Aperture 3 - mistr nedestruktivních úprav fotografií - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Aperture 3 - mistr nedestruktivních úprav fotografií

Aperture

22. června 2010, 00.00 | Po roce vám nabízíme aktualizovaný seriál o Apple Aperture. Verze 3.0 přinesla řadu zásadních změn a nových funkcí, a proto jsme se rozhodli aktualizovat a doplnit seriál o tomto programu určeným všem fotografům.

Každý fotograf i fotografka dříve nebo později narazí na to, že potřebuje své digitální fotografie nejen zpracovávat na počítači, ale zároveň i udržovat nějaký systém ve svém rostoucím digitálním archívu. Programů pro práci s fotografiemi jsou desítky, či možná spíš stovky, ale opravdu propracovaných řešení nabízejících ucelené řešení je po hříchu málo. Ať už jste profesionálem nebo nadšeným amatérem, jistě chcete, aby kvalita vašich fotografií byla co nejvyšší a přitom jste za počítačem trávili co nejméně času. A to je přesně zadání, se kterým Apple začal pracovat na projektu Aperture. Dnes máme k dispozici již třetí generaci tohoto programu a v našem seriálu vás s ním nejen seznámíme, ale naučíme vás jej i efektivně používat.

Apple Aperture 3 rozhodně není jediným nástrojem pro práci s fotografií. Samotný Apple nabízí ještě iPhoto, které má jednodušší uživatelské rozhraní, o něco méně funkcí a o to snadněji se s ním může uživatel naučit pracovat. iPhoto je určeno široké laické veřejnosti, což je základní rozdíl proti Aperture. Ten je určen těm fotografům, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad svými snímky a zároveň se nechtějí stát profesionálními grafiky. Proto také není konkurentem Adobe Photoshopu, který je zaměřen zcela jiným směrem. Aperture s ním umí velmi dobře spolupracovat, pokud potřebujete jeho funkce a konkurenční boj svádí s jiným Adobe řešením – Lightroomem. Oba se totiž soustřeďují na nedestruktivní úpravy fotografií, zpracování RAW snímků a správu digitálního archivu. A proč je podle mého názoru lepší právě Aperture? Protože je velice úzce provázán s ostatními aplikacemi na Mac OS X, dokáže 100% využít výkonu a jednoduchosti tohoto systému a díky tomu ze svých fotografií velice snadno vytvoříte prezentaci, webovou stránku, foto knihu, video či je třeba odešlete emailem. Navíc Aperture má bezesporu nejjednodušší uživatelské rozhraní a ovládání ve své třídě.

Co všechno Aperture umí?
Aperture 3 má tři základní funkce. V první řadě umožňuje bezpečné uložení, roztřídění a archivaci fotografií. S jeho pomocí snadno zpracujete všechny své fotografie bez ohledu na to, zda jsou jich tisíce či statisíce. Díky Aperture vždy dokážete rychle najít snímek, který potřebujete a to nejen přímo v Aperture, ale například i při psaní emailu přímo v aplikaci Mail, vytváření prezentací v Keynote, zpracování videa v iMovie či FinalCutu a řadě dalších aplikací. Spolu s Time Machine můžete takovýto archív snadno a zcela automaticky zálohovat a například pomocí Spotlightu můžete svou fotografii najít v knihovně Aperture, aniž by byl vůbec spuštěn!

Druhou neméně důležitou funkcí je vyvolání a zpracování fotografií. Nejsilnější je Aperture při vyvolání a zpracování RAW snímků, podporovány jsou stovky modelů fotoaparátů, ale stejně dobře umí pracovat s JPEG, TIFF či PSD formátem. Od verze tři dokonce umí do archivu vložit i video a jednoduše jej postříhat, takže dokáže zpracovávat komplexně jakoukoli multimediální tvorbu, do které se pustíte.

Zde je velmi důležité zdůraznit, že Aperture pracuje podle zásad nedestruktivního zpracování fotografií. Na rozdíl od grafických editorů typu Adobe Photoshopu vše, co uděláte při zpracování fotografií, se zaznamenává pouze jako seznam požadovaných úprav a nijak neovlivňuje originální podobu fotografie, takzvaný Master. To znamená, že jakoukoli úpravu můžete nejen kdykoli odvolat, ale i změnit její nastavení, aniž byste přišli o zbytek práce či kvalitu vaší fotografie. Dokonce i roky po tom, co jste fotografii naposledy upravovali, se můžete jedním kliknutím vrátit k její původní podobě a například měnit její ořez či barevné provedení.

Třetí oblastí, ve které Aperture od verze tři najde uplatnění, jsou lokální úpravy snímků a retušování. Dlouhou dobu tyto činnosti Aperture neuměl a bylo nutné snímky lokálně upravovat v jiném editoru. Nicméně poslední verze přinesla štětce (brushes) a natolik vylepšila retušovací nástroje, že lze Aperture seriózně nasadit i v této oblasti. Možnost upravovat snímky uložené v Aperture knihovně Photoshopem samozřejmě i nadále zůstala, protože Photoshop nabízí více nástrojů pro přesné úpravy a opravy fotografií, přesto u 90 % snímků si již bez problémů vystačíte s tím, co Aperture umí. Navíc retuše a úpravy přímo v Aperture znamenají zachování nedestruktivnosti úprav a možnost jejich mnohem rychlejšího provedení, než tomu je ve Photoshopu.

Pro koho je Aperture určen?
První verze Aperture byla vyvíjena ve spolupráci s profesionálními fotografy a byla také primárně určena profesionálům. Nicméně Apple poměrně záhy zjistil, že Aperture je natolik intuitivní, že s ním může pracovat opravdu každý. A spolu s tím, jak se rozšířily digitální zrcadlovky mezi širokou veřejnost, stal se postupně nástrojem i pro nadšené amatéry. Cena necelých 6 000 Kč není přemrštěná a díky jednoduchosti ovládání se s Aperture naučí pracovat opravdu každý. Dá se tedy říct, že Aperture je vhodný pro každého, kdo používá Mac, fotografuje a chce organizovat a zpracovávat své fotografie nejen snadno, ale i opravdu dobře. Na rozdíl od iPhota nabízí přesné úpravy, bohaté možnosti třídění a organizování snímků i pestřejší nabídku výstupů. Na našich kurzech zaměřených na Aperture se tak setkávají nejen fotografové profesionálové, ale i domácí foto nadšenci či lidé, kteří fotografii využívají při své práci a chtějí jednoduchý a přitom účinný nástroj pro její zpracování.

V čem je jiný než konkurence
Nejbližším konkurentem je bezesporu Adobe Lightroom 3, který nabízí v podstatě to samé co Aperture. Oba dva programy umí velmi dobře zpracovat RAW fotografie ze skoro všech fotoaparátů, oba pracují nedestruktivně a nabízejí vytváření digitálního archivu. Dle mého názoru má přesto Aperture dvě obrovské výhody.
Tou první je bezkonkurenční provázanost s operačním systémem. Fotografie nemusíte exportovat, aby je šlo dále využít. Prostě si jen otevřete Media Explorer v jiné aplikaci jako je Mail, iPhoto, iDVD, Keynote atd. a vyberete si snímek. Aperture provede vše potřebné zcela automaticky, ať už jde o JPEG nebo RAW. Díky Aperture se prakticky smazává rozdíl mezi JPEG a RAW snímky a to není vše. Synchronizace vybraných fotografií z Aperture třeba do iPhonu či iPadu probíhá zcela automaticky. Je zde silná vazba na službu MobileMe, která umožňuje vytvářet webové fotogalerie prostým přetažením snímků na ikonku uvnitř Aperture a takto by šlo ve výčtu pokračovat.

Druhou výhodou Aperture je jednoduchost a přehlednost uživatelského rozhraní. Program nerozlišuje žádné fáze práce a nenutí vás přepínat různá zobrazení či obrazovky. Aperture má jedno základní rozhraní, ve kterém můžete dělat všechny činnosti a maximálně se přepnete do celoobrazovkového režimu. Nicméně ovládací prvky jsou stále na stejných místech, jmenují se stejně, fungují stejně a v jakémkoli okamžiku můžete s jakoukoli fotografií provádět všechny činnosti. Nenarazíte na průvodce, kteří by vás nutili dělat nějakou operaci jinak, než to vyhovuje právě vám.

Zároveň je potřeba dodat, že Aperture má i své slabiny. Osobně největší slabinu spatřuji v neexistenci verze pro Windows, což řadu potenciálních uživatelů odrazuje. Stejně tak neexistence české verze může být komplikací, i když uživatelské rozhraní je opravdu velmi jednoduché. Prostě je na zvážení každého, který z programů nejlépe vyhovuje právě jeho požadavkům a potřebám.

Na čem Aperture spustíme?
Aperture je software vyvinutý společností Apple a v spustit jde výhradně na operačním systému Mac OS X 10.5.8 a vyšším. To znamená, že pokud nemáte počítač od Applu, tak oficiální cestou Aperture nespustíte. Pro Windows ani Linux dle dostupných informací vývoj Aperture neprobíhá a ani se neplánuje, protože právě v provázanosti s Mac OS X tkví řada jeho výhod.

Dobrou zprávou je, že Aperture 3 lze spustit v podstatě na všech Macintoshích vybavených procesorem Intel. Upřímně řečeno, MacBook Air není počítačem vhodným pro práci v Aperture, přestože splňuje požadavky na minimální konfiguraci. Ale MacMini, iMac, Mac Pro a všechny nové MacBooky a MacBooky Pro jsou velmi dobrou volbou. To, zda Aperture poběží rychleji nebo pomaleji, totiž ze všeho nejvíc ovlivňuje množství operační paměti (RAM) a rychlost hard disku (HDD). To, jak rychlý máte procesor, jakou grafickou kartu apod. až zas tak zásadně výkon programu neovlivňuje.

Apple uvádí minimální požadované množství operační paměti 1 resp. 2 GB. Z praxe vřele doporučuji minimálně 4 GB či ještě lépe víc. V dnešní době není operační paměť zas tak drahá a každý GB je na rychlosti Aperture opravdu znát. Takže pokud máte v notebooku 2GB operační paměti a chcete, aby Aperture fungoval rychleji, pak to nejlepší, co můžete udělat, je rozšířit její kapacitu na dvojnásobek.

Druhou cestou pro zrychlení práce s Aperture je rychlý hard disk. Zde jsou principiálně dvě možné cesty. Pokud máte velký archiv fotografií, zřejmě zvolíte uložení mimo hlavní počítač. V takovém případě je nejvýkonnější a nejspolehlivější koupit externí diskové pole s několika hard disky. Pokud jej nastavíte na režim RAID 1 nebo ještě lépe RAID 5 a výše, tak získáte bezpečné a část i velmi rychlé řešení. Pokud máte notebook a nechcete přiojovat další zařízení, pak je nejlepší volbou SSD disk, který je velmi rychlý a spolehlivý. K dispozici jsou dnes již 500GB SSD disky.

Třetí cestou, jak Aperture pomoci ke špičkové rychlosti, je výkonná grafická karta. Aperture umí využít grafický procesor pro řadu výpočtů a zejména při úpravách fotografií je rychlá grafická karta znát. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že znatelný rozdíl zaznamenáte pouze mezi vestavěnými a lepšími kartami. Která generace špičkových grafických karet ATI či nVidea je použita, už výraznější roli nehraje.

Jak Aperture získat a instalovat?
Instalace Aperture 3 nezabere více jak 30 minut. Pokud si program zakoupíte, obdržíte instalační DVD. To stačí vložit do mechaniky a spustit instalační program. Pokud si chcete Aperture před koupí vyzkoušet, můžete si z webu Applu (zde) stáhnout 30ti denní zkušební verzi zcela zdarma. Je plně funkční, a tudíž ji můžete zcela bez omezení používat. Instalace opět nevyžaduje víc, než jen potvrzení licence a zvolení hard disku, na který se má instalovat. V obou případech doporučuji okamžitě po instalaci spustit Software Update, či z webu Apple stáhnout nejnovější verzi Aperture, která je k dispozici. Ne že by Aperture obsahoval tolik chyb, ale s každou novou verzí nabízí trochu víc.

Závěrem
Jsme teprve na začátku povídání o programu jako takovém. Od příštího týdne se začneme seznamovat s jeho prostředím a ovládáním. Pevně doufám, že vás tento úvodní článek inspiroval k tomu Aperture vyzkoušet a přečíst si další díly našeho seriálu.

Chcete-li získat více informací o Apple Aperture a v praxi se naučit jej opravdu efektivně používat, zúčastněte se jednodenního kurzu pořádaného IDIFem a vedeném autorem seriálu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

APERTURE je genialni

Autor: ED Muž

Založeno: 29.05.2009, 08:19
Odpovědí: 0

Pracuji s ni od verze 1 ( nebo 1.1?) Zamiloval jsem se do ni hned jak jsem uviděl prvni prezentaci. Proč? LUPA. A pak spousta dalších drobnosti. Samozřejmě tu bylo mnoho dětských nemocí. Některé už jsou "vyléčené" jiné věřím, že se podaří odstranit časem. Ale pro můj způsob práce je to zatím nejlepší řešení. Přesně jak říkáte, jednoduché a přehledné rozhraní, kdekoliv a kdykoliv mohu udělat cokoliv. Těším se na seriál, dofám, že se dozvím něco co jsem za ty roky třeba přehlédl nebo neobjevil!

Odpovědět na příspěvek

dobry napad

Autor: steip Muž

Založeno: 29.05.2009, 09:05
Odpovědí: 0

Skvele, na serial se moc tesim. Aperture pouzivam 2 roky, ale je tam stale dost veci ktery potrebuju vysvetlit :)

Odpovědět na příspěvek

RE: dobry napad

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 29.05.2009, 09:59

Serial je planovan jako 9-11 dilny. Pokud neodpovi na vsechny otazky, coz se logicky muze stat, poradame i kurzy Apple Aperture pod IDIFem. V tech je dostatek prostoru pro individualni konzultace.

Odpovědět na příspěvek

RE: dobry napad

Autor: ERT Muž

Založeno: 29.05.2009, 10:00

http://www.avc-cvut.cz/av
c.php?id=2866

tohle bych také doporučil

Odpovědět na příspěvek

Jak na doostření exportovaných "zmenšenin" pro web :)

Autor: Martin Štangler Muž

Založeno: 29.05.2009, 09:24
Odpovědí: 0

Můžete mi někdo napsat jestli a jak se dá doostřit pro web zmenšeniny přímo při exportu? V Lightroomu/Capture One to není problém, v Aperture (2.1.3) jsem to nenašel (možná jsme málo hledal). Nechce se mi "miniatury" ještě dál zpracovávat dalším SW před uploadem na WEB. Jinak potvrzuji, Apertuje je prfektní SW, kvůli kterému jsem si koupil Mac :)

Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak na doostření exportovaných

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 29.05.2009, 09:57

Pokud vim, Apereture nenabizi uzivatelskou moznost nastaveni urovne doostreni pri exportu. Provadi jej automaticky dle parametru zpracovani Hi-Resu. Je to presne v souladu s logikou Aperture, ktera nerozlisuje "faze zpracovani", ale uzivatel nastavuje globalni parametry. Osobne jsem s nedostatecnou ostrosti vystupu v nizkem rozliseni nikdy problem nemel

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak na doostření exportovaných

Autor: Jirik Muž

Založeno: 04.06.2009, 21:44

Plugin Aperture Border FX umí hodně věcí, i doostřování.
http://w
ww.macupdate.com/info.php
/id/26436/aperture-border
fx

Odpovědět na příspěvek

Apperture vs Lightroom

Autor: Jura Muž

Založeno: 29.05.2009, 10:01
Odpovědí: 0

Bylo by mozne v dalsim clanku uvest porovnani s Lightroomem?

Odpovědět na příspěvek

RE: Apperture vs Lightroom

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 29.05.2009, 10:10

Uprimne receno jsem s tim nepocital. Byt tyto dva softwary delaji skoro to same, drobnychnianci jsou desitky az stovky. Nelze obecne rict ten je lepsi nez druhy, stejne tak si netroufam vyjmenovat vsechny rozdily. Aperture pouzivamjizpeknou radku let, ale s Lightroomem mam zkusenost o rad mensi, takze by srovanani nebylo uplne objektivni. Co konkretne vas zajima?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apperture vs Lightroom

Autor: thr Muž

Založeno: 24.06.2010, 17:57

Při vší úctě - s čím jiným by se měla Aperture porovnávat než s LR? Přímější konkurence tu prostě není...
Sám jsem to trochu porovnával a řekl bych, že Aperture 3 překonala Lightroom 2, nicméně aktuální LR3 to zas poněkud otočila.
Neodpustím si jistou kritiku toho odstavce o srovnání s LR3 - ono to vyznívá jako že je přednost Aperture to, že se neřeší, zda je fotka JPG či RAW, ale to je samozřejmě nesmysl - u LR3 je to úplně stejné!!

Taky bych trochu polemizoval s tím ovládáním - minimálně při popisování fotek klíčovými slovy atd. je LR aspoň podle mě udělaná o dost inteligentněji a Apple se tu moc nevyznamenal, Aperture je v tomto lepší spíš v editoru.

Celkově je to na delší článek, nějaké postřehy jsou u mě na blogu, drobné postřehy k nové LR3 jsem pak dal na Paladix - http://www.paladix.cz/cla
nky/11565.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apperture vs Lightroom

Autor: lubo Muž

Založeno: 24.06.2010, 21:35

mňa by strašne zaujímalo - clipping (ci ako sa to vola), označovanie miest vo fotke (cervenou a modrou farbou) kde dochádza preexpo alebo podexpozíci. Podla mna to v LR funguje nejak divne, ze aj slepy by uz oznacil niektore miesta ale LR jaksi nie, a teda netusim naco to je dobre v LR, ako mi to ma pomoct? U Aperture tu funguje vcelku tak akoby to clovek predpokladal a dost to dokaze pomoct pri spracovavani velkeho mnozstva RAWov, ked sa clovek trocha nahli.

Odpovědět na příspěvek

Aperture 3

Autor: Vaclav Slovacek Muž

Založeno: 29.05.2009, 11:29
Odpovědí: 0

Zkousim trial 2.0 a musim rict, ze mi predevsim chybi prima podpora pro odstranovani zkresleni objektivu a odstranovani chromaticke aberace. Vim, ze u nekoho kdo se focenim zivi a ma velkou sadu objektivu, nebo objektivy v cenove hladine kolem 50k, to nemusi byt nic extremne duleziteho, ale pro hobby fotografy by se tahle funkce docela hodila. Nasel jsem sice nejake pluginy, ale prece jen by bylo hezke mit tuto funkcionalitu lip integrovanu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Aperture 3

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 29.05.2009, 11:37

Absolutne souhlasim - korekce vad jsou jedna z veci, ktere by ve verzi 3.0 nemely urcite chybet. Stejne tak dnes nesmyslne chybi podpora geotaggingu, alespon nejake prace s HDR, vic by se dalo udelat v potlacovani sumu atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Aperture 3

Autor: ED Muž

Založeno: 29.05.2009, 21:17

Hlavne moznost prepinat mezi vice knihovnami bez restartu. Pripadne moznost pracovat s vice knihovnami soucasne. Nebo moznost "zamykani" knihoven adresaru. Nejde ani tak o nejaky "adult content" ale proste o to ze pri praci pro konkurencni klienty nemuzete ANI NAHODOU ukazat to co jste dela pro toho druheho. A nahoda je blbec..... A pak libili by se mi krivky a moznost pracovat v Lab. Ale to zase neni tak dulezite.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Aperture 3

Autor: jindra Šaur Muž

Založeno: 14.06.2009, 17:14

Za zamykání složek bych se taky moc přimlouval...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Aperture 3

Autor: Jindra Šaur Muž

Založeno: 14.06.2009, 17:12

Na geotagging je plugin Maperture. Akorát mně teda bohužel nefunguje :-(

Odpovědět na příspěvek

AP vs. LR

Autor: STepan Muž

Založeno: 29.05.2009, 12:57
Odpovědí: 0

Ja jsem je hooodne porovnaval, zpracovavam 22mpx rawy na novem MBP procesor 2.8 a pamet 4g

LR vyhody:
-jednoznacne rychlost
-lepsi vysledky pri zmene expozicce v cistote sumu - nikdy nevyleze barevny, u AP se to bohuzel stava
moznost lokalne stetcem zesvetlovat a ztmavovat casti fotky!
-moznost korekce CA - hodi se to i u drazsich objektivu

AP vyhody
-jenoznacne graficke prostredi, krasne se na to kouka
-prehlednost
-nah
ledy jsou ostrejsi
-lepsi promazavani
-lepsi pocit z prace

Takze u me vyhral LR a to hlavne diky rychlosti, kvalite sumu a moznosti lokalnich uprav, je to naukor pekneho prostredi, takze se tesim na dalsi verzi AP a verim ze bude aspon rychlejsi a mit lepsi sum:)

Odpovědět na příspěvek

RE: AP vs. LR

Autor: HimiX Muž

Založeno: 30.05.2009, 10:50

Lokalni upravy /zesvetleni, ztmaveni, doostreni, rozmazani, saturace, desaturace, kontrast/ uz Aperture umi
http://www.apple.com/ap
erture/tutorials/#adjuste
dit-dodge

Odpovědět na příspěvek

RE: AP vs. LR

Autor: opat Muž

Založeno: 22.06.2010, 07:10

korekci chromatické aberace AP verze 3 zvládá také, takže z argumentů už zůstala pouze rychlost a tu nedokážu posoudit :-)

Odpovědět na příspěvek

Super

Autor: Hejki Muž

Založeno: 29.05.2009, 13:07
Odpovědí: 0

Aperture je skvely programek, jiz ho nejakou dobu pouzivam a nedam na nej dopustit. Na obecne seznameni se vyborne hodi video pruvodci od Applu na oficialnich strankach.

Jsem velice rad za tento serial a preji mnoho uspechu. Diky

Odpovědět na příspěvek

Kde koupit?

Autor: Mirek Muž

Založeno: 29.05.2009, 21:22
Odpovědí: 0

Zkousel jsem Trial a jsem spokojeny, chtel bych si koupit plnou verzi at uz v USA nebo u nas, ale nikde nelze stahnout, vsude prodavaji krabicove verze!

Odpovědět na příspěvek

RE: Kde koupit?

Autor: Superpapouch Muž

Založeno: 22.06.2010, 08:29

V úvodním oknu trailu kliknout na buy online (nebo podobně, už si to přesně nepamatuji) a mělo by tě to hodit na zakoupení download verze. Aspoň mě to fungovalo.

Odpovědět na příspěvek

pluginy

Autor: piggee Muž

Založeno: 30.05.2009, 08:58
Odpovědí: 0

Aj ja sa tesim na pokracovanie. Hlavne na tipy na nejake zaujimave pluginy.
Ja osobne pozivam z platenych:
Jade
Viveza


ColorEfexPro

a z free:
BorderFX
Facebook export

Odpovědět na příspěvek

capture one

Autor: adam1 Muž

Založeno: 30.05.2009, 10:57
Odpovědí: 0

a mohl by nekdo byt jen obecne porovnat AP s Capture One?
diky

Odpovědět na příspěvek

RE: capture one

Autor: Jindra Šaur Muž

Založeno: 14.06.2009, 17:10

Velkou výhodou je integrace do prostředí MAC OS.
Jinak pak asi organizace fotek... Přijdou mi i pohodlnější úpravy ve full screen módu.

Akorát zatím bádám nad tím, jak naimportovat do knihovny AP stovky RAWů upravených v CO, abych je nemusel upravovat znovu... Což určitě dělat nebudu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: capture one

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 22.06.2010, 23:42

CO:
+ lepsi vystup
- pomaly
- bez rozumne zpravy archivu

AP
+ skvela integrace se systemem
+ jednoduche rozhrani
+ vyssi rychlost
- mensi kontrola nad kvalitou a ostrosti vystupu

Odpovědět na příspěvek

Dekuji

Autor: keff_cz Muž

Založeno: 22.06.2010, 14:18
Odpovědí: 0

O duvod vic navstevovat MujMac, tesim se na pokracovani.

Odpovědět na příspěvek

Díky

Autor: Tadek Muž

Založeno: 23.06.2010, 20:14
Odpovědí: 0

Uz se moc tesim na cely serial. Jsem fotografem - hobby, pouzivam Aperture 3, jsem fandou vseho od Macu. U Aperture hledam reseni jak pracovat se stejnymi fotkami ulozenymi na iMacu pomoci napr. Macbook aniz bych je musel expotovat a pak importovat do knihovny na Macbooku.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: