Zprávy o aplikacích iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Zprávy o aplikacích iOS

21. února 2011, 00.00 | Většině vydavatelů se podmínky nově zavedeného předplatného v aplikacích nelíbí a předběžně se o ně začaly zajímat již i regulační úřady. Aplikace iBooks 1.2.1 blokuje chráněné elektronické knihy na přístrojích s hackersky otevřeným firmwarem. A čtečka Kindle 2.6 doplňuje skutečná čísla stránek.

Minulý týden se sešlo také pár zpráv souvisejících s aplikacemi iOS:

Nové předplatné vydavatele časopisů příliš neláká, zato vyvolává zájem regulačních úřadů

Minulé úterý Apple oficiálně spustil předplatné obsahu v aplikacích iOS, jež umožňuje opakované placení mechanismy App Store, požadovaná částka se odečte z účtu uživatele. (Očekávalo se, že nové předplatné bude vyžadovat iOS 4.3, ale Apple nic takového nezmínil.)

Avšak podmínky, které Apple pro předplatné z aplikací iOS nastavil (z celkové ceny si vezme 30 procent, osobní údaje předplatitelů lze získávat jen po jejich souhlasu a aplikace sice může dovolovat placení i na vnějších platebních portálech vydavatele, ale současně musí nabízet možnost zaplacení přes App Store za stejných nebo výhodnějších podmínek, navíc nesmí obsahovat odkazy na vnější nákupní možnosti) se většině poskytovatelů obsahu nelíbí, což platí také pro vydavatele časopisů.

Podle prvních zpráv nové předplatné zatím využilo jenom velmi málo časopisů, patří mezi ně třeba Elle, Nylon a Popular Science. Většina vydavatelů dosud váhá, nelíbí se jim především to, že nemohou shromažďovat demografická data předplatitelů, jež poté prodávají inzerentům.

Někteří doufají, že Apple své podmínky později zmírní, ti, kdo na nové předplatné přistoupili, se s nimi snaží vyrovnat. Kupříkladu vydavatel Elle tvrdí, že své údaje bude nakonec sdílet dost čtenářů a i kdyby ne, pořád budou platit. A dodává, že vybudování vlastního platebního systému by je přišlo dráž. Popular Science zase věří, že v budoucnosti bude moci předplatitele požádat, aby svá data přece jen sdíleli.

O nové předplatné Applu se počínají zajímat antimonopolní úřady

A mezitím už celá záležitost začala poutat též pozornost regulačních úřadů v USA a v Evropě. Již po oznámení předplatného pro App Store ocitoval Wall Street Journal několik právnických expertů, podle nichž by stanovené podmínky mohly vyvolat šetření antimonopolních úřadů a hudební streamingová služba Rhapsody rovnou prohlásila, že se s podmínkami Applu nesmíří a bude s dalšími podobnými firmami spolupracovat na příslušných právních krocích.

A minulý pátek Wall Street Journal vydal další článek na toto téma, v němž uvedl, že regulační úřady v USA a v Evropské unii se už počaly zajímat o systém předplatného Applu, avšak zatím jde o velmi předběžné kroky, které vůbec nemusí vést k oficiálnímu vyšetřování (jakých okolo App Store již stejně několik probíhá).

Americké ministerstvo spravedlnosti a antimonopolní úřad FTC začaly zkoumat, zda se Apple nedopouští monopolních praktik, jde však jen o předběžné dotazy, jež ještě nemusí vyvolat další šetření. A mluvčí Evropské komise minulý čtvrtek řekla, že komise o novém předplatném ví a „pozorně monitoruje situaci“.

Vše je tak ve velmi raném stádiu, přičemž nejhlasitějšími kritiky nového předplatného nejsou ani tak vydavatelé časopisů (i když spokojení rozhodně nejsou), jako spíše předplacené hudební služby, ty tvrdí, že jejich ziskové marže jsou tak nízké, že si nemohou dovolit odevzdávat dalších 30 procent ze svých příjmů Applu. Není však jasné, zda úřady vůbec budou moci zakročit, v této oblasti dosud chybějí obecně přijímané standardy a zmíněné instituce by navíc nerady působily jako cenoví regulátoři.

Zatím sice vůbec není jisté, jak to dopadne, ale okolo předplatného v aplikacích iOS bude očividně ještě hodně rušno. Zůstává spousta nezodpovězených otázek a další vývoj se nedá předvídat, protože závisí na příliš mnoha různých faktorech. (Mimochodem, Google minulou středu, tedy jenom den po Applu, představil vydavatelům vlastní systém zpoplatňování obsahu One Pass, který si žádá pouze 10 procent z koncové ceny a má celkově volnější podmínky, soupeření obou firem tak nastoupilo i v téhle oblasti.)

Aplikace iBooks 1.2.1 blokuje čtení chráněných knih na přístrojích s otevřeným firmwarem

Novou verzi 1.2.1 své aplikace iBooks pro čtení a nakupování elektronických knih Apple vydal již počátkem února, tehdy ale nebylo jasné, co vlastně přináší proti verzi 1.2 z prosince 2010, jež zavedla významné změny.

Minulý týden se však ukázalo, že pokud na daném přístroji s iOS byla použita utilita pro otevření firmwaru (pro takzvaný jailbreak), iBooks 1.2.1 odmítne otevřít elektronické knihy s DRM ochranou zakoupené v elektronickém knižním obchodu iBookstore Applu. (Podrobněji to popsal Social Apples, na přístrojích otevřených utilitou greenpois0n prohlásí iBooks 1.2.1 při pokusu o nahrání knihy legálně zakoupené v iBookstore, že se objevil problém s konfigurací a vyzve k obnově systému z iTunes a k přeinstalování iBooks. Tím by se ovšem otevření firmwaru pochopitelně zrušilo.)

Aplikace totiž při pokusu o otevření knihy z iBookstore nejprve zkusí spustit nepodepsané nebo špatně podepsané binární soubory, aby zjistila, zda byl daný přístroj hackersky otevřen. Jestliže byl, knihu odmítne načíst. Zastáncům rušení ochran iOS se to samozřejmě vůbec nelíbí, poukazují na to, že americké úřady loni v létě tohle počínání legalizovaly.

Samotný kontrolní mechanismus však není žádnou čerstvou novinkou, existuje už od iOS 4.0, tvoří součást kontrol materiálu využívajícího DRM ochranu FairPlay. Avšak teprve nové hackerské utility jako třeba právě greenpois0n ruší ochrany Applu do takové míry, že se daný mechanismus aktivoval a zároveň iBooks 1.2.1 zavedla jeho využívání.

S tím se ovšem hackeři nehodlají spokojit, iPhone Dev Team vzápětí oznámil, že nová verze jeho nástroje PwnageTool využívá k prolomení firmware metodu, jež zmíněný problém s iBooks řeší. Opět se tak ukazuje, že všechny ochrany nakonec lze nějak obejít.

Čtečka Kindle 2.6 přidává podporu skutečných čísel stránek

Vedle iBooks se pro iOS nabízí řada dalších elektronických čteček, mezi nimiž přirozeně vyniká aplikace Kindle pro čtení a nakupování elektronických publikací Amazonu. Minulé pondělí vyšla její aktualizace na verzi 2.6, která přidává podporu „skutečných čísel stránek“.

Firmware 3.1 pro hardwarové čtečky Kindle ji doplnil již počátkem února a řada elektronických knih z obchodu Kindle Store už tato čísla stránek nabízí. A Amazon slíbil, že stejnou podporu získají též softwarové aplikace pro mobilní zařízení.

Nově čtečky Kindle zobrazují jak čísla stránek odvozená z určitého tištěného vydání dané knihy, tak původní čísla stránek vycházející z polohy v daném dokumentu. Amazon v podrobném popisu elektronické knihy teď uvádí ISBN kód tištěného vydání, z něhož pocházejí skutečná čísla stránek, podle toho lze zjistit, zda je daný titul podporuje. A právě tohle je hlavní novinka verze 2.6 pro iOS.

Dále aplikace ještě nově zobrazuje i na iPhonu, kolik procent z knihy už uživatel přečetl a v domovské obrazovce se v zobrazení seznamu jak na iPhonu, tak na iPadu ukazuje míra rozečtenosti jednotlivých knih. A navíc teď lze vyhledávat definice slov pomocí Googlu a Wikipedie, aniž by bylo nutné aplikaci opustit.

Aplikace Kindle 2.6 se dá z App Store stáhnout zdarma, funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech (pro ty nabízí uzpůsobené uživatelské rozhraní) s iOS 3.0 nebo vyšším.

Verze 2.6 přináší jen menší, ačkoli užitečné novinky, ale Amazon bude muset provést podstatnější změny, aby vyhověl novým podmínkám, zavedeným spolu se spuštěním předplatného v aplikacích iOS. Bude nucen nabídnout možnost nakupování svých knih také přímo z aplikace a bude muset odstranit odkaz na obchod Kindle Store. Má na to ovšem ještě dost času, protože stávající aplikace se musí novým podmínkám přizpůsobit do 30. června.

Zatím však není jasné, zda Amazon na nové podmínky přistoupí a smíří se s tím, že část příjmů z prodeje jeho knih půjde na účet Applu, anebo jestli ne zrovna zanedbatelný trh zařízení s iOS opustí. Je ovšem dost pravděpodobné, že v nejbližší budoucnosti nebude v tomto směru podnikat vůbec nic, protože bude čekat, jak dopadne výše zmíněné šetření úřadů ohledně podmínek nového předplatného.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: