Aperture 3: Mastery aneb kam s nimi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Aperture 3: Mastery aneb kam s nimi

Aperture

19. října 2010, 00.00 | Než spustíte import, musíte se rozhodnout, kam a jak budete snímky ukládat. Mastery, neboli originální podobu fotografií, můžete organizovat ručně, nebo to nechat na Aperture.

Jak jsme již řekli v předchozích dílech seriálu, Aperture pracuje pouze s fotografiemi, které zařadíme do jeho digitálního archivu - knihovny. Nejde o prohlížeč fotografií, ale o software pro katalogizaci a dlouhodobou správu snímků. Proto je logickým prvním krokem vzít sadu fotografií a pomocí funkce importu ji zařadit do knihovny. Import však nutně nemusí znamenat kopírování či přesouvání fotografií, protože záleží pouze na nás, zda správu originálů snímků (Master) bude provádět Aperture, či se o ni postaráme sami.


Volba In the Aperture Library umístí Mastery do knihovny. Všechny ostatní slouží k organizaci mimo knihovnu.

Kam s nimi?
Aperture při uvedení první verze umožňoval import originálů fotografií (Master) výhradně do své knihovny. Knihovna není nic jiného, než balíček vytvořený Aperture, který může obsahovat nejen informace vytvářené přímo programem, ale i kompletní adresářovou strukturu se všemi fotografiemi. Je to řešení pohodlné a z pohledu Mac OS X systémově správné. Koneckonců to tak dělají všechny Apple aplikace, např. iPhoto.

Pokud necháte originály fotografií ukládat do knihovny Aperture, přechází veškerá odpovědnost za snímky na Aperture. Ten si uvnitř své knihovny automaticky vytváří složky podle projektů, do nichž ukládá originální zdrojové fotografie (Master) a zároveň si u nich zaznamenává všechny další potřebné informace. Nemůže se tak stát, že se vám někde snímky ztratí, zapomenete je zazálohovat, nebo si je prostě jen z nepozornosti přesunete někam, kde je nemůžete najít. Je to jednoduché, spolehlivé řešení, které vřele doporučuji a sám používám!


Žlutý trojúhelník s vykřičníkem označuje referenced file se ztracenou vazbou na Master

Druhou možností je ukládat originály fotografií mimo knihovnu Aperture a organizovat si je po svém. V takovém případě jsou Mastery uložené na vámi zvolené místo a do knihovny se zapíší pouze informace o verzi, náhledy s metadaty a odkaz na zdrojový snímek, kterému se říká Referenced file. Vy si tudíž můžete fotografie třídit a schraňovat, jakkoli vás napadne, zcela odděleně od knihovny obsahující náhledy snímků a všechny ostatní informace. Aperture spoléhá na to, že Mastery najde na místě, které jsme mu určili při importu. Pokud je přesunete jinak než přes Aperture, například ve Finderu, tak o tom Aperture neví a vazbu na originál fotografie ztratí. Můžete dál pracovat s jejich náhledy (Previews), ale pokud je budete chtít upravovat, exportovat, či s nimi jinak manipulovat, budete muset nejprve opravit cestu k nim pomocí funkce (Manage referenced files).


Takto se zpětně spojují referenced files se ztracenými Mastery

Pokud máte Mastery snímků uloženy na externím disku, který odpojíte od počítače, Aperture je samozřejmě nevidí a snímky označí jako náhledy bez možnosti úprav. Nicméně pokud externí disk opět připojíte, sám jej rozpozná a náhledy s originály automaticky spojí bez nutnosti provádět tuto operaci ručně.

Opečovávat originály fotografií je bezesporu pracnější, přesto to může mít své výhody. Nejčastějším důvodem je prostě a jednoduše zvyk na určitý systém práce. Prostě jen Aperture při importu oznámíte, že má nechat Mastery tam, kde jsou, a naimportovat všechny adresáře vašeho existujícího archivu. Stejně tak se může hodit mít rozměrné originály na externím disku a v notebooku pouze knihovnu s náhledy. Ušetříte místo na relativně malém hard disku notebooku a i když není externí disk připojen, můžete fotografie třídit, hodnotit a přidělovat jim klíčová slova. Nicméně je potřeba mít na paměti i z toho plynoucí odpovědnost.

Tam i zpět kdykoli
Pokud v průběhu práce s digitálním archivem změníte názor na výhodnost jednoho či druhého řešení, není problém strategii změnit. Dokonce je možné obě cesty kombinovat a část originálů mít v knihovně a část mimo ni. Pokud máme Mastery v knihovně a chceme je přesunout mimo ni, stačí označit vybrané snímky, kterých se to týká, a zvolit funkci File - Relocate Masters. Pak už jen zadáte, kam se mají originály snímků přesunout z knihovny, a Aperture tak učiní. Naopak, pokud chceme dodatečně Mastery přesunout do knihovny, je k dispozici podobná funkce File – Consolide Masters, která pro označené snímky přesune jejich originály do knihovny. Při jejím aktivování si pouze vyberete, zda se originály přesouvají či kopírují z jejich původního úložiště.

Jak tedy pracovat s digitálním archivem?
Osobně jsem vyzkoušel obě dvě varianty a každou z nich nějakou dobu používal. Na základě této zkušenosti vám vřele mohu doporučit ukládat Mastery přímo do knihovny. Je to jednoduché, přehledné a hlavně spolehlivé řešení. Nemusíte přemýšlet nad tím, kde je co uloženo, když se zálohuje, když cestujete s počítačem, nebo třeba chcete jeden konkrétní projekt přesunout na jiný počítač. Pokud máte málo místa na hard disku s knihovnou, je stále praktičtější rozdělit knihovnu na dvě – jednu pracovní a jednu archivní na externím disku – a přepínat se mezi nimi, než se stále starat o to, kde mám originály svých fotografií. Protože jakmile ztratíte originály, ztratíte schopnost s fotografiemi efektivně pracovat. Nad náhledy lze totiž snímky pouze třídit, opatřovat metadaty a organizovat je uvnitř knihovny. Nemůžete je nijak upravovat ani exportovat.

Chcete-li získat více informací o Apple Aperture a v praxi se naučit jej opravdu efektivně používat, zúčastněte se jednodenního kurzu pořádaného IDIFem a lektorovaného autorem seriálu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: