3x Startly - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

3x Startly

1. července 2010, 00.00 | Firma Startly nabízí několik užitečných aplikací. Například QuicKeys pro sofistikované klávesové zkratky v systémech OS X, Windows a dokonce i starém Mac OS 9 včetně vrstvy Classic v OS X. Další aplikace ovšem také stojí za pozornost.

QuicKeys
stránky výrobce/ke stažení
59,95 USD

QuicKeys je aplikace, která umožňuje tvorbu textových zkratek. Takové zkratky pak například v libovolných aplikacích zjednodušují zadávání často používaných textů. A nejen textů, QuicKeys jde dál v možnostech nastavení, editace i funkcích. QuicKeys je prostě automatizace vaší práce na počítači.

Jednou z částí jsou textové zkratky. Obsahem mohou být samozřejmě nejen texty, ale i obrázky. Vytvoříte tak třeba efektní podpis, který můžete používat v kterékoliv nativní aplikaci. Taktéž lze snadno vkládat aktuální čas i datum. Připravit si můžete zkratky na často používané části kódu pro tvorbu v HTML,CSS (samozřejmě i pro jiné programovací jazyky), nebo různé texty, které se často opakují při vaší práci. Takové textové zkratky jsou opravdu návykové a naučit se je používat není náročné.


Další a mocnější částí je tvorba klávesových zkratek, kterými lze ovládat a automatizovat v podstatě cokoliv. Jelikož aplikace QuicKeys obsahuje nejen kvalitní editor těchto zkratek, ale i recorder, který umožňuje zkratky prostě a jednoduše nahrávat (což je důležité u rozsáhlejší a složitějších postupů) a pak dále používat, či editovat. Umožňuje tak ovládání i méně zdatným uživatelům.Vznikají tak vlastně makra, kterými lze komplexně ovládat aplikace, vytvářet, měnit či odstraňovat dokumenty a další data. Lze využít i tzv. instantních zkratek, které můžeme vytvořit vždy během práce pro krátkodobé použití, a případně je i uložit pro další použití v budoucnu. Zajímavá je jistě také integrace zkratek do KeyCue 4.5 firmy Ergonis, která zajišťuje zobrazování zkratek stejně jako ostatních. Je tu i podpora Growl notifikací, lze využít nabídku vytvořených zkratek z online centra, podporu pro snazší použití webových aplikací či řídit režim vašeho počítače atd. QuicKeys nabízí další nástroje pro práci se zkratkami. Například vyhledávání ve zkratkách, tvorbu složek Smart pro organizaci zkratek atd.


Pokud vás děsí Automator, který máte přímo v systému je QuicKeys dobrou volbou. Stanete se programátory bez potřeby větších znalostí programovacích jazyků, scriptů, programovacích nástrojů jako je Automator a vyřešíte snadno i komplikované úkoly. Tvorba takových klávesových zkratek pro Photoshop, namísto jeho vlastního scriptovacího jazyka, který není pro kdekoho, je více než lákavá.

Takovýto nástroj však, i přes jednoduchou obsluhu, není pro každého. Namapovat si špatně klávesové zkratky, které se budou krýt s již přednastavenými v systému či aplikacích mohou vést spíše ke zmatení, pokud usedne k počítači uživatel, který používá standardní klávesové zkratky, nebo naopak uživatel QuicKeys usedne ke klávesnici s jiným nastavením. Vše je třeba dělat s rozmyslem. U textových zkratek je to jednodušší, nahrazuje se pouze text, který je aktuálně psaný a vždy lze zkratku přerušit. Ostatní text, i když odpovídá textové zkratce, samozřejmě nahrazen není.


Funkce QuicKeys jsou opravdu bohaté a jejich detailní popis je nad rámec tohoto článku. Doporučuji přečíst si stránku produktu pro lepší přehled možností použití. A nejlépe je vyzkoušet ji.

Výrobce nabízí i dálkové ovládání pro iPhone/iPod Touch v podobě aplikace, které vám usnadní používání na dálku. Například pokud QuicKeys používáte při přednáškách či v obývacím pokoji kde počítač tvoří součást multimediálního centra. Tato aplikace je zdarma.

QuicKeys je aplikace, která jednoznačně zvyšuje produktivitu a zamezuje zbytečným překlepům v adresách, telefonech i často používaných textech, a především pomůže s automatizací práce na počítači a tím i zvýšením produktivity. Bohužel cena je vysoká, a tak mnozí sáhnou raději po levnějším konkurenčním řešení. QuicKeys 4 lze zkoušet 30 dní v trial verzi, která je zdarma.

Trans Lucy 2
stránky výrobce/ke stažení
15 USD

Trans Lucy je takový jiný přehrávač. Stejně jako ostatní přehrávače umožňuje přehrávat různé video soubory a vytvářet playlisty s video soubory. To vše v libovolné velikosti okna či ve fullscreenu. Také je možno nastavit, jak se má video přehrávat, tedy vždy od začátku, z poslední pozice při předchozím přehrávání nebo zda se má vždy zeptat. Potud je vše obvyklé. Motem přehrávače Trans Lucy je možnost koukat na video a přitom pracovat. Toto řeší originálně možností nastavení průhlednosti přehrávaného videa. Samozřejmě i průhlednost lze nastavovat dle potřeby a chuti. Video vždy zůstává na vrchu. To znamená, že přehrávané video je zobrazené s nastavenou průhledností a po volbě aplikace pro práci lze pracovat naprosto normálně. Tedy normálně, zkoušel jsem aplikaci při psaní tohoto článku a určitě nejsem vhodným uživatelem. Buď bylo vidět dobře video a nebo textový editor, ovšem pracovat šlo pokaždé špatně. Pracoval jsem ve fullscreen režimu, ale lze nastavit libovolnou velikost okna, a tak mít video, kde je třeba. Trans Lucy se spoléhá na Quartz Extreme, efekty jsou tedy velice rychlé a plynulé.


Aplikace umožňuje nastavovat hlasitost aplikace, zapnout výstup pouze do sluchátek, ovládat přehrávání videa a samozřejmě nastavovat průhlednost. Vše lze pohodlně ovládat plně editovatelnými klávesovými zkratkami, stejně tak lze snadno namapovat kolečko myši na nastavení průhlednosti.

Kromě přehrávání video souborů a DVD disklů či složek VIDEO_TS, je také možné sledovat obraz k připojených kamer a to i z více než jedné. Použití s bezpečnostními kamerami dává více smysl pro užití tohoto programu, zde není potřeba mít plný obraz a určitě se tím ušetří místo na monitoru. Bohužel chování aplikace při tomto použití jsem neměl možnost otestovat. Dalšími zdroji jsou samozřejmě pevné disky a dokonce lze přehrávat videa po síti zadáním příslušné URL adresy (to se bude týkat i IP kamer).

Těžko se takové spojení práce a přehrávání videa a popisuje. Nejlépe bude vyzkoušet vše na vlastní kůži. Mě osobně to nepřišlo příliš praktické a mám vyzkoušeno, že druhý monitor k takovému účelu poslouží mnohem, mnohem lépe. Výjimku může tvořit použití s bezpečnostními kamerami, kde vidím vhodné využití.

Docktopus
stránky výrobce/ke stažení
19,95 USD

Aplikace Docktopus je zajímavým rozšířením funkcí Docku. Umožňuje zobrazovat důležité informace u ikon aplikací. Krátce představím funkce aplikace Docktopus:

CPU Meter - zobrazení vytížení procesoru aplikací; Drive Space - ukazuje využití příslušného disku; Folder Count - zobrazuje počet všech položek ve složce; iCal Event Peek - ukazuje počet aktuálních události por daný den; Item Size - zobrazuje velikost místa použitého složkou na disku; iTunes Control - informuje o přehrávané skladbě a umožňuje jednoduché ovládání přímo na ikoně; Mail Peek - zobrazuje počet nepřečtených zpráv v určitém účtu a po najetí kurzorem na ikonu i další informace, například náhled posledních pěti nepřečtených zpráv; Memory - zobrazuje využití paměti RAM; Launch Menu - rozšíření v pop-up menu pro spouštění více aplikací či složek z jedné ikony v Docku a propojení s QuicKeys.


Většina funkcí bude užitečná všem uživatelům počítačů Apple. Například aplikací umožňující práci se soubory v iTunes a jeho základní ovládání umožňuje mnoho aplikací, avšak ovládání z ikony v Docku šetří místo a je více než dostačující. Zobrazení nepřečtených zpráv v aplikaci Mail z konkrétního účtu, pokud používáte více účtů, je velmi příjemné. Lze tak odlišit například pracovní e-maily od ostatních. Také možnost pod jednu ikonu vložit více aplikací je užitečné (toto se samozřejmě netýká uživatelů OS X Snow Leopard, kteří takové řešení mají již v systému). Samozřejmě i zobrazení informací o počtu souborů ve složce či kolik místa složka zabírá jsou velmi přínosné pokud pracujete s více daty, nebo bojujete s místem na discích.


U aplikace Docktopus se jedná o řešení, které usnadní a zpřehlední práci s mnoha aplikacemi a složkami v Docku a informacemi o nich. Cena není opět nízká, ale určitě bude přínosem pro mnoho uživatelů.

Menší zmatek nastane při koupi těchto aplikací. Dvě vás nasměrují do jednoho platebního systému a třetí aplikace, QuicKeys, nelogicky do zcela jiného. Na stránce chybí tutoriály, a je nutno hledat pomoc na vimeo či youtube, kde se jich pár uživatelských nachází.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: