Apple se chystá nasadit do svých obchodů terminály s firmwarem 3.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple se chystá nasadit do svých obchodů terminály s firmwarem 3.0

15. dubna 2009, 05.00 | Apple ve svých kamenných obchodech zatím využívá zúčtovací terminály s Windows Mobile, ty by však měly brzy nahradit iPhony či iPody touch s firmwarem 3.0.

Firmware 3.0 slibuje přinést mnoho důležitých novinek, mimo jiné by též mohl pomoci, aby Apple začal své kapesní přístroje více používat ve svých obchodech:

Terminály EasyPay používají Windows Mobile

Od roku 2005 Apple ve svých kamenných obchodech využívá mobilní zúčtovací terminály EasyPay, což jsou specializovaná PDA firmy Symbol typu Pocket PC. Tyto terminály značně zrychlily odbavování zákazníků, proto je Apple nasazuje ve stále větší míře.

S těmito přístroji ovšem vyvstává (vedle jejich ne zcela stoprocentní spolehlivosti) jeden problém, i když spíše „ideologický“. Tyhle terminály totiž používají jako operační systém Windows Mobile, což vzhledem k celkovému zaměření reklamních kapaní Applu nepůsobí právě nejlépe.

04mm15042009f.jpg

Apple by pochopitelně přístroje EasyPay rád nahradil vlastní technologií, ale tomu dosud bránila řada překážek, teprve nyní se začal na takovýto přechod připravovat.

Už nyní užívá iPody touch s aplikací Concierge pro obsloužení návštěvníků obchodu potřebujících podporu a aplikace Red Zone Report slouží ke sledování prodejů.

Avšak nahrazení zúčtovacích terminálů EasyPay nebylo možné, protože iPhone zatím postrádal širší podporu pro periférie, přitom terminály EasyPay se musí připojovat ke čtečkám kreditních karet, jenže právě to s iPhonem či iPodem touch nešlo.

Řešení vlastními technologiemi umožní až firmware 3.0

Ovšem při představení nového firmwaru 3.0 Apple jako jednu z hlavních novinek uváděl rozšířenou podporu periférií, situace se tedy začala zlepšovat i v tomto směru.

Apple by sice byl mohl vybudovat zcela nový vlastní zúčtovací systém pro iPhone (a iPod touch), ale vzhledem k poměrně omezené uživatelské základně (v každém z 225 kamenných obchodů Applu je potřeba jen několik desítek takových přístrojů) by to bylo příliš nákladné, navíc by vznikl zcela uzavřený systém, který by bylo obtížné nasadit jinde. Naopak terminály EasyPay jsou poměrně otevřené a dají se široce uzpůsobovat, přesto však ani v jejich případě nejde o zvlášť masový trh.

A tak Apple začal pracovat na tom, aby jeho platforma iPhone vyhověla potřebám vývojářů takovýchto systémů, ve firmwaru 3.0 k tomu slouží především nová podpora periférií připojovaných přes rozhraní USB na dokový konektor nebo bezdrátově přes Bluetooth.

Zasvěcenci tvrdí, že žádosti vývojářů na zapojení do programu podpory hardwarového příslušenství narostly tak prudce, že je jimi Apple úplně zavalen. Ovšem nakonec by z toho měl těžit i samotný Apple, protože tak získal šanci, že bude moci nahradit přístroje EasyPay svou vlastní technologií, což by mohlo odstranit některé dosavadní potíže (když loni v červenci začínal prodej iPhonu 3G, nespolehlivý hardware a chyby softwaru terminálů EasyPay způsobovaly nepříjemná zdržení, jež prodlužovala fronty zájemců o nový iPhone).

Nové zúčtovací terminály mají přijít již v létě

Naopak letos by, při uvedení nových iPhonů s firmwarem 3.0, měla nová softwarová aplikace pomáhat, aby doslova prodávaly samy sebe. App Store sice už teď nabízí několik zúčtovacích aplikací pro maloobchodní prodej, avšak Apple chystá novou vlastní aplikaci.

Zdroje znalé plánů Applu tvrdí, že snad již počátkem června by se do kamenných obchodů Applu měly začít nasazovat iPhony se specializovaným zúčtovacím softwarem, který bude podporovat externí čtečky kreditních karet, jejich plné nasazení by mělo být dokončeno do září.

Nové přístroje s firmwarem 3.0 budou na jednom zařízení sdružovat funkce podpory zákazníků, vyřizování objednávek a správy zásob, Apple tak bude moci nahradit PDA EasyPay s Windows Mobile novými iPhony (anebo ještě spíše iPody touch).

Takovýto krok by samozřejmě přinesl hned několik výhod, bude-li ovšem nová aplikace dostatečně spolehlivá. Přirozeně to poslouží jako dobrá reklama, jestliže bude Apple používat svou vlastní technologii (americké IT firmy to označují hezkým úslovím „jíst své vlastní psí krmení“, široce to praktikuje třeba Microsoft). Navíc lze předpokládat, že Apple má přece jen více zkušeností s vývojem aplikací pro iPhone OS a určitě pro něj bude snazší přizpůsobovat si svou vlastní platformu, než když se musí dohadovat s externím dodavatelem.

A pokud se jejich nasazení do obchodů Applu zdaří, bude to jasný důkaz, že nové přístroje s firmwarem 3.0 lze používat jako flexibilní mobilní ovladače různých periférií, což by mohlo iPhonu a iPodu touch ještě více usnadnit cestu do podniků a obchodních organizací. Ostatně už nyní v diskusích zaznívají názory, že největší novinkou firmwaru 3.0 nakonec nemusí být kopírování a vkládání či MMS zpráv, ale právě rozšířená podpora periférií.

To ovšem ukážou až následující měsíce, bude totiž životně důležité, aby to všechno hladce fungovalo i v praxi, přičemž obchody Applu mohou posloužit jako vhodná testovací základna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: