Aperture 3.1: notná dávka oprav a vylepšení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Aperture 3.1: notná dávka oprav a vylepšení

Aperture

27. října 2010, 00.00 | Aperture 3 se po třech drobných setinkových verzích dočkal prvního velkého balíku oprav s označením 3.1. Kromě spolupráce s iLife 11 připravili vývojáři přes dvě stovky oprav a vylepšení, takže se aktualizace rozhodně vyplatí.

Aperture 3.1 se objevil 20. 10. 2010 ve spojení s uvedením iLife 11. Nicméně řada uživatelů jej objevuje až nyní, protože pro jeho instalaci je potřeba nejprve nainstalovat ProKit Upgrade 6.0.1. Až poté software update nabídne i Aperture 3.1. Ten kromě zmíněné podpory spolupráce primárně s iPhoto 11 přináší na dvě stovky dalších vylepšení a oprav. Jde tedy o kumulovaný, poměrně významný upgrade, který sice nenabízí nové funkce, ale v běžné práci přináší řadu příjemných vylepšení.

Nová práce s knihovnami
První velmi významnou skupinu změn tvoří úprava vnitřní struktury knihoven Aperture a práce s nimi. Po prvním otevření knihovny ve verzi 3.1 dojde k její aktualizaci. To znamená, že se na jednu stranu stane nečitelnou pro starší verze Aperture včetně 3.0.3, ale na druhou stranu se vám odmění výrazně rychlejším otvíráním, rychlejším průběhem oprav pomocí Repair Database a Rebuild Database a stabilnějším ukládáním náhledů snímků. Pokud jste se stejně jako já setkali s jevem, při kterém se u některých snímků zobrazovaly thumbnaily otočené o 90 stupňů, přestože snímky byly v pořádku, tak i tento problém je vyřešen. Celá aktualizace knihovny je velmi rychlá a v mém konkrétním případě knihovny s cca 20.000 snímky trvala necelé dvě minuty.

Co se týče oprav vnitřní struktury, aktualizací databáze knihovny to nekončí. Při prvním opuštění Aperture dojde i k aktualizaci jednotlivých záznamů všech fotografií, což souvisí se změněnou práce s metadaty a hlavně s retušovacím nástrojem. V mém případě to trvalo cca 5 minut, ale co je důležitější, verze 3.1 přináší výrazně rychlejší ukládání informací o sdílených náhledech, takže následující vypínání Aperture je mnohem svižnější.

Řada oprav u nástrojů a nastavení
Zdá se, že uvedením verze 3.0 vývojáři v práci nepolevili a verze 3.1 viditelně zcela přepracovala renderovací algoritmus, který aplikuje nástroje a nastavení. Změnila se rychlost výpočtu snad u všech nástrojů a seznam změn je opravdu úctyhodný. Výrazně se tak zrychlilo používání všech retušovacích nástrojů, rozmazávání, doostřování, potlačování šumu, korekce gradační křivky, úrovní, světel a stínů, a dokonce i rotace. Úpravy se netýkají jen rychlosti, ale i kvality výstupu. Opraveny byly chyby u redukce červených očí, rotace i quick brushes, a zároveň se zlepšila kvalita výstupu. Zmizely i chybičky týkající se výpočtu náhledů, korektního zobrazování hodnot v HUD či známého zpomalení při zoomu na 100% pohled.
Cvičně jsem vyzkoušel vyexportovat několik v poslední době výrazně upravovaných snímků a asi u třetiny z nich je posun v kvalitě opravdu viditelný. A co je hlavní, rychlost práce s Aperture, a to zejména se štětci a retušovacími nástroji, je citelně lepší.

Faces o trochu použitelnější
Funkce Faces (tváře) je v případě Aperture problematická již od jejího uvedení. Proto asi nepřekvapí, že i v této oblasti se změnila řada věcí. Popis novinek slibuje opravu hned šesti chyb zobrazování v režimu Faces. Co je důležitější, slibuje korektní zápis informací z Faces do IPTC, a hlavně v případě párů JPEG+RAW zpracování pouze JPEGu, což by pro některé uživatele mohlo znamenat výrazné zrychlení. Přesto Faces po letmém vyzkoušení zůstávají stále proklatě pomalé.

Slideshow s novými exporty
Kromě několika chyb se slideshow konečně dočkalo upraveného exportu. Na výběr máme nově kromě H.264 i klasický MPEG-4. Přibyla exportní nastavení přímo pro AppleTV a iPad, což také Aperture citelně chybělo. Z důležitých chyb již nedochází ke změnám poměru stran fotek, a hlavně se do prezentací korektně přenášejí úpravy provedené na fotkách po jejich zařazení do prezentace.

Places a import GPS dat
Pokud jste bojovali s umísťováním fotografií na importovanou GPS trasu stejně jako já, mám pro vás dobrou zprávu. Chyba nebyla v nás, byla v Aperture - a je opravena. Nyní vše funguje, jak popisuje návod, a to spolehlivě.

Metadata
Pokud si zapnete Keyword HUD, nestačíte se divit. Nově se zobrazuje, kolikrát bylo dané klíčové slovo použito ve vaší knihovně, nedochází k duplikaci klíčových slov, která uměla být někdy pěkně otravná, a stejně jako v iPhoto 11 vidíte, kde a kolikrát byla daná fotografie použita.

Opravy spolupráce s iPhoto
Novinka kromě podpory nových funkcí z iPhoto 11 kupodivu opravuje řadu chyb spojených s iPhoto 8 knihovnami. Platí to pro korektní práci s referenced files, správným přebíráním smart albums, korektním přenesením orientace fotografií, a hidden fotografie se přenášejí jako Rejected.

Další příjemné drobnosti
V první řadě bych vyzvedl, že konečně panuje nějaký systém v uspořádání fotografií exportovaných do iPadu a iPhonu: jsou řazeny podle data pořízení – sláva! Bylo opraveno zobrazování indikátorů průběhu načítání knihovny a Activity monitoru. Zrychlilo vyhledávání, pokud máte v knihovně použito hodně klíčových slov. Přibyla podpora importu BMP formátu. Bylo opraveno rotování snímků u některých modelů fotoaparátů. Bylo opraveno fotografování přímo přes kabel neboli Tethering. Zrychlil export, zejména v případě většího počtu snímků či projektů. Přišla podpora více účtů pro MobileMe, Facebook a Flicker. A například se již korektně aplikují profily při náhledu tisku.

Závěr
Pokud používáte Aperture 3, pak se nahrát balík skoro 380 MB dat verze 3.1 rozhodně vyplatí. Kromě oprav desítek drobných chyb došlo k zásadním úpravám algoritmů aplikujících nástroje a úpravy, takže je Aperture nejen rychlejší, ale produkuje kvalitnější fotografie. A to je něco, co u bezplatného upgradu určitě potěší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Front Row

Autor: Martin K Muž

Založeno: 27.10.2010, 00:18
Odpovědí: 0

Souhlasím s tím, že upgrade 3.1 přinesl hodně pozitivních změn. Rychlost editace raw na MBP 13" 2.4 letošní model je parádní a to i použití štětců na 100% zvětšení. Všiml jsem si ale taky jednoho problému a sice toho, že nejdou spouštět prezentace fotografií pod Front Row. Nefunguje mi to ani na MP ani na MBP.

Odpovědět na příspěvek

Pluginy OnONe

Autor: joer Muž

Založeno: 27.10.2010, 08:49
Odpovědí: 0

Hm, tiez prestali fungovat pluginy OnOne software. Tvari sa to ze otvaraju fotku, pracuju a potom nic. Na strankach vyvojarov je napisane ze o tom vedia a pracuju na update. Ostava len cakat, ale je to neprijemne ked Apple takto zapracuje, na jednej stranke kopec vylepseni a na druhej problem.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pluginy OnONe

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 27.10.2010, 15:48

Tohle je ale slendrian OnOne. Meli dost casu pripravit upgrade sveho plug-inu

Odpovědět na příspěvek

Práce se šumem?

Autor: thr Muž

Založeno: 27.10.2010, 10:27
Odpovědí: 0

Docela by mě zajímalo, zda jste pozorovali nějaký rozdíl v kvalitě "odšumění" fotek. V čem totiž Lightroom 3 Aperture 3 doslova převálcoval je právě tohle - výsledky při velmi vysokých ISO přímo z LR3 jsou opravdu vynikající, fakticky lze říct, že Lightroom sama o sobě umí to, na co se dříve složitě pořizovaly pluginy.
Jinak si Aperture vůbec nestojí špatně a podle popisu 3.1 dále zlepšuje některá sporná místa, ale v šumu zaostávala a podle popisu se mi nezdá, že by byl update přínosem i v tomto.
Ověřoval někdo cíleně na vysoká ISO?

Odpovědět na příspěvek

RE: Práce se šumem?

Autor: Martin K Muž

Založeno: 27.10.2010, 11:15

Nepozoroval jsem nic, protože fotografie neodšumuju, naopak bych v Aperture přivítal funkci přidání imitace filmového zrna.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Práce se šumem?

Autor: thr Muž

Založeno: 27.10.2010, 12:18

No ono to všechno se vším souvisí - při fotce na ISO6400 a více je asi nejlépe nejprve "digitálně odšumět" ty různé chromatické a další "šumy" a vzápětí tam zpětně dodat "film grain". LR3 tohle oboje řeší, u Aperture tohle bohužel beru jako slabinu :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Práce se šumem?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 27.10.2010, 15:46

Souhlas, ze DeNoise neni zadny zazrak. I kdyz od techto algoritmu nejde cekat zazraky, tak samozrejme existuji lepsi reseni. Bohuzel nemam prilis vyzkouseno, protoze nemam fotoaparat, ktery by produkoval tolik sumu, abych jej nejak intenzivne redukoval...

Ale ano, pri testovani LR3 daval lepsi vysledky nez Aperture

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Práce se šumem?

Autor: thr Muž

Založeno: 27.10.2010, 19:17

Ono to odšumění v LR3 (či v jiném softu) má smysl jen při některých situacích. Z jedné strany třeba pro lepší kompakty - výstup z Canonu G10 fotícího do RAW je po zpracování v LR opravdu hodně dobrý i při citlivostech, které už jinak moc nezvládá. U EOSu 5DII to má naproti tomu smysl jen při ISO 6400-12800, při menších už to jde i bez toho. Jenže shodou okolností jsem právě při uvedení finální LR3 zpracovával akci, kde jsem podobných snímků měl takřka většinu - tehdy to hodně pomohlo...

Odpovědět na příspěvek

HDR

Autor: fujik Muž

Založeno: 27.10.2010, 10:47
Odpovědí: 0

Chtěl bych se vás zeptat, je možné v Aperture nějak pohodlně vytvořit HDR i bez pluginu Photomatrix?

Odpovědět na příspěvek

RE: HDR

Autor: Martin K Muž

Založeno: 27.10.2010, 11:19

Plnohodnotné HDR bez pluginu nejde, zajímavý je nedávno uvedený HDR plugin od Nik. Jedině jak to lze s úspěchem alespoň částečně zmáknout je pokud se tedy nepoužijí přechoďáky, tak měřit na světla aby bylo co nejvíc informací ve světlech, samozřejmě fotografovat do raw a potom štětcem zesvětlit stinné partie podle potřeby. Z D700 kde je velká rezerva se dá dostat docela dost, ale jak říkám není nad to tohle vše udělat ještě před pořízením snímku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: HDR

Autor: fujik Muž

Založeno: 27.10.2010, 14:48

A ten HDR plugin od Nikonu je zdarma? A kde se dá stáhnout?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: HDR

Autor: Martin K Muž

Založeno: 27.10.2010, 23:10

Není to plugin od Nikonu, ale Nik Software http://www.niksoftware.co
m/hdrefexpro/en/entry.php
?
Zdarma není, ale na vyzkoušení nabízí 15 dení trial verzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: HDR

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 27.10.2010, 15:43

Aperture 3 v sobe HDR nema. Z plug-inu se me osobne nejvic libila Hydra 2.0, ale priznam se, ze HDR delam minimalne...

Odpovědět na příspěvek

Šum, sync s iZařítením

Autor: Pern Muž

Založeno: 27.10.2010, 11:14
Odpovědí: 0

Tak jsem zběžně otestoval šum a revoluce se nekoná. Podle mého redukce šumu v Aperture má podobný efekt jako jemné rozostření.

A teď dotaz: jakým způsobem synchronizujete Aperture s iPhonem/iPodem? Líbí se mi sync posledních x projektů, ale kdyby bylo možné jen např. tři a více hvězdiček. Když udělám smart album, projekty se určitě smíchají.
Nějaké praktické rady? Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Šum, sync s iZařítením

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 27.10.2010, 15:42

Je to otazka velikosti knihovny. Ja jsem to vyresil tak, ze synchronizuji celou knihovnu do iPadu a pak vidim jak projekty, tak chytra alba. Pokud chcete synchronizovat pouze poslednich x projektu a z nich pouze 3+ hvezdicek, tak to nejde. Jde jedno nebo jde druhe. Slo vy rucne si vytvorit cyhtra alba uvnitr projektu a ty rucne oznacit, ale opet je to tezkopadne

Odpovědět na příspěvek

Sync do iTunes

Autor: MK Muž

Založeno: 27.10.2010, 14:12
Odpovědí: 0

Při synchronizaci pics do iPhone nebo iPad mi iTunes zobrazí chybovou hlášku, že nemůže najít Aperture library. Při procházení disku ji iTunes vidí, ale nemohu ji z iTunes vybrat (stejně jako iPhoto library).
Synchronizace s knihovnou iPhoto ovšem funguje.
Nemáte někdo stejnou zkušenost, případně řešení.
díky a hezký den

Odpovědět na příspěvek

RE: Sync do iTunes

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 27.10.2010, 15:38

iTunes hledaji knihovnu, kterou jste mel naposledy otevrenou v Aperture, takze bych zkusil:
1) Spustit Aperture, vybrat spravnou knihovnu a vypnout Aperture
2) Pokud nepomuze, tak spustit Aperture s Atl+Command a dat opravit Databazi
3) Pokud nepomuze opravit, tak Rebuild

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sync do iTunes

Autor: MK Muž

Založeno: 27.10.2010, 19:15

Pomohl hned krok 1.
Super, díky moc.
Asi fakt o Aperture něco víte. Asi se stavím na seminář :-)

Odpovědět na příspěvek

Náhľady

Autor: Calven Muž

Založeno: 29.10.2010, 19:45
Odpovědí: 0

Ahojte,

po aktualizácii na 3.1 sa mi pri albumoch importovaných po tejto aktualizácii ukazujú nedoostrené náhľady fotiek. Keď si fotku ukážem potom samostatne, napr. full screen, tak je všetko ok - ostrá, ako má byť. Ale keď si prepnem na miniatúry, tak je to zahmlené a neostré.
Pri fotkách, ktoré už v library boli pred aktualizáciou sa tento problém neprejavuje. Stretol sa s tým niekto z vás?

Odpovědět na příspěvek

RE: Náhľady

Autor: Radek Muž

Založeno: 17.11.2010, 09:17

Ahoj,
mám stejný problem a navíc co mě vadí víc, že po aktualizaci je Aperture absolutně nestabilní a po 3. akci zamrzá!!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: