Trilogie Quake - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

Trilogie Quake

5. dubna 2002, 00.00 | V dnešním pokračování se podíváme na další dva díly populární herní trilogie Quake. Také druhý a třetí díl lze bez problému provozovat pod Mac OS X a oba nové porty patří k těm nejlepším, co kdy pro Macintosh existovaly.

Před časem jsme se vrátili ke dnes již klasické akční hře, která znovu ožila pod novým Mac OS X. V dnešním pokračování se podíváme na další dva díly trilogie Quake. Obliba všech tří dílů je po dlouhou dobu stále značná. I když motiv hry je v principu stejný, každý z dílů má svoji jedinečnou atmosféru a vlastní „pravidla“ hry. O popularitě všech dílů svědčí i stále hojně navštěvované a udržované herní stránky na Internetu, jako například planetquake.com nebo quake.cz.

Připomeňme si, že Quake byl vůbec první komerční „moderní“ 3D hrou, což mimo jiné znamenalo, že veškeré objekty ve hře byly zaznamenány ve vektorové podobě. To umožňovalo neobyčejnou volnost pohybu, realistické pohyby postav a dokonalé vzezření „ponurých“ staveb. Ovšem hráči zvyklí na kompromisní 2D a 3D zobrazení, jako v případě hry Doom, si mohli stěžovat na přílišnou strohost interiérů a „hranatost“ nepřátelských oblud.

Logo Q2

Quake II se tak vlastně stal odpovědí na volání těchto hráčů po maximálních detailech a propracované atmosféře. Nový Quake by se dal nejsnáze přirovnat ke kombinaci klasického Doomu a na Macintoshi populárního Marathonu.

Zatím co první Quake byl založen na poměrně malých „mapách“ a uzavřených herních úrovních. Quake II využíval velmi rozsáhlých interiérů a exteriérů. Navíc bylo často nutné procházet i mezi několika úrovněmi v rámci jednoho úkolu. V praxi to znamenalo, že po „vyčištění“ daného sektoru a nalezení potřebných rekvizit (klíče, datové CD, elektrický generátor apod.) se hráč musel vydat do další úrovně, kde tyto předměty mohl užít a poté se vrátit zpět do výchozí úrovně, kde bylo možné pokračovat. Velmi často tak mohl hráč i celou věčnost bloudit rozlehlými komplexy budov aniž by potkal živého nepřítele nebo dokonce projít i několik úrovní než našel potřebné místo pro použití artefaktu. Atmosféru hry dotvářely nejrůznější efekty, jako například rotující drtiče rudy, manipulační stroje, šílení zajatci nebo laserové paprsky hlídající vstupy do místností a spojovací chodby.

Quake IIV druhém dílu bylo použito i úvodních filmů, které měly za úkol „dostat“ hráče do správné nálady. Hra byla určená především pro jednoho hráče, který hrál na svém počítači bez připojení do sítě. Přesto bylo možné uspořádat i síťový zápas.

Quake II pro Mac OS X je zdařilým portem, který má na svědomí německý programátor, na jehož stránkách „fruitz of dojo“ je také možné hru zdarma získat. Pro instalaci je však potřeba vlastnit plnou verzi hry pro Macintosh nebo Windows na CD.

Hru je možno provozovat jak v režimu OpenGL, tak i softwarově bez hardwarové akcelerace. Rychlost hry je uspokojující i při nejvyšší kvalitě textur na dnes „nejslabším“ prodávaném přenosném počítači iBook. Jediný problém, na který jsem občas narazil, bylo krátké „škubnutí“ před přehráním některého zvukového efektu, nebo při prvním vstupu do složité místnosti plné zuřících nepřátel. Celkově se však hra pod Mac OS X chová rychle a stabilně. Výsledky rychlostního testu na počítači iBook s procesorem G3/500 a 8 MB videopaměti jsou uvedeny v následující tabulce.

Verze hryQuake II GL 1.0.4
Mac OS X 10.1.3
Quake II 1.0.4
Mac OS X 10.1.3
Quake II 1.0.4
Mac OS X 10.1.3
Rozlišení640x480x16640x480400x300
FPS321622

Obdobný test si může každý provést na svém počítači sám, stačí v konzole napsat „timedemo 1“ a po potvrzení zapsat na další řádek „demomap demo1.dm2“ nebo „demomap demo2.dm2“ a po potvrzení příkazu se již spustí patřičné demo, po jehož skončení se do konzoly vypíše výsledná hodnota.

Logo Q3A

Návratem ke kořenům by se dal nazvat třetí, dnes asi nejpopulárnější díl hry – Quake 3 Arena. Na rozdíl od předchozího dílu, v této hře jen těžko zabloudíte a o nepřátele rozhodně nebudete mít nouzi. Quake 3 zcela opouští model hry založený na příběhu, namísto toho je použit nový model, kdy se hráč musí utkat ve speciálních „arénách“ s řadou protivníků, kteří však již disponují základní umělou inteligencí.

Quake 3 ArenaKaždý protivník má svoji vlastní „náturu“ a preferuje jiné zbraně. Hra proti počítači se již dá přirovnat k síťové hře s reálnými oponenty. Ovšem nejlepší „akce“ se stejně dají zažít jen při reálném souboji po lokální nebo internetové síti.

Atmosféru dotvářejí „drsné komentáře“ během hry a animace při vstupu do nových úrovní. Povedené jsou jak postavy protihráčů, tak i jejich „průpovídky“. V některých případech můžete potkat protihráče, u kterého nevíte, jestli se máte nejprve začít smát nebo raději zmačknout spoušť. Ale pamatujte, že se vždy vyplatí ta druhá varianta.

Aktuální verzi pro Mac OS X připravuje především skupina programátorů z OmniGroup a je možné ji zdarma získat na ftp serveru id Software zatím v poslední verzi 1.31 beta 4. Stejně jako v případě předchozího dílu, budete ale potřebovat libovolnou plnou verzi hry pro Macintosh nebo Windows na CD.

HunterQuake 3 Arena vyžaduje OpenGL akceleraci, alespoň 256 MB RAM a rychlou grafickou kartu s dostatkem videopaměti. Například grafická karta v počítači iBook dostačuje na průměrně kvalitní hru při maximálně středních detailech v 16bitové barevné hloubce textur. Průměrné hodnoty FPS se poté pohybují při rozlišení 640x480 okolo 28 FPS.

DoomOd verze 1.27 se změnil formát tzv. demo záznamů a i přesto, že se mi jich několik podařilo na internetu získat v novém formátu, verze 1.31 si s nimi nerozuměla. V důsledku toho nebylo možné provést přesné rychlostní testy jako v případě předchozích verzí. Každopádně aktuální hodnoty lze zobrazovat během hry příkazem „/cg_drawFPS 1“, který zadáme do konzoly. Hodnota „0“ toto zobrazení vypne. Ještě si ale představme dva zajímavé příkazy – „/cg_drawTimer 1“ zobrazí čas, který uplynul od spuštění konkrétní hry, a příkaz „/cg_draw2d 0“ který vypne všechny informační 2D objekty na obrazovce a hra se poté stává opravdu „tvrdá“.

Každý z dílů trilogie Quake představuje na svoji dobu jedinečnou hru. Mnoho výrobců akčních her se nechalo inspirovat, ale jen zlomek z nich dosáhl obdobné popularity. Nemalou měrou, která přispěla k nesmrtelnosti této trilogie, patří také fakt, že tvůrci prozíravě uvolnili zdrojové kódy a umožnili tak, aby hra „zapustila kořeny“ i na celé řadě operačních systémů a to včetně nového Mac OS X.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: