde, za případné nedokonalé převedení idiomatických výrazů se předem omlouvámé.

A asi by bylo dobré doplnit ještě další bod, speciálně pro české uživatele.

Pověra 7: Macy jsou mnohem dražší než PC
Ano, pokud za PC považujete každou stavebnici, kterou vám postaví kde kdo v garáži na koleně. Pokud však budeme porovnávat se značkovými PC, jako HP, Dell či Compaq, ceny počítačů jsou odpovídající. A například iBook je přenosný počítač s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: