Alternativní videokatry pro váš Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Alternativní videokatry pro váš Mac

29. prosince 2000, 00.00 | Jakou grafickou kartu si vlastně můžete pořídit do svého Macintoshe, když už vás klasicka ATI Rage 128 omrzí? Nabízíme přehled nejběžnějších karet pro váš Mac.

Standardním vybavením všech v současné době dodávaných počítačů firmy Apple je grafika založená na čipech společnosti ATI Technologies Inc. Uživatelé Maců často ani neví, že jsou i jiné varianty. Podívejme se alespoň na ty nejrozšířenější, které jsou na trhu.

Před pořízením jiné videokarty je potřeba zvážit, co od ní vůbec požadujeme. Výměna karty je možná pouze u dvou modelů počítačů (budeme uvažovat pouze současné modely, u starších je potřeba zjistit kompatibilita) - PowerMac G4 a PowerMac G4 Cube. Majitelé přenosných počítačů, popřípadě iMaců mají smůlu, neboť video obvody jsou již součástí základní desky a počítače nemají rozšiřující slot pro jinou kartu. Zároveň je potřeba upozornit, že majitelé nejnovějších monitorů StudioDisplay (15" i 17") a CinemaDisplay jsou vázáni pouze na karty s konektorem ADC. Těm se nabídka zužuje pouze na dvě karty, které dodává pouze Apple - karty ATI jsou jiné než OEM produkty pro Apple. Při pořizování jiné videokarty do PowerMac G4 Cube je také mít na zřeteli, že lze použít pouze tzv. krátké videokarty s rozhraním AGP.

Karty ATI Technologies
Společnost ATI je v současné době dvorním dodavatelem grafických obvodů pro společnost Apple a patří mezi největší světové výrobce. Apple standardně dodává ve svých počítačích karty s čipy ATI Rage 128 Pro a nejnověji i ATI Radeon (v notebookách ATI Rage mobility), i když konfigurace s Radeonem jsou zatím dostupné pouze přes AppleStore.

Videokarta ATI Rage Orion ATI Nexus 128 ATI Radeon Mac Edition
Gr. čip ATI Rage 128 ATI Rage 128 ATI Radeon
Videopaměť 16 MB 32 MB 32 MB DDR
Rozhraní PCI PCI AGP 2x nebo PCI
Max. rozlišení 1920 x 1200/mil. barev 1920 x 1200/mil. barev 1920 x 1440/mil. barev
Frekvence 60-120 Hz, při max. 85 Hz 60-120 Hz, při max. 85 Hz 60-120 Hz, při max. 75 Hz
Akcelerace QuickDraw 3D/Open GL QuickDraw 3D/Open GL QuickDraw 3D/Open GL, QuickTime

ATI Radeon je v současné době nejspíš králem videokaret pro počítače Apple Macintosh. Přispívá k tomu nejen vysoký výkon čipu Radeon, který se označuje jako GPU (graphics processing unit), ale díky němu karta nabízí také vyspělé nástroje pro 3D zobrazování světel, vyhlazování obrazu, transformace atd.

Karty 3dfx
Společnost 3dfx je známá především ze světa počítačů PC svými kartami Voodoo. 3dfx dlouhou dobu svět počítačů Macintosh ignorovala, avšak před časem uvolnila ovladače i pro tuto platformu. Vzápětí přišla s novými kartami založenými na novém grafickém čipu VSA-100. Ten měl 3dfx opět vrátit na pomyslný trůn grafických karet. Jak se ale zdá, přišel nejspíš pozdě a 3dfx stále ztrácí své pozice. Přesto by mohly její nové produkty mnoho uživatelů zaujmout, především hráče. Ovšem pozor na kartu Voodoo5 - dva grafické čipy jsou otesánci a potřebují samostatné napájení ze zdroje, neboť to ze sběrnice jim nestačí! Stejně jako Radeon od ATI nabízejí tyto karty lahůdkové 3D funkce, které ocení především hráči - vyhlazování obrazu, práce se světly či rozmazání pohybu.

Videokarta Voodoo4 4500 Voodoo5 5500
Gr. čip VSA-100 2x VSA-100
Videopaměť 32 MB 64 MB
Rozhraní PCI PCI
Max. rozlišení 2048 x 1536/mil. barev 2048 x 1536/mil. barev
Frekvence 60-160 Hz, při max. 85 Hz 60-160 Hz, při max. 85 Hz
Akcelerace QuickDraw 3D/Open GL/Glide/QuickTime QuickDraw 3D/Open GL/Glide/QuickTime

Karty Formac
Společnost Formac se zabývá výrobou širokého sortimentu produktů pro počítače Apple Macintosh. V produktové řadě naleznete téměř vše od monitorů po záznamová média. Jedním z jejich výrobků jsou i grafické akcelerátory, které zaujmou nejen pro svůj vysoký výkon, ale nadšeni z nich budou i hráči - spolu s kartou získají 3D brýle. S jejich pomocí získá člověk ze hry mnohem realističtější zážitek. Ke kartě ProFormance III s 3D brýlemi se ještě někdy vrátíme. Karta ProFormance 3 se vyrábí také v levnější variantě s 16 MB videopaměti. ProFormace 4 zatím sice na trhu není (měla by se objevit začátkem příštího roku), ale určitě je na co se těšit. Karta nabízí takové zvláštnosti jako možnost připojení dvou monitorů, popřípadě měnit moduly s výstupem. Standardně bude dodáván s výstupem VGA, ale je možné připojit i monitory SGI, digitální displeje a dokonce i monitory s ADC!

Videokarta ProFormance 3 Plus ProFormance 4
Gr. čip Permedia 3 2x 128 bitový grafický procesor
Videopaměť 32 MB 64 MB
Rozhraní PCI AGP
Max. rozlišení 2000 x 2000/mil. barev 2000 x 2000/mil. barev
Frekvence 60-125 Hz, při max. 75 Hz ?
Akcelerace QuickDraw 3D/Open GL/QuickTime/MPEG QuickDraw 3D/Open GL/QuickTime/MPEG-2

Pro lepší srovnání je lepší navštívit jednotlivé stránky a karty porovnat. Každá z nich totiž nabízí řadu speciálních funkcí (jako například cache pro fonty, anti-aliasing celého obrazu apod.) a každému budou vyhovovat jiné vlastnosti. Výčet karet, na které můžete narazit samozřejmě není úplný. Uživatelé se mohou setkat například se staršími modely již zmiňovaných firem, nebo například s kartami firmy IxMicro. Takové akcelerátory však lze doporučit pouze opravdu nenáročným uživatelům, nebo je použít pro pomocný monitor.

Přestože nabídka karet je vcelku široká, nelze zajisté hovořit o uspokojivém stavu. Největším problémem většiny karet je chybějící podpora pro ostatní hardware - chybí podpora DVD videa a konektor ADC pro připojení nejnovějších monitorů, většina karet je navíc pouze pro PCI. Paradoxně jsou na tom lépe uživatelé se staršími modely počítačů. Dalším zarážejícím nedostatkem je podpora AGP 4x přímo od Applu, neboť i nejnovější modely PowerMac G4 mají pouze AGP 2x. Dalším stínem je prozatím chybějící nabídka akcelerátorů s čipem GeForce (resp. GeForce 2) společnosti Nvidia. Je pravda, že se o této firmě hodně mluvilo po letní chybě ATI, kdy na svých stránkám předčasně uveřejnila informace o nových modelech Apple. Přes omluvu ATI s největší pravděpodobností nějaká jednání mezi Applem a Nvidií proběhla.

Počkejme si tedy na lednové expo v SanFranciscu, kde mají být uvedeny opět nové stroje. Třeba se dočkáme překvapení v podobě PowerMac G4 Dual/650 MHz s grafickým akcelerátorem GeForce 2 AGP 4x.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: