Apple na cestě od ovocnářské firmy do budoucnosti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Apple na cestě od ovocnářské firmy do budoucnosti

Apple logo

19. ledna 2006, 00.00 | Již více jak 7 let sleduji dění kolem Applu, proměny v jeho nabídce produktů, přístupu k zákazníkům i vlastní propagaci. Po letošním Macworldu jsem zase do dlouhé době začal mít pocit, že chápu kam Steve Jobs vede své ovečky.

Úvodem bych asi měl konstatovat, že přestože se velice aktivně zajímám o Apple řadu let a spolupodílím se na tom, že existuje MůjMAC od jeho zrodu, nejsem a nikdy jsem nebyl typickým skalním Apple fandou. Apple mě kdysi dávno uchvátil a od té doby jsou mi jeho filosofie, charakteristický design a směřování blízké, přestože nejsem každodenním uživatelem jeho produktů. Petr Mára mi často vytýká, že jsem v otázkách Apple světa příliš skeptický a já mu na to většinou odpovídám, že jsem jen realistou, nicméně letošní ročník Macworldu poměrně výrazně změnil můj pohled na Apple. To, co Steve Jobs roky prováděl se značkou Apple a často to působilo velice překvapivě a možná i bláznivě, dle všeho již pěknou řádku let směřuje k jedinému cíli - změnit Apple z uzavřené IT společnosti v giganta zprostředkovávajícího zábavu co nejširší mase uživatelů. Jobs dle všeho totiž již před řadou let pochopil to, na co ostatní osobnosti IT průmyslu přicházejí až v těchto dnech (viz veletrh CES 2006).

Zapomeňte na IT, je to zapáchající mrtvola
Ať si to Carly Fiorina těsně před svým odchodem z HP připouštěla nebo ne, doby, kdy osobní počítač byl něčím, co dokázalo měnit lidský svět, jsou již dávno za námi. Koncem minulého století sice žily na této planetě milióny lidí, kteří přemýšleli nad tím, zda procesor I je lepší než procesor PPC, zda X mega či gigahertz jim stačí ke štěstí, či jak zvýšit výpočetní výkon svého miláčka o 2,35% v aritmetických operacích s plovoucí desetinou čárkou, ale tomu již je dávno konec. Byly to slastné doby, kdy jste se mohli do nekonečna hádat se svým sousedem, zda zrovna ta vaše platforma je lepší než ta jeho a zda by program XY běžel u vás rychleji než u něj, tedy kdyby existoval pro obě platformy, což byla podmínka nesplnitelná. A Apple z této doby dokázal vytěžit opravdové maximum, víc než kdokoli jiný včetně M. Della. Vytvořil si neuvěřitelně oddanou, stabilní a aktivní uživatelskou základnu, které dokázal dát pocit jedinečnosti a sounáležitosti, třeba jen těmi neuvěřitelně vtipnými a zároveň velice agresivními reklamami.
Nicméně dnes se píše rok 2006 a všechno je jinak. Dovolím si tvrdit, že pro většinu uživatelů je technická specifikace jejich osobního počítače zcela nezajímavým tématem pro rozhovor ve společnosti. Výpočetní výkon většiny používaného HW převyšuje reálné potřeby uživatelů, pro které je jejich PC či PowerPC absolutní samozřejmostí stejně jako kartáček na zuby či televize.
Co z toho plyne? Kromě jiného to, že IT je již jen páchnoucí zcela nezajímavá mrtvola. IT veletrhy jsou dinosaury před vyhynutím, protože IT společnosti již nemají nic, co by přilákalo návštěvníka do přeplněné, špatně odvětrané haly plné více či méně ošklivých krabic plných křemíku. Výrobci HW a jeho prodejci živoří z marží v řádu procent a přemýšlejí, kde se stala ta osudová chyba.


Apple vítá oficiálně Intel do svého světa

Budoucnost, digitální domov a sdílený obsah
Pokud připustíte to, že předchozí část článku má svou logiku, zcela nezbytně vás musí napadnout otázka, čím tedy budou žít lidé počátku 21. století. Odpověď je nasnadě - konzumem a zábavou. Dnešní takzvaný moderní nebo chcete-li civilizovaný svět spotřebovává techniku, spotřebovává podměty a žije ze zprostředkovaných emocí. Pro někoho to může být takzvaně "zábavní" show na Nově, pro někoho dny strávené u herní konsole a pro jiného třeba prohlížení si skvostů světové architektury díky 3D virtuálních modelů prostřednictvím internetu. Ať už jde o hudbu, video/film/TV, informace či interaktivní zábavu, je nám čím dál více jedno, jakými prostředky se k nám dostane a jaké nástroje používáme pro práci s nimi. To důležité je prožitek - emoce, které nám někdo dopraví do našeho soukromí a vyplní tak prázdná místa v našich převážně pustých životech.
V tomto novém světě řízeném obchodem s emocemi se zcela mění význam jednotlivých hráčů. Hardware je takřka za pakatel a jeho životnost se pomalu prodlužuje. Operační systém můžete mít již v podstatě zcela zadarmo a bezplatně či velmi levně dostupných aplikací přibývá jak hub po dešti. Navíc s postupným přesunem dat a aplikací na web přestává být rozhodující i samotná SW platforma jako taková. To jediné, na čem půjde v této oblasti dlouhodobě a velmi lukrativně vydělávat peníze, bude zprostředkování a prodej obsahu. Ne náhodou Billa Gatese v dnešní době mnohem víc tlačí v žaludku úspěchy Google než nějaký Linux. Doba se mění neuvěřitelně rychle a teprve nyní se začíná ukazovat, kdo se na tuto změnu včas připravil.

Odkud a kam tedy Apple jde?
Co se týče cíle Applu, může mne kterýkoli čtenář napadnout pro spekulaci a bude mít bezesporu pravdu. Nicméně to odkud Apple vyšel je již dáno a v tomto ohledu se nikdy tato americká společnost nesnažila nic zatajovat. Apple s jeho prvním iMacem či Titaniem byla hrdá, sebevědomá IT společnost, která stavěla svůj úspěch na odlišnosti, na alternativnosti svých produktů a na v podstatě uzavřené uživatelské základně. Svět Applu byl světem sám pro sebe, který svému okolí dával jasně a hlučně najevo, co si o něm myslí a těžil z toho, že uživatelé, kteří se s ním identifikovali, byli ochotni za sounáležitost se smečkou řádně zaplatit. Strategie to byla v podstatě úspěšná v době, kdy mohla uspět, ale Steve Jobs či zbytek vedení Applu pochopili zřejmě ještě hluboko před rokem 2000, že změna je nevyhnutelná.

Pokud se nepletu, tak cílem Applu je stát se globálním zprostředkovatelem obsahu a zábavy s využitím všech svých IT zkušeností, technologií a image. Apple se snaží vytěžit ze své stávající produktové základny náskok, který mu umožní si včas uloupnout z koláče on-line prodeje emocí dostatečně zajímavý kousek. Co pro to musel udělat a ještě udělat bude muset?


Opatrnost zvítězila nad bombastičností

Krok č.1: Operační systém
První, co musel Apple na své cestě udělat, bylo nahrazení původního uzavřeného, víceméně profesionálně orientovaného systému něčím, co poskytne dostatek prostoru pro multimedia a zároveň bude těžit ze všech výhod otevřeného systému. Mac OS X, přestože tak ze začátku nebyl úplně prezentován, přinesl zejména radikální změnu ergonomie ovládání (dokážete si představit Front Row na OS 9?), vytvořil prostor pro velice flexibilní podporu jakýchkoli multimedií a broadbandu a v neposlední řadě byl obrovským krokem k otevřenému masovému řešení. Při uvedení první desítky se mluvilo zejména o bezpečném, moderním a výkonném profesionálním OS - doba si to žádala. Dnes je zřejmé, že Leopard bude zejména multimediální platformou vhodnou nejen pro původní Apple HW, ale dost možná pro jakýkoli osobní počítač či multimediální centrum. Nabídne v podstatě možnost ovládání klíčových multimediálních aplikací jen pomocí dálkového ovládání a plně bude těžit z otevřenosti.

Krok č.2: Globální distribuční systém
Svět se bezesporu globalizuje a Internet je jedním ze silných tahounů tohoto trendu. Nicméně globalizace vede k odosobnění, ztrátě identity a možnosti volby, kterou omezuje přílišná přemíra nabídky, která nahradila její totální nedostatek. Ten, kdo bude chtít v budoucnu výrazněji uspět na trhu s obsahem v globálním měřítku, bude potřebovat technologii, která umožní nejen prodat komukoli na této planetě (či výhledově i mimo její hranice) bestseller, ale hlavně mu dokáže nabídnout takový jedinečný obsah, který pro něj bude mít osobní hodnotu. Takzvané zaměření na "long tail" neboli na malé specifické cílové skupiny bezesporu bude trendem nejbližších let. Z tohoto pohledu jsou iTunes Music Store, podcast a nyní uvedený videocast a iWeb geniální nástroje, jak zprostředkovat obsah a zábavu nejrůznějším cílovým skupinám na celém světě s respektováním všech jejich potřeb a přání. Cestou, jak nejlépe oslovit malou specifickou skupinu spotřebitelů, je dát ji nástroj se organizovat a oslovovat navzájem s využitím kanálu, který je jednotný a můj. Apple se vydal, dle mého názoru, rozumnou cestou prodeje cizího obsahu, které do budoucna může konkurovat tvorba vlastního obsahu (viz strategie Sony) pouze v hlavním proudu, nikoli v long tailu.

Krok č.3: Být vidět, být slyšet a získat si důvěru mas
Třetím krokem, kterým si musel Apple projít, bylo opuštění svého zaměření se na úzkou a společensky dost agresivní skupinu fandů a otevření se opravdu širokým masám. Proto přišel iMac, iBook a zejména pak iPod, které sice trochu odsunuly dřívější hodnoty a filosofii Applu do pozadí a na poměrně dlouho připravili profesionální uživatele o pozornost Applu, ale přivedli nakousnuté jablíčko mezi lidi. iPod je dnes několikanásobně vyhledávanější klíčové slovo než Apple nebo třeba Mac. iPod otevřel dveře Applu mezi milióny zákazníků, u kterých se prezentoval jako stylový, seriózní a spolehlivý dodavatel. Pokud se deseti uživatelů iPodu zeptáte, kdo je to Steve Jobs, pravděpodobně min. polovina z nich nebude vědět, o kom je řeč, ale jak nakoupit písničky v ITMS budou vědět všichni.


S Intelem nebo ne? Na iMacu to nepoznáte ...

Krok č.4: Zbavit se břemena jménem hardware
Další na cestě od uzavřeného řešení v globálního poskytovatele obsahu přišel na řadu hardware. Nejprve se Apple zbavil samotné výroby, kterou outsourcuje. Následovala velká část vývoje komponent, které přenesl Apple na subdodavatele a nakonec došlo i na PowerPC platformu jako takovou. Apple si velice dobře uvědomuje choulostivost tohoto kroku pro renomé značky, a tak přechod na Intel komunikuje velice chytře a opatrně. Dle všeho se postupně zbavuje slova "Power" a nahrazuje je klíčovým slovem "Mac". Proto také přišel MacBook PRO a obávám se, že nyní je na řadě "PowerMac". Dalším chytrým krokem je to, že ve všech reklamách, ve kterých se objevuje slovo Intel, narazíte pouze na slovo Mac doprovozené nakousnutým jablkem. Slovní spojení Apple a Intel na jednom inzerátu jsem zatím nenašel nemluvě o tradičním logu Intel inside či jakémkoli prezentování přítomnosti Intelu fyzicky přímo na produktech.
Na keynote sice Steve Jobs jako hosta uvedl CEO Intelu a logy Intel se to jen hemžilo, ale třeba TV spot natočený pro propagaci Dual Core strojů už asi moc radosti Intelu neudělal. Apple se snaží své věrné pokud možno uspokojit peprnými výroky na adresu PC konkurence, přestože udělal obrat nevídaného kalibru.
A co bude dál? Pochybuji, že by se Apple zbavil produkce HW jako takového, protože jde přeci jen o jeho kořeny, stávající uživatelskou základnu a image. Přesto je pravděpodobné, že zájmy týkající se prodeje obsahu budou převažovat nad potřebami HW divize.

Krok č.5: Od operačního systému k aplikacím
Řada uživatelů nesla poměrně těžko strategii Applu, který si nechával stávajícími uživateli spolufinancovat vývoj Mac OS X v podobě pravidelných poplatků za upgrade. Pokud se však podíváme na Mac OS X z pohledu PC světa, tak Mac OS X je v podstatě již dnes distribuován takřka zdarma a uživatelé platí pouze upgrade svých iLife aplikací. Může to znít zvrhle, ale v okamžiku, kdy se stane přirozeným, že operační systém je zdarma, a věřím tomu, že to nebude dlouho trvat, Apple v podstatě skoro nic neztratí, zatímco Microsoft se dostane do úzkých. Pokud se oprostíme od logiky IT trhu, tak je poměrně logické, že operační systém počítače by měl být bezplatnou součástí řešení, protože bez něj je řešení nefunkční. Za firmware mobilního telefonu se také neplatí žádný poplatek a operační systém automatické pračky je také šířen zdarma (zatímco Microsoft by to rad změnil).
Dost možná si Apple připravuje půdu na to, aby mohl Mac OS X začít šířit opravdu bezplatně a zasadil tak citelnou ránu konkurenci.

Krok č.6: Plně otevření Apple platformy
Dalším logickým krokem je, dle mého skromného odhadu, 100% otevření se Apple platformy všem uživatelům. Apple musí své klíčové aplikace vyvíjet pro pokud možno všechny operační systémy a typy zařízení k čemuž směřuje. Mac OS X se dříve či později otevře všem rozumným HW platformám a bude jej možné nainstalovat i na ne-Apple HW. Naopak v intencích této strategie není nejmenší důvod, proč by neměly na HW od Applu běhat Windows, ze kterých si uživatelé budou od Applu kupovat obsah, samozřejmě od Applu.

Závěrem
Možností, jak bude vypadat budoucnost Applu, je celá řada a můj názor samozřejmě může být správný stejně tak jako zcela lichý. Nicméně pokud se nepletu, tak se Apple stane společností zaměřenou primárně na obsah, jeho prodej a distribuci. Veškerý hardware a software bude spíš otázkou jeho identity a budování image značky, což se obávám, že bude pro skalní Mekaře znamenat spolknout ještě ne jednu ponožku. Dokáži si představit Mac OS X běžící na libovolném PC a dokonce si dovedu představit Mac OS X jako kompletně Open Source projekt. Z obchodního hlediska by dávalo smysl i umožnit nákup písniček z ITMS do jakéhokoli přehrávače a netlačit tolik na iPod, pokud v něm bude ošetřeno DRM a rozhraní (viz iTunes v mobilních telefonech Motorola). A upřímně řečeno si dovedu představit i řadu ještě divočejších vizí, kterými vás snad ani nechci strašit, protože to už by nebyl Apple tak, jak jej dnes známe.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Brrr...

Autor: Duffator Muž

Založeno: 19.01.2006, 00:16
Odpovědí: 0

Tak z takovehle vize budoucnosti me mrazi...

Odpovědět na příspěvek

Vize...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 19.01.2006, 00:25
Odpovědí: 0

Bohužel, cítím to už nějakou dobu dost podobně a nadšený z toho nejsem, ale musím uznat, že asi jiná cesta není, pokud se člověk zamyslí nad všemi aspekty. Apple může těžit z toho, že je před Microsoftem technologicky i ideově dost napřed, nesmíme ale zapomínat na kapitál, kterým Microsoft vládne i na jeho nekalé praktiky. A jak často a rád vydává cizí myšlenky za svoje vlastní. A zákazníku Microsoftu je 30x víc, než zákazníků Applu (pominuli iTunes Music Store a iPod, beru v úvahu jen počítače). A toto velké množství zákazníků je schopen Microsoft formou vymývání mozků dostatečně ovlivňovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vize...

Autor: Revenant Muž

Založeno: 19.01.2006, 11:20

ide o to, co clovek za vymyvanie mozgu povazuje, resp. co je schopny z dovodu (apple)fanatizmu tolerovat. zrejme ste este nevidel najnovsiu reklamu na intel-macy, pán Šula...
http://www.appl
e.com/intel/ads/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vize...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 19.01.2006, 14:29

Ále viděl a nadšený z ní nejsem... Ono se to všechno ubírá kamsi...

Odpovědět na příspěvek

RE: Vize...

Autor: hik Muž

Založeno: 20.01.2006, 00:12

No ..ja bych zase ty wokna nepodcenoval... mikrosoft.. vymyslel alt-tab a kolecko na mysi;)

a pro ty kteryneco vedi.. tak treba .net dechnologe je dokonala... strka javu...nekam... apple nema ani 1/4 vyzkumnych aktivit MS... tim nerikam ze je MS.. sqely... pozice monopolu mu umoznuje tolerovat chyby

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vize...

Autor: OC Muž

Založeno: 21.01.2006, 17:42

Ale houbyhoubičky. Technologie .NET (váženosti, česky ***jenom*** v tomto pořadí, opačné je czenglish jako Brno!) strká Javu tam, kam nepatří; celé dotnet není dodnes po technické stránce ani zdaleka (!) na té úrovni, již nabízely WeboObjects založené na nesrovnatelně lepším Objective C někdy před deseti lety.

Jiná věc je obchod, samozřejmě... :(

Odpovědět na příspěvek

MacOSX

Autor: broe Muž

Založeno: 19.01.2006, 00:53
Odpovědí: 0

Pokud pujde MAC.OS.X stale stejnym smerem, tak mi to nepripada zase tak hrozny. Ja mam komp jako krumpac a ocekavam ze bude dobre kopat...tak jako kopal do ted. A pro me kopal zatracene dobre. Takze jestli bude v Macu to nebo ono mne sice zajima, ale proste tomu nerozumim a tak to neresim. V praci se denne morduju s winXP a tolik prekazek pro uzivatele pokupe se nevidi. Windows-HowToMakeUserFeck
less

Odpovědět na příspěvek

zajímavý paradox

Autor: vvvladimir Muž

Založeno: 19.01.2006, 00:56
Odpovědí: 0

Pokud bych to domyslel v uvedených intencích, pak by se za určitou dobu (a možná ne až tak vzdálenou) mohlo stát, že operační systém Apple poběží na všem ..... kromě staršího Applu...!! A tím "starším" bude vše před Macintelem. No nazdar.

Odpovědět na příspěvek

RE: zajímavý paradox

Autor: vvvladimir Muž

Založeno: 19.01.2006, 01:00

Taky se nybízí hezká slovní hříčka: Dříve byl iMac - teď je iMac-i

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zajímavý paradox

Autor: broe Muž

Založeno: 19.01.2006, 01:10

:-) to je to vizionářství. Už v názvu iMac,iPod,iTunes... Apple možná zákazníky připravoval na nějakou velkou změnu. Třeba i.ntelMac :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zajímavý paradox

Autor: broe Muž

Založeno: 19.01.2006, 01:16

:-) to je to vizionářství. Už v názvu iMac,iPod,iTunes... Apple možná zákazníky připravoval na nějakou velkou změnu. Třeba i.ntelMac :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: zajímavý paradox

Autor: Jarda Muž

Založeno: 19.01.2006, 08:56

A proč by budoucí verze měly běžet na starých PPC šunkách? Zpětná kompatibilita svazuje, navíc nikdy není 100%. Z obchodního hlediska Apple ještě bude (musí) Leoparda a zřejmě i jeho dalšího následovníka (?) "podporovat" i pro PPC, ale všechen soft už bude primárně optimalizován pro Intel. PPC je břemeno, které je třeba odhodit. Pár skalních sice zapláče (jako když byl ohlášen switch), ale čert je vem, nikdo (= S.J.) jim naslouchat nebude! Inu, toť riziko klientů výhradního proprietárního dodavatele...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zajímavý paradox

Autor: :) no ... ted mi to doslo... konecne budou uz budouci systemy zpetne kompatibilni Muž

Založeno: 20.01.2006, 00:08

No zpetna kompatibilita svazovala RISCy... ale ver tomu ze intel bude instrukcni radu drzet:)... neboj;) ... mozna.. si poprve uzijete vyhody CISCu:) ... tzn... muze menit jadro - mikdoinstrukce a ... diky predkladaci udrzovat kompatibilitu "makroinstrukci".. a pridavat instrukce dalsi:)

btw: umi nekdo konkretne rict neco co svazuje .. ne zpetny kompatibilite?.. teda u CISCu...

Odpovědět na příspěvek

IT - zapachajici mrtvola

Autor: moll Muž

Založeno: 19.01.2006, 01:02
Odpovědí: 0

libi se mi tohle prirovnani. je to samozrejme pravda - at uz chce dnes kdo na pocitaci pracovat, nebo si postet porno, to posledni, co by na tom mohlo snad byt okouzlujici, je to, ze je to NA POCITACI (reznik odnaproti totiz pouziva ten samej pocitac jako pokladnu). es kommt der tag: doba "IT pro IT" je definitivne pryc, smirme se s tim. co vic, radujme se z toho!

Odpovědět na příspěvek

:-/

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 19.01.2006, 01:12
Odpovědí: 0

Je to mozne, ze presne takto se budou cesty ubirat. A nadseny z toho nejsem. Z pohledu firmy to muze (i nemusi) byt zachrana. A pro domaci uzivatele to je rozhodne cesta spravnym smerem. Jenze to ma i svou stinnou stranku. Dnes vsichni smeruji k prumeru. Hlavne aby vse bylo co nejlevnejsi. Pro masy je to fajn, ale ja davam prednost solidne odvedene praci. A zde byl Apple vzdy tou "lepsi" variantou. Ale jiz delsi dobu se da pozorovat, ze Apple tuto cestu opousti. Viz. posledni Macy s Intelem :-( Navic na to dojedou profi stroje. Nejvic me stve, ze postupne mizi nejaka kvalitni alternativa k vseobecnemu prumeru. Podle meho mel Apple vic rozevrit nuzky mezi produkty pro domacnost a profi radou - u te se stale zamerovat na kvalitu a vykon.

Odpovědět na příspěvek

RE: :-/

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 19.01.2006, 08:59

Muzeme zkusit doufat... Zatim Apple vetsinou dokazal necim prijemne prekvapit - nemyslim, ze by odchod na Intel byl az takovy prechod k prumeru, pokud si Apple vybere z Intelu to nejlepsi, co mu Intel muze nabidnout... Jde jen o to, jak se toho zhosti... A je klidne mozne, ze diky dlouholete priprave systemu OS X pro Intel ma pro nas Steve neco tajneho v zasobe, co mu v kuchyni Intelu vari ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: :-/

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 19.01.2006, 09:15

To by pak ale komplikoval prechod uzivatelu prejit z jedne kategorie na druhou. krom toho by to zvysovalo nakledy i na vyvoj softwaru jelikoz casem laicke aplikace vyuzivaji komponenty profi.

Odpovědět na příspěvek

Suhlasim

Autor: janyka Muž

Založeno: 19.01.2006, 09:23

Smerujeme k "priemeru", apple nie je to co byval a nebude viackrat...:(
to je zaciatok konca:)
pekny den

Odpovědět na příspěvek

RE: Suhlasim

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 19.01.2006, 18:18

Bohuzial suhlasim. Apple robi zo svojho OS vyfarbene a co najjedoduchsie prostredie a vacsina veci je zamerana na peniaze (.Mac, printer supplies, shop for iphoto products, book prints, atd.) - to je aj obsah jeho noviniek (copak je greeting card v iphoto nejaka nova funkcia?). Ide to na ukor profesionalnej jednoduchosti. Funkcie relativne ubyvaju.
Osobne sa zacinam tesit na Windows Vista, aj ked viem ze ma vsetky dobre zname choroby windowsu. Jednak sa mi paci zakladna praca s multimediami rovno na urovni prohlizeni diskove struktury (jako v XP), novy interface - vsetko je unified, a navyse bude konecne konkurencia pre Tiger, tak nech sa apple pohne dopredu (teraz nemaju dovod).

Vista preview: http://www.winsupersite.c
om/reviews/winvista_beta1
_02.asp

Odpovědět na příspěvek

RE: :-/

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 19.01.2006, 09:58

Bud rad, ze Jabkac jde smerem jakym jde podivej se jak dopadlo SGI s jejich profesionalne zamerenou platformou...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: :-/

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 19.01.2006, 12:32

ale Lukas vobec nemyslel vylucnu orientaciu na profi pouzivatelov. Ide o tu kvalitu celkovej vyroby, spracovania. Ak Apple neponukne okrem krasneho dizajnu aj vyssiu vyrobnu kvalitu za vyssiu cenu, potom moze HW sekciu zavriet.

Avsak podla poslednej snahy Steva propagovat „Mac“ znacku ako iPod verim, ze Apple sa nezvrhne v producenta lacnych (do kvality) plastikovych smejdov.

Co bude dnu, tot otazka (nie intel, ale kvalita komponentov). Ak vsak ludia zistia, ze poruchovost prudko stupla a vlastne je to taky isty smejd len v krajsej krabici, omlatia to Apple o hlavu

Jo, robi sa to v Cine aj teraz, ale ci si budu vediet ustrazit kvalitu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: :-/

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 19.01.2006, 18:47

Víš Jožo ono to s tou klvalitou už selší dobu není dobré. Tu máš obrázky iMac G5 a iMac s intelem. Vidíš tam nějaký rozdíl ? já ne!

http://www.kodawar
isan.com/imacg5_isight/im
acg502i.html

http://ma
ctree.sannet.ne.jp/~kodaw
arisan/imac_intel/0114105
.jpg

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: :-/

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 21.01.2006, 18:52

Zase tak dlouho ne.
http://www.kodawaris
an.com/imacg5/imacg503.ht
ml
Desiva je ta klesajici uroven :-( Vetsinou mi lide rikaji, ze to je trend, ze nechapu, co me na tom vzrusuje. ALe copak musi byt vsechno hnusne a prumerne???

Odpovědět na příspěvek

strategie

Autor: Tom Muž

Založeno: 19.01.2006, 03:04
Odpovědí: 0

Musím jen souhlasit. Dává to smysl, i když se přiznám, že mě z některých představ mrazí v zádech.
Bez outsorcingu výroby by byl Apple jen těžko konkurence schopný. Stejně tak další kroky byly nezbytné.
Před pár měsíci jsme na hodině marketingu diskutovali Apple na základě Harvardské připadové studie z dob, kdy Applu vládl ten, co prodával sladkou vodu. Výstup celé diskuse v závěru byl dost podobný tomuto článku. Tudíž jak jsem uvedl v úvodu, dává mi to smysl.
Mimochodem, distribuce OS X zdarma by byla přinejmenším zajímavá věc. Apple by tak udělal Microsoftu to samé, co Mrkvosoft udělal před lety Netscapu. Mrkvosoft to jistě nepoloží, ale minimálně by to s ním zatřáslo a doufám, že bude (chtěl jsem napsat bylo by), to zajímavé sledovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: strategie

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 19.01.2006, 03:48

Otazka je, k cemu by to vedlo. V prve rade by MS urcite prestal vyvijet soft pro MacOS X (Pripadne ho jeste vic zdrazi, aby byl neprodejny). A priznejme si, ze pro radu lidi by to byl rozhodujici faktor, proc ne Mac. Byt jsou alternativy, vetsina lidi porad chce z neznamych duvodu originalni MS Oppice. A nejde jen o ne. Uz ukonceni WMP je docela radikalni krok. Prestoze blbejsi prehravac jsem snad jeste nevidel, nahrada pomoci pluginu ma s prehravanim docela problemy (byt je to lepsi reseni nez samostatny prehravac) a to nemluvim o tom, jestli vubec muze nejak pracovat s chranenymi soubory. A kdyz se podivate dnes na internet, nemoznost prehravat format WM je velke omezeni uzivatelu. Zkratka odriznuti od uzavrenych formatu a protokolu Mikrosrotu znamena vyrazne omezeni uzivatelu a je otazka, co si potom vyberou... Je na neco takoveho Apple dost silny? Druha vec je, ze system zdarma pro jakekoliv PC by nejspis vedla k uplnemu zastaveni vyroby Macu. Tedy konec jednech z poslednich slusne vyrobenych pocitacu (i kdyz uz ted to neni, co to byvalo...) :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: strategie

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 19.01.2006, 05:16

Mac OS X zadara zatím není (139 USD + 79 USD iLive), i když je to zlomek ceny, kterou chce MS za své nepoužitelné MS Office. A nemyslím si, že by brzy došlo k tomu, že by byl Mac OS X zdarma, to bude záležet i na tom, jak si dál povede OpenSource. Kolem mě používá Linux čím dál více lidí, a ti po čase opravdu kroutí hlavou nad tím, jak někdo může chtít za nějaký OS peníze.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: strategie

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 19.01.2006, 06:11

Ja vim, ze neni. Ten komentar vychazel z te spekulace, ze bude. Ale i kdyby nebyl, "jen" by byl pro vsechny PC, pak by to mohlo platit.
Linux je fajn, jen mam problem ho vzdycky rozchodit :-( Ale kdyz uz ho nekomu dam, je s nim spokojeny

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: strategie

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 19.01.2006, 08:56

Svym zpusobem Mac OS X zdarma je... Na rozdil od PC, kde si muzete koupit holy komp a system pak dokoupit separe, pocitac Apple nikdy bez systemu nedostanete - dalo by se tedy rici - system je pro uzivatele v zakladu zdarma, jakykoliv nakup noveho systemu je pak uz vlastne jen upgradem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: strategie

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 19.01.2006, 09:06

Není to přesné, Mac OS X a iLive jsou v ceně počítače, pamatuji si dobu, kdy to na fakturách od CDS bylo dokonce i rozúčtováné. Ale nejde koupit Mac bez systému. Stejně jako auto bez kol. A tak to má být.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: strategie

Autor: Jan Dolínek, Trebic Muž

Založeno: 19.01.2006, 09:59

Jsem pravidelnym ctenarem mujmacu.Nezapojuji se do debat. Dnes vsak uz musim reagovat.

... nepouztelny MSOppice... vymyvani mozku... a dnes jste jeste zapomnel na Goeblse a Hitlera ..

Pane Sula VY JSTE SKUTECNE NAPROSTY IDIOT !!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: strategie

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 19.01.2006, 10:06

Vážený spoluobčane z Třebíče, to vám tak vadí pravda? Kdybyste četl pozorně, tak MS Oppice není můj výraz a já ho nepoužívám. A nemáte jiný argument, než se chovat neslušně?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: strategie

Autor: Pavel Muž

Založeno: 19.01.2006, 10:11

No jak to tu čtu tak vymývýní mozků tu od Vás je :)

To myslím perfektně předvedl nedávno Stev když hovořil o rychlosti počítačů a přitom se díval lidem do očí a ani se nezačervenal :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: strategie

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 19.01.2006, 11:03

Samozřejmě, však jsem tomu ani tak moc nevěřil a zdá se, že oprávněně. Ale aspoň cizí myšlenky nevydává za svoje. Zkreslování parametrů, aby se to lépe prodávalo a hlavně aby se uklidnil dav a nabyl přesvědčení, že je to cesta správným směrem je věc druhá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: strategie

Autor: Jirka Muž

Založeno: 19.01.2006, 15:57

"Zkreslování parametrů, aby se to lépe prodávalo a hlavně aby se uklidnil dav a nabyl přesvědčení, že je to cesta správným směrem" - Ano, to je to nejhorší, přesně tak se komunisté dostali k moci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: strategie

Autor: zdeny Muž

Založeno: 19.01.2006, 11:05

Romane, nic si z toho nedělejte. Kdo (nejen) sám není schopen zformulovat myšlenku, natož ji i napsat, uchyluje se k osobním útokům a nadávkám. Pište dál, invektivy nemaji větší cenu než hýkání oslů v zoo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: strategie

Autor: miro novak Muž

Založeno: 19.01.2006, 15:33

chladnu hlavu, Roman, na AppleParty mu dame do drzky a potom si vsetci traja vypijeme...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: strategie

Autor: Kyle Muž

Založeno: 19.01.2006, 07:48

Nemusia sa snazit zruinovat MS. To po Apple vobec nikto nechce. Poznam ludi, co im Windows staci a su s nim spokojni. Co by uplne postacovalo, aby aj MS dodrziaval standarty, standartizoval format Office dokumentov (co prislubil) a potom uz nemam strach, ze by na inych OS ako je Linux a OS_X nevznikli programy, co by vedeli citat a ukladat dokumenty pouzivane na Win-och. Zase dalsia skupina pouzivatelov by sa mohla od MS odtrhnut.

Odpovědět na příspěvek

mno, hezke..

Autor: Martin K Muž

Založeno: 19.01.2006, 10:45
Odpovědí: 0

...opravdu to vypada ze k tomu Apple smeruje ;(

ja si koupil apple ne kvuli pofiderni konzumaci cehokoliv, ne kvuli tomu ze ho potrebuju na praci ale kvuli PowePC a kvuli MacOS X; v tomto poradi; prvni duvod Apple ztraci, druha polozka v mem pripade muze klidne byt nahrazena necim jinym;

ale co - uzivatelum je jedno co maji za pocitac, hlavne ze je to barevny a hejbe se to; jobsovi je to evidentne jedno taky (preci jen od techniky byl v Apple Wozniak, Jobs je hlavne manazer a marketer a mozna designer), ceny akcii stoupaji - vsichni muzou byt spokojeni...krome me.

PowerPC forever !

Odpovědět na příspěvek

Mac OS X jako kompletně Open Source projekt??

Autor: Dan Muž

Založeno: 19.01.2006, 11:03
Odpovědí: 0

tak to snad ne... cast OS X si jako open-source predstavit dokazu, ale cely? Co by urcite nemelo byt open-source je graficky toolkit a graficky subsystem vubec. Pri predstave, ze tu bude jen teoreticka moznost vzniku takove desktopove nekonzistence, jaka je dneska u Linuxu, mi beha mraz po zadech...

Odpovědět na příspěvek

RE: Mac OS X jako kompletně Open Source projekt??

Autor: Honza Muž

Založeno: 19.01.2006, 11:16

Na poli liuxovyxh dekstopu je davno rozhodnuto. U koncovych uzivatelu-laiku to tvrde prevalcovalo KDE. A nejak si nejsem jist, ze z hlediska laickeho uzivatele je Aqua na tom nejak vyrazne lepe v pouzitelnosti. Zejmena kdyz si otevru ten podelanej Finder. Nebo vecne hledam mizejici ikonu Bluetooth v menu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mac OS X jako kompletně Open Source projekt??

Autor: Dan Muž

Založeno: 19.01.2006, 11:31

No, treba takove Ubuntu je dlouhodobre nejpopularnejsim distrem, rikat, ze je rozhodnuto, je prehaneni. A navic, to, ze KDE ted valcuje neznamena vubec, ze mizi problemy s nekonzistentnosti. Porad je tu plno GTK+ programu a je vzdy jen otazkou casu, kdy uzivatel pri svem pouzivani desktopu narazi na aplikaci, kterou chce a neni treba zrovna napsana v Qt. GIMP, Inkscape, Firefox, Thunderbird, Eclipse,...

U OS X je tohle nebezpeci minimalni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mac OS X jako kompletně Open Source projekt??

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 19.01.2006, 12:26

od zaciatku po zaver suhlasim. Prave ta konzistentnost GUI dava Mac OS X tu silu v kvalitnom (prinajmensom do GUI) shareware.

Nebavim sa o X11, ale to je svet vacsinou pre skusenych, je to hruza ale v urcitych odvetviach (veda, vyskum) to nevadi.

Pri predstave bordelu v GUI a toolkitoch ako je na Linuxe mi vstavaju vlasy dupkom. Toto je zasadny problem, preco je Linux na desktope stale nevhodny pre laika

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Mac OS X jako kompletně Open Source projekt??

Autor: frko Muž

Založeno: 19.01.2006, 18:56

Absolutne nesuhlasim. V dobe, ked sa disky s kapacitou menej ako 80GB uz ani nepredavaju, nie ziaden problem mat kniznice KDE aj GNOME, a standartne to aj vsetky distribucie robia. A ak mas na mysli rozdielne GUI programov pouzivajucich kniznice KDE a GNOME, tak ta mozem ubezpecit, ze "bezny uzivatel" si ani neuvedomi rozdiel. Odskusane mnohokrat. Toto zdaleka nie je dovod, preco Linux na desktope zatial velmi nepreraza. Dovody su ine, pocinajuc od podpory vyrobcov HW a SW konciac po uplne ine ovladanie, ako je uzivatel zvyknuty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Mac OS X jako kompletně Open Source projekt??

Autor: HCP Muž

Založeno: 19.01.2006, 19:34

Dle meho nazoru je hlavni problem Linuxu velkem mnozstvi ruznych distribuci jejichz instalacni balicky samozrejmne nejsou kompatibilni. A je jiste ze zacinajici uzivatel si nechce sam kompilovat zdrojaky protoze tomu proste nerozumi a mozna ani nechce rozumnet.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac OS X jako kompletně Open Source projekt??

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 19.01.2006, 20:05

No nevím, s Linuxem mám docela málo zkušeností, ale třeba poslední instalace SUSE je naprosto v pohodě

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Mac OS X jako kompletně Open Source projekt??

Autor: Dan Muž

Založeno: 20.01.2006, 08:45

1. absolutni lama si rozdil mozna neuvedomi, ale uz clovek, ktery se jen trochu zajima o vzhled sveho pracovniho prostredi, si to uvedomi, to mi ver...tenhle argument je moc vratky...

2. Jde vlastne ale o neco jineho. Nekonzistence neznamena v prvni rade vzhled, ale klavesove zkratky, nazvy v menu, rozlozeni, kooperaci programu a maximalni provazanost a uvedomelost jednoho programu o akci druheho a desktopu o celku. O tom vubec nebudem diskutovat, to je u OS X zvladnute nepopsatelne lepe.

3. knihovny KDE a GNOME dohromady.... diskovy prostor v haji, pamet v haji. Gnome programy v KDE se jeste daji, nejake mensi, ale pocitej s tim, ze pres DCOP s nima nic neudelas, coz uz je nevyhoda jak prase. A zkus si v GNOME, ktere uz samo o sobe diky ubohemu GTK pamet i procesor znasilnuje (na Athlonu 1800+ je vykreslovani GUI v Gnome pomalejsi nez Windows XP na PII 400), pustit treba Quantu nebo tak...
Uvedom si, ze OS X ma vzhled i kooperaci konzistentni, konzistentni klvesove zkratky(!!!!) a Aqua je pametove i naroky na procesor o generaci vyse.

Odpovědět na příspěvek

Drobne chybicky

Autor: Pepa Muž

Založeno: 19.01.2006, 11:12
Odpovědí: 0

1. HW sice zlevnuje, ale rozhodne se neprodluzuje jeho zivotnost. Naopak - ta rapidne klesa. Je to pochopitelne, protoze se z toho stava vysokoobratkove zbozi a prave masova produkce umoznuje nizke ceny.

2. Prodejci HW chcipou, protoze zustavaji ve starych zpusobech prodeje. Pocitace smeruji vyvojem spise k jednoucelovym pristrojum nez k univerzalnim superpocitacich delajicich cokoliv podle software.

3. Globalni trh z multimedii neexistuje. Kulturni rozdily jsou natolik velke, ze neprodate ve velkem meritku stejnou muziku v Evrope jako v Japonsku (mluvim o masovych prodejich). Kolik se proda v Evrope/Americe cinskeho POPu?

Odpovědět na příspěvek

RE: Drobne chybicky

Autor: Tom Muž

Založeno: 19.01.2006, 12:38

Dovolím si nesouhlasit s Vaším komentářem.

Z článku dle mého názoru vyplývá, že HW se zlevňuje a rychlost jeho morálního stárnutí se zpomaluje. S čímž osobně souhlasím. Je pravda, že se z HW stává vysokobrátkové zboží, to nechci popírat, ale také je pravda, že při současném výkonu HW zůstává konkurenceschopným déle, než tomu bylo v minulosti.

Globální trh s multimédii se rozvíjí. Samozřejmě, že kulturní rozdíly jsou veliké a čínský pop se bude těžko prodávat v Evropě. Ale to je okrajová záležitost. Na trhu je spousta hudby (i když občas by bylo lepší to tak nenazývat), která je, ať se nám to líbí, nebo ne, úspěšná celosvětově. Teď mám na mysli popový mainstream, hvězdičky tlačené velkými společnostmi. Podobné je to s filmy. To je globalizace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Drobne chybicky

Autor: Martin K Muž

Založeno: 19.01.2006, 13:08

Zpomalovani zastarani HW ? to je podle me naprosty nesmysl; kde je doba kdy jste si s pocitacem koupenym v polovine 80tych let vydrzeli jeste na pocatku let devadesatych ? Dneska si koupite hw, za rok vyjdou nove Windows a koncite...

...pokud hw zastarava pomaleji nez driv, proc se prechazi na Intely ? Osobne bych rekl, ze je to protoze PPC uz proste zastaraly.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Drobne chybicky

Autor: Schonfeld Muž

Založeno: 19.01.2006, 19:50

Já si myslím, že autor má svým způsobem pravdu. Pokud se člověk nehoní za hraním her, nebo není nadšenec který musí mít vždy ty nejnovější aplikace, vystačí si s HW starým pěkných pár let. Osobně mám třeba PC z roku 1999 na Pentiu III. /Něco přes 400 MHz/ a běžné kancelářské aplikace na tom jedou v pohodě, účetnictví taky a pětkový Photoshop také. Potřebuje běžný uživatel něco jiného? Nepotřebuje. A ten HW jede naprosto bezchybně i po šesti letech. Takže bych souhlasil, pokud to nebudu brát z hlediska grafických studií, pařanů nebo milovníků všeho nej, životnost HW se rozhodně zvedla.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Drobne chybicky

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 19.01.2006, 19:57

prave graficke studia maju neraz velmi stare zelezo. slape to? ano. je to odskusane, odladene a hotovo.


maximalne tak 1 vykonna masina na grafiku a retuse (vo vacsich viac). zlom ostava…

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Drobne chybicky

Autor: emac Muž

Založeno: 19.01.2006, 20:47

No ja neviem moje pc z 1998 este sice nabehne ale ten hw je uz predsa tak trochu nefunkcny a chybujuci.

Odpovědět na příspěvek

RE: Drobne chybicky

Autor: Mement0L Muž

Založeno: 19.01.2006, 23:16

Ja tiež neviem: moje PC (K5 100MHz + 96MB + asi 4GB, rok výroby 1996) mi stačí na nájdenie potrebných informácií na internete, prečítanie zaujímavých článkov, diskusných fór, pokecanie so známymi. Dokonca si môžem napísať a vytlačiť dokument, keď treba.

Hovoríte, že taký počítač je už pomalý?
Áno, samozrejme: "... pohoda klídek tabáček ..."
Stačí si uvedomiť, čo od neho môžem očakávať
(-; prehrávanie videa to nie je ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Drobne chybicky

Autor: pepe Muž

Založeno: 19.01.2006, 16:11

Podľa mňa je situácia okolo rýchlej výmeny HW umelo vyvolaná a patrične podporovaná zo strany Microsoftu a Intelu. Čítal som dokument od Intel ohladne jeho strategických vyhliadok od nezávislej konzultačnej spoločnosti pre ktorú robíme. Vyplýva z neho, že ak Intel sa chce udržať na konvergenčnom trhu (zlučovanie IT a zabavnej techniky)tak musí zmeniť svoje správanie a nezdravý boj z AMD, ktoré ho technologicky predbehlo. Treba si uvedomiť, že každá zmena výroby zo strany Intelu a tým aj typu CPU je vykúpená vysokými nákladmi, ktoré sa im u niektorých CPU ani nevrátili. Je to zaujímavé sledovať debaty o veľkých produkciách a malých maržách, ale je to tancovanie na veľmi tenkom ľade !!! Stačí malý kiks a je po biznise.
Ale k téme.
Apple stavil na dve zásadné veci:
1) Na služby o ktorých sa často hovorilo v dobe dot.com obdobia. Apple to dotiahol, vydržal a podarilo sa.
2) HW bez SW je len železo, ale SW bez dobrého HW je taktiež len kus zbytočného kódu. Po skúsenostiach čo máme, tak som presvedčený, že convergencia IT na entertaiment busisness bude trvať veľmi dlho. Pokiaľ nebude CPU so spotrebou cca. 30-40W a bude vedieť prehrávať plné HD video (1920x1080) za cenu osadenej dosky do 100,- USD, tak bežné CPU nemajú šancu.
Touto cestou ide Motorola, Via a Sigma Design. Napr. máme prehrávač, ktorý prehráva takmer všetko (MPEG-1/2/4 video, MPEG-1/2/3/4 audio, WMV, WMV Pro, WMA Pro, Ogg Vorbis) so spotrebou 18W na plnom HD rozlíšení (1920x1080p) načo PC veľmi dlho nebude stačiť.
Tu si myslým, že Jobs len lakuje, keď tvrdí, že nie je dôležitý HW, lebo ak by to myslel vážne tak zostane u IBM a nebude hľadať výkonnejšie CPU u Intelu. IBM alebo Motorola CPU sú dostatočne výkonné, ale otázkou je čo na nich beží. Ak na výkonný Intel pustíte Windows XP tak aj ten bude pomalý. Tu je zaujímavé sledovať ako Intel tvrdí že je jeho nové CPU rýchlejšie o 100, 200%, ale na tých Windows to nie je cítiť. A tu je zakopaný pes, prečo sa Intel dlho snažil pretiahnuť Apple. Majú Unix OS pre užívateľov, sú stále vidieť a sú lídrami trhu čo sa noviniek týka (USB bolo na doskách 3 roky a nebolo zariadenie na pripojenie. Apple ho použil a PC svet objavil 3 roky staré USB na svojich doskách). Apple síce má len necelých 3%, ale sú výkladná skriňa a to pre Intel zaujímavé. Ak by to ani nebola pravda tak aspoň naserú Microsoft, že na ich HW to ide aj rýchlejšie, čo je určite veľmi zaujímavé. Každú zmenu CPU Intel tvrdo zaplatil (neriešim ich klvalitu CPU, lebo zlé CPU neexistuje na trhu, sú len nešikovný programátori) a Microsoft sa na tom viezol. To už zrejmä skončilo, lebo aj Intel pochopil, že tudy ceta nevede.

Čo s toho vyplýva:
Na to aby som mal v obývačke PC ma nedonúti nikto (a takých ľudí je dosť) lebo v obývačke nechcem byť admin alebo PC user, ale si chcem oddíchnuť a vybrať si zábavu podľa mojej nálady a chuti. Nato nepotrebujem krabicu so 4 ventilatormi, super CPU a so spotrebou 200W. Na to kludne postačuje NetCinema player a Maximus HD LCD.
Ak budúcnosť je v zábave tak v tej jednoduchej bez rozmýšľania a bez zbytočných zložitých zariadenení.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Drobne chybicky

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 19.01.2006, 20:03

pod toto sa podpisujem. predstavit si set top box od Apple v stylovom dizajne, s nizkospotrebovym CPU a len BSD zakladom (darwin) + WebKit&Quartz&QuickTime (ala dashboard+Front Row) na GUI tak si nik ani neskrtne.

Podla mna sa niecoho takeho dockame, aj ked ja teda nebudem cielova skupina :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Drobne chybicky

Autor: Tom Muž

Založeno: 19.01.2006, 18:30

Dovolím si nesouhlasit s Vaším komentářem.

Z článku dle mého názoru vyplývá, že HW se zlevňuje a rychlost jeho morálního stárnutí se zpomaluje. S čímž osobně souhlasím. Je pravda, že se z HW stává vysokobrátkové zboží, to nechci popírat, ale také je pravda, že při současném výkonu HW zůstává konkurenceschopným déle, než tomu bylo v minulosti.

Globální trh s multimédii se rozvíjí. Samozřejmě, že kulturní rozdíly jsou veliké a čínský pop se bude těžko prodávat v Evropě. Ale to je okrajová záležitost. Na trhu je spousta hudby (i když občas by bylo lepší to tak nenazývat), která je, ať se nám to líbí, nebo ne, úspěšná celosvětově. Teď mám na mysli popový mainstream, hvězdičky tlačené velkými společnostmi. Podobné je to s filmy. To je globalizace.

Odpovědět na příspěvek

Entertainment

Autor: Jardis Muž

Založeno: 19.01.2006, 12:32
Odpovědí: 0

On uz je v USA trh delsi dobu zameren na zabavu. To jen v Evrope a zbytku sveta objevuji Ameriku.
>>autor: Moc hezky clanek.

Odpovědět na příspěvek

kecy, prdy, bedary

Autor: user Muž

Založeno: 19.01.2006, 14:37
Odpovědí: 0

mam uplne na haku, jestli v mem macu v budoucnu bude intel nebo ppc nebo cokoliv. hlavne, at to slape tak, jako doposud, at je system stale prijemny a at se, proboha nemusim ucit rozumet pocitacum. ja jim nechci rozumet, ja na nich chci pracovat, coz se mi diky macu a jeho OS uz 11 let dari. obcas musim sednout nekde v praci k pecku a je mi z toho vetsinou nevolno. s rychlosti jsem nikdy problem nemel, mame doma 4 macy vcetne posledniho PB, a chtel bych videt 7 let stare pc ktere by slouzilo tak, jako muj stary iBook.a jeste je to hezky! nemluve o tom, ze jsem uz 5 let trvale online a nemel jsem problem s nakazou.

Odpovědět na příspěvek

RE: kecy, prdy, bedary

Autor: adam Muž

Založeno: 22.01.2006, 15:17

svatá pravda!!

Odpovědět na příspěvek

kecy, prdy, bedary

Autor: user Muž

Založeno: 19.01.2006, 14:37
Odpovědí: 0

mam uplne na haku, jestli v mem macu v budoucnu bude intel nebo ppc nebo cokoliv. hlavne, at to slape tak, jako doposud, at je system stale prijemny a at se, proboha nemusim ucit rozumet pocitacum. ja jim nechci rozumet, ja na nich chci pracovat, coz se mi diky macu a jeho OS uz 11 let dari. obcas musim sednout nekde v praci k pecku a je mi z toho vetsinou nevolno. s rychlosti jsem nikdy problem nemel, mame doma 4 macy vcetne posledniho PB, a chtel bych videt 7 let stare pc ktere by slouzilo tak, jako muj stary iBook.a jeste je to hezky! nemluve o tom, ze jsem uz 5 let trvale online a nemel jsem problem s nakazou.

Odpovědět na příspěvek

Windows =SHIT Mac Os X + zdarma=1000000000switcheru

Autor: lyRo Muž

Založeno: 19.01.2006, 17:32
Odpovědí: 0

Dejte mi Mac_Os_X s integrovanou fce spoustet windows aplikace a klidne za operacni system zaplatim. Dejte mi Mac_Os_X ZDARMA a jsem jasny switcher!

Odpovědět na příspěvek

RE: Windows =SHIT Mac Os X + zdarma=1000000000switcheru

Autor: emac Muž

Založeno: 19.01.2006, 17:40

Ved ho mas zadarmo! Staci ked si kupis akykolvek mac a mas ho tam uplne zadarmo aj s iLife!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Windows =SHIT Mac Os X + zdarma=1000000000switcheru

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 19.01.2006, 17:55

Ale neblbni !! Ten je zakalkulován do ceny !! To pak můžeme tvrdit že všechny PC s OEM předinstalovaným softem ho tam maj taky zadara. /dnes všechny značkové počítače mají předinstalovaný os XP/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Windows =SHIT Mac Os X + zdarma=1000000000switcheru

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 19.01.2006, 19:54

no tak ho Apple bude davat zadarmo ale bude to mat tak osetrene, ze si tak ci tak bude treba kupit zelezo Apple bez systemu :D

Spokojny? Je zdarma? Je :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Windows =SHIT Mac Os X + zdarma=1000000000switcheru

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 19.01.2006, 19:59

Tak je to správně !!! :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Windows =SHIT Mac Os X + zdarma=1000000000switcheru

Autor: Dan Muž

Založeno: 20.01.2006, 08:54

Na co windows aplikace????????

Odpovědět na příspěvek

Naprosto objektivní a bysteré postřehy

Autor: JuraP Muž

Založeno: 19.01.2006, 18:43
Odpovědí: 0

Děkuji za tento článek, někdy se obávám, že komunita Apple je až příliš sevřená, že přestává být objektivní. Sám využívám Mac i když se pro mne práce tím více komplikuje (chybějící software pro tuto platformu), ale jen proto, že sdílím jeho filosofii, zápal a myšlenku jedinečnosti si najdu jinou cestu k výsledku. Prodej obsahu do bytu a prázdného života, toho bychom se měli všichni chránit, a proto mne směřování Apple do výru spamu a trashe, který tu vytvořil Intel společně s Microsoftem příliš nevítám ani neobdivuji. JuraP

Odpovědět na příspěvek

RE: Naprosto objektivní a bysteré postřehy

Autor: lucifer Muž

Založeno: 19.01.2006, 23:08

plne slouhlasim sam sem si obednal macbook pro mam i power mac G5 a docela se toho prechodu obavam ze uz to cely nebude tak kouzelny a zajimavy jako to bylo s ppc chapu ze je dobre se orientovat na multimedia s itms se to povedlo moc dobre ale ale it swet nehnije to je ti virobci ho skousej nechat zahnit ale my ho potrebujem bez nej bychom neplatili kartama platebnima bez nej by i ten sw nebyl a td firmy potrebujou uctovat atd a chteji hlavne bespecnost a snazsi ovladani vseho ktere bude zaroven mit moznosti a bude rychle lesi reseni je it svet a multimedialni svet oddelit tak ze pojedou dve linie ktere se tu a tam protnou nejpuvodnejsi myslejka applu bylo ze lidem ukazoval co stakovym pocitacem vubec budou delat a dnes uz si bez pocitacu svet nedovedem predstavit tak ez si myslimze apple urcite tak jako zmensil ohavne velky salovy pocitac do male krabicky a pote se ji snazil udelat tak aby si ji naucilo pouzivat i male decko cili uplne kazdy a podobnym stylem to udelaj zas tak jim prejme at i s intelem jim to vyjde

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Naprosto objektivní a bysteré postřehy

Autor: kokos Muž

Založeno: 27.01.2006, 23:06

Jen se chci zeptat, vam na klavesnici nefunguje carka a tecka, ze je nepouzivate?

Odpovědět na příspěvek

Koniec PowerPC ?

Autor: mino Muž

Založeno: 19.01.2006, 20:05
Odpovědí: 0

V prispevkoch sa vyskytuje nazor , ze "koniec PowerPC!. Vobec si to nemyslim. Zalezi len na IBM. Ak ponukne nieco vyhodnejsie, za par rokov bude uplne bezne , ze Apple bude pre rozne kategorie svojich vyrobkov pouzivat "optimalny" procesor. A to vdaka rozumnemu budovaniu MacOS X.

Odpovědět na příspěvek

A co server ???

Autor: Jiří Lorenz Muž

Založeno: 19.01.2006, 21:13
Odpovědí: 0

Ahoj,

poměrně bedlivě sleduji vše co se v poslední době děje okolo Apple, jen mě trochu chybí názory a zprávy z oblasti "vyššího" IT, kde Apple v poslední době s nástupem MasoXu udělal také veliký pokrok. Osobně pracuji s jeho produkty Xserve a Xraid a přijde mi, že do vývoje tohoto HW museli být vloženy nemalé prostředky, sem tam se objeví zpráva, že nějaká významná instituce postavila svoje IT řešení právě na Xserve řešení. Jsem docela zvědavý jakým směrem se bude vyvíjet právě toto řešení. Myslím, že by byla docela škoda , kdyby se Apple nesnažil dále pracovat na tomto systému. Jsem zvědav právě jaký procesor bude použit do servrového HW, zda-li třeba toto nebude oblast, kde nadále budou nasazeny PPC procesory.

Odpovědět na příspěvek

RE: A co server ???

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 19.01.2006, 21:50

Také jsem nad tím přemýšlel, jedna z alternativ, která mě napadla, by bylo užití procesorů POWER od IBM, tedy také komplet překopání architektury. Ale je to jen jedna z možností, skutečnost může být jiná. Je dost možné, že Intel bude tlačit na užití svých produktů.

Odpovědět na příspěvek

RE: A co server ???

Autor: Dan Muž

Založeno: 20.01.2006, 08:52

Pokud vim, tak co se vykonu tyka, je Mac & OS X nejhorsi mozna volba pro server...
http://anandte
ch.com/mac/showdoc.aspx?i
=2520

mam tu informaci pouze z tohoto clanku (a cetl jsem ho rozhodne driv, nez ty Hulanovy idiotsky zvasty...on umi vytrhavat z kontextu, jen co je pravda), takze kdyz mi to nekdo vyvrati, budu jen rad.

Odpovědět na příspěvek

RE: A co server ???

Autor: J.P. Muž

Založeno: 22.01.2006, 15:48

server bude jednou taky Intel, ale až bude vyladěno takové řešení, které bude mít podobný kvalitativní skok jako u notesů. To by se změnou 64 bit G5 --> 32 bit Intel asi těžko obhájilo.

Pokud jde o užití, řešení určitě jsou. Třeba v AV postprodukci. Celý seriál Ulice je zpracováván na Apple workflow.
čtěte internet :)

Odpovědět na příspěvek

není nad pořádnou diskusi

Autor: J.P. Muž

Založeno: 22.01.2006, 15:42
Odpovědí: 0

dobré postřehy v textu.
Zcela jistě je vše v dynamickém vývoji, který je ovlivněn ekonomickými potřebami firmy. Co bude v horizontu 10+ let ale stejně nikdo neví.

myslím, že dlouhodobým cílem není zahltit čistě spotřební trh, protože ten nejsprostší spotřební trh je plný konkurence. Spíše půjde o to, jak se ukotvit ve "velkoobchodu" s médii, tj na řetězci který předchází koncovému prodeji. Tam jsou lepší podmínky, jak následně ovlivňovat celý segment.

na webu jdou spekulace koho Apple koupí.. Od velkých až po malé firmy. Asi někoho koupí, jen doufám že to nepovede ke snížení různorodosti a v důsledku i ke zhoršení vývoje trhu.

A ty drobnosti jako HW,... procesory...to nikoho nezajímá. Od začátku si myslím, že Apple má svůj potenciál v aplikovaném řešení pomocí SW.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: