Nové dění okolo očekávaných cloud služeb Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Nové dění okolo očekávaných cloud služeb Applu

20. května 2011, 00.00 | Apple hledá další zaměstnance pro streamingové technologie a možná pro ně využije novou metodu lokálního ukládání segmentů obsahu. Brzy by již také měl uzavřít smlouvy se všemi hlavními nahrávacími společnostmi pro svou novou streamingovou hudební službu. A dále posiluje svá datová centra, zřejmě v rámci přípravy nových služeb.

„Cloud computing“ a „cloud“ služby sice patří k nejmódnějším trendům informačních technologií současnosti, ale jejich nasazení se skutečně zvyšuje. A Apple samozřejmě nehodlá stát stranou, i když se k tomu jako vždy oficiálně nevyjadřuje. Ovšem kolující pověsti potřebnou propagaci obstaraly samy.

Už koncem dubna se sešla řada náznaků, že se blíží spuštění hudební „cloud“ služby Applu a počátkem května se ukázalo, že se nová služba bude pravděpodobně jmenovat „iCloud“ a zřejmě bude mít mnohem širší záběr než jenom hudbu. A tento týden dorazily další zprávy nasvědčující, že se v tomhle směru něco již brzy chystá.

Apple hledá pracovníka pro vývoj lepší technologie mediálního streamingu

Jak si všiml AppleInsider, v úterý Apple zveřejnil inzerát, jímž hledá zaměstnance na místo „technického manažera mediálního streamingu“ („Media Streaming Engineering Manager“).

Dotyčný pracovník bude působit v divizi Interactive Media Group (IMG) Applu, jež se stará o lokální přehrávání videa, video na požádání (VoD) a živý streaming multimediálního obsahu. Její technologie využívá řada produktů Applu (QuickTime, Safari, iTunes), stejně jako aplikace třetích stran.

Nový zaměstnanec má pomoci při vývoji vylepšeného systému mediálního streamingu pro produkty pracující pod iOS, Mac OS X a Windows. Přednost dostanou uchazeči se zkušenostmi s návrhem systémů pro mediální streaming, požaduje se po nich, aby dokázali zprovozňovat složité softwarové systémy vysoké kvality v napjatých termínech.

Všeobecně se očekává, že nová služba „iCloud“ umožní streaming hudby a dalšího mediálního obsahu a k tomu asi mají sloužit i ony nové streamingové systémy. Inzerát napovídá, že se je Apple bude snažit uplatnit na nejrozšířenějších platformách. Už v dubnu AppleInsider upozornil, že Apple hledá softwarové inženýry pro „cloud“ systémy, zjevně tak buduje malý tým pro tyto služby a postupně ho dále posiluje.

Předpokládá se, že nová služba „iCloud“ dovolí uživatelům přístup k hudbě a dalšímu mediálnímu obsahu všude, kde bude připojení k Internetu, navíc se čeká její propojení se současnými funkcemi služby MobileMe. Jde ovšem stále o pouhé dohady, zatím se ani neví, jak to bude s placením nové služby (podle dosavadních zpráv se zdá, že by mohla být zpočátku zdarma, ale nakonec se za ni asi platit bude).

V každém případě zmíněné inzeráty ukazují, že Apple usilovně pracuje na dalším rozvoji cloud služeb a snad už brzy tyto snahy přinesou první viditelné výsledky.

Hudební služba Applu možná bude přehrávání urychlovat lokálním ukládáním úseků obsahu

O technických podrobnostech nové hudební služby Apple se zatím sice neví skoro nic, ale je možné, že bude využívat technologii lokálního ukládání segmentů obsahu přes iTunes. Naznačuje to patentová žádost Applu (podaná již v listopadu 2009), kterou včera objevil AppleInsider.

Žádost popisuje, jak by zařízení typu iPhonu mohlo využít lokálního ukládání částí streamovaného mediálního obsahu (zejména hudby, ale i videa). Tato metoda by významně zlepšila přehrávaní hudby a dalšího obsahu na mobilním zařízení, které by ho již nemělo uložené lokálně, ale získávalo by ho ze sítě, z „cloud“ služby.

V současnosti musí streamingové metody nejprve uložit do vyrovnávací paměti dostatečný objem dat, než může začít přehrávání. Uživatel ovšem může mezi hudebními skladbami různě přeskakovat, takže operační systém nedokáže dopředu předpovědět, co se bude přehrávat příště. Apple proto předkládá řešení, jež lokálně ukládá pouze malé části mediálního obsahu, třeba hudební skladby.

Díky tomu iOS dokáže zahájit její přehrávání velmi rychle a poté si přes Internet vyžádá celou skladbu, jež bude celá uložená někde v síti. Systém dynamicky doplní zbývající segmenty a dovolí skladbu přehrát rychleji, než kdyby se užil klasický streaming dané skladby jako celku.

Patentová žádost uvádí, že dodavatelem obsahu může být jak vlastní hudební knihovna uživatele umístěná na jeho počítači či vzdáleném serveru, tak velké „zdroje obsahu“, jako například iTunes Music Store. A právě ten asi poslouží jako zdroj obsahu očekávané nové hudební služby.

Popsaný systém by měl také využívat autentizační metody k ověření, že si uživatel danou skladbu zakoupil a má právo na jeho streaming, k tomu zřejmě poslouží uživatelské jméno a heslo z jeho účtu u iTunes Store.

Žádost zahrnuje též schématické vyobrazení okna iTunes s otevřenou kartou „Music“ (Hudba), v níž uživatel může nastavit, jakým způsobem se bude na mobilní zařízení hudba synchronizovat, lze tam určit, zda se budou přenášet jen segmenty skladeb (volbou „Sync partial music“) a jaká bude požadovaná minimální rychlost připojení pro tuto metodu.

Samozřejmě není jisté, že se tahle metoda skutečně začne v nové službě používat, ale kdyby ano, zřejmě by pomohla zlepšit streaming obsahu z „cloudu“. Díky lokálnímu ukládání úseků obsahu by totiž mohla do značné míry odstranit prodlevy přehrávání, jaké často vznikají při klasickém streamingu.

Apple již zřejmě brzy uzavře smlouvy o streamingu s hlavními hudebními vydavateli

Amazon a Google už své hudební „cloud“ služby spustili, umožňují uživatelům přehrávat si ze sítě hudbu, kterou si tam sami uložili. Tvrdí proto, že žádné dodatečné licence od držitelů autorských práv nepotřebují. To se nahrávacím společnostem pochopitelně vůbec nelíbí a možná to skončí soudními spory. Apple se takovým střetům chce vyhnout a podle dosavadních zpráv se snaží dosáhnout dohody s poskytovateli hudebního obsahu.

A podle všeho je to již na dobré cestě, ve středu CNET News uvedl, že podle jeho zdrojů z hudebního průmyslu už Apple podepsal příslušnou smlouvu s EMI Music a má velmi blízko k dohodě s Universal Music Group a se Sony Music Entertainment. Smlouvu s Warner Music Group podepsal Apple podle CNETu již v dubnu. Zástupci Applu a hudebních společností ovšem tyto informace odmítli oficiálně komentovat.

Dohody se zbývajícími společnostmi by mohly být hotové už příští týden, což by znamenalo, že Apple bude mít potřebné licence ke streamingu hudby od všech hlavních nahrávacích společností světa a z právního hlediska nebude nic bránit spuštění jeho nové hudební „cloud“ služby.

Oproti konkurenčním službám zřejmě uživatelé nebudou muset sami zdlouhavě nahrávat svou hudbu na servery Applu, místo toho získají přístup přímo ke skladbám v iTunes Store (samozřejmě jen když je budou již mít zakoupené, možná bude existovat i nějaká možnost předplatného). Právě tohle umožňovala služba Lala, kterou Apple převzal v prosinci 2009, nyní by konečně mohl využít jejích technologií.

Nahrávací společnosti pochopitelně doufají, že díky dohodě s Applem a jeho silnému postavení na poli digitální hudby přimějí také Amazon a Google, aby s nimi uzavřeli obdobné smlouvy. Samozřejmě se především snaží získal další licenční poplatky (a to i pro hudbu, kterou si zákazníci už koupili, teď by měli platit za nové možnosti jejího přehrávání z „cloudu“).

Zatím ale není jisté, kdy dojde ke spuštění nové hudební služby Applu. Podaří-li se dohody uzavřít v očekávaném termínu, bylo by možné, aby novou službu oznámil na konferenci WWDC 2011, jež začíná 6. června. Citované zdroje CNETu však termín spuštění „cloud“ služby Applu neznají. WWDC se sice nabízí jako vhodná příležitost, ale teprve 6. června zjistíme, jak to vlastně bude.

Apple připravuje další datové centrum v Křemíkovém údolí

„Cloud“ služby vyžadují poměrně mohutnou síťovou infrastrukturu. Už delší dobu Apple buduje rozsáhlé datové centrum v Severní Karolíně, jehož spuštění se očekává v nejbližší budoucnosti, zřejmě právě v souvislosti s chystanými novými službami.

Tento týden se však ukázalo, že Apple připravuje další datové centrum v Kalifornii, přímo v Křemíkovém údolí (Silicon Valley). Tvrdí to zdroje z oboru, podle nichž Apple uzavřel smlouvu o sedmiletém pronájmu části datového centra v Santa Claře, které provozuje firma DuPont Fabros Technology. Centrum nabídne zálohovaný příkon 2,28 MW a mělo by začít fungovat ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Prostor zde vyhrazený pro Apple však bude proti Severní Karolíně několikanásobně menší. V Kalifornii ovšem již Apple má jiná datová centra v Newarku a Cupertinu, takže půjde spíše o posilování stávajících kapacit, předpokládá se, že nové kalifornské datové centrum bude sloužit především jako záloha pro Severní Karolínu, kdyby tam došlo k rozsáhlému výpadku.

To odpovídá určení této nové datové infrastruktury pro „cloud“ služby, jež v případě výpadku vůbec nelze poskytovat. Apple se zřejmě rozhodl, nejspíš i po zkušenostech Amazonu s nedávným rozsáhlým selháním jeho služby, co nejlépe pojistit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: