Apple potichu zmodernizoval bílý 13“ MacBook - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple potichu zmodernizoval bílý 13“ MacBook

23. ledna 2009, 00.00 | Když Apple v říjnu loňského roku uvedl nové MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovými „unibody“ pouzdry, ponechal ve své nabídce jediný notebook s původním plastovým (polykarbonátovým) pouzdrem, bílý 13“ MacBook, v němž zachoval původní elektroniku, avšak jeho cenu snížil na 999 USD a tak z něj udělal úvodní model pro zvláště šetřivé zákazníky. Téměř všichni se domnívali, že Apple tento stroj již nechá nezměněný, avšak ve středu jsme se dočkali překvapení, modernizován totiž byl i tenhle MacBook.

Když Apple v říjnu loňského roku uvedl nové MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovými „unibody“ pouzdry, ponechal ve své nabídce jediný notebook s původním plastovým (polykarbonátovým) pouzdrem - bílý 13“ MacBook, v němž zachoval původní elektroniku (především nepříliš výkonnou integrovanou grafiku Intel X3100), avšak jeho cenu snížil na 999 USD a tak z něj udělal úvodní model pro zvláště šetřivé zákazníky.

Téměř všichni se domnívali, že Apple tento stroj již nechá nezměněný (podobně jako to zatím činí s Macem mini), avšak ve středu jsme se dočkali překvapení, modernizován totiž byl i tenhle MacBook, Apple ho především vybavil novou integrovanou grafikou nVidie.

To, že k nějaké modernizaci došlo, signalizuje pouze nenápadný nápis „NEW“ na stránce MacBooků v americkém webovém obchodu Applu.

01mm23012009f.jpg

Poslední plastový MacBook nyní obsahuje procesor Intel Core 2 Duo na 2,0 GHz s 1066MHz systémovou sběrnicí, stejný, jaký používá také nižší model hliníkového MacBooku (původní procesor byl sice taktovaný na 2,1 GHz, měl však pomalejší sběrnici). A stejně jako hliníkové modely teď též bílý plastový MacBook používá znatelně výkonnější integrovanou grafiku nVidia GeForce 9400M (ta se s procesorem dělí o operační paměť, může si jí vyhradit až 256 MB).

Operační paměť se rovněž zvětšila, z původního 1 GB na 2 GB, avšak stále se jedná o DDR2 RAM na 667 MHz, zatímco hliníkové MacBooky užívají DDR3 RAM na 1 066 MHz.

Ostatní specifikace stroje se již příliš nezměnily, pomineme-li přechod rozhraní Bluetooth z verze 2.0 na verzi 23.1, vše zůstává stejné, v základní výbavě tento notebook nadále nabízí 120GB disk s 5400 ot./min, nepodsvícenou klávesnici a standardní 8X DVD vypalovačku SuperDrive.

Výše uvedenou základní konfiguraci v USA získáte za 999 USD, v rámci zákaznické konfigurace se dá rozšířit RAM na 4 GB za 150 USD, případně si lze objednat větší disk. Za příplatek 50 USD dostanete 160GB disk, za 150 USD disk s 250 GB a strop úložné kapacity tvoří 320GB disk za dodatečných 250 USD. Všechny tyto disky rotují rychlostí 5 400 ot./min a samozřejmě se připojují přes rozhraní SATA.

Podrobné technické specifikace modernizovaného bílého MacBooku najdete tady (Apple tento stroj nazývá „MacBook White“ a na svém webu se jím příliš nechlubí, odkaz na příslušné stránky se krčí v ústraní).

02mm23012009f.jpg

Ze specifikací plyne jedna důležitá věc - narozdíl od nových hliníkových MacBooků si tenhle stroj nadále podržel rozhraní FireWire 400 (nové hliníkové MacBooky FireWire zcela opustily, což vyvolalo silnou kritiku). Lze předpokládat, že právě přítomnost tohoto portu by mohla přilákat řadu zájemců.

A co se týče připojení externího monitoru, stále zde zůstává port Mini-DVI, který s pomocí odpovídajících adaptérů (prodávaných po 19 USD) umožňuje připojení k monitoru s DVI nebo VGA vstupem. Nový Mini DisplayPort tu nenajdete, takže se tento stroj zatím nedá připojit k 24”monitoru LED Cinema Display, je též třeba pamatovat na to, že výstup z Mini-DVI portu zvládá maximálně rozlišení 1920 x 1200.

03mm23012009f.jpg

Modernizovaný bílý MacBook teprve přichází na trh, webový obchod Applu udává, že objednávky tohoto modelu budou vyřízeny během 4 až 6 pracovních dnů (v USA).

Tenhle tah Applu značně překvapil, všeobecně se soudilo, že nechá plastový MacBook dožít a po určité době ho prostě vyřadí z nabídky. Právě provedená modernizace ovšem svědčí o opaku, zdá se, že bílý MacBook na trhu ještě nějakou dobu zůstane.

Zatím lze pouze spekulovat o důvodech, jež Apple k tomuhle rozhodnutí vedly, ale jako nejpravděpodobnější vychází reakce na současnou ekonomickou situaci, kdy zákazníci obecně omezují výdaje a začínají dávat přednost levnějším řešením. (To se, ačkoli v menší míře, projevilo i v právě oznámených výsledcích prodeje Maců.) Vylepšení nejlevnějšího modelu MacBooku se potom jeví jako celkem logické opatření, jak za takových podmínek posílit poptávku zákazníků.

Výkonnostně se nyní bílý MacBook hodně přiblížil hliníkovým MacBookům, což nepochybně dále zvýší jeho přitažlivost. Když k tomu připočteme přetrvávající rozhraní FireWire a Mini-DVI, může právě on přivábit ty zákazníky, kteří nebyli spokojeni s hliníkovými MacBooky.

Vypadá to, jako by se Apple rozhodl přijít s nabídkou, jež pomůže přilákat “tradicionalisty“, kteří byli změnami provedenými u hliníkových MacBooků spíše rozčarováni, teď tedy dostali novou integrovanou grafiku nVidie v balení, jaké by se jim mělo zamlouvat. Je třeba připomenout, že bílý MacBook nemá LED podsvícení displeje a používá původní trackpad s tlačítkem (nikoli nový „skleněný” trackpad), to ovšem takovýmto uživatelům asi příliš vadit nebude.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: