Apple představil nový Final Cut Pro X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple představil nový Final Cut Pro X

15. dubna 2011, 00.00 | V Las Vegas předvedl jeho beta verzi, jež přináší přepracovanou vnitřní architekturu, nové uživatelské rozhraní a řadu vylepšených funkcí. Program se začne prodávat v červnu za 299 USD.

O tom, že Apple chystá novou, zásadně přepracovanou verzi svého profesionálního střihového programu Final Cut Pro se mluví už velice dlouho. (Programový balík Final Cut Studio, jehož součást tvoří Final Cut Pro, prošel poslední významnější modernizací v červenci 2009, od té doby vycházely jen drobné průběžné aktualizace.)

Pověsti přicházely již minulý týden

Podrobnější zprávy na toto téma se naposledy objevily v únoru, kdy Apple měl předběžnou verzi programu předvést vybraným profesionálům. A počátkem minulého týdne se objevily náznaky, že Apple novou verzi představí na setkání uživatelské skupiny Final Cutu Pro Supermeet v Las Vegas 12. dubna.

A k tomu skutečně došlo, Apple v úterý v Las Vegas novou verzi Final Cutu Pro opravdu předvedl, do prodeje ovšem půjde teprve počátkem léta a informace o dalších programech tvořících Final Cut Studio zveřejní až později. Z akce v Las Vegas přirozeně přinesla zprávy řada serverů a webů, zde se pokusíme předložit jejich souhrn.

Použité informační zdroje

Stručný souhrn dění na Supermeet nabízí MacRumors, podrobnou reportáž doprovázenou množstvím fotografií přinesl web Photography Bay (stručný výtah z jeho zprávy předkládá AppleInsider). A zasvěcený komentář k úterní akci zveřejnil na svém blogu Larry Jordan, jeho dodatečným zjištěním věnujeme samostatný oddíl.

Už se také objevily videozáznamy z akce, na YouTube se nacházejí dvě videa pořízená uživatelem machineurs pokrývající většinu dění na Supermeet. Záznam tvoří první a druhá část, v obou případech jde o zhruba 25minutové sekvence v docela dobré kvalitě.

A nyní se již podívejme, co Apple v úterý v Las Vegas ukázal:

Zahájení akce

Hned na počátku zástupci Applu řekli, že skutečně představí novou verzi Final Cutu Pro, jež bude stejně revoluční jako první verze tohoto programu, která se objevila v roce 1999.

Následoval obvyklý výčet dosavadních úspěchů. Podle Applu vznikl okolo tohoto programu celý „ekosystém“, je velice oblíbený mezi nezávislými filmaři a stal se nezbytným nástrojem pro televize. Počet jeho uživatelů dosáhl dvou milionů, přičemž 94 procent z nich je spokojených. A trh Final Cutu Pro roste dvakrát rychleji než trh nelineárního střihu videa jako celek.

Představuje se Final Cut Pro X

A pak na pódium přišel Peter Steinauer, softwarový architekt Final Cutu Pro, aby představil (formou klasické prezentace) jeho novou verzi Final Cut Pro X.

Zcela nová vnitřní architektura

Tato nová verze byla od základu přepsána, samozřejmě využívá prostředí Cocoa, podporuje 64bitové zpracování a umí používat mnohé další moderní funkce a komponenty Mac OS X. A podle promítaných snímků obrazovek se změnilo též uživatelské rozhraní.

Program poskytuje plnou podporu správy barev postavenou na systému ColorSync Mac OS X, obsahuje přehrávací systém nezávislý na rozlišení a dokáže zpracovávat formáty s rozlišením až 4K.

Aby to zvládal, využívá technologii Grand Central Dispatch Snow Leoparda, díky níž lze plně vytížit všechna procesorová jádra daného Macu. Final Cut Pro X proto dokáže současně používat až 8 jader. A přímo do aplikace bylo integrováno škálovatelné závěrečné zpracování (rendering) videa v pozadí.

Vylepšení automatického importu

Významných zlepšení doznal automatický import. Importovaný mediální obsah se může začít stříhat ještě předtím, než se dokončí jeho nahrávání a během importu lze provádět jeho analýzu potřebnou pro stabilizaci.

Při importu se dále nabízí detekce lidí a záběrů, již během nahrávání se dají odhalit záběry ze střední vzdálenosti, detailní záběry a podobně. Současně probíhá automatické nedestruktivní vyvážení barev. Během importu se též může provést automatické vyčistění zvuku, program nabízí volby pro odstranění bzukotu, hučení a jiných nežádoucích ruchů.

Správa mediálního obsahu

Pro správu mediálního obsahu bude možné využívat klíčová slova přiřazovaná úsekům klipů, aniž by bylo třeba vytvářet subklipy. Nová metoda Smart Collections („inteligentní sbírky“) dovolí třídit mediální obsah podle typu, počtu lidí v záběru, zarámování a podobně, dost se podobá zacházení s médii v iMovie.

Klipy budou propojené, primární video a zvuk budou trvale synchronizované, nelze je omylem desynchronizovat. Stejná propojení půjde zřídit i pro sekundární zvukové klipy vznikající během střihu.

Vylepšená časová osa

Final Cut Pro X dostal novou „magnetickou“ časovou osu, při posouvání klipu po ní dlouhé klipy (například sekundární zvuk) už nebudou kolidovat s ostatními klipy. Ostatní klipy se přemístí dolů do nové stopy, přičemž se zachová veškerá synchronizace.

Program podporuje složené klipy, lze spojovat více klipů do jednoho, aby byly sekvence přehlednější. Veškerý obsah spojený se složenými klipy bude nadále plně přístupný, ale při pozdějších úpravách se bude přemisťovat společně.

Časová osa nabízí přesný editor, který po dvojitém poklepání na šev mezi dvěma klipy osu otevře a ukáže, co se nachází vně úchopů.

Další novinku tvoří možnost nedestruktivního vyzkoušení účinků úprav a efektů, při uspořádání klipů mohou uživatelé na časovou osu upustit efekty či dodatečné záběry, aby si zkusili, co to udělá.

Na scénu poté přišel Randy Ubillos, hlavní architekt videoaplikací Applu a předvedl „naživo“ beta verzi Final Cutu Pro X. Už se dá používat ke skutečné produkci, byla v ní sestříhána reklama na Audi R8.

Zlepšený střih zvuku

Vedle výše popsaných novinek Ubillos na beta verzi ukázal, že Final Cut Pro X také podstatně vylepšil práci se zvukem. Vlnové průběhy zvuku se automaticky synchronizují, funguje to podobně jako dodatečný software PluralEyes.

Při procházení zvukových klipů se zvuk přehrává přesně podle své vzorkovací frekvence a koriguje se jeho výška podle rychlosti přehrávání. Efekty změny hlasitosti jsou nyní zabudovány do vlnových průběhů, již nejsou navázány na klíčové snímky. Pomocí výběru úseku tak lze upravovat hlasitost uprostřed klipu. Klepnutí pravým tlačítkem umožní zobrazit typ efektu změny hlasitosti (nastavovat jde celkem čtyři, namísto dosavadních dvou). A v klipech se dá jednoduše provádět změna časování.

Další nové funkce

Dále Ubillos předvedl kalibraci barev, stačí vybrat klip, který se má zkalibrovat a po dalším klepnutí se kalibrace ihned provede. Lze směšovat a slučovat různé nahrávky, před jejich importem již není potřebné překódování, program se o jejich zpracování postará sám.

Final Cut Pro X také dovoluje lokální úpravy, půjde kupříkladu vybrat obličej a potom upravovat pouze tu část obrazu, jež ho obsahuje, uzpůsobovat se dá též rozsah této oblasti a prolínání jejích okrajů.

Cena a dostupnost

Nakonec Apple oznámil, kdy bude tato aplikace dostupná a kolik bude stát. V Las Vegas se předváděla beta verze, konečnou verzi Final Cutu Pro X slibuje Apple na letošní červen. Nepřekvapivě se bude program nabízet v Mac App Store, za cenu 299 USD.

Zjevně tak dojde ke změně cenové politiky, protože v současnosti se Final Cut Pro prodává jako součást balíku Final Cut Studio za 999 USD (v USA). O zbývajících aplikacích Final Cut Studia však nepadla jediná zmínka, stejně tak Apple mlčel o dalším osudu programu Final Cut Express.

Apple na Supermeet zjevně neřekl zdaleka všechno, řadu dodatečných informací však poskytl Larry Jordan:

Dodatečná zjištění Larryho Jordana

Jak jsme zmínili již v seznamu užitých zdrojů, Larry Jordan na svém blogu zveřejnil komentář k úterní akci. Přinesl v něm spoustu dalších informací, které po samotném předvádění získal v rozhovoru se zástupci Applu.

Od nich se dozvěděl, že cílem akce v Las Vegas bylo představit pouze nový Final Cut Pro, zdůraznit některé jeho nové funkce a dát uživatelům možnost podívat se na nové uživatelské rozhraní. A slíbili mu, že v budoucnosti jak o Final Cutu Pro X, tak o ostatní aplikacích Final Cut Studia povědí víc.

Final Cut Pro X si zjevně hodně vypůjčoval z jiných programů Applu, v oblasti zpracování zvuku od Soundtracku Pro, nástroje pro korekci barev pocházejí z programu Color a některé pohybové efekty byly převzaty z programu Motion. Vůbec to však nemusí znamenat, že se s těmito aplikacemi už nepočítá, prostě se o nich jenom nemluvilo.

Profesionální aplikace navržená pro profesionální uživatele

Nový Final Cut Pro X prý ale rozhodně není vylepšené iMovie (jak se někteří kvůli kolujícím pověstem obávali), Apple tvrdí, že jde o profesionální aplikaci navrženou pro profesionální uživatele. (Mimochodem, Larry Jordan říká, že prezentace předváděná na úterním setkání Supermeet byla v podstatě shodná s tou, kterou před 6 týdny, v únoru, navštívil v Cupertinu. Ta ovšem byla určena jen pro malou skupinku profesionálů, kteří zřejmě posloužili jako testovací publikum).

Pokud jde o vlastnosti Final Cutu Pro X, Jordan doplňuje, že nová architektura urychluje zpracování i díky tomu, že program využívá grafický procesor (prostřednictvím OpenCL) a samozřejmě umí vytížit všechny dostupné procesory, s čímž má stávající verze 7 potíže. A též padlo omezení na 4 GB RAM, díky přechodu na 64bitové zpracování umí program využít veškerou nainstalovanou RAM.

Nezdá se však, že by Final Cut Pro vyžadoval nějaký speciální hardware. Kolovaly sice pověsti, že by mohl využívat rozhraní Thunderbolt, ale podle lidí z Applu bude toto rozhraní přístupné na systémové úrovni Mac OS X, takže k němu budou mít stejný přístup všechny aplikace. Jinými slovy, když na daném Macu Thunderbolt bude, nový Final Cut využije jeho možností, ale obejde se i bez něj.

Jordanovi se samozřejmě velice líbí takové nové funkce jako magnetická časová osa, automatická synchronizace zvuku a automatické generování metadat, k novému uživatelskému rozhraní poznamenává, že kurzor je nyní inteligentnější, to, kam se s ním klepne, určuje, co s ním lze udělat. A uvítal i nové možnosti práce se zvukem.

Konečná verze Final Cutu Po X se ještě může dost změnit

Ty v únoru Apple ještě neukazoval, ale později se Jordan dozvěděl, že ačkoli se předvádění beta verze lišilo od únorového setkání (zatímco úvodní prezentace byla prakticky shodná) a Ubillos tento týden ukázal další nové funkce a efekty, na obou akcích šlo o stejnou beta verzi programu. Od té doby přitom práce na aplikaci značně pokročily, což znamená, že v úterý zdaleka nebylo vidět konečnou verzi a může ještě dojít k podstatným změnám.

Publikum na Supermeet přesto uvítalo Final Cut Pro X s nadšením, obdivovalo nové uživatelské rozhraní, podporu 64bitového režimu i jeho novou nižší cenu. Jordanovi se tyto novinky přirozeně též líbí, ale klade si různé další otázky. (Mluvil o tom i s Ubillosem, který ho ujistil, že Apple velice zajímá odezva uživatelů a jejich připomínky se bude snažit do aplikace zapracovat.)

Víme, že samotný Final Cut Pro X bude stát 299 USD, avšak cena celého balíku Final Cut Studio zůstává nejasná a vlastně nevíme ani to, zda vůbec bude tenhle balík nadále existovat. A jestliže se bude program prodávat přes Mac App Store, je otázkou, jestli se s ním budou dodávat i veškeré dnes přibalované dodatečné soubory.

Profesionální uživatele pochopitelně velmi zajímá zpětná kompatibilita, zatím se neví, jak se bude Final Cut Pro X integrovat s ostatními programy z Final Cut Studia a nakolik bude možné používat stávající projekty, zásuvné moduly, periférie a vůbec veškerý další dodatečný hardware a software. Důležitá bude přirozeně i otázka spolupráce s jinými profesionálními aplikacemi a dosud neznáme ani přesné požadavky programu. Hodně nejasností zůstává též okolo cenové politiky (třeba okolo možností upgradu).

Apple nechal řadu otázek nezodpovězených

Úterní akce Apple tak vyvolala více otázek, než přinesla odpovědí, především ovšem ukázala, že se na Final Cutu Pro dále usilovně pracuje. Uživatelé již nyní ví, co mohou od nové verze očekávat, dozvěděli se též konkrétnější termín jeho uvedení a cenu. Na další zpřesňující informace si však bude třeba ještě počkat.

Jordan se o tom nezmiňuje, ale jestliže se má nový Final Cut Pro objevit v červnu, zdá se docela pravděpodobné, že by více informací o něm mohl Apple sdělit na konferenci WWDC 2011, jež začíná 6. června. (Dalo by se to očekávat zejména tehdy, bude-li Final Cut Pro X využívat možností Mac OS X Lion, který bude tvořit jedno z hlavních témat konference.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Opět výborná reklama...

Autor: Perry Muž

Založeno: 15.04.2011, 14:45
Odpovědí: 0

... aspoň bude zase o čem měsíc a půl mluvit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Opět výborná reklama...

Autor: Bcl Muž

Založeno: 15.04.2011, 18:55

Dakujem za skvely clanok.

Odpovědět na příspěvek

Jsem nadšen! Apple to opět dokázal.

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 15.04.2011, 21:25
Odpovědí: 0

Musím říct, že práce s dřívějším Final Cutem nebyla žádná procházka růžovým sadem.
Zkouknul jsem předváděčku a tohle je úplně nová aplikace z úplně jiné doby a je báječná. Naprosto, šíleně, obrovsky báječná.

Odpovědět na příspěvek

Tohle nevypadá dobře...

Autor: kppm Muž

Založeno: 16.04.2011, 14:08
Odpovědí: 0

Ono je na nějaké soudy ještě opravdu brzo, ale zatím nevím, nevím. Při pohledu na tu prezentaci si říkám: Hezký software, ale půjde v tom pracovat? Přemýšlím o tom, jak nový Final Cut naplní potřeby profesionálního střihače? Tomu, že amatérský segment jásá, rozumím. Představte si ...nebo vzpomeňte si na okamžik, kdy jste si udělali volný víkend na to, abyste sestříhali video z vaší úžasné dovolené. Je neděle večer, máte hotovo a už přemýšlíte, jak v pondělí začnete dělat na narozeninách vašeho dítěte. Možná nějaký nápad, jak to pojmout, probleskne - hlavně ho nezapomenout. Horší to bude s videem pro švagra, kterému jste slíbili sestřih materiálu o jeho firmě. Pak ještě křtiny neteře (vopruz). Rozlučka s kolegou v práci bude zábavnější, ale chtělo by to stihnout sestříhat do víkendu. Následující týden tam je záznam koncertu sousedovic kluka a tak to jde v životě střihače den za dnem. Samozřejmostí je, že děláte na více projektech současně a o jeden projekt se dělíte s více střihači, kdy na něm každý dělá jen určitou část práce. Často se vracíte k projektům, na kterých jste naposledy dělali třeba před půl rokem. A časové osy v projektech jsou k nerozeznání jedna od druhé. Všechno je pěkně poschováváno, aby to \"nerušilo\". Asi to půjde zobrazit (všechno najednou, aby bylo pěkně vidět, jak je sestřih vystavěn? aha, tak to je stejné jako dřív), snad ne jenom sápáním se po myši. Nemyslím si, že takto uspořádané střihové rozhraní je použitelné ve studiovém provozu. Nemohu se zbavit dojmu, že Final Cut X je vymazlené dítě vyvojářů sofwaru, ne střihačů, kterým by měl být každodenním pracovním nástrojem. A prodeje porostou, Apple se bude bít v prsa a amatérský střihač bude vděčen, protože získal parádní střihový software za dostupnou cenu... Kéž bych se mýlil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tohle nevypadá dobře...

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 17.04.2011, 22:24

A proč potom ti střihači na té prezentaci tak řvali nadšením?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: