Zprávy o iPadu 2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPadu 2

14. března 2011, 00.00 | Na nový iPad 2 se v USA opět stály dlouhé fronty a začínají být potíže s jeho dodávkami. Přibývá také recenzí a testů přístroje, vynikající výkony podává zejména nová grafika a počínají se objevovat první hry pro ni optimalizované.

iPad 2 představil Apple veřejnosti 2. března a minulý pátek začal jeho prodej v USA, což samozřejmě vyvolalo příliv dalších informací o tomto přístroji. (Mimo jiné již byl rozebrán, to podrobněji probíráme v samostatném článku.)

Na iPad 2 se opět stály fronty

Jak už se u takovýchto produktů Applu stalo tradicí, provázely ho obvyklé mediálně vděčné jevy, které zde nebudeme příliš rozebírat, to přenecháme obecným médiím. Zase se stály dlouhé fronty před obchody Applu a někteří jedinci před nimi dokonce tábořili již několik dní předem. Popisuje to například Macworld a přidal k tomu dokonce celou fotogalerii dokumentující zahájení prodeje iPadu 2.

Takový zájem o nový iPad vedl analytika Gena Munstera k předpovědi, že se jen za pátek, tedy za první den, prodá 500 000 kusů. Analytici se podle očekávání předhánějí v odhadech, kolik iPadů 2 se odbude za první víkend, jejich věštby sahají od 500 tisíc až po milion kusů. Lze ovšem předpokládat, že pokud budou čísla rekordní, Apple se jimi jistě nezapomene pochlubit.

Objevují se první potíže s dodávkami

Záležet však bude i na tom, kolik vlastně má Apple nových iPadů k dispozici, v některých kamenných amerických obchodech se totiž některé modely již vyprodaly a problémy se počaly projevovat též ve webovém obchodu Applu. Pokud jde o zásoby v kamenných obchodech, tam se situace na různých místech liší.

Různí se také dostupnost jednotlivých modelů, u iPadu 2 je to navíc složitější kvůli podstatně širšímu výběru. Zákazníci mohou volit mezi WiFi a 3G UTMS a 3G CDMA modely s třemi různými kapacitami flash paměti (od 16 po 64 GB) a to vše ještě mohou mít v bílé nebo v černé barvě.

Největší zájem byl o 3G modely pro GSM/UTMS sítě, což je ovšem dáno i tím, že mnohé z nich byly zakoupeny pro neoficiální reexporty do dalších zemí (zatímco CDMA modely se mimo USA příliš neuplatní.)

V pátek bylo možné začít iPad 2 objednávat též ve webovém obchodu Applu, avšak už po několika hodinách se udávaná dodací lhůta prodloužila na 2 až 3 týdny a o víkendu se to dále zhoršilo, lhůty se protáhly na 3 až 4 týdny.

Tento týden by se mělo vyjasnit, jak je to s dostupností iPadu 2 v USA, ale zatím zdá, že Apple má jen omezené zásoby. Pravděpodobně navíc musel část výroby vyhradit pro další země, protože již 25. března má začít prodej v dalších 26 zemích světa, včetně České republiky.

Přicházejí další informace o iPadu 2

Samozřejmě s rostoucím počtem vlastníků nového iPadu přibývá také informací od nich. Přirozeně se objevily četné fotografie z vybalování iPadu 2, pěknou sérii snímků nabízí například MacNN.

Co se týče recenzí nového iPadu, jak jsme zmínili už minulý pátek, ty počaly vycházet již ve druhé polovině minulého týdne, protože vybraní recenzenti dostali iPad 2 s předstihem, výtah z několika takových recenzí najdete třeba zde.

Obsáhlou recenzi přinesl Macworld, probírá většinu vlastností přístroje. Uvádí, že díky tenčímu pouzdru se s iPadem 2 skutečně lépe pracuje a odlehčení o 100 gramů je též dost znát.

A samozřejmě byl nový iPad mnohem rychlejší, Macworld provedl i jednoduché výkonnostní testy a výsledky předkládá v přehledné tabulce, jež porovnává výkony 3G modelů nového a původního iPadu a iPhonu 4 s iOS 4.3 a dále také původního WiFi iPadu a iPhonu 4 s iOS 4.2.1.

iOS 4.3 výrazně urychlil zpracování JavaScriptu v testu Sunspider, avšak nový iPad byl proti svému předchůdci se stejnou verzí iOS stále 1,6krát rychlejší. O zrychlení iPadu 2 svědčí i to, že jeho doba spuštění byla jen o sekundu delší proti WiFi iPadu.

Přitom přístroje vybavené telekomunikačním hardwarem (iPhone, 3G iPady) potřebují spoustu času na inicializaci spojení s mobilní sítí, přesto iPad 2 startuje skoro stejně rychle jako původní WiFi iPad bez takovéto dodatečné zátěže. A dále se testovala rychlost nahrání domovské stránky New York Times, kdy byl nový iPad přesně dvakrát rychlejší než iPhone 4 a původní iPad.

Jak Macworld, tak další recenzenti probírají též kamery iPadu 2, shodují se v tom, že nejsou příliš použitelné pro statické snímky. Čelní kamera slouží především pro videohovory FaceTime a obraz v rozlišení VGA není podle recenzí příliš kvalitní (na čemž se zřejmě podílí i silná komprese při přenosu dat).

Zadní kamera se sice dá použít i pro nahrávání HD videa (v rozlišení 720p), avšak vzhledem k rozměrům a tvaru iPadu to není příliš pohodlné. Co se týče kamer, je na tom nový iPad vlastně úplně stejně jako iPod touch čtvrté generace, ale navíc se musí vzít v úvahu, že iPad je rozměrnější.

Informací o iPadu 2 na Webu přirozeně najdete mnohem víc, zde předkládáme pouze stručnou zmínku, kupříkladu PCMag.com nabízí další krátkou videorecenzi iPadu 2.

AnandTech otestoval grafiku iPadu 2

Hodně se mluví také o grafice iPadu 2, přesněji řečeno o grafické části jeho SoC čipu A5. Podle Applu by měla být až devětkrát výkonnější než grafika čipu A4 nasazeného do původního iPadu a do iPhonu 4, což testy, které provedl AnandTech, do značné míry potvrzují.

AnandTech tvrdí, že čip A5 obsahuje grafiku PowerVR SGX543MP2, jež má proti grafice SGX535 v čipu A4 čtyřnásobný počet jednotek zpracování a každá z nich dokáže zpracovat dvakrát více instrukcí za takt, navíc se zvýšila efektivita zpracování grafických instrukcí.

Své testy AnandTech prováděl na iPadu 2 a původním iPadu a též s Motorolou Xoom (jež používá SoC čip Tegra 2 od NVIDIe), grafika iPadu 2 ve všech testech jasně zvítězila. Zatímco původní iPad dokázal vykreslit 8,7 milionu trojúhelníků/s (a Motorola Xoom 15,1 milionu), iPad 2 celých 29 milionů, což znamená trojnásobné zrychlení.

Texturovaných trojúhelníků iPad 2 vykreslil 20 milionů/s, původní iPad jen 4 miliony (a Motorola 8,5 milionu). A v testu rychlosti vyplňování textur zvládl čip A5 890 megatexelů/s (Motorola 179 a původní iPad 130), to představuje pětinásobné zrychlení.

Dále byly tyto tři tablety podrobeny testům GLBenchmark 2.0, které zkoumají výkon při vykreslování složitých 3D scén využívajících OpenGL ES 2.0, měří se dosažený počet snímků/s. Podle toho již lze usuzovat, jak dobře budou testované přístroje provozovat skutečné 3D hry.

V těchto testech AnandTech zaznamenal proti původnímu iPadu zhruba trojnásobné až sedminásobné zvýšení výkonu a také Motorola Xoom silně zaostávala, v testu GLBenchmark 2.0 Egypt byla 3,7krát pomalejší, v dalších testech podávala přibližně poloviční výkon proti iPadu 2.

Je sice pravda, že Motorola Xoom používá vyšší rozlišení 1 280 x 800, ale to zase není až tak velký rozdíl, grafický hardware čipu Tegra 2 je zjevně slabší, na výsledcích se ovšem asi projevuje též rozdíl mezi dosud nedoladěným Androidem 3.0 a iOS.

Dorazily první hry optimalizované pro iPad 2

Grafický hardware iPadu 2 je tedy zjevně skutečně mnohonásobně výkonnější proti svému předchůdci, aby ho však aplikace, tedy hlavně hry, využily naplno, bude je třeba přizpůsobit (zejména budou muset umět využít vyššího paralelismu nové grafiky). A první takové herní vlaštovky se již objevily.

Australská firma Firemint vydala hru Real Racing 2 HD, novou verzi své úspěšné závodní hry Real Racing 2 z konce loňského roku, přizpůsobenou pro iPad a také pro iPad 2. Na něm by měla hra používat celoobrazovkové vyhlazování, vysoce detailní objekty a vylepšené odlesky, navíc ještě podporuje gyroskop iPadu 2.

Avšak podle prvních reakcí uživatelů to Firemint zřejmě poněkud přehnala a na původním iPadu (který zatím pochopitelně zůstává ve velké početní převaze) hra funguje velice špatně.

A minulý pátek vyšla též aktualizace hry Infinity Blade, již dříve oceňované pro její vysoce kvalitní 3D grafiku (na níž se podílí to, že využívá herní jádro Unreal_Engine_3 přenesené pod iOS). Teď byla navíc optimalizována pro iPad 2, byla doplněna o grafiku ve vysokém rozlišení využívající jeho výkonnějšího grafického hardwaru.

iPad 1:

iPad 2:

TouchArcadepřinesla srovnání vzhledu Infinity Blade na původním a na novém iPadu a na YouTube se samozřejmě objevila videa předvádějící tuto hru na iPadu 2 (třeba tohle).

Je zjevné, že právě hry budou z možností čipu A5 těžit nejvíc, bude je však třeba pro něj uzpůsobit a přitom vývojáři her budou muset zároveň dávat pozor, aby jejich tituly nadále přijatelně fungovaly i na původním iPadu (15 milionů prodaných kusů představuje trh, který nejde jen tak pominout).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: