Problémy iPhonu 4 se signálem vyvolaly značný rozruch - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Problémy iPhonu 4 se signálem vyvolaly značný rozruch

28. června 2010, 00.00 | Ačkoli to Apple bagatelizuje, iPhone 4 skutečně při určitém úchopu má potíže se slábnutím 3G signálu a není pravděpodobné, že by to plně vyřešila pouhá aktualizace firmwaru, ochranné pouzdro však pomůže.

Už minulý týden jsme stručně zmiňovali, že nový iPhone 4 má potíže se slábnutím signálu, když se drží určitým způsobem, totiž v levé ruce.

Emotivní výlevy ztěžují nalezení racionálního jádra problému

Tato záležitost nepřekvapivě vzbudila značný ohlas a provází ji bouřlivé diskuse, bohužel však plné značně iracionálních emotivních výlevů, a to jak ze strany kritiků, tak příznivců Applu. Za takové situace je těžké dobrat se rozumné podstaty problému, přesto se v seriózních zdrojích dají najít potřebné informace, jež se zde pokusíme zprostředkovat.

Steve Jobs problém nevidí

K věci se velice brzy vyjádřil také Apple, potažmo Steve Jobs. Jednomu ze čtenářů serveru MacRumors Jobs na jeho dotaz elektronickou poštou odpověděl, že to není žádný problém, prostě stačí telefon nedržet určitým způsobem. Podobnou odpověď od Jobse (telefon nedržet levou rukou) dostal též Engadget.

Později Jobs svou odpověď ještě rozvinul (už to naznačuje, jaký tomu přikládá význam, vzhledem k obvyklé stručnosti jeho odpovědí), prohlásil, že držení každého mobilního telefonu v ruce vede k oslabení signálu, přičemž uchopení za určitá místa na to má větší vliv. Pro iPhone 4 doporučuje nedržet ho za dolní levý roh tak, aby se zakryly obě strany černého proužku, anebo se má použít jedno z mnoha dostupných pouzder.

A brzy poté se potvrdilo, že tohle je také oficiální stanovisko Applu, stejné vyjádření od něj dostal i Engadget.

PCWorld slábnutí signálu potvrzuje

Někteří příznivci Applu tak přirozeně začali prohlašovat, že o žádný problém nejde, jeho odpůrci naopak vymysleli pro tento efekt hanlivé označení „Death Grip“, tedy něco jako „smrtící úchop“. Raději se ale podívejme, co k téhle věci uvádějí některá serióznější média.

PCWorld prováděl rozsáhlejší testy mobilní komunikace nového iPhonu, zjistil, že v San Franciscu se iPhone 4 k 3G síti AT&T připojuje skutečně rychleji než iPhone 3GS a rychlejší bylo jak stahování, tak zejména odesílání dat (nijak překvapivé, protože teprve iPhone 4 podporuje protokol HSUPA zrychlující odesílání dat, zatímco protokol HSDPA pro opačný směr zvládaly už předchozí modely). Zde se nepochybně projevila jak výkonnější 3G elektronika, tak nové antény.

Zaznamenána byla i vyšší kvalita zvuku, jež ovšem nemusí souviset pouze s kvalitou signálu, rozebrání telefonu ukázalo, že obsahuje jak vylepšený reproduktor, tak mikrofony (ty zavádějí mechanismus potlačení šumu okolí).

Testy PCWorldu však zároveň potvrdily, že problém se signálem při určitém uchopení telefonu opravdu existuje, na čtyřech z pěti testovacích míst při držení iPhonu 4 oním „zakázaným“ způsobem skutečně došlo k dramatickému snížení rychlosti datové komunikace v důsledku poklesu síly signálu. Testující samozřejmě již znal stanovisko Applu a vyjádřil se k němu velice trefně.

Kdyby problém spočíval v tom, že se telefon nemá držet v ústech při stoji na hlavě, dalo by se s Applem souhlasit, avšak to není tenhle případ, protože se dá předpokládat, že mnozí uživatelé budou telefon držet v levé ruce, zatímco budou pravou rukou obsluhovat jeho dotykovou obrazovku.

Ars Technica problém též zaznamenala

Na věc se podívala také Ars Technica. Zmiňuje testy vývojáře Matta Gemmela, který zjistil, že dotyčný stisk reprodukovatelně oslabuje 3G signál, ale příjem 2G (EDGE) signálu a WiFi to nijak neovlivnilo a nezaznamenal ani výpadky hovorů.

Vyzkoušela si to i samotná Ars Technica, zpočátku se jí efekt nedařilo vyvolat, nakonec však oslabení signálu dosáhla, zejména když ten, kdo držel telefon, měl zpocené dlaně (totéž vyvolalo i jejich naslinění).

Údajná aktualizace na iOS 4.0.1 sotva bude všelékem

Zjevně tedy nelze tento problém jen tak ignorovat, avšak aby bylo zmatení ještě větší, počaly se objevovat názory, že celou věc bude možné jednoduše vyřídit softwarovou aktualizací. Přišel s tím AppleInsider, bohužel dotyčný článek je neuvěřitelně neobjektivní nadšenecký výlev, jehož stručný souhrn nabízí MacNN.

Podle podpůrné diskuse Applu se má počátkem tohoto týdne objevit aktualizace na iOS 4.0.1, který změní baseband kalibraci iPhonu 4 tak, aby rychleji přepínal na nejvhodnější dostupný 3G signál. Jenže podle ohlasů z diskuse u článku AppleInsideru Apple celé zmíněné diskusní vlákno mezitím odstranil.

Zde zřejmě došlo ke smíchání hrušek s jablky, pravděpodobně ve skutečnosti jde o dvě různé věci. Už Walt Mossberg si ve své recenzi stěžoval, že iPhone 4 ukazuje (za stejných podmínek) nižší sílu signálu, než iPhone 3GS, to by opravdu mohla softwarová aktualizace vyřešit. Telefon navíc nasazuje novou technologii výběru optimálního signálu a ta rovněž má podle Mossberga své chyby, což by mohl nový firmware napravit.

Jenže „smrtící stisk“ podle všeho vzniká tím, že uživatel dotykem vodivě propojí (a tak vlastně uzemní) antény ve vnějším ocelovém rámečku přístroje, nejspíš tedy jde o důsledek tohoto konstrukčního řešení, jež sklízelo všeobecnou chválu. Samozřejmě se vytáhly argumenty, že podobné oslabení signálu vykazují i jiné telefony, mluví se třeba o Nexusu One, avšak u iPhonu 4 se to projevuje mnohem výrazněji (míra oslabení signálu závisí jak na síle signálu mobilní sítě, tak na vodivostních charakteristikách rukou daného uživatele).

Nejlepším řešením se zdá být umístění iPhonu 4 do pouzdra

Asi nejsnazším řešením tak bude vložit iPhone 4 do ochranného pouzdra, které samozřejmě uzemnění antény zabrání. A Jobs má pravdu v tom, že takových pouzder je na příslušných trzích dostatek. Ovšem ochranný návlek od samotného Applu nazvaný Bumper stojí ne právě zanedbatelných 29 USD, jistě se ale objeví spousta levnějších alternativ z Asie (možná ze stejných továren, kde se vyrábí Bumper).

Dokonce se vyskytly spekulace, že by Apple mohl začít k iPhonu 4 dodávat své pouzdro zdarma, ale jeho dosavadní reakce tomu nijak nenasvědčují. Je to ovšem právě bohorovný postoj Applu, který prostě nepřizná chybu (podle svých nekritických příznivců ji ani udělat nemůže, což je samo o sobě zjevný nesmysl), jež mnohé tak popuzuje a my jako obyvatelé země, která s podobným přístupem má velice neblahé historické zkušenosti, to asi vnímáme ještě citlivěji. Přesto však bude vhodné se závěrečnými soudy v téhle věci ještě několik dní počkat, až se přes všechny iracionální emoce okolo situace konečně vyjasní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: