4x4 - hurá do terénu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůHry

4x4 - hurá do terénu

20. září 2000, 00.00 | Kdopak nám to tu generuje "traffic"? Aha, to jsou pařani, a právě stahují (už jich bylo skoro 10.000) horkou novinku - crossplatformní simulátor 4x4 Evolution.

Nedá se nic dělat, pokud jde o auta, musíme si přiznat, že slušných her se na discích českých Maců mnoho nevyskytuje. Přesně spočítáno, osobně jsem se zatím setkal se dvěma. NASCAR I Carmageddon si mě sice získali, ale prodleva po jejich uvedení už začínala být docela hrozivá.

4x4 Evolution má všechny předpoklady k tomu, stát se hitem. Jako každý správný trhák této kategorie byla hra předem ohlášena trailerem (ano, ukázkové filmové sestřihy už dávno pronikly I do her), ukazujícím honící se off-roady.
Terminal Reality, od které pochází i Mac/PC letecké simulátory FLY! a FLY! 2K (a třeba PC tituly Monster Truck Madness 2 a CART Precision Racing) nyní vydává 4x4 Evolution ve verzích pro Mac, PC a Sega Dreamcast.
K downloadu byla uvolněna veřejná beta verze. Podle firmy je hra hotova z 85 - 95% (síťová hra, grafika apod) a nyní nastává fáze, kdy je prý třeba důkladně otestovat firemní herní servery, verze pro jednotlivé platformy a jejich kompatibilitu. A kdo by to mohl udělat lépe, než tisíce dobrovolných betatesterů.

Hra potřebuje procesor G3/G4 a grafickou kartu ATI s alespoň 6MB grafické paměti, operační paměti si ukousne minimálně 44MB. Z celkové přidělené grafické paměti se 4MB spotřebují na textury. Starší iMacy a G3-ky s 2MB grafické paměti je asi stejně nejlepší upgradovat. Potíže mohou mít ještě uživatelé iBooků s 4MB grafické paměti. Díky AGP si sice mohou "doplnit" paměť z paměti operační, ale přijdou o citelnou část výkonu.

Downloadem (asi 22MB) získáte možnost vyzkoušet jednu z tratí v Arizoně (navzdory tomu, že manuál nám slibuje přítomnost dvou drah) a závodit se v modelu Nissan Xterra. Kromě omezení v počtu tratí a ve výběru modelů aut už v beta verzi z hlavních vymožeností chybí jen karierní mód (ve kterém si v ostré verzi budete vylepšovat autíčko atd). Funguje hra proti botům, v lokální síti i přes Internet. Kromě toho je k dispozici i oficiální chat, kde je možné diskutovat s tvůrci hry a jejími oficiálními betatestery, posílat sem chybová hlášení a přání. S "protekčními" betatestery se nakonec můžete setkat i při hře, proto se nedivte, když se připojíte do hry, kde se jezdí po jiné trati a pojedou proti vám jiná auta, než Nissany - někteří mají k dispozici verze bez omezení.

A jak se to všechno hraje?
Dost dobře, hra má atmosféru a grafika je, zejména po zapnutí všech textur, super. Síťování je naprosto v pohodě, při zkouškách jsme vůbec nic nenastavovali. Na první spuštění se Mac s PC našli (Mac se zapnutým TCP/IP) a hra běžela. Ani při hře přes Internet jsme se s potížemi nesetkali, dokonce jsme jednu hru pořádali (každý má dvě možnosti, buď se přihlásit do hry již vyhlášené, nebo posloužit ostatním jako host).

Umělá inteligence (AI) je na poměrně vysoké úrovni. Kdo je zvyklý na to, že s počítačem generovaným protivníkem (bot) lehce zatočí a nadělí mu do konce závodu nějaké to kolo navíc, ten se pěkně zapotí. Boti jezdí jak ďáblové a klidně si to s vámi rozdají na tělo před úzkým vjezdem do zatáčky.
Stejně to ale není nic proti některým hráčům na síti, kteří se chlubí časy pod 1:20 na kolo - a podle toho, jak mi ujeli to bude asi pravda. Na druhou stranu jsem z chatu odchytl nějaké zmínky o cheatech, takže třeba nejsem s 1:40 tak špatný řidič, třeba tak trochu podvádějí:).

Stejně dobře je zpracována i simulace reality. Jen se mi zdá, že auta možná až příliš poskakují na nerovnostech. Navíc auta nelze rozbít - ale to je určitě jen dočasné omezení. Let z vrcholu kaňonu má také něco do sebe, navíc jsem viděl rozbití zakázené v konfiguračním souboru. Možná to lze snadno změnit, jen jsem si netroufl hru zbourat před napsáním článku.
Kromě různých denních dob si hráči mohou vybrat i počasí, od jasné oblohy až po déšť či hustou mlhu - a pozor, na mokru to samozřejmě pěkně klouže.
Důležité je projet všechny checkpointy, sledovat přesně trať nemusíte. Trať nabízí možnost zkratky, musíte ji ale vypozorovat podle někoho, kdo ji už zná. To je vůbec jedna ze skvělých vlastností hry, můžete jezdit kdekoliv, kudy si to nechá váš Nissan líbit - hra neklade žádná umělá omezení.

Kdo má možnost downloadu, neměl by si rozhodně nechat 4x4 Evolution ujít. Nečekejte na to, až se 4x4 objeví na některém CD výběru, bez udání důvodů je šíření na CD zakázáno, hra je určena výhradně pro download.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: