Macworld 2006: iWeb - spojení iLife aplikací s internetem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld 2006: iWeb - spojení iLife aplikací s internetem

16. ledna 2006, 00.00 | Novým programem v balíku iLife je iWeb, který slouží jako určitý most mezi ostatními aplikacemii jako je iPhoto, iMovie či GarageBand a internetem, respektive službou .Mac. iWeb se vyznačuje především jednoduchým ovládáním, připravenými tématy a provázaností s dalšími programy. Vytvořit vlastní webové stránky s blogem je doslova otázkou několika minut.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Vzhledově se jedná o určitou kombinaci iPhoto a Pages respektive Keynote. Levá část hlavního okna slouží jako seznam všech stránek, v pravé části je vidět náhled webu a tlačítka ve spodní části slouží k vyvolání dostupných funkcí a ovládání. Samotná filozofie iWebu je zcela jednoduchá - uživatel má na výběr z několik témat (vzhledů) webu, stačí si vybrat design, který se hodí k danému účelu a pustit se do programování, promiňte, do přetahování jednotlivých fotek, videí a textů do připravené šablony. iWeb nevyžaduje po uživatel znalost programování v HTML, CSS či javascriptu - vše zařídí sám, uživatel se plně může soustředit na obsah a formu nechat na iWebu. Stejná filozofie je vidět i u Pages či Keynote. Dá se předpokládat, že v brzké době bude možné na internetu zakoupit další témata od třetích výrobců.

iWeb nabízí dvanáct různých vzhledů webu a každý z nich má připraveno šest typů stránek (Welcome, About Me, Photos, Movie, Blog a Podcast). Každá strana má přizpůsobený vzhled danému obsahu - Photos je učena primárně jako album fotek, zatím Welcome je vstupní stránka s obrázkem v horní části a textem v dolní části. Není problém udělat web, který bude obsahovat třeba 20 stránek fotek a jednu úvodní stranu, nebo naopak udělat jen web s deseti stránkami v podobě blogu.

Blog funguje jako samostatná část webu, která umožňuje jednoduchým způsobem přidávat stránky s vlastními texty. Na rozdíl od ostatních stránek webu má úvodní stránka blogu odkazy na všechny příspěvky. Pokud netušíte, co to takový blog je, tak vězte, že se jedná o "internetový deníček" - majitel blogu má vlastní web, kam přidává své příspěvky, názory, články - záleží na zaměření takového blogu. Zpravidla je důležité, aby editace blogu a přidávání příspěvků bylo co nejjednodušším, jinak řečeno, aby se nejednalo o složitý redakční systém, ale aby uživatel mohl bez komplikací a v rychlém čase přidat příspěvek. Blogy jsou oblíbené především v zahraničí, ale i u nás existuje slušná řádka lepších i horších blogerů. V každém případě blogovat je v dnešní době moderní a iWeb je jeden ze způsobů, jak využít web pro vlastní prezentaci (fotografie, video, hudba) a pro psaní vlastních komentářů v podobě blogu. Zatímco jako samostatný blogovací nástroj by se iWeb asi neuchytil - je zde příliš velká konkurence online nástrojů (blogger.com, bloguje.cz a podobně) - ve spojení s prezentací vlastní tvorby se iWeb jeví jako jednoduchý a výkonný nástroj.

iWeb je naplněn řadou příjemných funkcí - například po vložení obrázku je možné jej ještě editovat přes stejnou paletku jako v iPhoto, ale přitom nedochází ke změně originálního obrázku, který zůstává zachován. Navíc lze u obrázků zapnout "odrazy" (reflection) - u fotky se pak ve spodní části vytvoří odraz, podobně jako je tomu u iChatu při videokonferenci. iWebu nečiní problém vytvořit RSS kanál, přihlásit podcast do iTunes, vkládat hyperlinky (na obrázky či text). Stejně bezproblémově lze do stránky vkládat objekty (shapes) v podobě různých tvarů - oválek, hvězda, kruh, obdélník a podobně (ala Keynote). U takovéhoto objektu lze měnit barvu, tloušťku a barvu okraje, nadefinovat vržený stín a průhlednost.


Program iWeb má vlastní soubor v domovské složce/Library/Application Support/iWeb, když uživatel vytváří nový website, iWeb se nezeptá, kam chce obsah uložit, vše dělá automaticky a updatuje pouze svůj soubor nezávisle na tom, na kolika webech uživatel zrovna pracuje. Všechny weby se zobrazují v levém sloupci jako samostatné složky, není možné mít v jednom okně otevřený vlastní blog a v druhém web, který uživatel vytváří například jako soukromé stránky věnované hudbě. Zvolit lze pouze složku, kam se celý web exportuje v podobě html (pokud není využívána služba .Mac). iWeb tak lze využívat jako program na tvorbu WWW stránek, které jsou následně nahrány na vlastní webový server, je ovšem nutné počítat s tím, že není možné stránky zabezpečit heslem, není integrováno počítadlo přístupů a stejně tak vylepšené Slideshow je nutné oželet. Všechny tyto funkce lze využít pouze v kombinaci se službou .Mac.

Vytvářet vlastní web je stejně snadné jako dělat dokument v Pages. Stačí pouze jednotlivé bloky textu přetáhnout myší do zvolené pozice, vložit obrázek z iPhoto, video, či vlastní skladbu z GarageBandu. iWeb je pro všechny tyto akce připraven a nečiní mu žádné problémy. Stejně tak lze definovat velikost písma, font, barvu a podobně - iWeb následně podle vlastního uvážení nechát text textem a nadefinuje CSS styly, nebo z něj udělá obrázek (to se asi webdesignérům moc líbit nebude).

Applu se podařilo programem iWeb zareagovat o rostoucí zájem o blogy a o obecný přesun obsahu na internet. Nejedná se o propracovaný nástroj jakým je například Dreamweaver, ale spíše o jednoduchý drag-and-drop editor. Uživatel na pracovní plochu iWebu přesune všechny objekty, které na stránce chce mít, upraví je, přidá texty a nechá iWeb, aby připravil výsledný kód. Testovací web jsem vytvořil během pár minut a nenarazil jsem na žádný problém s funkčností programu iWeb. Ale abychom jenom nechválili - iWeb používá hodně grafických motivů, a tudíž samotná složka s výše uvedeným webem má 7,5 MB a rozhodně není optimalizovaná na české linky (broadband u nás pořád znamená něco jiného než za hranicemi). Ty se standardně řeší pomocí CSS a buďto si uživatel dá tu práci a otestuje si jednotlivé fonty s českými znaky na Macovi i PC, nebo si po exportu ručně upraví CSS soubor, což není zrovna nejjednodušší cesta jde zcela mimo samotnou filozofii iWebu. Uvidíme, jak se k optimalizaci postačí čeští vývojáři, pokud by se podařilo upravit témata pro naše podmínky, měl by český uživatel o potencionální problém méně. Stránky jsou kódovány v unicode (utf-8).

Další otázkou je zpracování výsledného kódu a jeho korektní zobrazení v prohlížečích. Zde se kvalita iWebu teprve projeví v závislosti na využívání nových majitelů balíku iLife'06. V každém případě je vložení vlastního obsahu na .Mac server otázkou chvilky a web lze publikovat doslova jedním kliknutím. Pokud .Mac službu zaplacenou nemáte, není problém si nechat obsah webu vyexportovat a následně nahrát na vlastní WWW server (zde je nutné si dát pozor, aby nedošlo k překódování). Program iWeb je součástí balíku iLife'06, který Apple nabízí za 79 USD nebo s novým počítačem zdarma.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

No...

Autor: ED Muž

Založeno: 16.01.2006, 09:23
Odpovědí: 0

Myslim ze nejvic bude zalezet na urovni sablon, ta v ukazce je dost pekelna.... Hodne by mne zajimalo srovnani s RapidWeaverem, filozofii je to shodna aplikace, ovladani je takrka shodne. (logicky, je to pro stejnou cilovou skupinu) Pro srovnani, tady je web pro par mych kamaradu realizovany prave pomoci RW. (www.shs.jahelka.cz)

Odpovědět na příspěvek

RE: RW je genialni!

Autor: Honza Muž

Založeno: 16.01.2006, 14:07

RW je genialni! Temer stejne jednoduchy jako iWeb, ale ma mnohem vic moznosti a (podel meho amaterskeho nazoru) solidni kod. Za tech par dolaru to stoji. Snad jedny problem je, ze RW az prilis casto prichazeji s novymi verzemi a me se pak nechce vsechno predelavat (nehlede na to, ze na nove verze nekdy nefunguji stara - dodatecne dokoupena - temata).- Viz stranka, prezentace, kterou jsem delal pro svoji zenu: http://www.fashionist.cz/

Odpovědět na příspěvek

Výsledek

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 16.01.2006, 09:24
Odpovědí: 0

Tak konečně vidím výsledek, který iWeb generuje - a je to ještě horší, než jsem se obával. Obrázky na pozadí o velikosti v řádu stovek KB (!), absolutně pozicovaný design (zkuste si na tom blogu zvětšit písmo, spodek textů odjede kamsi pod navigaci) atd. Žádnou radost z toho opravdu nemám... :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Výsledek

Autor: zoul Muž

Založeno: 16.01.2006, 09:46

Přesně, přitom zrovna tahle část aplikace mi nepřipadne na slušné naprogramování tak složitá. Ale je to jen první verze, tak to snad časem vychytají. (bugreport.apple.com?)

Odpovědět na příspěvek

Priezvisko, meno

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 16.01.2006, 09:29
Odpovědí: 0

Prosim, prosim, pekne prosim, preco nie je mozne meno autora uvadzat v tvare krstne meno+priezvisko?! Takto to vyzera ako keby sme boli na vojne (ktoru som nenavidel! :-() alebo vsetci redaktori boli Madari .. Dakujem za pochopenie.

Odpovědět na příspěvek

RE: Priezvisko, meno

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 16.01.2006, 09:36

Tvar Prijmeni + Jmeno jsme zavedli kvuli prehlednejsi tirazi a verim, ze to neni tak velky problem pro cteni clanku. Dulezitejsi by snad o neco mohl byt obsah samotny, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Priezvisko, meno

Autor: ED Muž

Založeno: 16.01.2006, 10:17

Aneb hura do mysleni ala MS, koncit, vono, rozchod !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Priezvisko, meno

Autor: miro novak Muž

Založeno: 16.01.2006, 15:18

taktiez prosim o poludstenie, najskor meno, potom priezvisko. Ako byvalemu lampasakovi sa mi to ziez hnusi. Alebo to doplnte o hodnost v zalohe. Poklusem! Spet! Poklusem! :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Priezvisko, meno

Autor: koko Muž

Založeno: 16.01.2006, 18:05

jojo taky souhlasim, 1. jmeno a 2. prijmeni!!! Autori clanku jsou lide a ne jen polozky v inventari!!!

Odpovědět na příspěvek

Uff

Autor: Pepa Muž

Založeno: 16.01.2006, 09:55
Odpovědí: 0

Kouknul jsem na zdroják toho blogu a připadá mi to jak prasárna vygenerovaná MS Frontpage. Generátor HTML mi připadá teda jako čistá amatérština.

Odpovědět na příspěvek

RE: Uff

Autor: czeXit Muž

Založeno: 16.01.2006, 12:18

nejhorsi prasarna co jsem kdy videl je export z Excelu do HTML - kdyz definoval vsechno pro kazdou bunku zvlast. to byla paradni prasarna, skoro stejna jako tohle z iwebu...

Odpovědět na příspěvek

bordel ve zdrojáku mi nevadí

Autor: running Muž

Založeno: 16.01.2006, 15:36
Odpovědí: 0

bordel ve zdrojáku je v celku OK, pokud se to otevře korektně ve všech prohlížečích. nakonec to jinak než přes ten bordel asi nejde, jednoduše si do návrhu webu přidávat obrázky jako v powerPointu. uživatel iWebu si bude stránky editovat zase jenom v iWebu. mě se iWeb líbí a je to další věc, proč už jsem téměř rozhodlý si nějaký ten mac konečně koupit.

Odpovědět na příspěvek

RE: bordel ve zdrojáku mi nevadí

Autor: running Muž

Založeno: 16.01.2006, 16:22

...a navíc je to všechno w3c validní! :)

Odpovědět na příspěvek

RE: bordel ve zdrojáku mi nevadí

Autor: jakubt Muž

Založeno: 16.01.2006, 23:40

kód vypadá hustě, ale u aplikace, která nehodlá nikoho obtěžovat HTML kódem a umožňuje zřejmě cokoliv umístit kamkoliv, to asi o moc lépe vyřešit nepůjde - a je třeba mít na vědomí, že tohle fakt není profi html editor... a vlastně to vůbec není html editor, jen nástroj, kterým kdokoliv může publikovat něco na webu.
navíc ta ukázka používá zrovna dost strašnou šablonu, krom toho je do ní domalována spousta věcí. některé šablony vypadají použitelněji a při rozumném použití by i ten kód mohl vypadat líp.

Odpovědět na příspěvek

A co FTP?

Autor: Lukáš Muž

Založeno: 16.01.2006, 16:34
Odpovědí: 0

Je nějaká možnost (tak jako v RapidWeaveru), že později bude možnost web publikovat i na FTp server-žádný .mac account nemám, takže by to byla pro mě smůla, protože jak jsem z testovacího blugu viděl má vše co sem u RS postrádal - např. read more(asi by to šlo taky udělat, ale určitě složitějším způsobem a časem by se v tom člověk nevyznal), nebo galerie fotografií kde může být jak slideshow tak jenom fotky, nebo oboje dohromady.

Doufám tedy, že to časem pofrčí i s FTP ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: A co FTP?

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 16.01.2006, 17:30

Ta moznost tu mozna bude - formou nejakych PlugIns, sejde take na tom, nakolik se bude samotna aplikace uzivatelum libit, tohle chce cas.

Odpovědět na příspěvek

RE: A co FTP?

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 16.01.2006, 17:44

Sice to nelze přímo z iWebu, ale v každém případě je pouze na vás, co s exportovaným webem uděláte - iWeb jej uloží na disk a vy si jej přes FTP můžete nahrát, kam chcete.

Odpovědět na příspěvek

čeština

Autor: Marty Muž

Založeno: 16.01.2006, 21:12
Odpovědí: 0

jak dopadla čeština, nebyl problém s převodem českých znaků?

Odpovědět na příspěvek

RE: čeština

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 17.01.2006, 15:15

Je nutné používat fonty, které mají české znaky, pak není problém. Nutné je následně zkontrolovat výsledek v prohlížeči - kvůli CSS, ale při použití běžných stylů písem jsem nezaznamenal problém. Horší to může být, pokud dojde k překódování stránek při uploadu na ftp server (když nepodporuje utf-8).

Odpovědět na příspěvek

Goldfish

Autor: hastros Muž

Založeno: 16.01.2006, 23:55
Odpovědí: 0

dalsi z podobnych programku:

http://www.
fishbeam.com/en/goldfish/

Odpovědět na příspěvek

iweb vs rapid

Autor: tweeky Muž

Založeno: 28.02.2006, 22:17
Odpovědí: 0

tak jsem si asi dve hodky hral s iwebem.. vse super, ale sou tu veci, co mi vadi a hledam alternativu.. zaprve ta optimalizace je nijaka.. desne dlouho to pak nacita.. a za druhe, daji se docela dobre menit fonty, az na BLOG, kde se pouzije jen ten z themes.. nevite, zda se da i ten zmenit, ja neprisel na to jak =( btw rapid muze zasahovat do sablon?

Odpovědět na příspěvek

komentáře

Autor: mik Muž

Založeno: 08.07.2008, 18:32
Odpovědí: 0

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak mám v iWebu udělat aby mohli lidé na mých stránkách vkládat komentáře.Určitě v tom bude mít prsty Inspector,ale položky jako Blog a Comments nejsou aktivní.Díky a mějte se.

Odpovědět na příspěvek

Jak vyexportovat iweb na web ?

Autor: Tomas Muž

Založeno: 06.12.2008, 18:28
Odpovědí: 0

Může mi prosím někdo poradit, jak mám nastavit iweb abych mohl to co jsem vytvořil šoupnout na web ? Využívám mobile me a své stránky mám na forpsi. Udělal jsem snad už vše, ale stále mi to nejde.
Moc děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak vyexportovat iweb na web ?

Autor: ERT Muž

Založeno: 06.12.2008, 18:41

tak chceš web mít na forpsi či na mobile me?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak vyexportovat iweb na web ?

Autor: Tomas Muž

Založeno: 06.12.2008, 22:11

Na Forpsi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jak vyexportovat iweb na web ?

Autor: ERT Muž

Založeno: 08.12.2008, 19:25

tak volba vydat do složky

Odpovědět na příspěvek

Jak vyexportovat iweb na web ?

Autor: Tomas Muž

Založeno: 06.12.2008, 22:10
Odpovědí: 0

Může mi prosím někdo poradit, jak mám nastavit iweb abych mohl to co jsem vytvořil šoupnout na web ? Využívám mobile me a své stránky mám na forpsi. Udělal jsem snad už vše, ale stále mi to nejde.
Moc děkuji

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: