Macworld 2006: Beta Adobe Lightroom - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld 2006: Beta Adobe Lightroom

20. ledna 2006, 00.00 | Od aplikace Aperture si všichni slibovali hodně. Když ale vyšla, zažili mnozí hořké zklamání – aspekty, jako nízká kvalita RAW importu a exportu, rychlost a vysoké hardwarové nároky, všechny přispěly k celkově chladnému přijetí tohoto software. Adobe nedávno vypustila betaverzi nové aplikace zvané Lightroom, která se zaměřuje prakticky na to samé, co Aperture… Recenze Aperture se dočkáte příští týden přímo od fotografa Romana Sejkota, dnes se podíváme na řešení společnosti Adobe.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Dnešní situace okolo Aperture je prakticky stejná, jako když Apple před lety uvedl první verzi FinalCutu. V obou případech totiž onen rádoby „profesionální“ program obsahoval celou řadu nedodělků, chyb a špatně optimalizovaných nástrojů, které jeho použití činily přinejmenším… komplikovaným. My dnes už samozřejmě víme, že u FinalCutu se firmě Apple podařilo nedostatky s postupem času odstranit a vytlačit ze své platformy ostatní nástroje podobného druhu, zejména Adobe Premiere.

Společnost Adobe ale rozhodně nezaměstnává samé saláty a podruhé už nehodlá svou kůži dát lacino – Aperture má před sebou daleko těžší souboj, než kdysi její filmařský bratranec. Jméno tajného trumfu Adobe zní Lightroom.

Na Macu jako doma

Je zřejmé, že bitva o srdce a peněženky profesionálních fotografů se bude odehrávat především na platformě Macintosh. Adobe to ví a první veřejná beta Lightroom byla tedy uvolněna exkluzivně pro Mac OS X. Ačkoliv Apple má na svém domácím hřišti pochopitenou výhodu, i bez nejrůznějších vychytávek v podobě Core Image a Core Video, se Adobe podařilo napsat velmi elegantní a rychlý program, chovající se jako každá slušná Cocoa aplikace.

Lightroom svým designem UI lehce připomíná nové iPhoto 6 a kdo někdy používal jakoukoliv podobnou aplikaci, bude zde jako doma. Všechno od snadného porovnávání jednotlivých fotek, až po indexované vyhledávání ve stylu Spotlight, je provedeno jednoduše a přehledně.

Celý interface je rozvržen do 4 částí, logicky rozdělených podle fází práce s fotografií. V první části, Library, si můžete jednotlivé fotky pohodlně prohlížet, řadit, popisovat a nejrůzněji srovnávat a i předběžně upravovat. Druhá fáze, zvaná Develop, vám umožní si s fotografií důkladně pohrát za pomoci celé řady užitečných nástrojů. No a konečně v posledních dvou fázích, Slideshow, respektive Print, si můžete již upravené fotografie prohlédnout nebo vytisknout.

Kompletní vyvolávací studio

Sada nástrojů, které jsou vám dostupné při editaci vašich fotografií, je na nekompletní betaverzi jednoduše úctyhodná. Chybí sice některé neobvyklejší efekty (které můžete, konec konců, aplikovat po exportu ve Photoshopu), ale na druhou stranu jsem z nepochopitelného důvodu u podobné aplikace ještě neviděl možnost, namíchat si detailně poměr kanálů u černobílé fotografie – a že to vypadá o hodně lépe, než prostá desaturace.

K dispozici jsou samozřejmě základní křivky, jas, kontrast, teplota a jim podobná nastavení způsobu interpretace RAW obrázku. Kromě nich si můžete pohrát napříkad se srovnáním světlosti jednotlivých částí obrázku, posouvat odstín v jednotlivých kanálech a všemožně fotografii upravovat až do míry, kdy by ji vlastní foťák nepoznal. To vše pochopitelně bezztrátově (všechny provedené úpravy lze kdykoliv vrátit).

Kvalita RAW

Vytvořit kvalitní technologii, schopnou práce s obrázky, uloženými v některém z celé řady existujících RAW formátů, je skutečně titánský úkol. Mnozí se o to pokusili a bídně selhali. Jiní zase nedokázali zajistit dostatečnou kvalitu převodu, aby byl jejich nástroj profesionálně použitelný. Adobe ovšem už nějakou dobu ovšem RAW importerem disponuje (vidět v akci jste ho mohli například ve Photoshopu CS2).

Ač není ani zdaleka perfektní, jeho přednosti jsou neodiskutovatelné a, co je nejdůležitější, kvalitou převody subjektivně o několik řádů předčí výstup konkurenčního Aperture. Pokud pochybujete, nahlédněte například sem. Ano, ten spodní obrázek doopravdy vyšel z programu za bezmála $500…

Systémové nároky

Dalším bodem, kde Lightroom (mimochodem částečně založené na technologii Flash) celkem nečekaně exceluje, jsou hardwarové nároky – program totiž vyžaduje pouze G4 procesor, 512 MB paměti a Mac OS X 10.4. Nejen že narozdíl od nejmenované konkurenční aplikace poběží na vašem PowerBooku, ale dokonce poběží i na 3 roky starém Titanium PowerBooku nebo na low-endovém iBooku! A ačkoli se jedná teprve o první betaverzi, už teď je možné říct, že tak bude činit příjemně svižně.

Závěrem

Nuže, co víc ještě říci? Adobe Lightroom se jeví jako velmi nadějná aplikace, která už dnes v mnoha ohledech suveréně překoná svou prakticky jedinou konkurenci, v podobě Apple Aperture. Programátoři Adobe mají přístup k rozsáhlému repertoáru působivých a především velmi výkonných technologií rovnou dvou společností, zaměřených na grafický software (Adobe a Macromedia). A jak jsme právě demonstrovali, jsou schopni z těchto technologií v poměrně krátké době namíchat efektivní i efektní aplikaci, která snadno překoná leckterý program, který konkurence vyvíjí roky.

Otázkou samozřejmě zůstává, jakým směrem se bude vývoj nadále vyvíjet a jak rychle se Apple podaří dostat svou nabídku na skutečně profesionální úroveň. Jedno je ale jisté – narozdíl od filmařského průmyslu, kde je Apple autorita a Adobe outsiderem, panuje v oblasti grafického software situace takřka opačná. Je tedy dost možné, že Aperture bude proti Lightroom vést podobně ztracenou bitvu, jako Gimp proti Photoshopu… Inu, nechme se překvapit. Až vyjde další významná verze Lightroom, budeme vás informovat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

PSElements

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 20.01.2006, 00:24
Odpovědí: 0

Stale cekam na PSElements 4 - jiste nejsem sam, mame to vzdat, nebo vi nekdo neco blizsiho?

Odpovědět na příspěvek

RE: PSElements

Autor: broe Muž

Založeno: 20.01.2006, 00:27

...mozna vsichni cekaji jak to dopadne s intelem inside.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: PSElements

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 20.01.2006, 00:47

To me take napadlo, zvlast kdyz na predposledni Keynote kdy byl ohlasen prechod a Adobe s Applem predstavil, jak svizne funguje Photoshop, takze jsem doufal, ze bude soucasne bombasticky predvedeno, ze Adobe je na strane Applu a hned prvni veci je PSElements 4, ktery je jiz na Winu nejaky ten patek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: PSElements

Autor: broe Muž

Založeno: 20.01.2006, 01:42

Na druhe strane podle jedne poznamky jednoho z ctenaru:
Jen tak pro lepší orientaci, prubnul jeden telefonát do ČR zastoupení ADOBE. Dotaz: Jak mi pošlape Photoshop a další SW na intel Macu. Neví, prý by to sice mělo jít, ale je prý zajímavé, že Apple sám bude dělat u profiaplikací samostatnou kompilaci pro intelMac. Takže dokonce i mě, coby potenciálnímu zájemci o upgrade doporučili opatrnou obezřetnost, protože oni sami mají jen SW pro PPC Apple, pro intelMac nic a jestli to poběží pod Rosetou neví...
Buh sud kde je pes kopán, nebo zakopán :-)

Odpovědět na příspěvek

Lightroom je geniální, leč HODNĚ nedodělaný

Autor: thr Muž

Založeno: 20.01.2006, 06:12
Odpovědí: 0

Ono se řekne beta, ale chybí tam i některé základní věci jako ořez, moc mě nenadchl ani popis fotek a další věci. Je to ostatně i v oficiálním FAQ, kde skoro u všech těchto věcí slibují, že budou.
Jenže bez toho se zkrátka celé workflow otestovat nedá a je těžké dojít k jednoznačnému závěru.

Záleží na tom, jak rychle to dokáže Adobe doplnit a jaký pak bude celkový dojem z praxe. Apple sice budí s Aperture rozpaky, ale už je dostupný upgrade 1.01, který leccos vyřešil a je dost možné, že do června, kdy Adobe avizuje první oficiální verzi, bude Aperture plně stabilizovaná.

Odpovědět na příspěvek

RE: Lightroom je geniální, leč HODNĚ nedodělaný

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 20.01.2006, 09:35

Coz orez, ten mi tam az tak nechybi vzdyt se to da upravit v Shopu, mnohem vic mi tam chybi inteligentni archivace. Co mi udela pro vyhledavani obrazku Lightroom az mu po archivaci smaznu obrazka z disku? A klidne bych privital i vyhledavani pomoci casove osy, tvorbu prezentace bych klidne vyrach prijde mi na p*d. :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Lightroom je geniální, leč HODNĚ nedodělaný

Autor: thr Muž

Založeno: 20.01.2006, 15:29

Tohle je ale právě podle mě jisté nepochopení podstaty - cílem Lightroom je dělat hodně práce přímo v RAW bez exportu a třeba si udělat verze s různými ořezy rovnou na bázi metadat atd. Jenže tohle zatím ještě dotažené není...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Lightroom je geniální, leč HODNĚ nedodělaný

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 21.02.2006, 17:24

Orez uz bete 2 je :-), ale ta archivace stale chybi. :-( Jinak na klicova slova a ostatni cleneni na vyhledavani stejne jako na rating pomoci hvezdicek jsem si uz zvykl, dokonce se i zacina libit. :-)) Akorat mi to na iBooku zobrazuje podivne barvy, srovnavajic s peckou s LCD panelem stejnou fotku. :-( Zatim se mi softik (vzhledem k bata verzim) libi a kdyby final byl tak do 6 litru, spokojenost... :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Lightroom je geniální, leč HODNĚ nedodělaný

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 21.02.2006, 17:24

Orez uz bete 2 je :-), ale ta archivace stale chybi. :-( Jinak na klicova slova a ostatni cleneni na vyhledavani stejne jako na rating pomoci hvezdicek jsem si uz zvykl, dokonce se i zacina libit. :-)) Akorat mi to na iBooku zobrazuje podivne barvy, srovnavajic s peckou s LCD panelem stejnou fotku. :-( Zatim se mi softik (vzhledem k bata verzim) libi a kdyby final byl tak do 6 litru, spokojenost... :-D

Odpovědět na příspěvek

nova Beta

Autor: DalCo Muž

Založeno: 20.01.2006, 06:50
Odpovědí: 0

... a uz je to tu. Nova Beta Lightroom je k dispozicii na strankach Adobe :-)

Odpovědět na příspěvek

Beletrie

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 09:29
Odpovědí: 0

Pane kolego Sindelari,
chapu, ze kazdy nemuze rozumet vsemu, nicmene jista davka profesionalni skromnosti by Vam pomohla vyvarovat se podobnych spise beletristickych prispevku, kde v zaplave zbytecnych slov nakonec to nejzajimavejsi opomenete. Napriklad na to, ze Lightroom klade mnohem nizsi pozadavky na pocitac, nez Aperture, coz by jiste mnoho ctenaru, kteri si bez kreku Aperture na svem Macu nepusti, zajimalo ... mozna vice, nez Vas nazor na zeleninu u Adobe.
Je fajn, ze jste se alespon dovtipil, ze u Adobe nezamestnavaji blbce. Lightroom ovsem neni nic, co by vzniklo napriklad v poslednich mesicich jako reakce na Aperture (takze s oznacenim "tajna" zbran bych tedy hodne vahal), navic je to produkt, ktery vznikl ne programovanim za stolem v Adobe, ale za sirokeho a dlouhodobeho prispeni tech nejvelicinovatejsich svetovych velicin, jako je Jeff Schewe; jeho podrobne povidani najdete v odkazu v nadpisu clanku.
Lightroom je velmi dobry, a obsahuje nektere vynikajici nastroje - mezi temi, ktere Vam unikly, nelze nezminit treba HSL Color Tuning. Prevod do gray je rovnez vyborny; pokud ovsem Vy osobne prevadite barevne obrazky do sede desaturaci, neni se co divit, ze jste si nevsiml, ze prevod michanim kanalu je v Photoshopu "odjakziva", ale stejne tak jste si nemohl vsimnout, ze v Lightroom je to zpracovano podstatne lepe. Je otazkou, zda nektere funkce v Lightroom nechybi zamerne - program je totiz tak stabilni a tak vykonny, ze kdyby obsahoval vsechno, asi by byl konkurenci nasledujici ostre verzi:). Kazdopadne je skvele, ze ma Aperture konkurenci, protoze jak znam Apple, diky tomu bude Aperture velmi brzy rovnez na spicce - z takoveho souboje budeme tezit vsichni.
Jsem rad, ze aspon recenzi na Aperture bude delat fotograf, doufam, ze se pan Sejkot vytahne, a da si s programem praci (nas ve Svete tisku tak predbehne, mesicnik je holt mesicnik:)

Odpovědět na příspěvek

RE: Beletrie

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 20.01.2006, 10:35

a) To, že Lightroom má nižší nároky jsem v článku uvedl, než začnete kritizovat, aspoň si jej pořádně přečtěte.
b) Ano, Lightroom je založen na technologiích společnosti Macromedia (což jsem mimochodem uvedl), proto je také nyní hostován na bývalých Macromedia Labs. Je to postatné pro recenzi/preview?
c) Pokud se recenzent rozhodne v recenzi něco nezmínit, neznamená to, že mu daná funkce unikla. Recenze je totiž vyjádření celkového pocitu z nějakého produktu, ne vyčerpávající seznam jeho funkcí.
d) Samozřejmě vím, že převod kanály je ve Photoshopu odjakživa. Photoshop neřadím do kategorie "aplikace podobná Lightroom", takže ale nechápu, proč ho sem taháte.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Beletrie

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 10:51

- aha .. takze ktere konkretni aplikace, PODOBNE Lightroomu, v nichz je nutne prevadet do gray desaturaci, jste tedy racil mit na mysli?
- Lightroom neni "namichany v relativne kratke dobe" a neni zalozen na technologiich Macromedia, prectete si genezi v linku, ktery jsem uvedl
- pokud si recenzent mysli, ze recenze ma byt vyjadrenim pocitu z produktu, tak se plete, stejne jako kdyz pri vyberu vynechava podstatne funkce ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Beletrie

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 20.01.2006, 11:13

Tak například převod podobným způsobem neovládá iPhoto 5 (6 jsem ještě nezkoušel) a poslední mnou testovaná verze Google Picasa podobnou funkci také postrádala.

Lightroom _je_ založen na technologiích Macromedia Flex a (tím už si nejsem úplně jistý) Flash.

Recenze je subjektivním a shrnujícím zhodnocením produktu. Pokud hledáte vyčerpávající popis všech funkcí, doporučuji technickou dokumentaci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Beletrie

Autor: KamiT Muž

Založeno: 20.01.2006, 11:20

Aha, tak Google Picasa .. no poslyste, ja bych to nerad posunul do roviny, kdy si ze sebe budeme navzajem delat legraci.... minimalne se asi neshodneme na definici slova "podobne" ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Beletrie

Autor: jakubt Muž

Založeno: 20.01.2006, 12:15

no ona picasa převod do šedé mícháním kanálů má, ale trochu jinak - je tam pár přednastavených barevných "filtrů", pro běžné použití se s tím docela dá vystačit

Odpovědět na příspěvek

RE: Beletrie

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 20.01.2006, 15:10

Článek na AdobeNews je pěkně dlouhej, co jsem z něj v rychlosti vydedukoval je, že (milý Watsone) Lightroom vznikala dlouho a v bolestech, pod křídly Adobe (nikoliv Macromedia, jak tu někdo tvrdí), ta v něm ovšem moc potenciálu neviděla, takže (cituji): "Aperture vlastně pomohlo Lightroom zachránit". Adobe věděli, že je Aperture vyvíjeno, kašlali na to, až poprask, jaký Aperture způsobilo, je pohnal k akci dát týmu zelenou a rychle uvést beta versi. Jsou tam také zajímavé odkazy na starší aplikace, které prvky Aperture/Lightroom obsahovaly (PixelToy, Kai’s Soap 2) a okolnosti vzniku (komplikovaná aplikace založená na nepřehledné a pomalé práci s vrstvami typu Photoshop, cílená na práci s 1 dokumentem je minulostí 90 let, jak objížděli a pracovali s mnoha fotografy, aby zjistili, co potřebují - ti dnes pracují i se 4GB RAW materiálu - a ne ve Photoshopu, ale iView Media Pro).
Myslím, že by Adam měl asi mírně korigovat větu: "A jak právě demonstrovali, jsou schopni z těchto technologií v poměrně krátké době namíchat efektivní i efektní aplikaci, která snadno překoná leckterý program, který konkurence vyvíjí roky."
Jinak se mi článek líbí a kritika mi přijde (jako ostatně velmi často v těchto diskusích) přehnaná.

Odpovědět na příspěvek

RAW

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 09:32
Odpovědí: 0

A jeste jsem zapomnel - podle "zdroju blizkych autorum" neni RAW prevod v Lightroom podobny, ale ne identicky s prevodem, ktery pochazi z Adobe Camera Raw, takze taky namet pro pana Sejkota k vyzkouseni :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RAW

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 20.01.2006, 10:27

"RAW převod není podobný, ale není identický..."

Kolego, touhle větou jste chtěl říci co?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RAW

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 10:54

Trosku jste mi prehodil slovosled, takze vypadam jako vetsi truhla, nez jsem :) ale jinak jsem mel samozrejme na mysli, ze je podobny, nikoli ale identicky. Za chybu se omlouvam a jsem rad, ze jsem mohl prispet k tomu, abyste pripominku lepe pochopil :)

Odpovědět na příspěvek

Pardon :)

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 09:37
Odpovědí: 0

A naposledy: spatne jsem si Vas clanek precetl, pasaz o snizenych narocich tam je, takze za tuto nespravedlivou vytku se velmi omlouvam.

Odpovědět na příspěvek

Adobe nevyvinul Lightroom

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 20.01.2006, 11:20
Odpovědí: 0

Je celkem jasne ze tato tajna zbran Adobe je vyvinuta v Macromedii a jen jeji predcasne uvedeni jako betaverze (coz normalne Adobe nedela) je odpoved na uvedeni Aperture. To ze tuto aplikaci nevytvorili v materske Adobe svedci nejen link ke stahnuti ale i kvalita produktu a nizka systemova narocnost.

Odpovědět na příspěvek

RE: Adobe nevyvinul Lightroom

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 11:27

Chcete tim rici, ze veskery popis vzniku sw, viz link nize, je nepravdivy?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Adobe nevyvinul Lightroom

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 20.01.2006, 12:15

Presne tak. Adobe udelalo pro lighroom asi tolik, co pro Quark. Lightroom je z dilny Macromedia.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Adobe nevyvinul Lightroom

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 12:37

Nejsem agent Adobe, Macromedii jsem mel vzdy rad a Vas si vazim take, presto se mi nechce verit, ze by to, co J.Sch. pise byla virtualni realita .. nakonec on tam celkem jasne pise, ze to s vyvojem u Adobe nebylo snadne, ze to asi leckdo u Adobe chtel potopit, a ze Lightroom asi "zachranila" Aperture .. ale nic podrobnejsiho neznam, jen jsem se dokazal na nekoho, koho mam za autoritu:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Adobe nevyvinul Lightroom

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 21.01.2006, 16:28

http://labs.macromedia.co
m/technologies/lightroom/

nejak mi pripada pritazene za vlasy ze by Adobe vyvijelo nejaky software a umistilo by jeho prezentaci na stranky spolecnosti kterou hodla svou akvizici vymazat ze sveta. Ale mozne je vsechno i to ze Adobe vytvori aplikaci mene narocnou nez Apple :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Adobe nevyvinul Lightroom

Autor: Wilk Muž

Založeno: 22.01.2006, 10:26

Macromedia Lightroom nikdy nevyvíjela - až na historický FreeHand se již před několika lety zbavila všech produktů pro DTP a soustředila se na web. Vývoj takového programu by nikdo nikdy neschválil. Umístění bety na Macromedia Labs je důsledkem toho, že Adobe nic takového nemá a tak je jednodušší to rychle "šoupnout" někam, co už funguje.

Odpovědět na příspěvek

Capture One

Autor: Ezekiel Muž

Založeno: 20.01.2006, 12:49
Odpovědí: 0

Jakozto spravny dabluv advokat nemuzu nezminit, ze v oblasti PROFESIONALNI upravy RAW snimku existuje uz radu let Capture One (www.phaseone.com) jehoz Mac verze je IMHO stale v mnoha ohledech pred Aperture a Lightroom (pockame ale na final). IMHO by meli delat at uz preview nebo recenze profesionalove...

Odpovědět na příspěvek

RE: Capture One

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 13:04

presne tak, Capture One je vynikajici a prakticky prubezne inovovany sw, ktery z fotek doslova vycuca neuveritelne veci, ostatne demo je myslim ke stazeni ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Capture One

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 20.01.2006, 13:12

Nevíte, není někde srovnání Capture One a Nikon Capture? Já používám Nikon Capture, akorát je na mé G4/933 v Mac OS 9 šíleně pomalý, i když mám 1,3 GB RAM.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Capture One

Autor: KamilT Muž

Založeno: 20.01.2006, 13:41

Neco je napr. viz titulek, jsou tam i linky kam dal ..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Capture One

Autor: Ezekiel Muž

Založeno: 22.01.2006, 19:31

Nikon Capture je hrozny program. Pokud nemusite pouzivat tethered snimani s Nikon kameru, vrele bych doporucoval zkusit C1. Existuje v PRO a LE verzi. A mimochodem cca od brezna bude Capture One LE bundlovan k SanDisk Extreme III kartam, tak si stahnete demo ted a kupte kartu pozdeji :-) Demo ke stazeni na www.phaseone.com. (Kdyby s tim nahodou nekdo prisel, pracuji pro Phase One a mozna trochu zaujaty jsem. Na druhou stranu je moji praci testovat konkurencni SW, tudiz mam vcelku objektivni prehled o jejich kvalitach, Vlastnim Nikon D50, ale Nikon Capture bych na svem Macu radsi nikdy nemel. Hruza :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Capture One

Autor: motl Muž

Založeno: 22.01.2006, 16:53

Obávám se, že srovanání s CaptureOne (C1) není až tak na místě. Program C1 je primárně určen k něčemu jinému a sice k práci přímo při exponování (dig. stěny) a nebo k následné práci s RAW soubory

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Capture One

Autor: Ezekiel Muž

Založeno: 22.01.2006, 19:27

A k cemu je urceny Lightroom? Snad ne k praci s RAW soubory?! :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Capture One

Autor: RadekM Muž

Založeno: 24.01.2006, 16:01

Podle této logiky je pro práci se soubobory RAW určen i každý vypalovací program na CD. Umí je zaarchivovat na CD. Kam vedou širocé pojaté sw typu všeuměl nám předvádí Corel. Jsem dlouhodobým uživatelem CaptureOne a na rozdíl o recendentů si netrofnu říct víc, než že jsem oba sw tj. Lightroom i Apreture "jen prolétl". Oba mají jistě své výhody a nevýhody. Naprosto však souhlasím s tím, že pro prof. práci chybí dobrý archivační program s možností "podívat se do RAW". A teď to začne: do kterých RAW ano a do kterých ne - Canon, Nikon, Minolta? Dobrá, to se hodí. A dál?. A navíc, co s archivy na CD (DVD). Možná se pletu, ale ani jeden neumí s off line daty pracovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Capture One

Autor: tomas61 Muž

Založeno: 27.01.2006, 22:45

Veru, ja mam tiez radsej software, ktory zvlada jednu vec, ale na vysokej urovni, a nie, ze ma kopu funkcii, ale ziadna za vela nestoji...
Pred casom som si robil porovnanie kvality prevodu z RAW a C1 je aj podla mna bezkonkurencny (oproti RawShooter Premium, Adobe CameraRaw, orig. Canon soft)
Jediny nedostatok, ktory mi na C1 dost vadi (ale kvalita prevodu ho vyvazuje), je nemoznost porovnania roznych nastaveni prevodu jednej fotografie. Musim si urobit z jednej fotky 3-4 kopie a tie potom porovnat, co je zbytocne otravne. Dufam, ze v dalsej verzii PhaseOne tento nedostatok odstrani.
A pokial si niekto potrebuje spravovat archiv pomocou software, pre mna je koli rychlosti a sirokej podpore formatov (aj RAWov) jednotkou iView MediaPro.

Odpovědět na příspěvek

Více nastavení

Autor: RadekM Muž

Založeno: 28.01.2006, 08:37

Nevím, zda jsem Vás pochopil. Z jednoho záběru můžete vygenerovat postupně několik výstupů s různým nastavením např. do 16bit TIFu. Na Macu se vám to nepřepisuje, ale dává do názvu indexy. Tak dostanete několik různých převodů RAW-TIF. Jak je to u PC opravdu nevím. Windows nepoužívám, neboť nepatřím mezi počítačové sebetrýznitele.

Odpovědět na příspěvek

RE: Více nastavení

Autor: tomas61 Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:13

:))) ako sebatriznitel sa necitim, pouzivam aj Mac aj PC, podla toho, v akom softe potrebujem pracovat a ku ktoremu mam prave blizsie, kedze vo firme mame tri miestnosti ;)

Ak to bola reakcia na moj prispevok, tak ste ma spravne nepochopili. To, co popisujete, funguje rovnako aj na PC aj na Macu. Chyba mi pri praci to, co Aperture ma, moznost porovnat jeden RAW s roznymi nastaveniami (aspon dva alebo 4 vedla seba) este pred vyexportovanim obrazku. Napr. si nastavim prevod obrazku obrA, vysledok mam na obrazovke. Teraz by som si vytvoril druhu variaciu obrazku obrA~1 s inym nastavenim, a mohol si ich porovnat vedla seba na obrazovke. A po porovnani by som dal do tifu vyexportovat ten, ktory by sa mi viacej pacil. (Teraz ma napadlo, ze Photoshop pouziva podobnu funkciu pri "Save for web", kde sa daju zobrazit styri nahlady toho isteho obrazku s roznym nastavenim a nasledne vybrat pre export ten najlepsi) Myslim, ze tato moznost by dost zrychlila RAW workflow.

Odpovědět na příspěvek

Cena této hračky

Autor: JuraP Muž

Založeno: 20.01.2006, 16:13
Odpovědí: 0

Četl jsem někde, že cena bude někde mezi Photoshop Elements a Photoshopem, nemá někdo jasnější představu o cenovém vývoji této záležitosti? Díky, JuraP

Odpovědět na příspěvek

Cena této hračky

Autor: JuraP Muž

Založeno: 20.01.2006, 16:21
Odpovědí: 0

Četl jsem někde, že cena bude někde mezi Photoshop Elements a Photoshopem, nemá někdo jasnější představu o cenovém vývoji této záležitosti? Díky, JuraP

Odpovědět na příspěvek

Adobe, Adobe....

Autor: J.P. Muž

Založeno: 22.01.2006, 16:00
Odpovědí: 0

Podle mne udělalo Adobe v uplynulých letech několik špatných koncepčních kroků.

Z toho vznikají důsledky, které jsou nejvíce vidět u jejjich SW na Apple platformě (u windows to asi tak nevidí, ale jakmile Win půjde do kytek, tak to bude fofr)

Trošku nechápu jak přišli na to dělat tento typ aplikace na flash technologiích. Asi nové cíle.. no jsem zvědav.

Raději bych viděl čistou OpenGL podporu atd, protože je zde předpoklad budoucího rozvoje a výkonu v novém OS, který více využije tuto vrstvu i výkon grafické karty.

Odpovědět na příspěvek

Více nastavení

Autor: RadekM Muž

Založeno: 28.01.2006, 08:36
Odpovědí: 0

Nevím, zda jsem Vás pochopil. Z jednoho záběru můžete vygenerovat postupně několik výstupů s různým nastavením např. do 16bit TIFu. Na Macu se vám to nepřepisuje, ale dává do názvu indexy. Tak dostanete několik různých převodů RAW-TIF. Jak je to u PC opravdu nevím. Windows nepoužívám, neboť nepatřím mezi počítačové sebetrýznitele.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Na druhe strane podle jedne poznamky jednoho z ctenaru:
Jen tak pro lepší orientaci, prubnul jeden telefonát do ČR zastoupení ADOBE. Dotaz: Jak mi pošlape Photoshop a další SW na intel Macu. Neví, prý by to sice mělo jít, ale je prý zajímavé, že Apple sám bude dělat u profiaplikací samostatnou kompilaci pro intelMac. Takže dokonce i mě, coby potenciálnímu zájemci o upgrade doporučili opatrnou obezřetnost, protože oni sami mají jen SW pro PPC Apple, pro intelMac nic a jestli to poběží pod Rosetou neví...
Buh sud kde je pes kopán, nebo zakopán :-)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: