Zprávy o iPadu a iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPadu a iPhonu

8. dubna 2011, 00.00 | Dodací lhůty iPadu 2 se zkracují a jeho dodávky na trh dále rostou. Pokračují dohady o termínu uvedení nového iPhonu. Objevily se údajné fotografie iPodu touch páté generace. A Toshiba představila 24nm flash čipy, jež by se mohly uplatnit v nových iPhonech a iPodech touch s větší pamětí.

Tento týden se samozřejmě objevila také řada novinek ze světa přístrojů s iOS. Zde se podíváme na zprávy o iPadech a iPhonech, novinky týkající se samotného iOS a jeho aplikací přineseme příští týden.

Dodací lhůty iPadu 2 se začaly zkracovat

To, že poptávka po iPadu 2 nadále zůstává vysoká, není žádným tajemstvím, platí to zejména pro USA. Jako ukazatel dostupnosti produktů Applu se často využívají dodací lhůty udávané jeho webovým obchodem, protože se dají snadno a rychle zjistit.

A pro nový iPad se tento týden lhůta počala zkracovat, z původních 3 až 4 týdnů pro americké zákazníky se zmenšila jen na 2 až 3 týdny. Pořád je to dlouhá doba, ale jasně to ukazuje, že se nabídka a poptávka začínají pomalu vyrovnávat, velmi podobně tomu bylo loni s původním iPadem.

Zřejmě z tohoto důvodu Apple minulý víkend uvedl první televizní reklamu na iPad 2, jež pravděpodobně dále posílí zájem kupujících, cupertinští jsou zjevně přesvědčeni, že zvýšenou poptávku dokážou vykrýt.

Dodávky iPadu 2 na trh stále rostou

Napovídala by tomu i zpráva tchajwanského serveru DigiTimes, podle níž se iPad 2 prodává ještě lépe než jeho úspěšný předchůdce a jenom za březen měl Apple dodat na trh 2,4 až 2.6 milionu kusů.

Podle zdrojů DigiTimes mezi dodavateli komponent by měl nakonec Apple měsíčně dodávat 4 až 4,3 milionu kusů, což by za druhé čtvrtletí znamenalo celkový prodej 12 milionů iPadů 2. (Pro srovnání, původního iPadu se za 9 měsíců roku 2010, co se nabízel, odbylo 14,8 milionu kusů.)

Kritickou komponentou pro Apple a další výrobce tabletů údajně jsou kryty dotykových modulů zobrazovacích panelů, tchajwanští výrobci proto nyní posilují své kapacity, například TPK bude v červnu dodávat až 5 milionů krytů pro 3,5“ panely a 2,5 milionu kusů pro 10“ panely, obdobné plány mají i další výrobci.

DigiTimes obvykle mívá dobré informace od tchajwanských výrobců, kteří obstarávají vlastní výrobu iPadů a dalších přístrojů Applu (fyzická montáž ovšem dnes většinou probíhá v kontinentální Číně), takže uvedená čísla se dají považovat za celkem věrohodná. Zdá se, že iPad 2 dosáhne nových rekordů v prodeji, což bychom se mohli dozvědět už 20. dubna, kdy Apple oznámí své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí.

Termín uvedení nového iPhonu zůstává nejistý

Donedávna se všeobecně předpokládalo, že nový iPhone (médii všeobecně označovaný jako iPhone 5) Apple uvede na trh nejspíš v červnu, podobně jako tomu bylo v minulých letech. Avšak poté, co Apple oznámil termín konání vývojářské konference WWDC 2011, na níž se tradičně představoval nový iPhone, se počala množit tvrzení, že by tomu letos mohlo být jinak a termín uvedení nového telefonu se prý přesune až na podzim. Na konferenci telefon podle nich představen nebude, protože ta se letos zaměří výlučně na software.

V pondělí však MacRumors upozornil na zprávu tvrdící, že by nový iPhone mohl přece jenom dorazit již v červnu, uvedl to (v korejštině) jihokorejský web ETNews.co.kr. Podle něj nový iPhone přijde na trh koncem června, jihokorejští mobilní operátoři SK Telecom a KT měli potvrdit, že budou mezi prvními, kdo budou telefon nabízet. Dále tento web prohlásil, že namísto představení na WWDC 2011 Apple uspořádá pro nový iPhone zvláštní mediální akci, na níž vystoupí Steve Jobs.

Zpráva ovšem působila dost podezřele, naznačovala, že část svých informací má přímo od Applu, což se nezdá příliš pravděpodobné a navíc vyšla v Koreji už 1. dubna, takže nelze vyloučit ani aprílový žert. (Nemluvě o tom, že při nejspíš strojovém překladu z korejštiny mohlo dojít k nedorozuměním.)

V reakci na tuto zprávu Jim Dalrymple na svém blogu The Loop napsal, že podle jeho zdrojů jsou zprávy o uvedení nového iPhonu koncem června naprosto mylné. Podle něj není možné, aby Apple poskytl informace o uvedení iPhonu v Koreji před USA a zopakoval, že se WWDC 2011 zaměří pouze na software, konkrétně na iOS a Mac OS X a žádný nový hardware tam Apple nepředstaví.

Kolem nového iPhonu tak nyní panuje naprostý zmatek a nikdo pořádně nic neví, což ostatně mohlo být záměrem Applu. Další vývoj naznačí to, bude-li v průběhu dubna představena beta verze iOS 5, pokud ne, bude to nasvědčovat, že se něco skutečně změnilo. Avšak zcela jasno bude asi až 6. června, kdy začíná konference WWDC 2011.

Objevily se údajné fotografie iPodu touch páté generace

O novém iPhonu se sice pořád nic určitého neví, ale je zřejmé, že současně s ním nebo brzy po něm se objeví také z něj odvozený nový iPod touch. A tak příliš nepřekvapuje, že v úterý MacRumors dostal od anonymního čtenáře fotografie, na nichž má být prototyp iPodu touch páté generace. (Stejné fotografie obdržel též CrunchGear.)

Přístroj na snímcích vypadá hodně podobně jako stávající iPod touch čtvrté generace (včetně obou fotoaparátů), má však kapacitní (dotykové) domovské tlačítko, na zadním panelu nese označení „DVT-1“ a měl by obsahovat 128 GB flash paměti. Podle snímku zapnutého displeje přístroj provozuje firmware 4.2.1MC14, což je opravdu hodně stará verze.

Samozřejmě okamžitě vznikly značné pochybnosti o věrohodnosti těchto snímků, vyjma kapacitního tlačítka neukazují nic nového, takže by nebylo těžké je zfalšovat. A i kdyby to byly fotografie reálného přístroje, nelze vyloučit, že se jedná, vzhledem k velmi staré verzi firmwaru, o nějaký hodně časný prototyp, který s konečnou verzí nového iPodu touch nemusí mít mnoho společného.

Ovšem vzhledem k nejistotě okolo nového iPhonu tyto fotografie získaly značnou pozornost, rozhodně by se však měly posuzovat s maximální skepsí.

Nové flash čipy Toshiby by mohly umožnit další zvýšení kapacity paměti nového iPhonu

Výše zmíněné fotografie iPod touch páté generace jsou sice nanejvýš podezřelé, ale zvýšení maximální kapacity flash paměti nového iPhonu a iPodu touch je docela dobře možné. V úterý totiž Toshiba představila svou novou NAND flash paměť SmartNAND (příslušnou tiskovou zprávu najdete tady).

Využívá 24nm výrobní proces a dovolí nabízet flash čipy o kapacitě až 64 GB určené pro mediální přehrávače, tablety a jiná podobná zařízení. Kromě toho, že nový výrobní proces zvyšuje hustotu prvků čipu (a tedy i jeho kapacitu), používá SmartNAND nový paměťový řadič, který urychlí čtení a zápisy. Nová paměť navíc přímo v sobě integruje korekci chyb (ECC), což odstraňuje potřebu externích korekčních mechanismů a sníží to zátěž hlavního procesoru, jenž se už nebude muset touto funkcí zabývat.

Kapacita nových SmartNAND čipů začíná na 4 GB, čipy s kapacitou do 16 GB se jako vzorky začnou dodávat v dubnu a v květnu, jejich hromadná výroba se rozběhne v létě. Avšak čipy o kapacitě 32 a 64 GB budou v podobě vzorků dostupné nejdříve v červnu a hromadná výroba začne teprve ve třetím čtvrtletí.

Není sice vůbec jisté, že nový iPhone a iPod touch použijí právě tyto čipy, ale kdyby ano, mohl by to být důvod, proč byl termín uvedení nového iPhonu posunut. Paměť SmartNAND by umožnila snadno vyrobit 64GB model iPhonu, o němž se mluví již velice dlouho (v březnu se objevily fotografie prototypu iPhonu 4 se 64 GB, takže Apple o takovéto kapacitě uvažoval už před rokem), avšak zřejmě teprve nové flash čipy s vyšší kapacitou učiní jeho výrobu ekonomicky schůdnou.

A samozřejmě nasazení dvou 64GB flash čipů by umožnilo vyrobit 128GB iPod touch. Výše uvedené fotografie jsou možná falešné, ale zvýšená kapacita paměti se zdá být docela dobře možná. To se však dozvíme teprve za několik měsíců, jsou-li pravdivé pověsti o čistě softwarovém zaměření WWDC 2011, budeme muset nejspíš počkat až do září.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zlepšení dodávek ale neplatí pro ČR

Autor: detepak Muž

Založeno: 08.04.2011, 22:27
Odpovědí: 0

Bohužel se postupné zlepšování dodávek iPadů 2 na trh ČR netýká. Naopak je uměle udržován stav, kdy Apple ovlivňuje kam a do jakých obchodů se má prioritně dodávat. Mám objednaný iPad 2 32 GB WiFi už 14 dní u jednoho prodejce - Apple Authorised Resellera, který mi není schopen sdělit, kdy objednané zboží dostanu. Jelikož i tuto firmu tento stav velice trápí, poskytl mi alespoň toto sdělení:
"Jak jsme se dozvěděli dnes od produktového manažera pana D., který mě pak (ne)statečně přepojil na pana C., Quentin dostal nařízeno od Apple, aby dodával iPad 2 pouze do Qstore jako APR (Apple Premium Reseller). Dalšími dodavateli produktu jsou prodejny iStyle, ElectroWorld a Datart."
Takže jinými slovy ten, kdo má iPada objednaného např. v Alze, CZC nebo u nějakého prodejce, který nemá svůj kamenný obchod, hned tak se ho nedočká. A to je tristní a zhovadilé...
Vítejme v ČR...

Odpovědět na příspěvek

RE: Zlepšení dodávek ale neplatí pro ČR

Autor: xxx Muž

Založeno: 11.04.2011, 15:49

Vidite, ja si ho ve Statech koupil behem asi dvaceti minut. Pravda, musel jsem prijit k Apple store chvili pred tim, nez otevreli. Takze cekat v cekaci lhute netreba.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: