Zprávy týkající se služby iCloud - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Zprávy týkající se služby iCloud

3. června 2011, 00.00 | Apple se již stal oficiálním vlastníkem domény iCloud.com a žádá o ochrannou známku iCloud v Evropě. Služba bude možná dostupná zdarma jen pro uživatele Lionu. Objevují se první pověsti o ceně služby. A přípravy probíhají jak v sanfranciském kongresovém středisku, tak též v datovém centru v Severní Karolíně.

Z úterního oznámení Applu víme, že příští pondělí Steve Jobs představí v zahajovacím proslovu konference WWDC 2011 Mac OS X Lion, iOS 5 a také službu iCloud. O tom, že ji Apple připravuje, se sice mluvilo už koncem dubna, ale stále se přesně neví, co bude vlastně nabízet. To se dozvíme až v pondělí, ovšem v minulých dnech se sešla řada zpráv, jež se týkají dění okolo této služby.

Apple se oficiálně stal vlastníkem domény iCloud.com

Od dubna se , že Apple koupil doménu „iCloud.com“ od švédské firmy Xcerion, zřejmě za 4,5 milionu USD. Avšak donedávna registrace téhle domény stále zněla na Xcerion, teprve ve středu se Apple stal jejím oficiálním vlastníkem a může ji přesměrovat na svůj vlastní web (zatím totiž nadále vede na službu Xcerionu, po prodeji domény přejmenovanou na CloudMe). Apple je navíc již uveden také jako vlastník domény „iCloud.org“.

Apple požádal o registraci ochranné znánky „iCloud“ v Evropě

Služba iCloud bude nepochybně mít celosvětovou působnost, a tak těžko překvapí, že Apple podal žádost o registraci ochranné známky „iCloud“ v Evropě, oznámil to server Patently Apple.

Registrace je podána pro 12 mezinárodních tříd činnosti, zahrnujících dodávku digitální hudby, ukládání dat, služby sociálních sítí, poskytování multimediálního obsahu, software, elektronické knihy, fotoslužby, hry a elektronická zařízení a počítače. V žádosti se Apple odvolává na počáteční registraci podanou na Jamajce už 7. prosince 2010.

Též ochranné známky pro označení „iCloud“ dosud v USA a v Evropě drží Xcerion, nyní zřejmě Apple na poslední chvíli podniká administrativní kroky k převodu vlastnických práv na sebe. (V USA podobnou žádost minulý měsíc podal člověk z jedné firmy vyvíjející aplikace iOS, ale to buď šlo o snahu parazitovat na známé značce, anebo o pokus přimět Apple, aby potvrdil, že má o takový název zájem).

Služba iCloud se možná bude nabízet zdarma spolu s Mac OS X Lion

S konkrétnějšími informacemi o službě iCloud ve středu přišel AppleInsider. Od lidí obeznámených s plány Applu se totiž dozvěděl, že vlastníkům Mac OS X Lion se nejspíš bude tato služba nabízet zdarma.

iCloud zadarmo pouze pro uživatele Lionu

Podle oněch zasvěcenců ti, kdo přejdou na Lion, budou moci přinejmenším některé funkce služby iCloud využívat zdarma. Očekává se, že iCloud nahradí stávající službu MobileMe, za kterou se zatím platí 99 USD ročně (podle jiných tvrzení má být iCloud propojena s novou verzí MobileMe, ale AppleInsider uvádí jako jistou věc, že iCloud bude náhradou MobileMe).

Pro uživatele starších verzí Mac OS X a Windows možná zůstane cena za službu stejná jako teď za MobileMe, bezplatně by tak byla dostupná jenom uživatelům Maců provozujících Lion.

Jednání o hudební službě úspěšně pokračují

Jedna z funkcí však asi nakonec zdarma nebude – a to streaming hudby. Apple si totiž vyjednal potřebné licence od hudebního průmyslu, jenže ty nejsou zadarmo a náklady na ně Apple nakonec přenese na zákazníky. Podle dřívějších zpráv by zpočátku sice mohla být i hudební „cloud“ služba bezplatná, později však skoro určitě k jejímu zpoplatnění dojde.

CNET News, který průběžně přináší zprávy o vývoji jednání Applu s hudebním průmyslem, včera oznámil, že byla podepsána licenční smlouva také s Universal Music Group, takže už došlo k dohodě se všemi čtyřmi největšími nahrávacími společnostmi. A navíc se podařilo dohodnout i s některými významnými hudebními vydavateli, podle zdrojů CNETu.

Ty dále uvádějí, že příjmy z prodeje hudby přes iCloud se budou dělit takto: 58 procent připadne nahrávacím společnostem, 12 procent hudebním vydavatelům a na Apple zbude 30 procent. Streaming prý nebude dostupný již od pondělí, ale měl by se začít nabízet brzy. A do „hudební úschovny“ Applu půjde zpočátku ukládat pouze hudbu zakoupenou v iTunes Store, i když se prý plánuje, že v budoucnosti do ní bude možné umisťovat táž hudbu z jiných zdrojů.

Apple tak už získal práva k většině nahrávek, zbývá ještě dojednat s dalšími vydateli licence k vlastním skladbám, přesto se zdá, že z právního hlediska již brzy jeho hudební službě nebude nic stát v cestě.

Lion se zřejmě bude nabízet za zvýhodněnou cenu

Apple však možná nabídne i jiná lákadla, další zdroj AppleInsideru uvedl, že vedle bezplatné služby iCloud by mohl Apple vábit zákazníky také nízkou cenou za Lion. Podle tohoto zdroje, jehož věrohodnost však zatím není ověřená, vedení Applu prosazuje agresivní cenovou politiku upgradu na Lion.

Nebylo by to zase až tak velké překvapení, podobně tomu bylo už se Snow Leopardem, který se v srpnu 2009 počal prodávat za 29 USD. Tato strategie se tehdy vyplatila, protože počáteční prodeje Snow Leoparda dosáhly dvojnásobku objemu prodeje při uvedení předchozí verze Mac OS X 10.5 Leopard.

Též je docela dobře možné, že nižší cena bude jen pro ty, kdo si Lion pořídí v obchodu Mac App Store. Víme, že ho Apple bude prosazovat jako hlavní distribuční kanál, k čemuž by cena mohla hodně pomoci (ostatně už teď vychází některý software Applu v Mac App Store podstatně levněji než krabicová verze, s velkou slevou se tam nabízí třeba Aperture 3).

Přesná cena Lionu zatím není známa, ale všeobecně se čeká, že bude podobná jako za Snow Leoparda. Software se nyní na celkových tržbách Applu podílí jen velmi malou částí a zdá se, že firma má především zájem na co nejrychlejším a nejširším prosazení nové verze Mac OS X, právě prostřednictvím cenových pobídek.

Vedení Applu vkládá do Lionu velkou důvěru, dokonce věří, že mu pomůže dále zvýšit tržní podíl Maců na úkor PC s Windows. K přechodu z PC má pomoci také nový „rádcovský“ nástroj obsažený v Lionu, podle jednoho ze zasvěcenců půjde o novou službu, jež uživatelům pomůže zkonfigurovat jejich nový systém, včetně nastavení tiskáren a směrovačů. Sám si však není zcela jistý, zda se tenhle nástroj opravdu dostane do ostré verze Lionu, možná se to nestihne.

Uvedení Lionu však má v každém případě doprovázet mohutná marketingová kampaň, mimo jiné se očekává, že v týdnech před jeho uvedením na trh se začnou v Mac App Store objevovat nové aplikace, jež budou zdůrazňovat nové možnosti Lionu.

Už v pondělí zjistíme, nakolik jsou tyto zprávy věrohodné, ale jistě se dá očekávat, že se Apple bude snažit prosazovat jak službu iCloud, tak také novou verzi Mac OS X a jejich těsnější propojení by rozhodně dávalo smysl.

Podle LA Times bude iCloud stát 25 USD ročně a bude zahrnovat reklamy

Jak se dalo čekat, začíná přibývat pověstí o vlastnostech služby iCloud, včera další informace o ní přinesl deník LA Times.

Služba podle něj bude zpočátku nabízena zdarma těm, kdo si koupí hudbu v iTunes Store, kterou si budou moci uložit na její servery a poté si ji přehrávat z libovolného webového prohlížeče nebo zařízení Applu připojeného k Internetu. Později se však začne za službu platit, údajně 25 USD ročně. Zároveň ale deník tvrdí, že Apple bude pro tuto službu prodávat reklamy, neuvádí však žádné bližší podrobnosti (například to, jestli se budou reklamy zobrazovat i zákazníkům placené služby).

Zpočátku se sice služba bude zaměřovat hlavně na ukládání hudby na serverech Applu, ale prý má v plánu, podle lidí obeznámených s jeho plány, začít ji využívat také pro filmy, televizní pořady a další mediální obsah pořízený v iTunes Store.

Přípravy probíhají jak v San Franciscu, tak v novém datovém centru

Samozřejmě již probíhá příprava prostor, kde budou tyhle novinky představeny, jako obvykle už jsou v plném proudu přípravné práce v kongresovém středisku Moscone Center v San Franciscu. Vnější plášť budovy byl polepen logy Applu (známými nakousnutými jablky) a uvnitř se již staví první transparenty. Jak uvádí AppleInsider, nesou symboly ohlášených tří hlavních novinek – Lionu, iOS 5 a služby iCloud (představované, jak nečekané, ikonou obláčku).

Podle všeho se ale připravuje také síťová infrastruktura pro službu iCloud. Protože půjde o „cloud“ službu, jež vše přenechává na síti, bude potřebovat odpovídající podporu, všeobecně se předpokládá, že k tomu bude sloužit nové datové centrum Applu v Severní Karolíně. V této souvislosti je docela zajímavé, že v Google Maps a Google Earth se až donedávna tohle centrum vůbec neobjevovalo. Na družicových mapách Googlu nebylo vidět, přestože byly pořízeny jeho fotografie a videonahrávky ze země.

Je proto docela pravděpodobné, že Apple požádal Google, aby snímky dotyčného místa neaktualizoval, ještě před dvěma týdny se tam zobrazovaly pouze lesy a pole. Ted už ovšem není co tajit a snímky náhle ukazují hotovou novou budovu. Samozřejmě to může být jen náhodná shoda, ale stylu Applu by docela odpovídalo, že dbá i na takovéhle detaily.

V každém případě nové snímky datového centra v Severní Karolíně dokazují, že je už připravené. A možná již dokonce probíhá přechod na jeho servery. Řada čtenářů MacRumors totiž začala včera hlásit, že mají potíže se stahováním obsahu z App Store pro iOS, z Mac App Store a z iTunes Store Stížnosti sice byly četné, ale nepostihlo to všechny, jiní žádné problémy se stahováním neměli.

Důvody sice by nejsou známy, ale pochopitelně to vedlo k dohadům, že může jít o důsledek příprav na spuštění služby iCloud. Ty by pravděpodobně zahrnovaly přesun obsahu na servery severokarolínského datového centra, což by dokázalo vyvolat zmíněné potíže. Nelze však vyloučit ani jinou příčinu, se službou iCloud nijak nesouvisející.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: