Apple v tichosti koupil a přestěhoval firmu Poly9 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple v tichosti koupil a přestěhoval firmu Poly9

16. července 2010, 00.00 | Převzetí kanadské firmy Poly9 zřejmě souvisí s plány Applu na vlastní mapové služby.

Kdyby se Apple měl řídit radami analytiků, co má dělat se svou ohromnou hotovostní zásobou (v současnosti dosahuje okolo 40 miliard USD), musel by kupovat jiné firmy každý den. To samozřejmě nedělá, ale občas přece jen nějakou menší firmu převezme, další taková transakce vešla ve známost v těchto dnech.

Apple potichu přestěhoval většinu pracovníků Poly9 k sobě

Apple totiž údajně koupil firmu Poly9, sídlící ve frankofonní kanadské provincii Quebec, zprávu o tom přinesl (ve francouzštině) tamní deník Le Soleil. Podle něj transakce proběhla už dřív a většina pracovníků firmy se přestěhovala do kalifornského Cupertina k Applu, kanadské kanceláře Poly9 mají být již několik týdnů zavřené.

Jako obvykle to Apple provedl bez jakékoli publicity, údajně dokonce požádal zaměstnance Poly9, aby o tom na veřejnosti nemluvili. Stejně jako u ostatních akvizic menších firem, jež Apple v minulosti uskutečnil, se tak ani neví, kdy přesně k ní došlo.

Poly9 byla malá firma s velkými klienty

Firma Poly9 (jejíž web je nyní nepřístupný) byla sice malá, ale měla významné klienty, k nimž patřila taková jména jako Microsoft, NORAD, Yahoo a samotný Apple, stála totiž u zrodu API rozhraní umožňujících vytvářet webové aplikace využívající mapových služeb Google Earth, Google Maps, MapQuest a dalších.

Nejviditelnější (a stále fungující) aplikaci Poly9 ovšem představuje Poly9 Globe, webová aplikace dost podobná Google Earth, avšak tento 3D glóbus je méně náročný a dá se vkládat do jiných webů (řada jich ho takto skutečně využívá). Poly9 Globe je přitom nezávislý na konkrétní platformě a prohlížeči, využívá standardní JavaScript.

Experti tento krok Applu hodnotí všeobecně kladně, říkají, že jím získal velmi zdatné programátory webových aplikací a takováto transakce se vcelku dala očekávat.

Jedná se zřejmě o další krok k vlastním mapovým službám Applu

Apple tak zjevně dále usiluje o vybudování vlastních mapových služeb, loni takto převzal mapovou firmu Placebase, jež nabízela alternativu ke Google Maps a koncem loňského roku zveřejnil inzerát, v němž hledal softwarového inženýra pro další rozvoj mapové aplikace iPhonu (a ostatních zařízení s iOS), pro její posunutí na novou kvalitativní úroveň.

Nic z toho se zatím neprojevilo v něčem konkrétním, je však možné, že s pomocí technologií a lidí Poly9 se konečně začne něco dít. Už od nákupu Placebase se předpokládalo, že Apple hodlá vytvořit vlastní mapovou službu, aby se zbavil závislosti na mapách Googlu, vzhledem k ochladnutí vztahů mezi oběma firmami (nedávno například spoluzakladatel Googlu Larry Page prohlásil, že Steve Jobs svým tvrzením, že se Google snaží zničit iPhone svou mobilní platformou Android, „tak trochu přepisuje historii“, což jasně svědčí o tom, že z bývalého těsného spojenectví mnoho nezbylo).

Zatím sice iOS 4 nadále využívá map Googlu, stejně jako programy balíku iLife pro Mac OS X, ale všechny zmíněné transakce Applu naznačují, že v dlouhodobějším výhledu se to může změnit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: