Aktualizace řešící problémy Maců Pro se zvukem skutečně funguje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Aktualizace řešící problémy Maců Pro se zvukem skutečně funguje

22. února 2010, 00.00 | Softwarová oprava poklesu výkonu nových Maců Pro při práci se zvukem je podle testů Macworldu opravdu účinná.

Počátkem února začala média věnovat větší pozornost potížím Maců Pro (nejnovějších modelů z jara 2009 vybavených procesory Nehalem Xeon), na které jejich uživatelé upozorňovali již několik měsíců, při přehrávání zvuku a anebo i při pouhém připojení zvukových zařízení k portům USB či FireWire mnoha těmto strojům stoupl příkon a teplota procesoru, především však docházelo k citelnému poklesu výkonu, v některých případech až o 20 procent.

Média se touto věcí začala zabývat podrobněji a 11. února Apple vydal softwarovou aktualizaci Mac Pro Audio Update 1.0, jež měla zmíněný problém vyřešit (mnohde ji popisují jako aktualizaci firmwaru, ale ve skutečnosti jde o binární úpravy rozšíření jádra, tedy ovladačů pro Mac OS X).

Různé softwarové aktualizace vydává Apple neustále, tuto ovšem uživatelé Maců Pro (dosti drahých strojů obvykle využívaných k profesionální práci) vyhlíželi opravdu nedočkavě, protože ztrácet až pětinu výkonu kvůli pouhému přehrávání hudby není nic příjemného. A samozřejmě byli všichni zvědaví, zda tato oprava skutečně pomůže, časopis Macworld se to proto rozhodl ověřit a provedl příslušné benchmarkové testy.

Testy prokázaly citelný vliv problému na výkon a účinnost opravy

Aby přesně zjistil, jak problém se zvukem ovlivňuje výkon a jak dobře se s ním oprava Applu vypořádává, provedl Macworld několik testů na standardní konfiguraci 2,66GHz Macu Pro se 3 GB RAM provozujícím Mac OS X 10.6.2. Poté na tento stroj nainstaloval aktualizaci Mac Pro Audio Update 1.0 a stejné testy spustil znovu.

Před uplatněním aktualizace trval test importu 150 fotografií do Aperture 2 o 19 procent déle, jestliže zároveň v pozadí přehrávaly iTunes hudbu, než když Aperture běžel samotný (fotografie se importovaly 1 minutu 59 sekund s hudbou, zatímco bez ní jen 1 minutu 40 sekund), pokles výkonu tedy odpovídal zkušenostem ostatních postižených uživatelů. Po instalaci softwarové opravy Applu se rozdíl mezi oběma testy zmenšil na pouhou 1 sekundu (1 minutu 39 sekund bez hudby a 1 minutu 40 sekund s ní).

Dále Macworld provedl za shodných podmínek test kódování Compressoru, při němž se měřila doba kódování .mov souboru, a to opět s hudebním doprovodem a bez něj. Před uplatněním opravy klesl výkon Compressoru při přehrávání hudby o 16 procent (na 2 minuty 53 sekund oproti 2 minutám 26 sekundám), po jejím nainstalování se rozdíl znovu scvrknul na jedinou sekundu (2 minuty 27 sekund namísto 2 minut 26 sekund).

Pro porovnání Macworld tytéž testy spustil ještě na 27“ iMacu s 2,66GHz procesorem Core i5, tedy na stroji srovnatelné výkonnostní třídy. Na iMacu se samozřejmě testy prováděly jen jednou, protož tam se žádná oprava neinstalovala, opět se měřil výkon samotné aplikace a výkon při současném přehrávání hudby v iTunes. A zde opět činil rozdíl mezi časy pouhou jednu sekundu, to tedy jde připsat na vrub provozní režie iTunes. Na Macích Pro zjevně něco nebylo v pořádku, ale aktualizace Applu navrací normální stav.

Aktualizace též významně snižuje příkon a teplotu procesoru

Macworld se navíc rozhodl ještě také podrobněji prozkoumat, co se při testech děje uvnitř stroje, a tak nainstaloval iStat Menus, sadu monitorovacích softwarových nástrojů, jimiž lze podrobně sledovat mnohé provozní parametry daného Macu, tady se využily utility udávající teplotu a příkon procesoru.

Před instalací aktualizace dosahovala teplota procesoru (zjišťovaná utilitami iStat Menus) 49o C, když vedle Aperture běžely ještě iTunes. Po uplatnění aktualizace teplota klesla na pouhých 32o C (tabulka Macworldu ovšem udává teplotu ve stupních Fahrenheita, proto v ní vidíte hodnoty 120 a 90 stupňů).

Monitorovací utility měřily rovněž příkon testovaného Macu, a ten též poklesl, před instalací opravy vycházel příkon procesoru na zhruba 72 wattů, po ní spadl na pouhých 30 wattů a přirozeně se snížil také příkon zdroje, ze 165 na 105 wattů. To jsou nezanedbatelné rozdíly, jak vidět, oprava hodně pomůže i z tohoto hlediska.

Oprava je však zatím dostupná jen pro Snow Leoparda

Aktualizace Mac Pro Audio Update 1.0 tedy svůj účel zjevně plní, přesto jedna potíž s ní zůstává. Je totiž určena pouze pro Mac OS X 10.6.2 a vyšší, avšak stejný problém s poklesem výkonu při práci se zvukem hlásili též uživatelé nových Maců Pro provozujících Mac OS X 10.5 Leopard a pro ty se zatím řešení nenabízí.

Uvidíme, zda Apple vydá obdobnou opravu i pro Leoparda, pokud ne, tak takovýmto uživatelům nezbude, než přejít na Snow Leoparda (možná právě s tím Apple počítá, ostatně upgrade není nijak drahý, na druhou stranu však Leopard stále ještě není tak starý, aby si nezasloužil odpovídající podporu).

V poslední době sice Apple trápí různé takovéto problémy s hardwarem a softwarem, ale některé již začal řešit, přinejmenším uživatelé nových Maců Pro se Snow Leopardem se zjevně jedné vážné potíže už zbavili (je však těžké se ubránit podezření, že by Apple možná nereagoval tak rychle, kdyby nedošlo k medializaci celé záležitosti).

A zřejmě se blíží také vyřešení potíží s 27” iMacy

A když se již mluví o řešení problémů s Macy, zdá se, že se situace zlepšuje rovněž v případě 27“ iMaců. Ty měly řadu problémů se zobrazováním, trápilo je blikání a trhání obrazu a někdy jejich obrazovky jevily nepříjemný žlutý nádech, to vše nakonec vedlo ke značnému prodloužení dodacích lhůt ve webovém obchodu Applu. Avšak minulý týden se dodací lhůta 27“ modelů zkrátila z několika týdnů (až tří) jen na 5 až 7 pracovních dní, což už není takový rozdíl oproti 21,5“ modelům (ty se dodávají do 24 hodin).

Samozřejmě se spekulovalo, že opoždění dodávek souvisí s výše zmíněnými potížemi, to ovšem Apple popíral a tvrdil, že to je důsledek vysoké poptávky, avšak mezitím vydal dvě softwarové aktualizace řešící problém s blikáním obrazu. A nynější zkrácení dodacích lhůt naznačuje, že snad vyřešil i zbývající potíže (žlutý nádech obrazovky pravděpodobně měl spíše hardwarovou příčinu), to se snad vyjasní v následujících týdnech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: