Adobe uvolnilo veřejnou betu Lightroomu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Adobe uvolnilo veřejnou betu Lightroomu 4

Lightroom

13. ledna 2012, 00.00 | V rámci Adobe Labs si můžete bezplatně stáhnout a vyzkoušet první veřejnou beta verzi Adobe Photoshop Lightroom jak pro Mac OS X, tak i pro Windows. Novinek je celá řada v oblasti zpracování fotografií i jejich následné prezentace.

Adobe Photoshop Lightroom je nástroj pro správu, zpracování a následnou prezentaci fotografií, zejména ve formátu RAW. Jeho nejbližším a zřejmě největším konkurentem je Apple Aperture 3, i když na trhu je samozřejmě celá řada dalších zajímavých programů podobného ražení. Nicméně Aperture zmiňuji proto, že řada novinek představených v beta verzi LR4 je právě odpovědí na to, co Aperture umí a co v LR3 nešlo. Pojďme se podívat na výčet hlavních novinek:

  • Podpora videa – LR4 stejně jako Aperture 3 bude podporovat import a základní střih videa. Adobe tak reaguje na fakt, že většina moderních fotoaparátů video zaznamenává a nyní může být uloženo v katalogu spolu s fotografiemi.
  • Modul kniha – LR4 dále dotahuje Aperture 3 v možnosti vytvářet fotoknihy. Přibyl zcela nový modul Book, ve kterém knihu nadesignujete a následně ji můžete buď exportovat jako PDF, nebo nechat vyrobit přes službu Blurb. Ve srovnání s Aperture knihy nabízejí bohatší typografické možnosti.
  • Modul Map – i v oblasti geotaggingu LR4 dotahuje něco, co Aperture má již ve verzi 3. Na mapovém podkladu od Googlu jde buď manuálně nebo pomocí GPX souboru umisťovat a následně vyhledávat a třídit fotografie dle místa pořízení.
  • Odeslání emailem – nyní lze podobně jako v Aperture přímo z LR4 odeslat vybrané fotografie emailem. Adobe logicky využívá rozšířené emailové služby třetích stran, konkrétně AOL, Yahoo, Hotmail a Gmail.
  • Soft-proofing – neboli možnost náhledu toho, jak bude výsledek vypadat na zvoleném výstupním zařízení, jde v případě LR4 za hranice toho, co umí dnes Aperture. Kromě náhledu totiž LR4 nabízí úpravy svázané s konkrétním výstupem.
  • Úpravy tonality – Adobe předělalo základní panel pro úpravy jasu a kontrastu a tudíž i algoritmy pro vyvolání obrazu. Cílem úprav bylo snazší využití plného dynamického rozsahu obrazu.
  • Rozšířené lokální úpravy – štětce a přechodový filtr nově umožňují provádět lokální úpravy i vyvážení barev, sytosti barev pro jednotlivé tonální úrovně či redukci šumu. Zde LR4 výrazně Aperture 3 předhání.
  • RGB Curves – úpravu pomocí křivek lze provádět nyní i v jednotlivých RGB kanálech, což je funkce, kterou Aperture 3 také již má.

Jak Lightroom vyzkoušet?
Adobe uvolnilo k veřejnému testování Mac i Windows (32/64) verzi ve svém Adobe Labs. Pokud máte AdobeID nebo se bezplatně zaregistrujete, můžete si betu bezplatně stáhnout (cca 400 MB) a testovat. Podle všeho její funkčnost není nijak omezena a měla by plně fungovat do uvedení plné verze, která se plánuje v průběhu letošního roku. Při testování myslete na to, že úpravy, které provedete na katalogu či jednotlivých fotografiích, jsou logicky nepřenositelné zpět do LR3.

Shrnutí
První beta Lightroomu 4 přinesla řadu praktických nových funkcí, které reagují zejména na požadavky profesionálních fotografů. Kromě výše uvedených hlavních změn obsahuje beta desítky příjemných drobných vylepšení, která jsou pro každodenní práci s LR možná ještě podstatnější. Takže, přestože LR4 zatím neukazuje žádnou převratně novou funkci, za vyzkoušení a následný upgrade rozhodně stojí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: