Novinky z Cupertina - Bude Apple platit Microsoftu licenčí poplatky za ovládání iPodu? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Novinky z Cupertina - Bude Apple platit Microsoftu licenčí poplatky za ovládání iPodu?

23. srpna 2005, 00.00 | V první polovině srpna se tiskem a především internetem prohnala zpráva o odmítnutí žádosti společnosti Apple o patentování technologie Click wheel (kolečka na iPodu) podané v říjnu 2002 (téměř rok po uvedení prvního iPodu). Důvodem zamítnutí byla údajně patentová žádost Microsoft na stejnou funkci podaná o pět měsíců dříve.

V první polovině srpna se tiskem a především internetem prohnala zpráva o odmítnutí žádosti společnosti Apple o patentování technologie Click wheel (kolečka na iPodu) podané v říjnu 2002 (téměř rok po uvedení prvního iPodu). Důvodem zamítnutí byla údajně patentová žádost Microsoft na stejnou funkci podaná o pět měsíců dříve.

Celou tuto kauzu začal server AppleInsider, který se řadí do kategorie rumor serverů - tedy serverů zaměřených především na klepy a zákulisní informace. Ten publikoval článek na toto téma a na celém internetu založil novou vlnu zpráv o patentové válce mezi společnostmi Apple a Microsoft, která se nevyhnula ani českým serverům a blogům. Na některých serverech se hned objevily zprávy o tom, že Apple bude muset zaplatit Microsoftu licenční poplatky za použití patentované technologie (což by u množství prodaných iPodů byla asi slušná suma peněz) a řada dalších "jistých a podložených" informací, jak Apple končí s iPodem a podobně.

Pojďme se ovšem na celou situaci podívat s klidnou hlavou.

Společnost Microsoft (respektive John Platt, vědec z výzkumného centra Microsoftu) si 30. května 2002 podala žádost o patentování technologie uvedené jako "playlist generation based on seed items", což bych osobně chápal jako obdobu Smart Playlistů v iTunes - generování playlistů na základě určitých klíčových požadavků (například podle žánru, oblíbenosti či roku vydání alba).

Bude Apple platit Microsftu licenčí poplatky za ovládání iPodu?

Naopak Apple si podal žádost (26. října 2002) o patentování technologie "Method and apparatus for use of rotational user inputs" - pod tím si představuji Click wheel (překládané také jako klikací kolečko) na iPodu. Tato žádost byla dle serveru AppleInsider zamítnuta kvůli patentu Johna Platta.

Již zde je patrné, že se nejedná o patenty na stejné funkce. AppleInsider uvádí, že do patentu Johna Platta lze zahrnout menu ovládání iPodu jako takového, což mě osobně připadá poněkud přitažené za vlasy. Pokud by tomu tak opravdu bylo, pak by tomuto ovládání například odpovídalo i ovládání Finderu v OS X (sloupce) či ve starém NextStepu. A spíše bych chápal "útok" na iTunes, které obsahují Smart Playlisty a rádia řazená podle kategorií, než samotný iPod.

V každém případě je zajímavý fakt, že John Platt před příchodem do Microsoftu pracoval ve společnosti Synaptics (pouze do roku 1997), která stojí za dotykovým kolečkem iPodu. Ale vraťme se k patentům. Ovládání iPodu a další technologie jsou ze strany Applu chráněny řadou samostatných patentů a je zcela běžné, že patenty jsou od amerického patentového úřadu (US Patent and Trademark Office) vráceny - včetně například patentu Johna Platta. Tudíž na odmítnutí není nic neobvyklého (například e-commerce patent serveru Amazon.com byl vrácen k přepracování pětkrát než bych schválen). Patent Apple se nyní dočkal teprve druhého odmítnutí, nikoliv ovšem zamítnutí (!). Navíc na patentovém poli toto není jediná bitva a Apple podobné problémy řeší relativně často - nejedná se tedy o nic extrémně neobvyklého.

V první řadě je vůbec zarážející, jak spolu výše uvedené patenty souvisejí, (dle serveru AppleInsider) a za druhé je neméně překvapivý fakt, co zpráva na jednom serveru dokáže způsobit za odezvu v "celosvětovém" měřítku.

Navíc je potřeba zmínit ještě jeden údaj k patentům. Při sporech o patenty vyhrává ten, kdo dokáže, že danou technologii či postup jako první vynalezl, nikoliv ten, kdo si ji jako první patentoval (zjednodušeně řečeno). Takže pokud by i k potencionálnímu sporu došlo (pořád je ovšem otázkou, čeho by se vlastně týkal), to, že jedna strana již patent vlastní, neznamená, že i spor vyhraje.

Je jen na čtenáři, aby si udělal vlastni obrázek o obou patentech a potencionálních hrozbách, osobně se mi celá kauza jeví jako nafouklá bublina, která zaplnila lehce okurkové období.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

co lze patentovat

Autor: Vladimir Muž

Založeno: 23.08.2005, 02:21
Odpovědí: 0

Alespoň podle norem pro přijetí patentu v ČR (ty ovšem úzce souvysí s mezinárodním patentovým právem) musí být dané řešení nové (tzv. "požadavek novosti") a doposud neznámé - tj. doposud běžně neužívané. Je zde jasně vymezená časová poslounost: za prvé musí být k danému řešení podána patentová přihláška a až pak může být dané řešení uveřejněno. Respektive, pokud je již zveřejněno, není možné je následně patentovat (ztráta priority). Po podání přihlášky patentu probíhá patentové řízení (rešerše, upřesňování patentového požadavku), to může trvat i poměrně dlouhou dobu. Zároveň tak může probíhat i finalizace výroby a následně i distribuce. Pokud je pak patent udělen, jde o jeho udělení s účinky od data podání patentové přihlášky, tzn. že ochrana se zpětně vztáhne i na dobu od podání k udělení patentu. Naopak, pokud je ukončeno patentové řízení s tím, že patent udělen není, pak vpodstatě nebylo co chránit. Může ale nastat i situace, kdy v průběhu patentového řízení jsou zamítnuty určité části původního požadavku šíře ochrany, ale po jejím vymezení již zbylé části patent je udělen. Ale v každém případě platí, že nejdříve musí být podána přihláška a až pak může dojít ke zveřejnění. Jinak není co patentovat. Pokud ba tedy byla v daném případě chronologie taková, že by nejdříve bylo dané technické řešení vyráběno a prodáváno (což odpovídá uveřejnění), pak již nemůže být takovéto řešení předmětem patentu ato jak jeho původcem, tak už vůbec ne někým jiným.

Odpovědět na příspěvek

Príma

Autor: igor Muž

Založeno: 23.08.2005, 07:44
Odpovědí: 0

Konečne pohľad aj s druhej strany. Pravda je možno niekde uprostred, ale bacha na to, aby ste náhodou nepoužili niekde patentovanú technológiu...ak by si niekto patentoval vtup do auta cez dvere tak platíme všetci licenčné poplatky do aleluja...

Odpovědět na příspěvek

Budu taky patentovat

Autor: Tonda Muž

Založeno: 24.08.2005, 22:31
Odpovědí: 0

Necham si patentovat srani prdeli

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: