Macworld 2006: Hlučno před bouří - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld 2006: Hlučno před bouří

6. ledna 2006, 00.00 | Macworld 2006 se blíží mílovými kroky a my vám přínášíme poslední várku spekulací a odhadů, co že to vlastně Apple plánuje představit.

Macworld 2006 už pomalu klepe na dveře a všude se množí spekulace o tom, co vlastně Apple plánuje s velkou pompou ohlásit pro nadcházející rok. Než se to tedy příští týden dozvíme s jistotou, pojďme si ještě jednou zaspekulovat - připravili jsme pro vás krátký přehled těch nejčastěji opakovaných zvěstí.

QuarkXPress 7

Quark se na Macworldu s největší pravděpodobností chystá představit novou verzi svého vlajkového produktu, aplikace QuarkXPress. Jaké přesně funkce má v pořadí sedmá verze tohoto sázecího programu obsahovat, se Quarku dosud dařilo velmi úspěšně tajit, ale můžeme očekávat, že na Macworldu se dozvíme alespoň o těch nejpodstatnějších změnách. Společnost Quark s postupem času stále rychleji ztrácí podíl na trhu ve prospěch programu InDesign, od Adobe. Hlavními přednostmi druhé jmenované aplikace jsou především perfektní práce s formáty ostatních aplikací v Creative Suite a také ovládání velmi podobné populárnímu Photoshopu a Illustratoru.

Final Cut Pro 6, Final Cut Extreme

Podle ThinkSecret.com a některých dalších zdrojů, Apple na tento rok připravuje novou verzi programu Final Cut Pro, celosvětově populárního software určeného k profesionálnímu střihu videa. Připravovaná verze 6 má být rozdělena na dva produkty - standardně bude uveden starý známý Final Cut Pro a nově high-endový Final Cut Extreme, kterým společnost údajně hodlá konkurovat Avidu.

Final Cut Extreme má být uveden současně s připravovanou digitální kamerou firmy Red, jejíž cena má být vyšší než $200 000. Nový Final Cut má být prodáván za podobně Holywoodskou cenu - až $10 000 za licenci.

Pro běh Final Cut Extreme bude patrně zapotřebí nejnovějšího hardware, pravděpodobně Power Macu Quad G5 se dvěma nVidia QuadroFX kartami, aby bylo možné pracovat s videem v rozlišení umožněném novou kamerou (4520×2540 px).

Obě edice Final Cut 6 by měly rovněž už nativně podporovat 5.1 zvuk a možná i výstup na HD-DVD a Blu-ray disky.

iLife '06 a iWork '06

Až doposud Apple uváděl novou verzi balíku iLife každý rok od jeho původního uvedení. Podle zdrojů LoopRumors.com nemá být ani rok 2006 žádnou výjimkou a prý se tedy dočkáme nejen aktualizace iLife a jeho kompatibility s procesory Intel, ale také nových aplikací iWork.

Mezi spekulovanými novými funkcemi jsou především podpora Front Row napříč všemi aplikacemi včetně prezentačního nástroje Keynote a značné vylepšení stávající aplikace Pages. Nově by mohl být uveden tabulkový procesor, namířený proti Microsoft Excelu.

Front Row 2.0 a dálkové ovládání

Již dříve bylo uvedeno, že Apple plánuje začít prodávat nový model Mac mini, který by mu pomohl vydobýt si pozici ve vašem obývacím pokoji. V souvislosti s ním má být představen nový systém Front Row 2.0, který by usnadnil přístup k multimédiím uloženým na vašem počítači.

Je rovněž pravděpodobné, že Front Row 2.0 bude dostupný pro všechny současné modely Macintoshe společně s volně prodejným dálkovým ovládáním na bázi Bluetooth. Podobná technologie by se hodila nejen ke sledování videa, ale byla by například extrémně užitečná při prezentacích (zkuste si představit PowerBook s dálkovým ovládáním, napojený na promítačku).

Apple Cinema Display větší než 30"

V souvislosti s možným uvedením nového Final Cut pro práci s videem ve vysokém rozlišení, byla také naznačena možnost nového Apple Cinema Display, který by byl schopen v plném rozlišení zobrazit zpracovávaný obraz o velikosti 4 520×2 540. Je téměř jisté, že pokud bude uveden, tento 11 a více megapixelový display se bude pohybovat v cenové hladině filmařského průmyslu.

Intel Macy mají mít více USB portů a ponechat si FireWire

Oproti předchozím zprávám, ktere napovídaly konec FireWire minimálně v konzumních řadách Maců, se zdá, že by si všechny současné produktové řady měly podporu tohoto formátu uchovat. Je rovněž pravděpodobné, že většina nově připravovaných Intel Maců postupně přejde na FireWire 800 a sloty pro FireWire 400 budou odstraněny. Zpětná kompatibilita má být zajištěna pomocí jednoduché redukce.

Vzhledem k častému přání zákazníků můžeme také už u prvních Maců, představených tento rok, očekávat zvýšený počet USB 2.0 portů. Nebylo už ale řečeno, kolik nových slotů můžeme očekávat.

Simpsons, Futurama a Family Guy na iTunes Music Store

Některé zdroje naznačují, že po otevření oficiálních vztahů se společností Fox, Apple plánuje na iTunes Music Store uvést programovou nabídku této společnosti, včetně extrémně populárních pořadů Simpsons, Family Guy a Futurama. Oznámení má být údajně učiněno už na Macworldu příští týden.

Motorola ROKR 2 bez podpory iTunes

Po komerčním neúspěchu první generace svého hudebního telefonu ROKR, se Motorola rozhodla v telefonu ROKR 2 nadále nepodporovat iTunes. Místo toho společnost plánuje uvést vlastní službu pro distribuci hudebního obsahu, zvanou prostě iRadio (nezdá se někomu, že už to všichni s těmi “i„ předponami trochu přehání?), která má poskytovat přístup k 435 rádiovým stanicím bez reklam.

Některé zdroje věří, že Apple využije této příležitosti a uvede vlastní hudební telefon, často přezdívaný iPhone, podle domény iPhone.org, kterou si Apple nedávno zaregistroval. Ačkoliv Apple zatím nepotvrdil žádné zprávy o možném iTunes mobilním telefonu, ředitel společnosti Motorola, Ed Zander naznačil, že to je přesně to, co Apple plánuje. Je možné, že podobný výrobek se objeví už tento rok, ale všechny dosavadní zprávy o něm jsou zatím čistě spekulativní.

Microsoft Urge otevře s 2 miliony singlů

Microsoft ve středu oficiálně oznámil svou novou hudební službu zvanou „Urge“. Portál, který má být odpovědí Microsoftu na iTunes Music Store, bude v nejbližší době odstartován s počátečním počtem dostupných singlů na laťce dvou milionů. Obsah Urge bude nabízen skrze Windows Media Player, podobně jako je obsah iTMS nabízen pomocí iTunes.

Slovo urge, které si Microsoft zvolil za název této služby, v angličtině znamená potřeba. Ačkoliv se jedná o poměrně výjimečný lingvistický úkaz, slovo potřeba má v angličtině téměř stejný význam jako v češtině - je tedy možné, že název nového portálu bude ještě před jeho spuštěním změněn na něco méně kontroverzního, podobně jako tomu bylo u Windows Vista (dříve Longhorn).

První notebook s CPU Yonah

Acer má příští týden představit nový notebook, označený Acer TravelMate 8200. Jako jeden z prvních počítačů na trhu, má tento stroj obsahovat dvoujádrový procesor Yonah na frekvenci 2.0 GHz. kompletní konfigurace notebooku má být takováto:

  • Dvoujádrový procesor 2.0GHz Pentium M (Yonah)
  • 2GB RAM
  • 15.4" widescreen display, 1 680×1 050px
  • Ati Radeon X1600, 256MB
  • Výdrž baterie až 6 hodin
  • Váha 6,6 lbs (o něco méně než 3 kg)

Kromě toho má notebook obsahovat zabudovanou 1,3MP webkameru, pevný disk SATA a jeho kostra má být vyrobena z trvanlivých uhlíkových vláken. Cena počítače zatím nebyla oznámena, ale soudě podle současných cen těch nejvýkonějších modelů TravelMate, nepřesáhne nejspíš $2000, což je cena základní konfigurace současného 15" PowerBooku.

Pokud se Apple chystá se svými novými notebooky konkurovat těmto specifikacím, máme se doopravdy na co těšit.

Dodatek

Přibližně dvě hodiny po odevzdání článku se na Apple.com chybou objevila stránka, očividně plánovaná pro veřejnou publikaci až po Macworldu 2006. Stránka nejen potvrzuje nový iLife '06, ale také napovídá existenci nového produktu, zvaného iWeb. Ačkoliv obsah stránky na apple.com už byl opraven, zde je k dispozici její screenshot (převzato z MacRumors.com).

Autor
Zdroje
ThinkSecret.com
LoopRumors.com
macosXrumors.com
AppleInsider.com
MacRumors.com
MacOSRumors.com
PhotoshopNews.com
ForeverGeek.com
digg.com
Slashdot.org
MacAddict.com
Spymac.com

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Co agenti :) ?

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 06.01.2006, 00:45
Odpovědí: 0

V prevleku za iPod fanousky - neozvali se zatim :) ?

Cetl sem a rikal sem si - chyba - neni ani zminka o iWeb a ona je takhle na konci - takhle cloveka napinat ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Co agenti :) ?

Autor: emac Muž

Založeno: 06.01.2006, 12:31

iWeb- to bude nejaka akoze konkurencia pre FrontPage?
iPhone- ak to bude, bude to super, ale mohol by to skvor byt iPod phone

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Co agenti :) ?

Autor: ED Muž

Založeno: 06.01.2006, 16:59

Front page, jen to ne .... ale necekejme nic sloziteho jako DW nebo GoLive bude to v podstate RapidWeaver. http://www.realmacsoftwar
e.com/rapidweaver/index.p
hp

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Co agenti :) ?

Autor: ED Muž

Založeno: 08.01.2006, 22:29

Teda podpovidam sam sobe, hlavne de DW !! Stahl jsem si demoverzi, protoze jsem potreboval udelt fakturu v html..... nocni mura !!!! Proboha, s tim se neda pracovat, zlaty GO LIVE 3 (4) kde je mu konec.....

Odpovědět na příspěvek

iLife06

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.01.2006, 02:00
Odpovědí: 0

iWeb iLife06 jsou dost pravdepodobne ale ta stranka ktera je ofocena na tom odkazu je nejaka divna: "With iTunes 4.9 Apple is now taking podcasting mainstraim..". To slovo NOW najednou nezni tak aktualne kdyz uz mame iTunes 6.0.1..

Odpovědět na příspěvek

RE: iLife06

Autor: Perry Muž

Založeno: 06.01.2006, 02:36

Tak se na tu stranku podpory mrkni je tam presne to co na otisku. S vyjimkou predmetu spekulaci samozrejme. p.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iLife06

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.01.2006, 05:06

No jiste, ta stranka je proste i tak jak je ted tak divne napsana, ze by me neprekvapilo ani kdyby tam byl iLife07. Ale ono u Apple vubec jeste nekoho neco prekvapuje? :-)

Odpovědět na příspěvek

QuarkXPress 7

Autor: Richard Krejci Muž

Založeno: 06.01.2006, 20:59
Odpovědí: 0

Musim Vas opravit, Quark narozdil od let minulych naopak velmi dba o to, aby lidi o novem XPressu vedeli co nejvice s predstihem. Ostatne kdo cte Grafiku, tak vi

http://www.grafika.
cz/art/sazba/quark7-1.htm
l
http://www.grafika.cz/
art/sazba/quark7-2.html

http://www.grafika.cz/art
/sazba/quark7-3.html

Odpovědět na příspěvek

RED kamera

Autor: Rychlik Muž

Založeno: 06.03.2006, 20:22
Odpovědí: 0

...\"Final Cut Extreme má být uveden současně s připravovanou digitální kamerou firmy Red, jejíž cena má být vyšší než $200 000\"..


Podle mých informací, které mám pímo od společnosti RED musím s uvedenou cenou nesouhlasit. Cena bude 100% jiná. Dalí informace ale uz nemuzu poskytnout..

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: