WWDC 2005 - Nebojte se Intelu! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

WWDC 2005 - Nebojte se Intelu!

13. června 2005, 00.00 | Když před týdnem Steve Jobs vstupoval na pomyslná prkna své tradiční Keynote v San Francisku, bylo už každému jasné, že Apple chystá něco velkého. Krátce před WWDC prosákly na povrch různé zvěsti o zastupitelích Applu, co podplácí stránky s drby a o tajných jednání na nejvyšší úrovni se samotným Intelem, které jenom podtrhly předcházející nezvyklé ticho. Když se zhruba ve třetině prezentace na tmavém plátně objevil bílý nápis It's true ve stylu loga Intelu, měli už jasno všichni.

Když před týdnem Steve Jobs vstupoval na pomyslná prkna své tradiční Keynote v San Francisku, bylo už každému jasné, že Apple chystá něco velkého. Krátce před WWDC prosákly na povrch různé zvěsti o zastupitelích Applu, co podplácí stránky s drby a o tajných jednání na nejvyšší úrovni se samotným Intelem, které jen podtrhly předcházející nezvyklé ticho. Když se zhruba ve třetině prezentace na tmavém plátně objevil bílý nápis It's true ve stylu loga Intelu, měli už jasno všichni - skutečně je to pravda, do dvou let bude v počítačích Macintosh bít srdce od společnosti Intel.

Ačkoliv od Keynote uplynul teprve týden, spekulací, z nichž mnoho nemůže být založených na pravdě, se objevilo nepřeberné množství. Dnešním článkem, bych se rád pokusil uklidnit některé vyděšené uživatele Maca, vysvětlit důvody a výhody takového přechodu a také vyvrátit některé fámy, které se ohledně Intel Maců poslední dobou šíří.


Začněme krátkým shrnutím historie obou procesorů.

Historie obou architektur začíná přibližně současně, koncem 70. let minulého století; Intel vydává první procesory 8086, vycházející z dřívějších návrhů 8008, které jsou ve zjednodušené formě použity právě firmou IBM při konstrukci jejího prvního osobního počítače. Ve stejné době byl připraven i první prototyp PowerPC procesoru, nesoucí kódové označení 801, ale ačkoliv IBM měla k dispozici zdroje pro vývoj vlastní platformy, rozhodla se zakontraktovat společnosti jako Intel a Microsoft, čímž pravděpodobně promeškala jednu z největších historických příležitostí 20. století. Power čipy byly vyvíjeny interně a první skutečný PowerPC procesor byl představen až počátkem 90. let, kdy IBM přepracovalo svůj serverový Power procesor a umožnilo jeho použití v menších, než sálových počítačích. Přibližně ve stejné době, kdy společnosti Apple, Motorola a IBM společně tvořily budoucnost PowerPC a přesouvaly počítače Macintosh na novou platformu, přišel Intel se svým prvním Pentiem. Další vývoj obou platforem byl v podstatě neustálým závodem o nejrychlejší procesor, rozšiřováním a vyvracením megahertz mýtu a především obdobím největší slávy Power procesorů. S postupem doby však firmy IBM a Motorola začaly mít potíže s dodržováním termínů pro vývoj nových generací čipů a když v roce 2004 Steve Jobs oznamoval, že stále ještě nemá 3ghz G5 procesory, nepochybně už věděl, k čemu se schyluje - x86 architektura ve své sedmé generaci, označované i686, konečně začala výrazně dohánět technicky možná uhlazenější, ale nedostatečně silné IBM. S nedávným oznámením tedy končí jedna důležitá kapitola v dějinách informatiky, kapitola zlatého věku PowerPC, na jejímž psaní se Apple odmítl dál podílet. Dříve, než si povíme, jaké nové začátky nám tento konec přináší, nahlédněme krátce na síly a slabiny obou konkurenčních architektur.

Aniž bychom se dostali do přílišných technických detailů, můžeme prohlásit, že PowerPC procesory mají oproti Intelům ohromný multimediální výkon. Grafické, zvukové a filmařské aplikace mohou doslova těžit výkon ze skvělého výkonu v plovoucí desetinné čárce, Velocity Enginu představeného v G4 a řady dalších optimalizací, ale výpočetní a víceúčelové programy, které jsou daleko více závislé na celočíselném hrubém výkonu CPU trpí nízkou frekvencí těchto čipů. Díky zažité pozici Maců, jako profesionálních grafických a mediálních stanic, byla podobná situace po dlouhou dobu přijatelná - Macy měly výkon tam kde byl nejvíce potřeba a pomalejší operace v celočíselném módu si většinou uživatelé ani nevšimli. Problém se objevuje ve chvíli, kdy na trh přichází supervýkonné grafické karty s integrovaným vysoce specializovaným procesorem, určeným čistě pro práci s grafikou. Netrvá dlouho a díky těmto úzce zaměřeným čipům, pro které se zažilo označení GPU, se výkon PC a Macu srovnává a PowerPC platforma ztrácí jeden ze svých hlavních trumfů - grafický výkon převyšující konkurenci. Vzrůstající potíže platformy PowerPC jsou ještě násobeny jejím menšinovým postavením a nutností optimalizovat nízkoúrovňový kód zcela jiným způsobem než na většinové Intelovské architektuře - proti MMX se staví AlviTec, proti celým číslům desetinná čárka a proti x86 assembleru většině vývojářů neznámý, PowerPC assembler. IBM procesory stále mají co nabídnout a jejich výkon může v mnoha oblastech stále převyšovat Intel i o několik řádů, ale současná situace je dlouhodobě neudržitelná a se vzrůstající popularitou platformy Mac je stále více kritické umožnit vývojářům světa Wintelu jednoduše přenést své aplikace na počítače Apple.

Myslím, že důvody pro rozhodnutí, které byl, příznačně v černém oděný, Steve Jobs nucen v pondělí oznámit celému světu, jsou teď jasné a můžeme se tedy bez dalších průtahů podívat na praktické důsledky tohoto kroku. Co tedy nová generace Maců nabídne běžnému uživateli? A čeho se naopak běžný uživatel nemusí bát, ačkoliv by mu to na první pohled mohlo připadat logické?


Vyšší výkon

Bezpochyby jedno z největších lákadel pro každého uživatele; podle všeho budou procesory Intel v blízké i vzdálenější budoucnosti nabízet skutečně výrazně lepší výkon, než PowerPC. Také bude ulehčeno vývojářům, kteří se konečně budou moci soustředit na nízkoúrovňovou optimalizaci svých aplikací, beze strachu o nepoměr výkonu na Macu. Už nikdy neuslyšíte o pomalém Doom 3, díky mizernému celočíselnému výkonu nebo o problematické přenositelnosti vysokorychlostních video algoritmů, optimalizovaných pro MMX.


Nízkou spotřebu

O čipu G5 v PowerBooku se mluví už dlouho a mnoho uživatelů v neustálém očekávání zdržuje nákup počítače. Zatímco osud G5 PowerBooku byl pravděpodobně už definitivně zpečetěn, mobilní procesory od Intelu mají potenciál nabídnout při stejné spotřebě a tepelném výdeji podstatně větší rychlost, než současně používané G4. To zní přece dobře, ne?


Řádově rychlejší běh Windows aplikací

Pro mnoho odvětví činnosti na Macu je běh Windows aplikací kritický - když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli Internet Exploreru. Mnozí z nás mají problémy také s účetním a jiným specializovaným software, jehož autoři většinou o existenci Mac nemají ani tušení. Pokud budou Macy sdílet s Windows stejnou architekturu, běh Windows aplikací pomocí Linuxového programu WINE nebo upravené verze VirtualPC bude zcela triviální záležitostí; stejně tak pomůže možnost mít na svém počítači nainstalovaná Windows jako plnohodnotný operační systém, třeba na externím FireWire disku.


Nebojte se virů!

Vyskytly se názory, že Intel otevře dveře od vašeho počítače virům a spyware, které známe z Windows světa. To není vůbec pravda - počítačový virus je program, využívající konkrétní zranitelnosti operačního systému počítače, ne jeho hardware. Jako dobrá analogie nám poslouží Linux, který s Windows sdílí stejnou hlavní platformu, ale viry pro něj jsou spíš kuriozitou na úrovni laboratorních experimentů, než skutečně nebezpečí - a tak to bude i s Mac OS.


Nebojte se plagiátů!

Použití procesorů od Intelu rozhodně neznamená, že by Mac OS X šel nainstalovat na kdejaké PC od Dellu. Ačkoliv Windows na Macích s největší pravděpodobností poběží, opačný proces nebude možný. Když pomineme, že Mac OS X podporuje pouze úzkou škálu hardware používanou Applem v jeho produktech a případný Dell by tedy musel mít stejné vnitřnosti jako nějaký Mac, je třeba si uvědomit, že Apple je především prodejce hardware a je tedy v jeho vlastním zájmu zajistit ve svém systému dostatečnou ochranu proti instalaci na cizí stroj. Jakou formu tato ochrana bude mít je zatím ve hvězdách, ale je jisté, že bude nad úrovní Unixového jádra systému, které je Open Source a bylo by tedy triviální jej upravit pro chod na cizích strojích. S největší pravděpodobností Apple přijde s nějakou formou hardwarového hashe, digitálního podpisu na úrovni firmware nebo něčím podobně těžce překonatelným. Pokud se přece někomu podaří ochranu prolomit, programátoři Applu jednoduše do příštího Software Update zahrnou opravu svého ochranného mechanismu, čímž by se boj případných hackerů s Applem stal nekonečnou a náročnou záležitostí. Macy prostě jsou a vždycky budou uzavřená architektura; Intelovské procesory z něj nedělají PC o nic víc, než AGP slot.


Ale X-Box...

Ano, Microsoft skutečně plánuje do svého X-Boxu použít PowerPC procesory. To souvisí s už zmíněným multimediálním výkonem těchto čipů, který je u herní konzole právě nejvíce potřeba. Kdybyste se ale na této super konzole pokusili pustit nějakou standardnější aplikaci, dost možná byste byli nadmíru překvapeni, jak moc záleží na optimalizaci hardware pro specifické úlohy; X-Box má málo operační paměti, malý a pomalý disk a minimální podporu běžného software, což mu dává více prostoru a výkonu na multimédia.

Doufám, že se mi tímto článkem podařilo alespoň některé z vás přesvědčit, že krok, ke kterému se Apple odhodlal, míří rozumným směrem a že se nemusí ničeho bát. Apple jistě nezklame a dodá skvělé stroje, které naplní vysoké standardy už tradičně spojované se značkou Mac. Pokud máte nějaké konkrétní dotazy, nebojte se zeptat v diskuzi pod článkem; pokud to bude jen trochu v mých silách, pokusím se odpovědět.

A propós, rozhodně bych se nebál, že Macy ponesou hrdou nálepku Intel Inside, Jobs a jeho tým jsou si nepochybně vědomi počtu infarktů, které by takový krok způsobil.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

RE: RE: RE: Intel .. OK

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.06.2005, 00:24
Odpovědí: 0

Nemohu souhlasit s par vecmi. Predne s tim, ze se neni potreba bat plagiatu. Vetsina komentaru souhlasi s tim, ze se kopie objevi, je jen otazkou casu, kdy. Ostatne uz nejakou dobu existuje i emulator, na kterem lze soucasny MacOS X rozchodit - kdyz navic bude stejny procesor, nebude to muset byt emulace, ale jen nejaka API vrstva, podobne jako WINE. Pripadne to muze behat jako Linux na starych Macich. Jediny zpusob, co me napada, ze by mohl fungovat, je vazani systemu na konkretni HW (napr. DRM v procesoru). Ale obavam se, ze by to natolik komplikovalo uzivazelum zivot, ze to neprojde. Alespon doufam.

Jinak autor na jednom miste pise, ze uz si uzivatele nebudou muset stezovat, ze je nejaka hra pomala, nebot primarne byla programovana pro jiny procesor, ale zaroven na konci uvadi, ze MS prechazi na PowerPC (stejne jako Sony a Nintendo) - takze mnoho her bude primarne opet programovano na jinem procesoru (na tom, ktery Apple opousti). Trosku protimluv, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Intel .. OK

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 13.06.2005, 08:04

MS přenáší svoji konzoli na PPC architekturu. To pro Apple vůbec nic neznamená - konzolové hry se vždycky psaly úplně jinak než hry pro PC (kdo někdy viděl DevKit k playstationu, ví o čem mluvím) a je úplně jedno jestli je v xbox celeron nebo PowerPC. Podstatné je, že Windows stále běží na Intelu a tím pádem běží na Intelu i drtivá většina her, což je dobré pro Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Intel .. OK

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.06.2005, 11:47

Ano, ale rada vyvojaru, kteri bude mit s temito procesory vice zkusenosti - coz byl jeden z vasich argumentu, ze je na PPC malo vyvojaru se zkusenostmi

Odpovědět na příspěvek

Hlavne ta cena?

Autor: Peter Muž

Založeno: 13.06.2005, 00:48
Odpovědí: 0

No mna hlavne zaujima aka bude cena novych Intel Mackov. Dufam, ze sa pohne vyrazne smerom dole a to hlavne u nas v CESKOSLOVENSKU :-)

Odpovědět na příspěvek

...jen drobnosti...

Autor: Jakub Muž

Založeno: 13.06.2005, 01:04
Odpovědí: 0

"...kapitola zlatého věku PowerPC, na jejímž psaní se Apple odmítl dál podílet..."

To je otázka, jestli to bylo takto. Ono je také možné, že Apple by se rád podílel, ale IBM (nyní prakticky jediný, kdo může PPC vyrábět) si to prostě z nějakého důvodu nepřál. Hodně se mluví i o tom, že za vším je právě neochota IBM dodávat a vyvíjet procesory pro "konkurenta"... -- i řada dalších indicií nasvědčuje tomu, že Apple byl k tomuto kroku takřka "donucen"...


"...Int
el otevře dveře od vašeho počítače virům a spyware, které známe z Windows světa. To není vůbec pravda..."

Bohužel bych si nebyl tak jistý. Pokud bodu počítače obsahovat BIOS -- potěš nás pánbů... Také si jistě pamatujete, jak jednoduše šlo některé procesory Intel odstřelit i přes internet -- procesory Intel rozhodně bezpečností nikdy moc neoplývaly... Ano, snad nové procesory již budou bez chybných registrů apod...

...a celkově, pokud jde o hrubý (celočíselný) výkon, tak v tom je PPC o dost dále než Intel -- to byl také důvod, proč počítače s G3 doslova "usmažily" tehdejší Intely... Všiml jsem si, že dnes se podobné informace uvedeným v článku vyskytují docela často a rychle se šíří, asi je to z nepřesného pochopení té Jobsovy prezentace -- on mluvil o BUDOUCÍ generaci procesorů Intel -- ty mají mít výrazně lepší celočíselný výkon na watt... (tuším 3x) ty nynější stojí za h***...

Odpovědět na příspěvek

RE: ...jen drobnosti...

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 13.06.2005, 08:11

Ad viry:
Aby se dal procesor odstřelit po internetu (pokud to kdy šlo, o čemž pochybuji - HW virus jsem neviděl od dob DOSu 3) musí k němu stejně nejdřív vést cesta přes operační systém. Bezpečnost OS X nevyplívá z PPC procesoru, ale z Unixového základu systému, čisté architektury a (zatím) malé rozšířenosti.

BIOS bych také nerad viděl, ale faktem je, že většina dnešních OS k BIOSu za běhu počítače neposkytuje přístup. BIOS viry naposledy fungovaly ve Windows 98.

Díry v CPU, o kterých mluvíte a které teoreticky můžou vést k nalezení exploitů v některých programech, jsou také historickou záležitostí a opět spíše teoretickou :)


Ad výkon:
Procesory G5, tedy to nejlepší co Apple nabízí, jsou ve většině testů nejvýkonějšími intely poráženy o desítky procent a v těch testech, kde vítězí, se rozhodně nejedná o celočíselný výkon :)
Nejde ani tak o to, co Steve Jobs řekl, ale jak vypadá současná situace. PPC JSOU rychlejší. Teď. Zatím. Ale dlouho jim to nevydrží a v některých oblastech je Intel poráží už dnes. Jak to bude za dva roky si netroufám odhadnout.

Odpovědět na příspěvek

RE: ...jen drobnosti...

Autor: wizzi Muž

Založeno: 13.06.2005, 13:03

Na http://aktuality.firstnet
.cz/ je zajimavy clanek:" Podle New York Times, Apple neprozradil IBM svůj plán přechodu na Intel a IBM bylo překvapeno naprosto stejně jako zbytek počítačového průmyslu." a dal se tam pise:
"John Markoff (IBM) přidal další pohled na důsledky tohoto rozhodnutí: "Manažeři IBM prohlásili, že bez investic Apple, nebudou dále pracovat na vývoji rychlejších čipů a čipů vhodných do laptopů."

Apple prý zvažoval využít procesoru Cell, ale po té Steve Jobs oznámil, že byl designem Cell procesoru zklamán a věří, že procesor Cell je méně efektivní než PowerPC."

Takze bud IBM opravdu PPC zabali anebo by je to mohlo naopak nakopnout, aby si udrzeli Apple, ale asi spis ne podle toho, co rekl samotnej Markoff :(

Odpovědět na příspěvek

Už je to tady

Autor: Krtek Muž

Založeno: 13.06.2005, 06:29
Odpovědí: 0

Pořád jsem čekal kdy Apple začne vysvětlovat rozdíly a výhody intelu oproti PPC. Už se těšim až na webu v grafech prohodí jenom popisky u sloupečků PPC a intel...
Já si pořád myslel že PowerPC má rychlejší FPU jednotky ale že by Altivec používal na desetinný výpočty ? Ten je přece na SIMD operace takže i na celočíselný ne ? Nejsem sice programátor ale v reálnym životě většinou pokud se cokoliv jednou vydělí tak už se jedná o desetinný výpočty.

Odpovědět na příspěvek

Intel Inside

Autor: Vladimir Muž

Založeno: 13.06.2005, 07:29
Odpovědí: 0

To je zajímavé. A kromě technologických důvodů, tady je i jeden zajímavý strategický důvod http://www.pbs.org/cringe
ly/pulpit/pulpit20050609.
html.

Odpovědět na příspěvek

Spusteni MacOS na neMacu

Autor: Martin Muž

Založeno: 13.06.2005, 08:25
Odpovědí: 0

"S největší pravděpodobností Apple přijde s nějakou formou hardwarového hashe, digitálního podpisu na úrovni firmware nebo něčím podobně těžce překonatelným."

Nejs
em si vubec jist, zda je hardwarovy hash atd tezko prekonatelny. Neco podobneho ma Microsoft v aktivaci Windows; vytvori se hash z ruznych cisel HW a na ten musi sedet dalsi hash, ktery doda aktivacni proces. Rozlousknuto to bylo behem chvilicky.

A ted: bude-li Appli lock fungovat ciste na sw urovni, neni to vubec problem rozlousknout. Bude-li to na HW urovni, rozlousknout se to da taky a napsat sw emulator hw neni zas tak slozite, ze :)

"Pokud se přece někomu podaří ochranu prolomit, programátoři Applu jednoduše do příštího Software Update zahrnou opravu svého ochranného mechanismu, čímž by se boj případných hackerů s Applem stal nekonečnou a náročnou záležitostí."

Total
ni nesmysl. Delaji to vsechny firmy s uspesnym softwarem; casto meni zpusoby ochran, hw klicu a podobne a neni jim to nic platne. Navic je to cesta do pekel - predstavte si, ze vyjde MacOS X 10.5.0 na Intel, na tuto verzi najdou hackeri hack (crackeri crack) - a to najdou, zrovna prvni Apple OS na Intel bude vyzva jak prase - a Apple uvolni opravy vcetne ochraneho mechanizmu. Vysledkem bude jenom to, ze vsichni co budou mit na jinych Intelech nainstalovany MacOS proste nezaplatuji svuj system. Apple tak velmi rychle ziska mezi obycejnymi lidmi status jako Microsoft: deravy system plny viru....

Odpovědět na příspěvek

RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: antonín Muž

Založeno: 13.06.2005, 09:13

Vážený pane Mára,

doporučil bych Vám abyste se konečně seznámil s výsledky testů, které provádí konzorcium SPEC. Skutečností je, že procesor Power PC 970 Fx je zastaralý procesor a již méně výkonný než současné procesory řady Intel (Itania, Xeony, Pentium Extreme Edition 3,2GHz Dual Core). Apple je současně členem tohoto konzorcia. Proč si pane Mára konečně nepřipustíte, že procesor Power PC 970FX je již technicky překonaný. Proč nemluvíte o architektuře technologii výroby a pod. Proč obecně hovoříte, přeci jste seriózní redaktor MújMac. Steve udělal opravdu dobrý krok. Konsorcium SPEC pravidelně testuje a čtvrtletně zveřejňuje testy jak procesorů od všech výrobců DELL, IBM, SIGI atd., ale i testy programů grafiky 3dsmax,Maya atd. Pane Mára pracuji s Power G5 2,5 GHz, také i s dvouprocesorovým Intelem 3,6 GHz, Intelem Extreme Edition 3,73 GHz (testovací od Intela) a AMD Athlon 64 FX 55. V červenci snad dostanu Intel Extreme Edition 3,2GHz Dual Core. Mne zajímá co bude Steve montovat do svých budoucích strojů. Bude-li montovat higendové procesory od Intela, nebo lowendové jako předvedl WWDC 2005. Jestli-že Apple dodrží, že jeho stroje budou míti nadále špičkový design a špičkovou Case se higendovým procesorem od Intela a alespoň místo na 4 HDD Sata druhé generace, tak moje Power G5 2,5 GHz bude ve srovnání opravdu ŠROT!!!!

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: Martin Muž

Založeno: 13.06.2005, 09:23

Spekuluje se, že jako první by se měl v Apple objevit dual-core procesor Yonah. Pokud ho bude mít MacMini, iBook a PowerBook, měly by výkonově hóóódně poskočit dopředu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: ED Muž

Založeno: 13.06.2005, 09:23

Asi to bude srot, kdyz se ani nezobrazi spravne jmeno autora clanku :-))))))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 13.06.2005, 09:44

Dobrý den, nejsem autorem článku, ale předpokládá se, že od Intelu uvidíme čipy Yonah, Merom a Conroe a že se Apple vyhne technologii Netburst, jež je v současných procesorech..

http://a
rstechnica.com/columns/ma
c/mac-20050608.ars/1

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: antonín Muž

Založeno: 13.06.2005, 09:44

Tento můj příspěvek platí jak na Pana Máru(viz jeho minulé příspěvky) ale zejména na Adama Šindeláře. Omlouvám se, že jsem se pořádně nepodíval kdo příspěvek píše.

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: Glassman Muž

Založeno: 13.06.2005, 09:57

to je trosku nepatricne mluvit o 3.6GHz P4 jako o low end, to skutecne neni low end.. low end se u intelu nazyva Celeron, pripadne P4 na frekvencich <3.0GHz.. imho pouzivat ty nejnadupanejsi procesory je velice nevyhodne, jejich vykon je jen o par procent vyssi nez u nizsiho modelu, pritom cena je o polovinu nebo jeste o vic vyssi, jinymi slovy se to nevyplati.. zvlaste kdyz si uvedomite tempo uvadeni procesoru na intel platforme.. to by Apple musel kazdou chvili vydat novy stroj s nejnovejsim procesorem, ktery je to same jako predchozi, jen pusteny o par MHz rychleji, toho bych se vam nepral dockat.. dulezite kroky ve vyvoji procesoru jsou jednotliva jadra, frekvence procesoru na nich zalozenych je celkem podruzna zalezitost, posouva se rychle vzhuru a dnesni top model je za ctvrt roku nekde uprostred pelotonu a za polovicni cenu.. Intel nabizi sve Extreme Edition procesory pro pocitacove a hlavne a predevsim herni nadsence, kteri nelitujou obetovat nekrestanske penize za jen o malinko lepsi vykon, to neni cesta, kterou muze volit velka firma, leda u nejakeho premioveho modelu pro fajnsmekry..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: antonín Muž

Založeno: 13.06.2005, 13:59

Intel Pentium 3,6 GHz označení P4 560 se již nebude vyrábět nástupce je řada Dual Core 820, 830 a 840. Rozdíl mezi 820 a 840 je v tom základním a to, že 820 (830) nemá HT ale 840 (Extreme Edition) ano, proto se chová jako čtyřprocesorový CPU. Procesuru např. P4 560 lze jednoznačně vytknout a to jeho tepelný výkon. Opravdu z vlastní zkušenosti jsem namontoval Intel P4 570 a měl jsem problém ho uchladit, proto procesory řady 520..570 nepovažuji za vhodné montovat do Appla, nehledě k tomu, že jsou již zastaralé. Intel kvůli nedostatkům P4 řady 500, řady 600 připravil nyní řadu 800 dual Core. To je současný stav jistě Steve mne nezklame a bude montovat do Appla to nejlepší od Intela laicky řečeno.

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: Glassman Muž

Založeno: 13.06.2005, 18:37

nikdo taky nehodla do Applu montovat Pentia 4 :) v tom vyvojovim je sice P4 3.6G single core, ale to jen proto, ze byl zrovna dostupnej, kdyz tu developer masinku pripravovali.. HT je mimochodem technologie pekne napikacu, casto to vykon spis snizuje nez zvysuje.. dual (a vice) core je jasna cesta do budoucnosti, ale zrat to bude tak jak tak, misto jednoho jadra rovnou dve.. vykon uz se nejakou dobu velmi nesnadno tlaci nahoru pres frekvenci, za cenu nepomerne zvysujici se spotreby, takze vicejadra je logicky dusledek, ale beda az ty jadra zacnou honit na frekvence, jaky dneska honi jednojadra..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: antonin Muž

Založeno: 13.06.2005, 19:49

Jak jste přišel na to že HT cituji Vás "je na pikacu". Prosím sdělte jak jste testoval a na jakých strojích s jakým vybavením. Proč odusuzujete technologii, kterou používá jak Intel tak i AMD. Mám takový pocit a to subjektivní, že znáte pouze Appla a nic jiného.


Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Spusteni MacOS na neMacu

Autor: krtek Muž

Založeno: 13.06.2005, 22:48

Jo HT je občas vážně spíš na závadu. Dnešní wokna nemaji plánovač úloh, kterej by ho pořádně využil a v extrémnim případě dojde ke ztrátě výkonu až X desítek %. Stačí pročíst třeba svethardware.cz Ale pozor AMD nevyužívá Hyperthreading ale pod zkratkou HT je u nich Hyper transport což je sběrnice nahrazující fsb (běhá na 800 nebo 1000 MHz)

Odpovědět na příspěvek

130nm - 90 nm - 65 nm

Autor: Martin Muž

Založeno: 13.06.2005, 09:27
Odpovědí: 0

A taky mám pocit, že IBM ještě zcela nezvládlo přechod ze 130nm na 90nm, kdežto Intel již vyrábí procesory technologií 65nm.

Odpovědět na příspěvek

2D, 3D grafika

Autor: vojtar Muž

Založeno: 13.06.2005, 09:30
Odpovědí: 0

Vite tedy nekdo jak to bude s vykonem v grafickych aplikaci, jestli se mam smirit s tim ze nove intelmacy budou min vykone nez soucasne G5, nebo se da ocekavat alespon udrzeni soucasneho vykonu? (vubec tomu nerozumim, ale vsude ctu ze intel nema zadnej altivec a ze v grafice stoji za backoru...)

Odpovědět na příspěvek

RE: 2D, 3D grafika

Autor: Smiricky Muž

Založeno: 13.06.2005, 14:49

No me osobne zajima totez. Pro bezne usery je jedno jsetli to pobezi na tom ci tom. Ale v profi aplikacich a strojich je to (pro me) velka neznama.

Chtel jsem si koupit Power Maca a Final Cut. Ted stojim pred problemem.
Nove PM na Intelu budou az udajne az 2 roky.
To je dost dlouha doba.

Jestlize jsou udajne PPC lepsi v grafice a videu, nebylo by lepsi koupit ted jeste PPC?

Jenomze programy ktere jsou na nej optimalizovane ted, jsou asi psany s podporou Altivecu.

Za dva roky vyjedou nejen nove s intelem ale i nove sw updaty a nove verze.

Nebude nahodou novy Final Cut ve verzi 5.5. a 6.0. uz napsan bez podpory Altivecu ale optimaliziovany pro SSE3 ?


Mam z toho prapodivny pocit.
Kdyz ted koupim nejsilnejsi PM na G5 a ktomu sw, mam pocit, ze kupuju vec za strasny prachy naprosto bez budoucnosti.

1/ Budu mit sw za cca 35 tisic optimalizovany pro stary PPC. Takze az do budoucnosti koupim novej HW (treba za 3 roky) soft mi na nem pobezi v nejaky emulacni vrtstve asi se ztratou vykonu.


2/ Budu mit za rok a pul az dva starej stroj na kterej asi budou v budoucnosti novy sw zkomplilovany v univerzal binary, ale bez podpory Altivecu a s podporou SSE3(4).

Cili z pohledu bezneho usera je to v pohode, ale z pohledu pracovni stanice tezka volba. Cekej 2 roky na novy PM, kdyz to potrebujes ted ( za pul roku) to je des. Nebo si kup ted, ale se zatracene mizernym vyhledem do budoucnosti.

No tak babo rad.

Hlavne mi nepiste, ze co si na sebe nevydela za rok je mrtve. Existuji i nekomercni projekty, kde je kazda kacka dobra a je to stejna paralela jako rict, ze kdyz se ti auto nesplati za rok a nemuzes si koupit novy tak si ho nekupuj, kdyz na nej za rok nevydelas.
Navic ci ustresi tady muzes dat jinam - do stativu, svetel, kamer, atd.

Proste mi to ted prijde jako blba invetice.No me osobne zajima totez. Pro bezne usery je jedno jsetli to pobezi na tom ci tom. Ale v profi aplikacich a strojich je to (pro me) velka neznama.

Chtel jsem si koupit Power Maca a Final Cut. Ted stojim pred problemem.
Nove PM na Intelu budou az udajne az 2 roky.
To je dost dlouha doba.

Jestlize jsou udajne PPC lepsi v grafice a videu, nebylo by lepsi koupit ted jeste PPC?

Jenomze programy ktere jsou na nej optimalizovane ted, jsou asi psany s podporou Altivecu.

Za dva roky vyjedou nejen nove s intelem ale i nove sw updaty a nove verze.

Nebude nahodou novy Final Cut ve verzi 5.5. a 6.0. uz napsan bez podpory Altivecu ale optimaliziovany pro SSE3 ?


Mam z toho prapodivny pocit.
Kdyz ted koupim nejsilnejsi PM na G5 a ktomu sw, mam pocit, ze kupuju vec za strasny prachy naprosto bez budoucnosti.

1/ Budu mit sw za cca 35 tisic optimalizovany pro stary PPC. Takze az do budoucnosti koupim novej HW (treba za 3 roky) soft mi na nem pobezi v nejaky emulacni vrtstve asi se ztratou vykonu.


2/ Budu mit za rok a pul az dva starej stroj na kterej asi budou v budoucnosti novy sw zkomplilovany v univerzal binary, ale bez podpory Altivecu a s podporou SSE3(4).

Cili z pohledu bezneho usera je to v pohode, ale z pohledu pracovni stanice tezka volba. Cekej 2 roky na novy PM, kdyz to potrebujes ted ( za pul roku) to je des. Nebo si kup ted, ale se zatracene mizernym vyhledem do budoucnosti.

No tak babo rad.

Hlavne mi nepiste, ze co si na sebe nevydela za rok je mrtve. Existuji i nekomercni projekty, kde je kazda kacka dobra a je to stejna paralela jako rict, ze kdyz se ti auto nesplati za rok a nemuzes si koupit novy tak si ho nekupuj, kdyz na nej za rok nevydelas.
Navic ci ustresi tady muzes dat jinam - do stativu, svetel, kamer, atd.

Proste mi to ted prijde jako blba invetice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 2D, 3D grafika

Autor: ED Muž

Založeno: 13.06.2005, 15:08

Myslim ze to vahani chapu ale 2 roky je dlouha doba. A pokud to bude zvladat ke tve spokojenosti video ted proc by nemelo za 2 roky. Pokud jednou nejaky SW koupis pak stejne kupujes updaty. TAkze pokud bys za 2 roky kupoval (hypoteticky) nejakou G6 :-)) tak bys taky asi updatoval i SW. TAkze to neni tak tragicke. U toho IT je to porad dokolo pockat nebo koupit ted..... Co mam rikat ja. Dokud nebyla digitalni fotografie, stacil by mi fotak na celej zivot ( resp 3 fotaky 1x kinofilm, 1x 6x7 a 1x 9x12). Ted musim fotaky obnenovat kazde 2 roky a s nimi i pocitacc a SW. A cena ..... hruza. Proti tomu prechod PPC - Intel je brnkacka

Odpovědět na příspěvek

Můj osobní názor ...

Autor: Marek Muž

Založeno: 13.06.2005, 10:15
Odpovědí: 0

Nevím co se odehrává v hlavě pana Jobse, nicméně trend, který začal uvedením MAc mini mě dává tušit, že Apple hodlá opustit cestu HW a vydat se pouze cestou SW, konec konců vzor ve firmě Microsoft tady je a potenciál OS X coby slušného systému na bázi *nix je tady také.

Ono svým způsobem pomalu ale jistě začíná doba, kdy bude zcela bezpředmětné co bude pohánět systém, ale bude rozhodovat interface a jestli to běží n Cel, PPC, x86 je zcela bezpředmětné, výkon tomu dnes odpovídá a závislost na HW bude podle mě jen překážkou.

Asi je pravdou že první verze OS X for Intel budou hardwareově blokovány, ale vynakládáat investice do nutnosti ochran, proč ??? Apple podle mého vydá doporučení, který hw je certifikován a bude to, a bude zcela jedno jestli to bude DELL, HP, ASUS, nebo nějaká skládačka z Autocontu. Podle mého situace se otočí a bude nutné ze strany HW výrobců přijít s myšlenkou Apple & Microsoft Compatible, což bude do budoucna označení počítačů.

výše popsaná vize podle mého není tak vzdálená a její naplnění bych si troufnul předpovědět do maximálně 5 let.

Odpovědět na příspěvek

RE: Můj osobní názor ...

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 13.06.2005, 11:15

No přiznám se, že tuto cestu také nevidím tak nereálně - ale očekával bych, že OS X půjde jen na procesorech Intel - aby Intel využil OS X proti AMD, na kterém půjde Windows... Apple se tak rozdělí na dvě divize - jedna soft a druhá HW... no uvidíme

Odpovědět na příspěvek

Nepujde na Intelu?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.06.2005, 11:43
Odpovědí: 0

http://macdailynews.com/i
ndex.php/weblog/comments/
6012/

Odpovědět na příspěvek

Dalsi

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.06.2005, 12:23
Odpovědí: 0

Jinak bych se toho Intel Inside docela bal. Ono to neni jen o tom, co Apple chce. Muze to byt podminene Intelem, muze mit diky tomu slevu apod. Takze se toho loga treba i dockame.

Odpovědět na příspěvek

Jiná cesta není

Autor: Martin Muž

Založeno: 13.06.2005, 12:33
Odpovědí: 0

IBM prostě nestíhá. Nevím jestli skutečně na to nemá, nebo jestli na Apple kašle, ale např. PowerMac - za 10 měsíců zrychlili z 2,5 na 2,7 GHz a nic dalšího. To je v dnešní době trochu málo. Navíc IBM není schopno udělat procesor do notebooků. Mluvilo se o dual-core PPC procesorech, ale skutek utek.

Nejdřív nestíhala Motorola s G4, teď IBM s G5, tak snad do třetice to dopadne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jiná cesta není

Autor: kuk Muž

Založeno: 13.06.2005, 18:41

Eště zbejvá AMD :)) pak už nic, ledaže by přiletěli ufoni

Odpovědět na příspěvek

růžovoučký brejle

Autor: kuk Muž

Založeno: 13.06.2005, 13:07
Odpovědí: 0

\"Apple jistě nezklame a dodá skvělé stroje, které naplní vysoké standardy už tradičně spojované se značkou Mac.\"
No to víš že jo, proč by tě proboha měli zklamat že jo? Všechno bude fajn, fajn, fajnový, klidně spi. :D Von jeste neni ani jeden prodejni kousek a už je vsecko v ažůru... hihihi

Odpovědět na příspěvek

???

Autor: claire Muž

Založeno: 13.06.2005, 14:48
Odpovědí: 0

Co porad mate s tim Intel inside? No tak to tam treba bude ... a co? Mate strach, ze uz nebudete nicim vyjimecni?

Apple prece nebyl o PPC. Nerikejte, ze si kupujete pocitac kvuli designu.

Odpovědět na příspěvek

RE: ???

Autor: u.man Muž

Založeno: 14.06.2005, 18:15

a tak to jako kvuli tomu taky, ze jo

Odpovědět na příspěvek

Konečne

Autor: Zdenda Muž

Založeno: 14.06.2005, 10:45
Odpovědí: 0

Konečně to Apple pochopil, že na Wintel už mu dochází dech. Windows na PC jsou prostě 1000x rychlejší (přesípací hodiny jsou minulostí) než kdejakej mek. Maca jsem měl a jsem rád, že jsem se ho před několika lety zbavil. Jo už to prostě neni co to bejvávalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: Konečne

Autor: u.man Muž

Založeno: 14.06.2005, 18:15

:D

Odpovědět na příspěvek

RE: Konečne

Autor: opat Muž

Založeno: 14.06.2005, 18:55

Konečně někdo rozumnej ukázal cestu. Celejch 8 hodin jsem se v práci trápil se svým jabkem nevědouce, že na vedle stojících widlích jsem to mohl sfouknout 1000x rychlejc = za necelej 29 vteřin.
Jo už to prostě neni co to bejvávalo - myslím tím příspěvky.

Odpovědět na příspěvek

Software

Autor: EmiLio Muž

Založeno: 20.06.2005, 00:11
Odpovědí: 0

Zdravim,
ratam s tym ze sa pobavite na mojom "profesionalnom pristupe", ale neodolal som sem napisat moj subjektivny nazor. Moc velky rozdiel medzi MAC a Windows nevidim, teda co sa tyka struktury a jadra, ja som cisty pouzivatel. Pouzivatel ktoreho nebavi raz mesacne preinstalovavat Windows (nakolko sa stale hram v nastaveniach a nie vzdy do windows prehryzie :), nebavi ma spomalovat si PC antivirakom abych nemal nahodou z netu "navstevu"... a tak som sa zacal pozerat po "alternative" i ked tymto slovom Apple urazam. Priznam sa ze ma Apple velmi zaujal, mometalne mam Asus 2,5GHz co mi plne staci na film ktory si sem tam kuk, zahram si daku strategiu, popisem v Office a zasurfujem si. Mac ma zaujal natolko ze mam momentalne nainstalovany Win OS X a tym ma windows look MAC X. Moj nazor je ze MAC ma ovela user-friendly ovladanie, je praktickejsi, krajsi a stylovy. Mne je jedno ci bude dnu Intel alebo PowerPC, ja chcem aby bol notebook stylovy, (aby mal jablcko na kryte xixi), aby som mal podsvietenu klavesnicu (pretoze je to podla mna uzasne prakticke a FAKT nechapem preco to nie je standard pri kazdom notebooku), nechcem aby som musel pri optickej mechanicke "otvarat suflik", nehcem sa byt virusov, ze mi kazdu chvilu oznami ze "program provedl neplatnou akci" a neviem co vsetko este. Rozhodol som sa ze dalsi notebook ktory si kupim bude Apple. A tot moje otazky: Je velky rozdiel ked prejdem z Asus 2,5GHz na Powerbook G4 1,67GHz? Pocitim spomalenie? A tiez ma zaujima ak si kupim powerbook teraz ked este na powerPC, a za dva roky ked uz bude plne u intelu, bude mi ficat sofware na mojom "starom" kuse? Alebo budem musiet kupit novy nakolko na powerbook G4 sa uz nebude nic vyrabat/programovat...?


Tot vse... :) dik za odpoved...

EmiLio

Odpovědět na příspěvek

Software

Autor: EmiLio Muž

Založeno: 20.06.2005, 00:19
Odpovědí: 0

Zdravim,
ratam s tym ze sa pobavite na mojom "profesionalnom pristupe", ale neodolal som sem napisat moj subjektivny nazor. Moc velky rozdiel medzi MAC a Windows nevidim, teda co sa tyka struktury a jadra, ja som cisty pouzivatel. Pouzivatel ktoreho nebavi raz mesacne preinstalovavat Windows (nakolko sa stale hram v nastaveniach a nie vzdy do windows prehryzie :), nebavi ma spomalovat si PC antivirakom abych nemal nahodou z netu "navstevu"... a tak som sa zacal pozerat po "alternative" i ked tymto slovom Apple urazam. Priznam sa ze ma Apple velmi zaujal, mometalne mam Asus 2,5GHz co mi plne staci na film ktory si sem tam kuk, zahram si daku strategiu, popisem v Office a zasurfujem si. Mac ma zaujal natolko ze mam momentalne nainstalovany Win OS X a tym ma windows look MAC X. Moj nazor je ze MAC ma ovela user-friendly ovladanie, je praktickejsi, krajsi a stylovy. Mne je jedno ci bude dnu Intel alebo PowerPC, ja chcem aby bol notebook stylovy, (aby mal jablcko na kryte xixi), aby som mal podsvietenu klavesnicu (pretoze je to podla mna uzasne prakticke a FAKT nechapem preco to nie je standard pri kazdom notebooku), nechcem aby som musel pri optickej mechanicke "otvarat suflik", nehcem sa byt virusov, ze mi kazdu chvilu oznami ze "program provedl neplatnou akci" a neviem co vsetko este. Rozhodol som sa ze dalsi notebook ktory si kupim bude Apple. A tot moje otazky: Je velky rozdiel ked prejdem z Asus 2,5GHz na Powerbook G4 1,67GHz? Pocitim spomalenie? A tiez ma zaujima ak si kupim powerbook teraz ked este na powerPC, a za dva roky ked uz bude plne u intelu, bude mi ficat sofware na mojom "starom" kuse? Alebo budem musiet kupit novy nakolko na powerbook G4 sa uz nebude nic vyrabat/programovat...?


Tot vse... :) dik za odpoved...

EmiLio

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Intel Pentium 3,6 GHz označení P4 560 se již nebude vyrábět nástupce je řada Dual Core 820, 830 a 840. Rozdíl mezi 820 a 840 je v tom základním a to, že 820 (830) nemá HT ale 840 (Extreme Edition) ano, proto se chová jako čtyřprocesorový CPU. Procesuru např. P4 560 lze jednoznačně vytknout a to jeho tepelný výkon. Opravdu z vlastní zkušenosti jsem namontoval Intel P4 570 a měl jsem problém ho uchladit, proto procesory řady 520..570 nepovažuji za vhodné montovat do Appla, nehledě k tomu, že jsou již zastaralé. Intel kvůli nedostatkům P4 řady 500, řady 600 připravil nyní řadu 800 dual Core. To je současný stav jistě Steve mne nezklame a bude montovat do Appla to nejlepší od Intela laicky řečeno.

Antonín Berger


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: