Nové informace o akvizicích Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Nové informace o akvizicích Applu

30. dubna 2010, 00.00 | Apple potvrdil dřívější převzetí čipy navrhující firmy Intrinsity, jež zřejmě stojí za čipem A4 pro iPad. A nově koupil také softwarovou firmu Siri, dodávající softwarového osobního asistenta pro iPhone, pravděpodobně v rámci soupeření s Googlem na poli webových služeb.

To, že Apple občas získá nějakou menší firmu, není nijak překvapivé, ostatně vzhledem k tomu, že jeho hotovostní zásoba už dosáhla téměř 42 miliard USD, jde jen o „drobná vydání“. Tento týden se objevily informace o dvou takových akvizicích, přičemž ta první, z oblasti hardwaru, se uskutečnila již mnohem dříve:

Apple potvrdil převzetí čipy navrhující firmy Intrinsity

Už v roce 2008 Apple koupil firmu P.A. Semi navrhující úsporné čipy pro mobilní zařízení a všeobecně se předpokládalo, že toho využije k návrhu svých vlastních čipů.

iPad opravdu staví na čipu A4 navrženém Applem, jenže se začaly množit náznaky, že to není dílo P.A. Semi, pak počaly přicházet pověsti, že si Apple pořídil ještě jinou firmu navrhující takovéto čipy a nyní se to potvrdilo, v úterním rozhovoru pro deník New York Times mluvčí Applu v podstatě připustil, že koupili malou texaskou firmu Intrinsity zabývající se návrhem rychlých čipů, zejména pro mobilní zařízení. (Cena transakce se odhaduje na 121 milionů USD.)

Čip A4 zřejmě navrhla Intrinsity

A právě čip A4 je nejspíš dílem Intrinsity, dokázala zvýšit jeho taktovací frekvenci až na 1 GHz při zachování nízkého příkonu, přestože procesor Cortex-A8, tvořící jeho základ, obvykle pracuje v mobilních zařízeních na mnohem nižších frekvencích, většinou na 650 MHz. (Mimochodem, právě dnes se v USA začínají prodávat 3G modely iPadu, několik zákazníků však dostalo své předem objednané přístroje už včera, navzdory snahám Applu to nepřipustit.)

P.A. Semi nesplnila původní očekávání

Naděje vkládané do P.A. Semi se totiž nenaplnily, velká část převzatého personálu Apple postupně opustila, protože nebyli spokojení s tamními podmínkami (Google dokonce koupil firmu Agnilux, kterou založili právě bývalí zaměstnanci P.A. Semi, co opustili Apple). Vývoj nových mobilních čipů se tak v Cupertinu téměř zastavil, Apple však zjevně nalezl náhradní řešení v podobě Intrinsity.

Loni navíc Apple zvětšil svůj vlastnický podíl ve firmě Imagination Technologies vyrábějící grafické koprocesory PowerVR pro mobilní SoC čipy, a tak teď může do značné míry určovat vývoj většiny základního hardwaru svých mobilních zařízení.

Dokonce se objevily pověsti, že by Apple mohl převzít přímo firmu ARM Holdings vyvíjející procesory ARM tvořící základ většiny dnešních mobilních řešení, to se ovšem od počátku jevilo jako nepravděpodobné (už kvůli antimonopolním předpisům) a generální ředitel ARM Holdings to záhy popřel, Apple tak zřejmě v nejbližší době žádné další velké nákupy z hardwarové branže podnikat nebude.

HP se chystá převzít Palm

V mobilním světě je ovšem v poslední době opravdu rušno, v této souvislosti nejde nezmínit, že Palm, ještě nedávno považovaný za vážného konkurenta iPhonu se svou platformou webOS a příslušnými telefony, se dostal do značných finančních potíží a nyní se ho chystá koupit za 1,2 miliardy USD Hewlett-Packard (předtím koupi odmítly HTC a Lenovo).

S novým silným zázemím by Palm mohl dění na poli chytrých telefonů významně ovlivnit, ale teprve budoucnost ukáže, jaké důsledky tato transakce bude vlastně mít. V Cupertinu jí ovšem jistě věnují pozornost, již proto, že HP potvrdil úvahy o tabletech s webOS (konkurujících iPadu).

Apple koupil také firmu Siri, tvůrce softwarového osobního asistenta pro iPhone

Apple ovšem nakupoval též v oblasti softwaru, převzal firmu Siri, což se potvrdilo ve středu.

Siri nabízí pro iPhone bezplatnou aplikaci Siri Assistant, tento její softwarový osobní asistent se snaží vyřídit na Webu různé úkony za uživatele, umí například zajistit rezervaci v restauraci či objednat taxík (možnosti Siri při vyhledání italské restaurace a rezervace stolu v ní předvádí toto video).

Aplikace využívá hlasové ovládání a různé zdroje informací k navrácení výsledků zahrnujících recenze služeb a mapy, samozřejmě dovoluje sdílení informací elektronickou poštou.

Odhaduje se, že Apple mohl za Siri zaplatit okolo 200 milionů USD, zjevně jde o další krok Applu ve snaze konkurovat Googlu. Chce aplikacemi iPhonu zajistit to, co Google hodlá nabízet prostřednictvím svých webových služeb, Apple vidí budoucnost v mobilních webových službách využívajících příslušná API rozhraní.

To se nejspíš časem projeví v aplikacích dodávaných s iPhone OS, mohly by nakonec zahrnovat též nějakého takového asistenta. Zřejmě to však bude ještě nějakou dobu trvat, což ukazuje jiný podobný případ, počátkem letošního roku Apple převzal reklamní firmu Quattro Wireless, ale teprve počátkem dubna představil v rámci iPhone OS 4 také novou reklamní platformu iAd, nepochybně vytvořenou s pomocí znalostí a personálu získaných koupí Quattro Wireless, ovšem praktického uplatnění se iAd dočká teprve letos v létě po vydání ostré verze iPhone OS 4.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: