iMovie tajemství zbavené - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Hry

iMovie tajemství zbavené

23. října 2002, 00.00 | Připravili jsme pro vás několik užitečných informací a tipů, jak lépe využít skvělý program iMovie pro střih digitálního videa - jak rozšířit možnosti programu o nové efekty, jak exportovat na VideoCD, jak nastavit PAL formát bez videokamery a další.

Aplikacemi, které má na svém počítači skoro opravdu každý, jsou tzv. iApps od Apple - tedy řada jednoduchých leč velmi dobře použitelných programů. Programy původně určené pro práci s digitálními médii Apple v poslední době rozšířil o další, spíš kancelářské programy, ovšem základ, tedy aplikace iMovie, iTunes, iPhoto a iDVD zůstávají. Dnes se podíváme na iMovie, o co všechno ho můžete rozšířit a co vše užitečné vám možná mohlo uniknout.

iMovie 2 je velmi jednoduchý a velmi snadno použitelný program pro střih digitálního videa, importovaného do počítače přes FireWire z digitální kamery, Podporuje pouze jednu časovou stopu a jednu dodatečnou zvukovou stopu a v základní podobě několik podob titulků, přechodů a efektů. Práce se iMovie je opravdu velmi jednoduchá a intuitivní, má samozřejmě svá omezení. Některá jsou obejít pomocí zásuvných modulů třetích stran, některá samozřejmě ne - potom se vyplatí sáhnout po profesionálním střihacím programu FinalCut Pro. Výstup z iMovie je možné vytvořit zpět na digitální pásku nebo do QuickTime filmu, případně v nové verzi QuickTime do formátu MPEG4.

Česká verze

Pokud pracujete ještě na Mac OS 9 a chcete využívat lokalizovanou verzi programu iMovie 2, není to žádný problém. Zdama si ho můžete nahrát z webových stránek www.apple.cz. Jestliže používáte Mac OS X, lokalizace iMovie je součástí lokalizace celého systému, záleží tedy na vás, jakou verzi a v jakém jazykce používáte.

PAL a NTSC

Když poprvé zapnete iMovie a vytvoříte nový projekt, bude tento projekt ve formátu NTSC (pokud nemáte lokalizovanou verzi). Teprve po připojení PAL videokamery se projekt přepne do evropského formátu PAL. Co však dělat, pokud chcete na iMovie, ke kterému nikdy kamera připojená nebyla, stříhat již existující soubory v tomto formátu? Stačí vytvořit čistý projekt a uložit ho. Poté ukončete iMovie a otevřete soubor projektu ve vzniklé složce v textovém editoru (ideálně například v BBEditu, ne například v TextEditu). Měl by obsahovat následující:

iMovie Project File

External Version: 2.0
Version: 0.9

VideoStandard: NTSC
ProjectSelection: 0 -1 -1
PlayHead: 0
AudioTrackMute: 0 0 0

Stačí pouze zaměnit NTSC za PAL a po znovuotevření je projekt v PALu a umožní importovat DV soubory v tomto rozlišení. Pokud už projekt nejde otevřít, ztratila se při změně informace o typu a tvůrci - proto je dobré použít například BBEdit, který tuto informaci zachová. Tento typ funguje pro Mac OS 9 i Mac OS X.

Zásuvné moduly a zvuky

Jak jsme již řekli, iMovie obsahuje v základní podobně relativně omezenou sadu efektů, titulků a přechodů. Apple na svých stránkách nabízí několik modulů do iMovie zdarma, a tak není problém si na této adrese stáhnout a naintalovat balíček dalších dodatečných filtrů. Instalaci je nutné provést přesně podle návodu a filtry uložit do složky iMovie v ~/Library/iMovie/Plug-ins, jinak fungovat nebudou. Verzi pro Mac OS 9 najdete zde.

Na výrobu efektů pro iMovie za peníze se specializuje několik společností, pokud si projdete jejich webové stránky, najdete alespoň pár zásuvných modulů zdarma, jinak se však jedná o komerční záležitost. Další free efekty se mi v podstatě nepodařilo odhadlit - ovšem některé komerční efekty posunují možnosti iMovie mnohem dále - například umožňují klíčování, obraz v obraze nebo zobrazení "emblému" trvale přítomného na obraze (np. firemního loga a podobně).

Kromě zásuvných modulů je možné iMovie rozšířit také o zvuky - buď o efekty, vkládané přímo z iMovie, nebo o dodateční zvukové stopy, vkládané na pozadí filmu ve formátu MP3. Řadu zvuků a muziky na svých stránkách zdarma nabízí Apple, použít můžete v podstatě cokoliv ve formátech MP3 a AIFF. Pokud chcete bohatý výběr muziky na podkres, vyzkoušejte knihovnu FreePlay Music, o které jsme již v minulosti - hudbu najdete na webu nebo na svém iDisku.

Výstup na VideoCD

Přímo z iMovie není problém vytvořené dílko zapsat zpět na kazetu, exportovat v libovolném z formátů QuickTime či posléze vypálit v iDVD. Pokud však nemáte DVD vypalovačku a přesto chcete mít v ruce CD, které by mělo jít přehrávat i na stolních přehrávačích, můžete vytvořit VCD - VideoCD může obsahovat až 74 minut filmu ve formátu MPEG1 a v rozlišení polovičního PALu - tedy +- kvalita VHS kazety. Pokud máte nainstalovaný Toast, stačí vybrat VideoCD v menu pro Export z iMovie, druhá varianta je přetáhnout přímo do Toastu libovolá QuickTime soubory, samozřejmě předtím si nastavit formát disku na VideoCD. Takto vytvořené CD by mělo jít přehrávat na mnoha stolních DVD přehrávačích a samozřejmě v libovolném počítači s Mac OS nebo Windows (případně jiným systémem).

Doufáme, že se nám podařilo vám ukázat některé z možností programu iMovie, o kterých jste nevěděli, a že nyní budete využívat iMovie ještě více ke své spokojenosti. A pokud vám ani s vylepšeními nestačí, nezbývá, než poradit přechod na "profi" FinalCut Pro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: