Zprávy především o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy především o iPhonu

29. srpna 2011, 00.00 | Známý hacker Comex se stal zaměstnancem Applu. Nový iPhone v říjnu začnou nabízet také operátoři Sprint a T-Mobile USA. Dorazila řada dalších fotografií údajných komponent nového iPhonu. A objevily se též snímky komponent nového bílého iPodu touch.

Zatímco zpráv o Macích nyní spíše ubývá, hromadí se informace o chystaných přístrojích s iOS, zejména o novém iPhonu. Na některé z nich se zde podíváme, ale nejprve se ještě zastavíme u jedné personální změny:

Hacker „Comex“ se stal zaměstnancem Applu

O otevírání (takzvaném jailbreakingu) iOS se už napsalo hodně. Americké instituce tento postup loni v létě prohlásily za legální, Applu se ovšem nadále vůbec nezamlouvá.

Stále ale existuje řada utilit a postupů, jak otevření iOS dosáhnout. K těm nejsnazším určitě patří web JailBreakMe.com, jehož pouhým navštívením lze otevřít řadu přístrojů s iOS (tento web byl, již potřetí, spuštěn počátkem července, bezpečnostní zranitelnost, která umožnila jeho fungování, Apple zacelil zanedlouho poté vydáním iOS 4.3.4 a 4.2.9).

Za tímhle webem stál hacker používající přezdívku „Comex“, ten však nyní „změnil strany“ a stal se zaměstnancem Applu (viz jeho oznámení na Twitteru). Už počátkem srpna Forbes odhalil, že „Comex“ je 19letý student Nicholas Allegra, teď však studia zanechal.

Svým webem jasně ukázal, že se v iOS skutečně vyzná, zejména pak v odhalování jeho bezpečnostních slabin, a tak není zase až tak překvapivé, že ho Apple přijal. Samozřejmě to vyvolalo bouřlivé diskuse, ale utility pro otevírání iOS budou nepochybně dostupné i nadále, je ovšem možné, že „Comex“ pomůže Applu s odstraňováním bezpečnostních děr, takže otevírání iOS bude obtížnější. Avšak iOS 5.0, který se teď už v podstatě pouze dolaďuje, se to asi ještě příliš nedotkne.

Další náznaky říjnového uvedení nového iPhonu

Minulý týden jsme v delším souhrnu pověstí o nových modelech iPhonu a iPadu ukázali, že počíná převládat všeobecné přesvědčení o říjnovém termínu uvedení nového iPhonu na trh. A mezitím se sešly další zprávy, jež tento názor dále posilují.

Deník Wall Street Journal minulou středu napsal, že také operátor Sprint Nextel začne prodávat novou verzi iPhonu (deník ji označuje jako „iPhone 5“) v polovině října a dodává, že telefon by měli na trh USA ve stejném termínu uvést operátoři AT&T, Verizon a Sprint. Ve stejnou dobu má začít Sprint nabízet též iPhone 4 (protože Sprint provozuje tak jako Verizon CDMA síť, bude potřebovat CDMA verzi iPhonu 4, která se v USA prodává od začátku února).

Není to nijak nečekaná zpráva, uvedení CDMA verze iPhonu 4 ukončilo dosavadní exkluzivitu prodeje iPhonu v USA (tu do té doby držel AT&T), takže se opravdu dá předpokládat, že nový iPhone budou prodávat všichni významní američtí mobilní operátoři.

A o den později, tedy minulý čtvrtek, oznámil web MacTrast, že nový iPhone bude nabízet také T-Mobile USA, podle informací zasvěceného kontaktu u tohoto operátora. Ten sice používá GSM/UMTS síť stejně jako AT&T, avšak jeho 3G služby využívají odlišná frekvenční pásma, jež dosavadní iPhony nepodporují. Proto může současný iPhone 4 v síti T-Mobile USA užívat pouze 2G služby (nejrychlejším způsobem připojení tak bude EDGE).

S novým modelem by se to ale mělo změnit, ten údajně podporuje i příslušná frekvenční pásma T-Mobile. Zní to věrohodně, všeobecně se očekává, že nový iPhone bude „světový telefon“ zvládající jak UTMS, tak CDMA sítě, a tak si jistě poradí i s různými frekvenčními pásmy pro tyto standardy.

Potvrdí-li se všechny uvedené zprávy, potom nový iPhone bude dostupný během října pro všechny čtyři hlavní mobilní operátory v USA (operátora T-Mobile USA se sice chystá převzít AT&T, ale transakci stále ještě schvalují regulační úřady, takže v říjnu bude T-Mobile pořád působit jako samostatný operátor). Pro americké zákazníky to bude vítaná změna, navíc je možné, že nový letošní iPhone se bude též v USA prodávat neblokovaný, což tam dosud nebylo zvykem.

Pro mnoho jiných zemí je to ovšem zcela přirozené, ostatně u nás se iPhone od počátku prodával výhradně neblokovaný a exkluzivita prodeje skončila ve většině evropských zemí nejpozději s iPhonem 4. A totéž zřejmě brzy čeká i jeho „mateřský trh“.

Přibývá fotografií údajných komponent nového iPhonu

Zatím nepanuje jednotný názor ani na to, jak se nový iPhone, který se na trh pravděpodobně dostane přinejmenším v některých zemích v průběhu první poloviny října, nazývat. Spíše podle světonázoru pisatelů se mluví buď o „iPhonu 4S“, tedy mírně vylepšeném stávajícím iPhonu 4, anebo o „iPhonu 5“, výrazněji přepracovaném novém modelu.

Za necelé dva měsíce bychom se měli dozvědět, kdo měl k pravdě blíž - podle některých pověstí by však mohly na trh dorazit oba tyto telefony současně - ale už teď na Webu rychle přibývají fotografie údajných komponent nového telefonu Applu.

První takové fotografie se objevily před týdnem a v průběhu minulého týdne přicházely další:

Snímky nosného rámu „iPhonu 4S“

Nejprve dorazily snímky nosného rámu „iPhonu 4S“, jež získala britská firma iPatchiPods opravující přístroje s iOS.

Tyto fotografie naznačují, že „iPhone 4S“ sice bude vypadat hodně podobně jako iPhone 4, ale jeho nosný rám se dost výrazně liší. Předěly antén se totiž nacházejí na spodku pouzdra, zatímco GSM verze iPhonu 4 je má na dvou místech (na levém dolním a levém horním boku) a u CDMA verze se nalézají na horní straně pouzdra.

To nejspíš znamená, že nový telefon dostane přepracované antény schopné pracovat s různými frekvenčními pásmy a snad i s rozdílnými síťovými standardy. Přístroj zjevně má zásuvku pro SIM kartu, takže bude podporovat GSM/UMTS sítě. V případě „iPhonu 5“ se čeká, že bude zvládat jak GSM, tak CDMA sítě, ale u „iPhonu 4S“ to jisté není. (Pochopitelně pouze za předpokladu, že „iPhone 4S“ a „iPhone 5“ opravdu budou dva různé telefony.)

Další snímek ukazuje dolní část nosného rámu, na něm si lidé z „rozebírající“ firmy iFixit všimli, že proti iPhonu 4 tam chybí vyhrazená oblast pro domovské tlačítko. Není úplně jasné, co to znamená, ale některé jiné náznaky (jako třeba z továrny Winteku uniklá fotografie dotykového panelu displeje nového iPhonu) napovídají, že by nový telefon mohl mít jinak tvarované domovské tlačítko.

Fotografie zadního panelu prototypu „N94“

Minulý pátek se pak objevila řada dalších fotografií komponent nového iPhonu, zveřejnil je MacPost.net. Poprvé přinesl pohled na zadní panel nového telefonu. Z popisu na panelu je vidět, že se jedná o prototyp označený jako „EVT“ (Engineering Verification Test) s datem 7. červen 2011. Panel však nese též modelové číslo „N94“. A právě tohle číslo se podařilo nalézt ve vývojářské sadě pro iOS 4.3.

Pod označením „N94“ by se měl skrývat letošní nový iPhone, z dalších odkazů v kódu iOS navíc plyne, že by tento telefon měl používat SoC čip A5 (stejný jako ten v iPadu 2). GSM verze iPhonu 4 užívá modelové číslo „N90“, zatímco CDMA iPhone 4 se označuje jako „N92“, logicky by proto telefon s číslem „N94“ měl být jejich nástupcem.

Z dosavadních pověstí se soudí, že by se přístroj s označením „N94“ měl vypadat podobně jako iPhone 4, ale bude mít přepracovanou anténu, schopnou využívat i frekvenční pásma T-Mobile USA a postaven bude na čipu A5.

MacPost.net zveřejnil vedle fotografie zadního panelu ještě řadu snímků dalších komponent tohoto telefonu, který sice označuje jako „iPhone 5“, ovšem svými vlastnostmi se přístroj spíše podobá tomu, co se obvykle nazývá „iPhone 4S“.

Jsou-li snímky autentické, buď bude nový iPhone jenom vylepšenou variantou iPhonu 4, anebo pokud se budou opravdu prodávat dva různé modely, dostanou čip A5 oba dva. Je však třeba vzít v úvahu, že dohady o „iPhonu 5“ s výrazně odlišným designem pouzdra se odvozují hlavně z uniklých fotografií ochranných pouzder z Číny a v minulosti se už vícekrát stalo, že se čínští výrobci vrhli na produkci pouzder pro model, který se nakonec vůbec neobjevil. Všechny dosud uniklé fotografie komponent nového iPhonu totiž ukazují na to, že bude dost podobný iPhonu 4.

Základní deska nového iPhone zřejmě ponese čip A5

Úniky komponent nového iPhonu pokračovaly dál, minulý pátek dorazila také fotografie jeho základní desky. Přinesl ji web AppleLeaks, který je však nyní nedostupný (asi nezvládl nápor návštěvníků). Předložil též fotografie baterie nového iPhonu, ale ty byly v podstatě shodné s dříve zveřejněnými snímky.

AppleLeaks neuvádí, zda se jedná o „iPhone 5“ či „iPhone 4S“, odhalil však další zajímavé podrobnosti. MacRumors jeho fotografie porovnal se základními deskami GSM a CDMA verze iPhonu 4, jejichž snímky při rozebírání daných telefonů pořídila iFixit (srovnání desek obou variant iPhonu 4 najdete v tomhle článku MůjMacu).

Porovnání ukázalo, že se základní deska nového iPhonu více podobá desce CDMA verze iPhonu 4, nese však též zásuvku pro SIM kartu. V důsledku toho bylo potřeba přeuspořádat čipy na čelní straně desky, zatímco zadní strana se stále dost podobá desce CDMA iPhonu 4.

SoC čip na základní desce nového iPhonu se zdá být obdélníkový, což by naznačovalo nasazení dvoujádrového čipu A5, protože čip A4 užitý v iPhonu 4 má čtvercový tvar. Všeobecně se očekává, že nový iPhone nasadí stejný SoC čip jako iPad 2 (to v každém případě platí pro „iPhone 5“, avšak u „iPhonu 4S“ se spekuluje, zda kvůli snížení nákladů nezůstane u čipu A4, znovu ale musíme připomenout, že sama existence dvou různých modelů nového iPhonu není plně potvrzena).

Nový iPhone by měl podporovat jak GSM, tak CDMA sítě. Vyfotografovaná základní deska nese zásuvku pro SIM kartu, bude tedy určitě pracovat v GSM sítích. Kompatibilitu s CDMA sítěmi zajistí příslušný hybridní baseband čip (CDMA verze iPhonu 4 už takovýto čip od Qualcommu obsahuje, ale nevyužívá jeho GSM funkcí). Z fotografie se to bohužel nedá zjistit, protože čipy desky nenesou viditelné popisy.

Základní deska nového iPhonu se celkově více podobá desce CDMA iPhonu 4, mimo jiné i v tom, že má stejný půlkruhový výřez na své dolní hraně. Do tohoto výřezu se osazuje nový vibrátor kruhového tvaru, který byl poprvé nasazen právě do CMDA iPhonu 4 a stejný vibrátor se očividně bude používat i v novém modelu.

Objevila se také fotografie komponent údajného nového bílého iPodu touch

Fotografií komponent nového iPhone rychle přibývá, což naznačuje, že se jeho uvedení na trh již skutečně blíží. Na podzim ovšem Apple obvykle uvádí též nový model iPodu touch (čeká se, že letos přijdou oba přístroje současně). O iPodu touch však zatím nekolovaly v podstatě žádné pověsti, teprve teď se vynořil první snímek jeho komponent, který naznačuje, že bude existovat i v bílé verzi.

Snímky získala firma iFixDirect a zveřejnil je web Technobuffalo. Ukazují bílý čelní kryt pro iPod touch nové generace. Avšak kromě bílé barvy se tato komponenta nijak výrazně neliší od současného modelu čtvrté generace.

AppleInsider už koncem července informoval o tvrzení analytika Concord Securities Ming-Chi Kua, že nový iPod touch přinese jenom minimální změny a hlavní novinkou bude uvedení bílé verze. Své vývody ovšem Kuo opíral spíše o domněnky, vycházel z toho, že se Apple soustředí na dodávky čipu A5 pro iPhone a iPad, zatímco iPod touch zůstane poněkud v pozadí zájmu, zvlášť když se uvedení nového iPhonu posunulo až na počátek podzimu.

Další náznak, že letošní iPod touch nedozná velkých změn, byl nalezen v nových beta verzích iOS 5, který vedle odkazů na „iPod 4,1“, současný iPod touch čtvrté generace, obsahuje také odkazy na „iPod 4,2“, což nejspíš bude jenom mírně vylepšený nástupnický model.

Co se týče bílé varianty nového iPodu touch, ta se dala čekat, odpovídalo by to současným trendům. Od konce dubna se prodává bílý iPhone 4 (s desetiměsíčním zpožděním proti původním slibům), v Číně o něj byl zájem tak silný, že dokonce došlo k fyzickým potyčkám mezi čekajícími zákazníky. iPad 2 se nabízí jak v černém, tak v bílém provedení od počátku, bylo by tedy logické, aby totéž platilo i pro nový iPod touch.

Otázkou zůstává, k jakým dalším změnám dojde proti stávajícím modelům čtvrté generace představeným loni v září. Displej typu Retina nepochybně zůstane stejný (z cenových důvodů však asi ani teď nebude nasazen IPS panel jako v iPhonu), v úvahu tak připadají hlavně nasazení čipu A5 a další zvýšení kapacity flash paměti. Existence bílého provedení snad nebude jedinou novinkou, je ale třeba si uvědomit, že zatím vycházíme pouze z fotografií, jejichž autenticita není zaručená.

Dá se ovšem předpokládat, že jak se bude blížit uvedení těchto přístrojů, budou přibývat další pověsti a informační úniky, avšak úplnou jistotu budeme mít teprve poté, co je Apple oficiálně předvede.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: