Adobe uvolnilo veřejnou betu Lightroomu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Adobe uvolnilo veřejnou betu Lightroomu 4

Lightroom

13. ledna 2012, 00.00 | V rámci Adobe Labs si můžete bezplatně stáhnout a vyzkoušet první veřejnou beta verzi Adobe Photoshop Lightroom jak pro Mac OS X, tak i pro Windows. Novinek je celá řada v oblasti zpracování fotografií i jejich následné prezentace.

Adobe Photoshop Lightroom je nástroj pro správu, zpracování a následnou prezentaci fotografií, zejména ve formátu RAW. Jeho nejbližším a zřejmě největším konkurentem je Apple Aperture 3, i když na trhu je samozřejmě celá řada dalších zajímavých programů podobného ražení. Nicméně Aperture zmiňuji proto, že řada novinek představených v beta verzi LR4 je právě odpovědí na to, co Aperture umí a co v LR3 nešlo. Pojďme se podívat na výčet hlavních novinek:

  • Podpora videa – LR4 stejně jako Aperture 3 bude podporovat import a základní střih videa. Adobe tak reaguje na fakt, že většina moderních fotoaparátů video zaznamenává a nyní může být uloženo v katalogu spolu s fotografiemi.
  • Modul kniha – LR4 dále dotahuje Aperture 3 v možnosti vytvářet fotoknihy. Přibyl zcela nový modul Book, ve kterém knihu nadesignujete a následně ji můžete buď exportovat jako PDF, nebo nechat vyrobit přes službu Blurb. Ve srovnání s Aperture knihy nabízejí bohatší typografické možnosti.
  • Modul Map – i v oblasti geotaggingu LR4 dotahuje něco, co Aperture má již ve verzi 3. Na mapovém podkladu od Googlu jde buď manuálně nebo pomocí GPX souboru umisťovat a následně vyhledávat a třídit fotografie dle místa pořízení.
  • Odeslání emailem – nyní lze podobně jako v Aperture přímo z LR4 odeslat vybrané fotografie emailem. Adobe logicky využívá rozšířené emailové služby třetích stran, konkrétně AOL, Yahoo, Hotmail a Gmail.
  • Soft-proofing – neboli možnost náhledu toho, jak bude výsledek vypadat na zvoleném výstupním zařízení, jde v případě LR4 za hranice toho, co umí dnes Aperture. Kromě náhledu totiž LR4 nabízí úpravy svázané s konkrétním výstupem.
  • Úpravy tonality – Adobe předělalo základní panel pro úpravy jasu a kontrastu a tudíž i algoritmy pro vyvolání obrazu. Cílem úprav bylo snazší využití plného dynamického rozsahu obrazu.
  • Rozšířené lokální úpravy – štětce a přechodový filtr nově umožňují provádět lokální úpravy i vyvážení barev, sytosti barev pro jednotlivé tonální úrovně či redukci šumu. Zde LR4 výrazně Aperture 3 předhání.
  • RGB Curves – úpravu pomocí křivek lze provádět nyní i v jednotlivých RGB kanálech, což je funkce, kterou Aperture 3 také již má.

Jak Lightroom vyzkoušet?
Adobe uvolnilo k veřejnému testování Mac i Windows (32/64) verzi ve svém Adobe Labs. Pokud máte AdobeID nebo se bezplatně zaregistrujete, můžete si betu bezplatně stáhnout (cca 400 MB) a testovat. Podle všeho její funkčnost není nijak omezena a měla by plně fungovat do uvedení plné verze, která se plánuje v průběhu letošního roku. Při testování myslete na to, že úpravy, které provedete na katalogu či jednotlivých fotografiích, jsou logicky nepřenositelné zpět do LR3.

Shrnutí
První beta Lightroomu 4 přinesla řadu praktických nových funkcí, které reagují zejména na požadavky profesionálních fotografů. Kromě výše uvedených hlavních změn obsahuje beta desítky příjemných drobných vylepšení, která jsou pro každodenní práci s LR možná ještě podstatnější. Takže, přestože LR4 zatím neukazuje žádnou převratně novou funkci, za vyzkoušení a následný upgrade rozhodně stojí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Adobe vs Apple

Autor: musashi Muž

Založeno: 13.01.2012, 08:40
Odpovědí: 0

Apple by se v tomhle smeru mel od Adobe hodne ucit. U Adobe clovek jasne vi, kam vyvoj smeruje, firma je komunikativni, bere v potaz odezvu uzivatelu.
Byt mam Aperture rad a v mnohem mi vyhovuje vice nez LR (az na tragicke barevne podani ve spojeni s 5DMkII), po odzkouseni teto nove beta verze jsem dospel k zaveru, ze jej opustim a po vydani ostre verze koupim LR.
U Aperture (potazmo Applu) diky jejich tajnustkarstvi a programove nekomunikaci clovek nema jistotu, zda je nejaky vyvoj v procesu, zda muze ocekavat doreseni chyb ci nejaky posun.
Radeji budu zpracovavat fotky v programu, o kterem se da predpokladat, ze tu bude i za nejaky ten patek, nez pracovat v aplikaci, o ktere neni jasne, zda uz nad ni vyrobce nezlomil hul.
Myslim, ze i tohle je jeden z duvodu, proc je LR na Applech rozsirenejsi nez Aperture, navzdory vyrazne cenove vyhode u Aperture.

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe vs Apple

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 13.01.2012, 09:51

Souhlasim, ze v poslednich cca 2 letech se Adobe chova velice prijemne a jeho komunikace s klienty je skvela. Nejen Apple, ale vetsina firem by se od nich mohla ucit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Adobe vs Apple

Autor: FE Muž

Založeno: 13.01.2012, 22:31

Podle toho, co Apple udělal s profi balíkem FinalCut Pro Studio bych se nedivil, kdyby Aperture úplně přestal vyvíjet. Bohužel profesionálové na SW od Apple IMHO už nemohou postavit svoji živnost. Mám strach že v Apple po odhodu SJ vítězí marketing a maximální zisk na úkor dobrých produktů. I ten Mac OS X od verze 10.6 postupně jaksi písíčkovatí/windowsov
atí ;(

Odpovědět na příspěvek

Zásadní problém Aperture 3

Autor: JAn Muž

Založeno: 13.01.2012, 22:51
Odpovědí: 0

Neobával bych se ukončení vývoje Aperture. Ani žádné degradace pro BFU. Od toho tady krásně funguje iPhoto. A Přeci jenom video a fotky jsou v profi segmentu ještě pořád dost odlišné. Scénář FCPX nenastane.

Naopak si myslím, že Aperture je/byl po funkční stránce poměrně napřed.

Ale to je asi tak jediné. Adobe má jednoznačně lepší algoritmy na odstranění šumu atp. Ovšem největší problém Aperture je neodladěnost samotného SW.

Ve verzi 3.2.x už je situace poměrně dobrá, ale kolísání výkonu, pády a neskutečné množství opravdu hloupých chyb (nefunkční crop, nepřipojitelné soubory mimo knihovnu atd.) jsou u tohodle SW na denním pořádku.

Se současnými +80 tisíci fotografiemi v knihovně je otevření aplikace také dosti zdlouhavé. O nekonečném dialogu "Updating Information About Sharing Previews" při vypínání nemluvě.

A uvolňování paměti Aperture taky moc neříká. 4GB si vezme bez problémů i na "idle". A při exportu +5GB není problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zásadní problém Aperture 3

Autor: Jozef Muž

Založeno: 16.01.2012, 18:45

nemám zatiaľ problém s tým, že by aperture malo kolísavý výkon, či padalo. súhlasím s tým, že adobe má lepšie algoritmy - odšumenie, ostrenie, celkové tonálne editácie... subjektívne mi to príde jemnejšie, presnejšie..
ale mne osobne najviac vadí neprítomnosť akéhokoľvek nástroja na korekciu optických chýb objektívov. v lighroom je k dispozícii celá databáza objektívov s auto-korekciou, prípadne manuálne nastavenie... v aperture nie je nič... viem, že sú pluginy, ale tie nerobia v raw a odstraňovať vady objektívu ako posledný krok pri editácii už na exportovanom súbore mi príde veeľmi nepraktické...
nie sú nejaké informácie o tom, či sa nejaký takýto nástroj do aperture nechystá?

Odpovědět na příspěvek

LIGHTROOM a zahadná CACHE

Autor: ED Muž

Založeno: 16.01.2012, 12:33
Odpovědí: 0

Mam dotaz na znalce LR3:
Včera jsem poprvé použil na zakázce LR. ( sám roky používám A3) ale protože zpracovaní dat měl na tarosti kolega, krerý pracuje v LR, bylo jednoduší použít LR než ho zaučovat v jiném programu.
Jednalo se o nafocení cca 2000 snímku na akci, kde si hned navštěvníci vybírali fotky a ty se hned následne tiskly na sublimační tiskárně. Pro zpracování a snímání fotek rovnou do počítače byl použitý MBP a pro výběr fotek iMac. Aby nás nebrzdil pomalý disk u MBP, data se z fotaku ukladaly na externí disk (FW800). Přesto se 2x stalo že system hlasil nedostatk místa na disku. Myseli jsem LR uplně vypnou a zase spustit. PAk vždy došlo k uvolnění cca 15GB na systemovem disku. To znamena, že si LR3 dělá na systemovem disku obrovskou cache a nikde v preferencich to neni možné nastavit na jiný disk. Nebo jsem něco přehledl. Považuju to za dost zasadní chybu. Máte někdo podobnou zkušenost?
Druha vec co mě vadí na LR je že si pořád něco někam kopíruje ( při automatickém vkládání)
Celkově mi přijde LR3 strašne chaotický a nepřehledný. Ale to je asi nezvyk. Prostě to uspořádání se nepodoba naprosto ničemu s čím jsem kdy od Adobe nebo od Apple dělal.

Díky za názory a postřehy.

Odpovědět na příspěvek

RE: LIGHTROOM a zahadná CACHE

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 16.01.2012, 12:45

Ona ta cache neni az zas tak zahadna. LR si z principu musi udelat nahledy a pokud slo o nekolik tisic fotografii, tak vysledny objem muze byt pomerne velky. V nastaveni muzete urcit jak kvalitni se nahledy maji delat a tim do znacne miry ovlivnit jak velky bude zabrany prostor.

Odpovědět na příspěvek

Fullscreen pro Mac OS X

Autor: Marian Bouček Muž

Založeno: 26.01.2012, 11:09
Odpovědí: 0

Je to taková maličkost, ale co brání Adobe, aby konečně přidalo podporu pro fullscreen do Lightroomu? Dá se to sice neoficiálně upravit, ale po každém updatu je to třeba dělat znova. Lepší integrace s Mission Control by Lightroomu skutečně neuškodila, jinak mu nemám co vytknout :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: