Apple představil své softwarové plány s iPhonem a iPodem touch (7.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple představil své softwarové plány s iPhonem a iPodem touch (7.3.08)

7. března 2008, 09.00 | Apple na tiskové konferenci v Cupertinu představil podporu iPhonu pro podniky, včetně podpory Exchange. Dále uvedl beta verzi vývojářské sady pro iPhone a iPod touch, využívající nástroje z Mac OS X, aplikace však budou fungovat až s firmwarem 2.0, chystaným na červen. A o distribuci aplikací se bude starat centralizovaný App Store, jinudy cesta nepovede.

Nejprve malá organizační poznámka: Tato zpráva je poměrně dlouhá, navíc dané téma prakticky úplně opanovalo zpravodajství, a tak dnes už druhý článek nebude.

Včera Apple uspořádal minulý týden oznámenou tiskovou konferenci ve svém sídle v kalifornském Cupertinu, na níž podrobně probral, co plánuje ohledně softwaru pro iPhone a též iPod touch. Hlavní pozornost se přirozeně zaměřovala na oficiální vývojářskou sadu, ohlášenou loni v říjnu. O ní se již vyrojilo mnoho pověstí, z nichž se nakonec většina ukázala být v podstatě pravdivá, přesto výsledný obraz není zdaleka tak pesimistický.

Použité informační zdroje

Dosti podrobnou zprávu předkládá Macworld. Obdobně podrobný zápis z dění, navíc doplněný fotografiemi, nabízí CNET. Moha fotografiemi doprovázenou reportáž pochopitelně přinesl Engadget.

Samotný Apple nabízí záznam z tiskové konference jako QuickTime video. A vydal oficiální tiskovou zprávu k novému softwaru pro iPhone.

Pro tento článek vycházím především ze zprávy Macworldu, v nějaké podobě ovšem o včerejším dění v Cupertinu informují všechny zpravodajské servery věnující se Applu a v příštích dnech se jistě budou objevovat další zprávy na toto téma.Nyní se tedy podívejme, co všechno Apple pro svůj telefon přichystal:

Zpráva z tiskové konference

Tisková konference začala v 10:00 pacifického času (tedy v 19:00 našeho středoevropského) v přednáškovém sálu v areálu Applu. Místnost zaplnili zástupci médií a analytici.

Na pódium přišel Steve Jobs a oznámil, že se s potěšením podělí o skvělé zprávy o softwarovém výhledu pro iPhone. Řekl, že má k oznámení některé opravdu skvělé věci, takže se do toho hned pustí.

Jako obvykle začal statistickými údaji o iPhonu za prvních osm měsíců jeho přítomnosti na (americkém) trhu. iPhone si stačil získat 28procentní podíl na trhu, obsadil druhé místo za přístroji Blackberry firmy RIM, alespoň podle údajů za 4. čtvrtletí 2007. Ještě lépe to vypadá v používání mobilních webových prohlížečů, mezi nimi si iPhone drží podíl 71 procent. „Takže poprvé opravdu máte Internet v kapse,“ podotkl Jobs. Dále budou mluvit Phil Schiller, viceprezident pro marketing produktů a Scott Forstall, viceprezident pro software iPhonu.

iPhone v podnicích

Na pódium přišel Phil Schiller a začal hovořit o iPhonu v podnicích. Sdělil, že Apple má některé významné zákazníky, kteří chtějí nasadit iPhone do svých podnikových prostředí. Je to například Genentech (jedna z nejvýznamnějších firem v oblasti biotechnologií, blíže viz zde). Má nasazeny tisíce iPhonů v několika svých organizacích a velice si ho pochvaluje. Další příklad tvoří stanfordská univerzita, se stovkami nasazených telefonů. Také tamní hlavní informatik se pochvalně zmínil o iPhonu.

Apple tvrdě pracoval na tom, aby zjistil, co je třeba k nasazení iPhonu po celém podniku. A došel k těmto závěrům: Bude třeba automaticky dodávaná elektronická pošta, silná integrace s kalendářem, s daty dodávanými uživatelům bezdrátově po celý den, automaticky dodávané kontakty, globální seznamy adres, Wi-Fi připojení podnikové třídy, se zabezpečením WPA2/802.1x, nástroje k prosazení podnikových zásad a nástroje pomáhající zkonfigurovat tisíce iPhonů během jejich zavádění a umožňující jejich automatické nastavení. A podniky chtějí mít možnost ochrany dat tím, že je smažou na dálku.

Schiller podotkl, že to je dlouhý seznam důležitých funkcí. Zástupci podniků řekli, že pokud bude iPhone umět právě tyto věci, skutečně to pomůže jeho přijetí. A to vše by se mělo objevit v příští verzi firmwaru pro iPhone.

Podpora Exchange

Ale existují i konkrétnější požadavky. Zákazníci chtějí podporu Microsoft Exchange. Apple si pořídil licenci protokolu ActiveSync, aby ho integroval přímo do iPhonu, oznámil Schiller. To byl jeden z naléhavých požadavků zákazníků.

Objevil se vývojový diagram zobrazující „starý způsob“ práce s elektronickou poštou na telefonu. Schiller na něm ukázal, jak pošta prochází přes prostředníka, komunikační server a Exchange server, než se dostane do telefonu. K tomu poznamenal, že to ohrožuje stabilitu (učinil tak narážku na nedávný velký výpadek přístrojů Blackberry).

S protokolem ActiveSync iPhone komunikuje přímo s Exchange. Takže iPhone získá automaticky dodávanou poštu, kalendáře a kontakty, globální přístupové seznamy a možnost vzdáleného výmazu, to vše při komunikaci s Exchange. A je to zabudované do stávajících aplikací, pošta přijde do stejného klienta Mail, kalendářové informace do stejného kalendáře, a tak dále.

Schiller poté předvedl podporu Exchange. Přidáte poštovní účet a vyberete Exchange, pak vyplníte potřebné údaje. Nastavení účtu zahrnují též ActiveSync nastavení pro kalendář a kontakty. Přidáte kontakt a ten se automaticky objeví na dalším iPhonu připojeném ke stejnému serveru. Když dojde poštovní zpráva, objeví se v seznamu pošty na iPhonu. Totéž platí pro schůzky. Následovala ukázka výmazu dat, kdy telefon náhle zhasne, objeví se logo Applu a po restartu budou smazaná všechna cenná tajná data.

Apple to testoval přímo u řady firem, například u Nike, jejíž hlavní informatik označil iPhone za „podnikové řešení typu Plug-and-Play“. Podobně pochvalně se vyjádřil také viceprezident pro informatiku od Disneyho.

Vývojářská sada pro iPhone

A nyní konečně přišla řeč na samotnou vývojářskou sadu, neboli iPhone SDK. Slova se ujal Scott Forstall. Nejprve zmínil webové aplikace (až dosud jediný oficiálně povolený způsob tvorby aplikací pro iPhone). Prohlásil, že byly neuvěřitelně úspěšně, pro iPhone jich nyní existuje přes tisíc. Poukázal na to, že webové aplikace nyní mohou mít vlastní ikony na domovské obrazovce (to přišlo s firmwarem 1.1.3, představeným na letošním Macworld Expu). Forstall uvedl příklady oblíbených webových aplikací pro iPhone: Facebook či Bank of America.

Vrstvy operačního systému iPhonu

Nyní však Apple jde dál. Otevírá stejná API rozhraní a nástroje, jaké používá k vývoji vlastních aplikací iPhonu, pro ostatní vývojáře. Vývojářskou sadu tvoří spousta součástí, nejdůležitější však jsou API rozhraní a základní platforma. A tu má Apple skvělou, totiž Mac OS X. Ten sestává z vrstev ležících nad sebou : Core OS (jádro operačního systému), Core Services (základní služby), Media (média) a Cocoa (aplikační vrstva). Pro sestavení operačního systému iPhonu vzali tři nejnižší vrstvy a přenesli je na telefon. Zajímavější je však vrstva Cocoa – jde o nejlepší dostupný aplikační vývojový rámec, avšak staví na myši a klávesnici. Místo toho Apple vytvořil vrstvu Cocoa Touch, jež staví na dotykovém ovládání. (Hezky to vidíte na této fotografii CNETu).

Ve vrstvě Core OS se nachází hodně podobného kódu jako u Maců. Správa spotřeby je však ještě robustnější, Core OS iPhonu veškerou správu spotřeby obstarává automaticky.

Pak tu máme vrstvu Core Services. Zahrnuje SQLite, úplné databázové řešení a službu Core Location, umožňující určit polohu telefonu podle údajů z BTS stanic mobilního operátora a podle veřejných přístupových Wi-Fi bodů (v podstatě to nahrazuje GPS).

Vrstva Media nabízí „vše, co byste od Applu čekali“. Například se v ní nachází API rozhraní Core Audio pro práci se zvukem.

Vrstva Cocoa Touch zpracovává dotyky jako vstupy, zvládá jednoduché dotyky, vícenásobné dotyky a gesta. A navíc umožňuje využívat akcelerometr přístroje. Podle Forstalla jde o zcela jedinečné řešení, o celé roky před ostatními mobilními platformami.

Xcode

A nyní do toho vstupuje Xcode. Zná všechny podrobnosti API rozhraní. Integruje se se správou zdrojového kódu. Nabízí vzdálený debugger. Běží na Macu. A je zde Interface Builder, který jde použít též pro tvorbu uživatelských rozhraní pro iPhone pomocí prostého přetahování a upouštění prvků. Nachází se v něm úplná knihovna všech ovládacích prvků iPhonu.

Další vývojové nástroje pro iPhone tvoří Instruments (přístroje). S jejich pomocí kontrolujete spotřebu paměti a další způsoby, jimiž programy působí na hardware iPhonu, údaje se zaznamenávají průběžně, takže lze měřit výkon aplikací.

Simulátor iPhonu

Zcela nový vývojářský nástroj představuje iPhone Simulator, tedy simulátor telefonu. Běží na Macu a simuluje celou sadu API rozhraní operačního systému iPhonu. Takže přímo na Macu s vývojářskými nástroji můžete spustit aplikaci v simulátoru, což vývoj ohromně urychluje. Podle Forstalla simulátor skvěle funguje vedle Xcode, můžete program ladit, zatímco běží v simulátoru.

A tím vlastně Forstall představil všechny důležité prvky vývojářské sady.

Ukázky aplikací

Poté Forstall předvedl fungování simulátoru a vývojářských nástrojů na Macu. V Xcode vytvořil klasickou aplikaci „Hello World“, jedním stiskem ji zkompiloval a spustil program v simulátoru.

Pak ho zkusil naživo v iPhonu. Připojil k Macu svůj iPhone, v Xcode nastavil jako cíl překladu fyzický iPhone. Stiskl tlačítko, spustil program, propojil se s debuggerem a program běžel na fyzickém telefonu.

Potom přišla na řadu ukázka aplikace, jejíž napsání údajně trvalo jen dva dny. Jmenuje se TouchFX. Forstall klepnutím spustil výběr fotografie, objevil se standardní volič obrázků. Vybral fotografii a dotkl se obrazovky, což snímek, s tváří muže, zdeformovalo tam, kde se dotkl obrazovky (vypadá to takhle). Když nad tváří stáhl prsty k sobě, tvář se smrštila. Všechny tyto změny Forstall odvolal tím, že telefonem zatřásl – program má přístup k akcelerometru iPhonu.

Za dva týdny programátoři Applu napsali celou hru, Touch Fighter. (Zde máte ukázku.) Pro grafiku využívá OpenGL a pro (prostorový) zvuk OpenAL. Ve hře se létá s kosmickou lodí, vedete ji pohyby telefonu snímanými akcelerometrem a klepnutím na obrazovku se střílí.

Při předvádění této hry Forstall použil představené vývojářské nástroje k nahrání průběhu hry, zjistil tak, kolika snímků za sekundu se kde dosáhlo a jak hra zatěžuje hardware telefonu – skvělý způsob měření výkonu aplikací.

Forstall ke hře uvedl, že tohle se dá udělat za dva týdny s 10 000 řádkami programového kódu. Ale nemusíte spoléhat jen na jeho slova. Před několika týdny lidé z Applu zavolali několika firmám a požádali je, aby poslali k Applu své vývojáře. Apple tak chtěl zjistit, co dokážou udělat za dva týdny s vývojářskou sadou, kterou nikdy předtím neviděli Většina z nich předtím ani nikdy nevyvíjela na Macu.

Na pódium přišel vývojář Travis Boatman z Electronic Arts. Lidé z EA chtěli využít dotykové obrazovky, akcelerometru, videa a zvuku. A tak napsali dílko odvozené od chystané hry Spore. Akcelerometr ovládá sporu pohybující se po obrazovce ve hře, kde se snažíte pohltit všechno menší než vy a zároveň se vyhnout všemu většímu. Když uspějete, dostanete se do Evolution editoru (evolučního editoru), kde dotyky stiskáváte ikony a vybíráte nové vlastnosti prováděného tvora, který se mění ve složitější organismus. Pomocí dotyků se též mění jeho vzhled.

Boatman řekl, že trvalo dva dny, než se vpravili do Cocoa Touch, ale jakmile se jim to povedlo, hra se rozběhla. Nakonec předvedl filmovou scénu využívající videoschopností iPhonu.

Forstall k tomu podotkl, že Apple nyní rozhodně má skvělou platformu pro hry, ale ta se hodí také pro specializované trhy. Další ukázka proto pocházela od Salesforce.com, předvedl ji zástupce Salesforce Chuck Dietrich.

Na obrazovce se objevila aplikace Salesforce pro automatizaci prodeje, ukazující, jak si daný obchodník vede. Poskytuje všechna potřebná obchodní data, navíc komunikuje s API rozhraním Salesforce, takže se vše může dynamicky měnit, dotazováním zdrojové databáze.

Dále přišla na řadu AOL. Na iPhonu se objevil IM klient AIM,v USA patřící k velmi oblíbeným. AOL nikdy nic pro Mac nevyvíjela, přesto její vývojáři dokázali během pěti dní vytvořit uživatelské rozhraní s živým seznamem kontaktů. A samozřejmě funguje textová komunikace a vše se ovládá dotyky. Pro novou ikonu kontaktu dokonce lze užít fotografie iPhonu. Tato aplikace vzbudila u publika nadšení.

Jako další ukázka posloužila aplikace Epocrates (software usnadňující zdravotníkům vyhledání informací o léčivech a podobně). Program zobrazuje uživatelské rozhraní pro vyhledání léku, poklepáním na lék se objeví informace o něm. K uložení dat se využívá SQLite a na obrazovce iPhonu s jejím poměrně vysokým rozlišením se objevují obrázky léků (vůbec poprvé na mobilní platformě).

A poslední ukázka pochází od Segy, takže další hra. Byla to ukázka hry Super Monkey Ball, jež využívá akcelerometr k ovládání opice kutálející míč naklápěním telefonu. Zástupce Segy prohlásil, že podcenili, co hardware iPhonu dokáže. Nejde o okleštěnou hru pro mobilní telefon, ale o hru pro konzolu. Dokonce museli do vývojového týmu zahrnout výtvarníka, aby zvětšil rozlišení grafiky pro iPhone.

Distribuce aplikací

A teď vyvstává jedna velká otázka. Jak všechny tyto aplikace na telefon dostanete? Opět přišel Steve Jobs, aby to zodpověděl.

Začal tím, že snem každého vývojáře je dostat svou aplikaci ke každému uživateli iPhonu. To dnes není možné, dělalo by to problémy i velkým vývojářům. Apple to hodlá vyřešit pomocí App Store, aplikace napsané pro distribuci aplikací na iPhone. Tu na každý iPhone Apple dostane s příští verzí firmwaru.

App Store vypadá povědomě - hodně se podobá iTunes pro iPhone, nabízí nejoblíbenější položky, kategorie, seznamy nejúspěšnějších a prohledávání.

Klepnete na cenu aplikace (v ukázce byla daná aplikace zdarma) a pak na Install a aplikace se stáhne – přes Wi-Fi nebo mobilní síť.

Pokud vývojář aktualizuje některou z vašich již nainstalovaných aplikací, App Store sdělí, že je dostupná aktualizace, když to odsouhlasíte, automaticky se stávající aplikace nahradí aktualizovanou verzí.

Jobs prohlásil, že App Store bude výlučným způsobem distribuce aplikací pro iPhone. Považuje to za skvělou obchodní příležitost pro vývojáře. Vývojář určí cenu své aplikace, z níž okamžitě obdrží 70 procent. Apple si ponechá zbývajících 30 procent, nic dalšího si neúčtuje. Naplatí se žádné poplatky z transakcí kreditní karty, za hostování aplikací či za marketing. Podle Jobse to je nejlepší způsob distribuce aplikací v mobilní oblasti. A za bezplatně nabízené aplikace si Apple žádné peníze brát nebude.

Samozřejmě zde ovšem budou omezení, co se týká druhu aplikací připuštěných do distribuce. Nebude povolena pornografie, programy narušující soukromí, aplikace zahlcující přenosové linky a škodlivé či ilegální programy.

Firmware 2.0

Jak podnikové funkce, tak podpora vývojářské sady budu dodány v jedné aktualizaci, tvořící firmware 2.0. Beta verzi vývojářské sady si lze stáhnout od včerejška, vývojáři a firmy budou moci začít ji zkoušet. Jobs k tomu uvedl, že potřebují zpětnou odezvu. Ke všem uživatelům iPhonu se nový software dostane koncem června, bude to bezplatná aktualizace.

iPod touch

Vedle iPhonu je zde ovšem též iPod touch. Stejný software bude fungovat i na něm. Avšak pro iPod touch používá Apple poněkud odlišnou metodu účtování, takže se za aktualizaci bude platit symbolický poplatek (k tomu Apple sáhl už v případě firmwaru 1.1.3, za nějž se platilo 20 USD), ale jinak bude všechno ostatní stejné jako pro iPhone.

iPhone Developer Program

Apple si myslí, že se vývojářem pro iPhone bude chtít stát hodně lidí, dodal Jobs. Je to snadné. Zamíříte na web Applu a zdarma si stáhnete předvedenou beta verzi vývojářské sady (najdete ji tady). Pokud budete chtít vytvářet aplikace pro iPhone nebo iPod touch a distribuovat je, můžete se připojit k programu iPhone Developer Program, za to zaplatíte 99 USD. (Podle příslušných stránek Applu tahle částka platí pro standardní program, v jehož rámci se vyvíjejí aplikace šířené přes App Store. Zároveň tam najdete i podnikový program za 299 USD, v něm lze vyvíjet aplikace pro vnitřní potřebu podniků.)

Investiční fond iFund

Tím Jobs dokončil představování plánů pro iPhone, které nezapomněl pochválit jako neuvěřitelné. Ale měl „ještě jednu poslední věc“.

Kleiner Perkins patří mezi nejvýznamnější firmy na poli rizikových kapitálových investic, na konferenci přišel její zástupce John Doerr. Ten prohlásil, že přišel, protože má opravdu rád průkopnické podnikatele z Applu. Zvládají víc, než si kdo dokáže představit, s méně prostředky, než by kdo považoval za možné. Jsou to rebelové. A pro Doerra je skvělé, že může vystoupit vedle vrchního velitele všech rebelů, Steva Jobse.

Jako výraz úcty vůči Stevu Jobsovi Kleiner Perkins oznámil nový investiční fond iFund pro platformu iPhonu. Nové platformy jsou podle Doerra vzácné, ale mohou přinést převratnou změnu. Hodně přemýšleli o velikosti tohoto fondu, nakonec se rozhodli, že by to mělo být 100 milionů USD. To by mělo stačit pro spuštění tuctu Amazonů nebo čtyř Googlů (Doerr tím narážel na velikosti počátečních investic pro tyto firmy).

Podle Doerra jsme byli svědky historické události, vzniku třetí velké platformy – iPhonu a iPodu touch. Považuje to za skutečně velkou věc, větší než osobní počítač.

Závěrečná diskuse

Tím skončilo představování novinek a začala diskuse se zástupci tisku.

První dotaz směřoval na význam investice 100 milionů USD pro společenství kolem iPhonu. Podle Jobse Kleiner Perkins zjevně věří ve výhodnost investic do malých firem, jež hodlají vyvíjet pro iPhone. Apple má v oblibě mladé, novátorské vývojáře a mnozí z nich počáteční financování potřebují.

Další otázka se týkala zabezpečení aplikací. Jobs přiznal, že to je velká starost. Vnější svět je nebezpečný a Apple se snaží najít nejlepší cestu přes něj. Na jedné straně máte uzavřený přístroj jako iPod, který funguje vždy, nemusíte se obávat, že ho naruší aplikace třetích stran. A na druhé straně stojí PC s Windows. Apple chce vzít to nejlepší z obojího, tedy spolehlivost iPodu a možnost provozování aplikací třetích stran z PC, avšak bez škodlivých aplikací.

Z tohoto důvodu se vývojáři musí registrovat u Applu a za 99 USD dostanou elektronický certifikát, který Applu sděluje, kdo jsou. Pokud by napsali škodlivou aplikaci, dokáže je Apple vysledovat. (Jobs doslova uvedl, že to bude moci povědět jejich rodičům.) A bude-li to třeba, půjde je odříznout.

Otázka na podporu VoIP: Apple bude zpočátku omezovat VoIP pouze v mobilních sítích, nikoli přes Wi-Fi sítě. V budoucnosti se to podle Jobse může změnit. (Vzhledem k současnému typu spolupráce s mobilními operátory se těžko dalo čekat něco jiného.)

Lze mít Exchange, POP a iCal dohromady: Ano, avšak může být zřízen jenom jeden účet Exchange.

Následoval dotaz, zda exkluzivita distribuce aplikací nezavání monopolními praktikami. A co bude s vývojáři, kteří nechtějí distribuovat aplikace přes App Store? Na to Jobs odvětil, že pak nebudou moci distribuovat aplikace pro iPhone, nemyslí si však, že by to vývojáři chtěli.

Na telefon se ovšem dostanete jen přes Apple, Steve Jobs k tomu uvedl, že nehodlají App Store využívat k vydělávání peněz. Všechny peníze se budu vracet vývojářům, oněch 30 procent bude sloužit k provozování tohoto obchodu.

Většina vývojářů nemá vlastní obchod k prodeji aplikací na svém webu. A jestliže budou chtít své aplikace nabízet zdarma, bude nejlepší dělat to přes App Store, tvrdí Jobs.

Další dotaz nebyl příliš inteligentní, ptal se, zda bude software k odblokování SIM karty patřit k tomu nepovolenému. Odpověď samozřejmě zněla ano.

Pochopitelně došlo na onen symbolický poplatek za software pro iPod touch. Jobs to vysvětlil tím, že iPhone účtují jako předplacený, takže příjmy z něj vykazují po dva roky. iPody se účtují běžným způsobem, kvůli tomu je nutné za aktualizace vybírat symbolický poplatek, a to se v dohledné době nezmění. (Zřejmě to vyžadují americké účetní předpisy, silně zpřísněné po finančních skandálech z doby před několika lety.) Výše poplatku bude stanovena v červnu, až bude hotová konečná verze softwaru, Apple to však rozhodně nevidí jako zdroj zisku.

Znovu se diskutovalo o iPhonu proti přístrojům Blackberry. Jobs si položil řečnickou otázku, proč se informatici nestarají o bezpečnost. Všechny poštovní zprávy odeslané nebo přijaté těmito přístroji procházejí přes jedno síťové operační středisko v Kanadě. To vytváří slabé místo, navíc je to významné i z hlediska bezpečnosti. Někdo pracující v centru by mohl teoreticky prohlížet veškerou poštu zákazníka. Nikdo se o to zřejmě nezajímá, Apple však ano.

Další dotaz se týkal podniků, které by chtěly psát vlastní, vnitřní aplikace. Na to odpověděl Phil Schiller, že pracují na modelu pro ty podniky, jež budou chtít distribuovat aplikace svým koncovým uživatelům. (A zřejmě už ho našli, viz výše zmíněný dražší vývojářský program.)

Padla i otázka na to, proč Jobs změnil svůj názor na tvorbu aplikací. Odpověděl, že podle něj webové aplikace fungují dobře pro to, k čemu jsou určeny, ale vývojáři dali najevo, že chtějí dělat víc. To Apple vyslyšel a pracoval na řešení. Vytvoření vývojářské sady ovšem znamená spoustu práce, protože jakmile ji dáte vývojářům, chtějí ji udržovat dalších 20 let. A chcete, aby se dále vyvíjela beze změn API rozhraní, rušících fungování starších aplikací. Scott Forstall a jeho tým podle Jobse odvedli mistrovskou práci, když vytvořili elegantní API rozhraní.

Forstall ještě dodal, že s firmwarem 2.0 bude uvedena rodičovská kontrola, takže rodiče budou moci dětem zakázat například používání YouTube či Safari.

A vývojářská sada se uvádí celosvětově, neomezuje se tedy pouze na USA, mezinárodní zřejmě bude také App Store (to se nepochybně ještě upřesní).

Jedna z posledních otázek byla na vztah Applu s mobilními operátory. Až dosud totiž aplikace pro telefon uváděl operátor. Jobs odpověděl, že Apple má skvělé vztahy se svými operátory a vytvořil s nimi nový typ spolupráce, kdy za software na telefonu odpovídá Apple. A dotaz, zda operátoři budou mít podíl z peněz za aplikace, zodpověděl Jobs vyhýbavě, zdá se však, že nikoli.

A nakonec se objevil dotaz, zda Apple hodlá dovolit vývojářům spolupráci s příslušenstvím připojeným přes dokový konektor. Na to odpověděl Forstall, uvedl, že ve firmwaru 2.0 nebudou API rozhraní pro komunikaci se zařízeními připojenými přes dok. V tomto bodu se tedy pověsti nemýlily, podmínky zřejmě budou stejné jako ve stávajícím programu Made for iPod.

Shrnutí

Většina kolujících pověstí se vlastně potvrdila, přesto výsledný obraz není zdaleka tak temný.

Podpora podnikových funkcí vypadá alespoň na první pohled dost zajímavě, nyní by iPhone už skutečně měl mít hodně usnadněnou cestu do tohoto prostředí. (A vzhledem k tomu, že ostrá verze příslušného softwaru přijde až v červnu, možná již bude k dispozici model s podporou 3G sítí, což by mělo zlomit i ty poslední námitky.) Vypadá to, že se Apple rozhodl vystoupit proti přístrojům Blackberry (ty zatím v amerických podnicích suverénně kralují), bude to ještě hodně zajímavé soupeření.

Co se týče vlastní vývojářské sady, její navázání na Xcode a Interface Builder se jeví jako velmi rozumné rozhodnutí, prostě není nutné znovu vynalézat kolo. Nejspíš se objeví námitky vůči tomu, že se vývoj pro iPhone bude provádět pouze pod Mac OS X, ale jak trefně poznamenal jeden diskutující, vývojářské nástroje pro Windows Mobile dostanete také jen pro Windows. A vzhledem k tomu, že iPhone běží na upravené verzi OS X, je to zcela logické rozhodnutí. Ostatně dosavadní tvůrci aplikací iPhonu se v Mac OS X stejně museli vyznat, aby vůbec něco mohli napsat. Jistě, Apple takto zároveň podpoří prodej Maců, ovšem vývojářů není zase tolik, aby to prodej nějak výrazně ovlivnilo. A protože na dnešních Macích lze spustit též Windows, nemělo by to příliš vadit ani vývojářům obsluhujícím více platforem.

Zajímavě vypadá také vrstva Cocoa Touch, zvlášť jestli obsahuje prostředky pro budoucí dotyková rozhraní (něco v tomto směru naznačují podané patenty).

Musíme počkat na zkušenosti vývojářů s beta verzí sady, ale vývoj aplikací by měl být poměrně snadný.

Centralizovaný způsob distribuce aplikací nepřekvapuje, na druhou stranu není App Store zase tak restriktivní, jak se mnozí obávali. Jistě, určité typy aplikací nepřipustí, to ovšem v puritánských USA bude iPhonu spíše k užitku. (Pro Francii by možná stála za zvážení zvláštní verze App Store.)

Vybíraných 30 procent z ceny aplikací se na první pohled zdá být dost vysokých, Apple však zjevně počítá s tím, že autoři nebudou za své aplikace požadovat nějak závratné částky (ono to v mobilním světě ani dost dobře nejde), pak takovýto podíl dává smysl. A kdo chce své aplikace nabízet zadarmo, může. Zdá se však, že 99 USD budou muset zaplatit i autoři bezplatných programů, zároveň by to ovšem mělo zaručit, že dotyčný píše bezpečné programy. Podmínky vývojářských programů jistě budou předmětem mnoha dalších debat.

O tom, že to Apple tentokrát myslí s podniky vážně, svědčí i to, že jim nabízí speciální vývojářské programy pro jejich vnitřní potřeby, vzhledem ke konkurenci mu ovšem ani nic jiného nezbývá.

Potvrdilo se rovněž to, že Apple představí beta verzi sady, díky simulátoru však mohou vývojáři na aplikacích začít pracovat už nyní a červen není zase tak daleko.

Včerejší oznámení podstatně zvýšila pravděpodobnost, že se iPhone a iPod touch stanou novou důležitou vývojářskou platformou, to si zjevně myslí i Kleiner Perkins se svým investičním fondem.

Zatím je příliš brzo něco předpovídat, ale vývojářský software pro iPhone a iPod touch nepochybně ukrývá značný potenciál, letos se ukáže, zda bude skutečně využit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: