Apple oznámil své finanční výsledky za předchozí čtvrtletí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple oznámil své finanční výsledky za předchozí čtvrtletí

27. ledna 2010, 00.00 | Výsledky Applu za čtvrté čtvrtletí kalendářního roku 2009 byly opět rekordní, s tržbami skoro 16 miliard USD a ziskem téměř 3,4 miliardy USD. Rekordní byl i prodej Maců a iPhonů (přestože nedosáhl očekávaných 10 milionů kusů), mírně poklesl pouze počet prodaných iPodů.

V pondělí 25. ledna Apple zveřejnil své finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí kalendářního roku 2009 (Apple ovšem účtuje v hospodářském roce, a tak účetně se jednalo již o první čtvrtletí fiskálního roku 2010), úplně přesně se oznámené výsledky týkají období do 26. prosince 2009.

Tato pravidelná hlášení výsledků (pro Apple jakožto veřejně obchodovanou společnost povinná ze zákona) se sice obvykle těší značné pozornosti, protože jde o jednu z mála příležitostí, kdy Apple zveřejňuje oficiální údaje o prodeji, tentokrát ovšem byla tahle událost poněkud ve stínu očekávané mediální akce ohlášené (rozeslanými pozvánkami) na dnešek, kde snad Apple představí svůj pověstný tablet a možná i další novinky.

Přesto se ale výsledkům hospodaření Applu věnovala snad všechna média, tento článek se pokusí předložit souhrn nejvýznamnějších zveřejněných čísel a dalších údajů.

Použité informační zdroje

Nějakou zprávu o výsledcích Applu přirozeně přinesl v podstatě každý zpravodajský server, zde jsme ovšem použili jenom několika zdrojů. Samotný Apple jako vždy vydal oficiální tiskovou zprávu, souhrn nejdůležitějších údajů z následné tiskové konference předkládá AppleInsider a tradiční zápis z konference přináší Macworld (Apple nabízí též zvukový záznam z ní).

Přehlednými digramy doplnila svou stručnou zprávu Ars Technica a pozornost si zaslouží také článek MacObserveru s diagramy shrnujícími výsledky Applu za řadu let do minulosti.

Celkové tržby a zisk

Už se stalo téměř tradicí, že Apple každé čtvrtletí oznamuje rekordní tržby a zisky (viz výsledky za předchozí čtvrtletí), tentokrát ovšem zveřejnil skutečně vysoká čísla.

Nebývale vysoké hodnoty však plynou hlavně z toho, že se Apple rozhodl přejít na novou účetní metodiku. Až do minulého čtvrtletí vykazoval své výsledky podle účetních standardů GAAP, ale loni v září došlo ke změně legislativy, jež dovoluje účetní vykazování podle méně přísné metodiky.

Konkrétně jde o to, že dosud Apple část příjmů z iPhonu a Apple TV rozepisoval do následujících čtvrtletí, jednalo se účetní vyjádření toho, že pro tyto přístroje pravidelně vydává aktualizace firmwaru. Nové účetní předpisy ale dovolují, aby se příjmy za prodané iPhony a Apple TV započítávaly celé ihned, což samozřejmě citelně zvýšilo udávané sumy tržeb a zisku.

A tak Apple za minulé čtvrtletí vykázal tržby ve výši 15,68 miliardy USD a čistý zisk 3,38 miliardy USD, neboli 3,67 USD na akcii. Pro srovnání, pro stejné období před rokem činily tržby 11,88 miliardy USD a zisk 2,26 miliardy USD (2,50 USD na akcii), všechny údaje již pochopitelně byly vyčísleny podle nových účetních pravidel.

Vzrostla i hrubá marže, na 40,9 procenta oproti 37,9 procenta před rokem, Apple je tak stále ziskovější. A za pozornost stojí též to, že se prodeje mimo USA podílely na celkových tržbách 58 procenty, „zámoří“ tudíž začíná být pro Apple stále důležitější (v minulém čtvrtletí byl jeho podíl jenom 46 procent).

Nová metodika ovšem lépe vyjadřuje skutečné příjmy Applu a jak vidět, ty jsou ohromné, v tiskové zprávě Steve Jobs s uspokojením podotýká, že při přepočtu na celý rok se Apple stal padesátimiliardovou společností. A dodává, že letos tento trend podpoří další silné produkty (k tomu se ještě vrátíme v závěru článku).

Při takových příjmech není divu, že Apple dále hromadil hotovost, podle finančního ředitele Petera Oppenheimera za uplynulé čtvrtletí získal dalších 5,8 miliardy USD v hotovosti, celková hotovostní zásoba firmy už vyšplhala na závratných 39,8 miliardy USD (a podle všeho ji i nadále hodlá udržovat jako kapitálovou rezervu, nelze tedy čekat nějaké obří akvizice, kromě občasných nákupů menších firem, jenže ty proti téhle sumě představují jen „drobná vydání“).

Výhled na následující čtvrtletí

Ze zákona musí Apple uvádět finanční výhled na následující čtvrtletí (tedy vlastně to současné), očekává tržby v rozmezí 11 až 11,4 miliard USD a zisk na akcii mezi 2,06 až 2,18 USD. Údaje jsou samozřejmě už podle nové metodiky a pochopitelně vycházejí nižší než pro minulé čtvrtletí, jež zahrnovalo i vánoční období, teď lze očekávat určitý pravidelný pokles prodejů.

Tržby Applu v letech 2003 až 2009

Apple však vždy bývá při těchto předpovědích opatrnější a skutečné výsledky obvykle odhady překonají, ale jak tomu bude nyní, to zjistíme až za další tři měsíce, určitě bude záležet i na tom, s čím vlastně Apple dnes přijde (avšak tablet, jestli ho opravdu představí, se má začít prodávat až později, takže do výsledků za současné čtvrtletí se nejspíš nepromítne).

A teď se již podívejme na výsledky pro jednotlivé hlavní kategorie produktů Applu:

Výsledky prodeje Maců

Odbyt Maců byl skutečně rekordní, za minulé čtvrtletí se jich prodalo 3,362 milionu, tedy o 33 procent více než za stejné období před rokem.

Co se týče podrobnější modelové skladby, 2,128 milionu z toho činily notebooky a 1,234 milionu stolní modely. Jak vidět, podíl stolních Maců se oproti předchozímu čtvrtletí zvýšil, zatímco za poslední čtvrtletí roku 2009 tvořily notebooky 63 procent, v předchozím (třetím) čtvrtletí to bylo plných 74 procent.

Důvod je prostý, projevil se výrazný zájem zákazníků o nové iMacy, což na tiskové konferenci potvrdili i zástupci Applu. Počet prodaných kusů stolních Maců meziročně vzrostl o celých 70 procent a tržby z nich o 60 procent, také proti předchozímu čtvrtletí jejich prodej stoupl o 57 procent (nové iMacy se začaly prodávat až v posledním čtvrtletí loňského roku).

Nárůst prodeje notebooků už tak vysoký nebyl, počet kusů se meziročně zvýšil o 18 procent a tržby o 9 procent, avšak oproti předchozímu čtvrtletí naopak došlo o poklesu o 6 procent v prodaných kusech a o 5 procent v tržbách. Ani to není těžké vysvětlit, výsledky odrážejí uvedení nového bílého MacBooku, který zaujal hlavně zájemce o levnější řešení, v předchozím čtvrtletí se ovšem zřejmě ještě projevoval zvýšený prodej nových MacBooků Pro, představených loni v červnu na konferenci WWDC 2009.

Zvýšil se ale též prodej Maců do školství (v USA), meziročně o 16 procent, v prosinci byl prodej v tomto segmentu trhu dokonce rekordní, podle provozního ředitele Tima Cooka tak odbyt pro školství byl nejlepší od počátku ekonomického poklesu, zdá se, že si Apple v této oblasti nadále drží své význačné postavení.

Především s Macy souvisí také prodej periférií, za ně Apple utržil 469 milionů USD a příjmy za software a další služby dosáhly 631 milionů USD, hlavní díl příjmů tak nadále pochází z prodeje hardwaru (ačkoli se Apple občas prohlašuje za softwarovou firmu).

Regionální rozdělení prodeje Maců

Jak jsme již zmínili, podíl mimoamerických trhů na celkových příjmech Applu se za sledované čtvrtletí citelně zvýšil, týkalo se to též odbytu Maců.

V Evropě se prodalo 1,068 milionu Maců a celkové tržby z tohoto regionu činily 5,024 miliard USD, z Evropy se tudíž stalo největší mimoamerické odbytiště. V USA totiž Apple prodal 1,187 milionu kusů, což už není o tolik víc, tržby z jeho domovského trhu dosáhly 6,092 miliardy USD.

Prodej Maců v letech 2005 až 2009

Asijsko-pacifická oblast vykázala prodej 313 000 Maců a tržby ve výši 1,183 miliardy USD, zatímco v Japonsku se prodalo 105 000 počítačů a utržilo 783 milionů USD.

Apple tentokrát zmínil i některá čísla pro jednotlivé země, ve Francii, Itálii, Španělsku a Švýcarsku vzrostly prodeje Maců o více než 40 procent, ovšem Austrálie zaznamenala dokonce 70procentní nárůst a Čína o plných 100 procent.

Výsledky iPhonu

S napětím se očekávaly výsledky iPhonu, za minulé čtvrtletí Apple prodal celkem 8,737 milionu kusů. To sice znamená nový rekord, v předchozím čtvrtletí to bylo necelých 7,4 milionu, někteří analytici ovšem očekávali ještě vyšší číslo, mluvilo se dokonce o překonání hranice 10 milionů kusů za čtvrtletí, k čemuž však nedošlo.

A tržby za iPhone a související produkty a služby (v nichž jsou zřejmě zahrnuty i příjmy z obchodu App Store) dosáhly 5,578 milionu USD (tato vysoká částka je ovšem dána především novou účetní metodikou, protože se příjmy za iPhony už nerozepisují do následujících čtvrtletí, účetní hodnotu softwarových aktualizací Apple nově vyčíslil na 25 USD pro iPhone a na 10 USD pro Apple TV).

Apple vlastně do stejné příjmové kategorie jako iPhone zařazuje též Apple TV, její podíl je však nejspíš tak malý, že nemá valný význam (a zároveň jde o dobrý způsob, jak výsledky Apple TV uchránit před zveřejněním).

Průměrná prodejní cena iPhonu činila 620 USD, telefon se nyní prodává v 86 zemích světa a během vykazovaného čtvrtletí přibylo dalších 17 operátorů, co ho nabízejí (noví operátoři většinou působí v těch zemích, v nichž nově skončila exkluzivita prodeje).

Zlepšuje se také přijetí iPhonu v podnicích, od zahájení prodeje iPhonu 3GS loni v létě se jeho zastoupení zdvojnásobilo. Tim Cook však odmítl komentovat, zda na prosazování iPhonu v podnicích může mít vliv jeho rozšíření mezi běžnými uživateli.

Prodej iPhonů v letech 2007 až 2009

A ačkoli Apple obvykle neuvádí počty prodaných iPhonů v jednotlivých zemích, tentokrát udělal výjimku, prozradil, že v Číně operátor China Unicom prodal již 200 000 přístrojů. Zjevně tak reaguje na zprávy, že se oficiálnímu prodeji v Číně zatím příliš nedaří, první zprávy byly opravdu značně neuspokojivé, ovšem už počátkem prosince China Unicom oznámil prodej 100 000 kusů a jak vidět, do konce roku se v Říši středu prodal ještě stejný počet kusů.

Tim Cook k tomu uvedl, že se v Číně zaměřují především na získání dlouhodobějšího postavení na trhu, protože v něm vidí značný potenciál, odmítl však vydávat jakékoli přesnější předpovědi. Těžko se dala čekat jiná odpověď, vzhledem k velikosti čínského trhu tamní oficiální prodej iPhonu není nijak ohromující (předpokládá se však, že šedý trh v Číně dosahuje několikanásobné velikosti), Apple zjevně doufá, že se to časem změní.

V souvislosti s iPhonem nepřekvapivě přišla řeč též na schvalování aplikací pro App Store, Cook samozřejmě hájil dosavadní postup. Uvedl, že přes 90 procent zaslaného softwaru je schváleno do 14 dní. Některá odmítnutí se sice týkají nevhodného obsahu (zejména pornografie), ale naprostá většina odmítnutí je podle něj způsobena chybami v programovém kódu, jde tedy vlastně o ochranu jak zákazníka, tak vývojáře, prý to zabraňuje, aby zákazníci byli s danou aplikací nespokojení.

Oficiální názor Applu na schvalování aplikací pro App Store tak zůstává stále stejný, podle nedávných zpráv se ovšem schvalování v poslední době opravdu citelně urychlilo, o tom však na tiskové konferenci žádná zmínka nepadla.

Prodej iPodů

Další významnou příjmovou kategorii představují iPody, těch se za poslední čtvrtletí roku 2009 prodalo 21 milionů, což znamená meziroční pokles počtu kusů o 8 procent, avšak tržby vzrostly o 1 procento v důsledku zvýšení průměrné prodejní ceny o 9 procent.

To samozřejmě způsobil výrazně vyšší odbyt dražších iPodů touch. Apple sice prodeje jednotlivých modelů iPodů samostatně nevykazuje, ale sdělil, že prodej iPodu touch vzrostl o 55 procent, potvrdil tak předchozí zprávy, jež totéž odvozovaly z nepřímých náznaků.

Odbyt ostatních iPodů zjevně zeslábl, pořád si však udržují převahu na trhu, v USA nadále ovládají 70 procent trhu MP3 přehrávačů a v jiných zemích jejich poddíl ještě dále roste. Pokles prodeje se navíc vcelku čekal, nepochybně ho způsobuje především úspěch iPhonu (který sám vlastně zahrnuje iPod).

Prodej iPodů v letech 2004 až 2009

S iPody souvisí také mediální obchod iTunes Store, který rovněž dosáhl rekordních výsledků, stejně jako App Store s aplikacemi, jejich přesnější finanční výsledky ovšem Apple nezveřejnil (v kategorii dalších produktů a služeb souvisejících s hudbou sice vykázal tržby ve výši 1,164 miliardy USD, není však jasné, co přesně pod to vlastně spadá). A i nadále tvrdí, že jak iTunes Store, tak App Store dosahují pouze nepatrného zisku a slouží hlavně k podpoře prodeje příslušného hardwaru.

Výsledky kamenných obchodů Applu

Dobře si vedly též kamenné obchody Applu, v těch se prodalo 689 000 Maců a přinesly tržby ve výši 1,971 miliardy USD. A z uvedeného počtu Maců celá polovina putovala k zákazníkům, kteří dosud žádný Mac nevlastnili, uživatelská základna se tak dále rozrůstá.

Roste i samotný počet těchto obchodů, za dané čtvrtletí jich přibylo 10, mino USA už teď Apple provozuje 62 svých obchodů, na konci vykazovaného období jich měl celkem 283 v 10 zemích. A budou přibývat další, ve fiskálním roce 2010 plánuje otevření 40 až 50 nových obchodů Apple Store, z toho polovinu mimo USA.

Průměrné tržby na jeden obchod (což je ovšem poněkud zavádějící číslo, vzhledem ke značným rozdílům mezi nimi) činily 7,1 milionu USD, zatímco před rokem to bylo 7 milionu USD, průměrný výnos tedy zůstává v zásadě stejný. A rekordní byl také počet návštěvníků obchodů, zavítalo jich do nich 50,9 milionu.

Nepříliš zajímavá diskuse

Na tiskové konferenci k finančním výsledkům je sice možné pokládat dotazy, ale zástupci Applu se pravidelně vyhýbají jakýmkoli určitějším odpovědím k novým chystaným produktům, zodpovídají pouze otázky finančního rázu. A teď v pondělí to platilo dvojnásob, všechny dotazy tohoto typu (na tablet se samozřejmě nikdo nezeptal přímo, ale některé otázky k němu jasně směřovaly) odkazovali vedoucí představitelé Applu na dnešní chystanou mediální akci.

Zajímavých postřehů se tak v diskusi objevilo jenom velice málo, ty nejdůležitější již byly zmíněny v předchozích odstavcích.

Největší očekávání nakonec vyvolala Jobsova poznámka v tiskové zprávě, kde v souvislosti s tím, že se Apple stal padesátimiliardovou společností, podotýká, že nové produkty plánované na letošní rok jsou velice silné a začne to už tento týden významnou novinkou, kterou jsou všichni v Applu opravdu nadšení. Dnes večer (našeho času) se snad dozvíme, co je tímto produktem, konečně zjistíme, zda se skutečně jedná o pověstmi opředený tablet.

Závěrečné shrnutí

Žádné velké překvapení se nekonalo, Apple opět potvrdil svou pověst „recesivzdorné firmy“, přes stále nepříznivé vnější ekonomické prostředí dosáhl rekordních výsledků. Pravda, vykázaná čísla se zvýšila především kvůli změně účetní metodiky, ale to je důležité hlavně pro finančníky a analytiky, pro běžné uživatele to má jenom nepřímé důsledky.

Skutečně výborně si vedly Macy, zejména ty stolní, což představuje významnou změnu proti předchozím čtvrtletím, důvod je ovšem jasný, totiž zájem zákazníků o nové 21,5“ a 27” iMacy, zjevně je neodradily ani některé potíže s nimi. Notebooky si však nadále udržely svou převahu, k čemuž jim pomohl i nový bílý MacBook.

A za zmínku stojí též významně rostoucí prodej Maců mimo USA, v Evropě se už skoro dostal na úroveň USA (situace se ovšem dost liší v jednotlivých evropských zemích, u nás to zase až tak skvělé není).

Rekordní byl rovněž prodej iPhonů, sice se nedosáhlo „magické“ hranice 10 milionu prodaných kusů, zjevně však pro něj stále existuje dostatečný odbyt, zájem zákazníků neutuchá a je velmi pravděpodobné, že pokud Apple letos opět uvede nový model, udrží se tenhle trend i nadále.

Žádná překvapení se nekonala ani u iPodů, jednodušší a levnější modely sice poněkud ztrácejí, jenže pokles prodeje jde hlavně na vrub iPhonu a iPodu touch, díky tomu celkové tržby za iPody stouply. Potvrdil se rostoucí zájem zákazníků o iPod touch, Apple tak podchytil i ty, kdo si nechtějí pořídit iPhone, ale mají zájem o platformu iPhone OS (a její aplikace). A přes klesající odbyt si iPody pořád udržují svou převahu na trhu, takže Apple může být spokojený.

S takovýmito výsledky a s téměř čtyřicetimiliardovou hotovostní zásobu může Apple hledět do budoucnosti bez obav, navíc jak se zdá, má v kapse schované další trumfy, z nichž některé zřejmě vyloží již dnes večer, o čemž vás samozřejmě budeme informovat.>/p>

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: