Nové dění okolo iOS 5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů

Zprávy o Applu

Nové dění okolo iOS 5

8. srpna 2011, 00.00 | Apple uvolnil pátou beta verzi iOS 5 a odpovídající nové beta verze dalšího doprovodného softwaru, přinášejí jen drobné změny. A v nové beta verzi iOS byly odhaleny zárodky uživatelského rozhraní pro systém rozpoznávání řeči.

O víkendu přišlo několik nových zpráv týkajících se iOS 5:

Pátá beta verze iOS 5 vyšla o víkendu

K velkému překvapení vývojářů Apple uvolnil další, již pátou beta verzi iOS 5 o víkendu, v sobotu. Obvykle totiž nové beta verze vycházejí v pracovních dnech (to platilo i pro předchozí čtvrtou beta verzi z konce července).

Podporovaný hardware přirozeně zůstává stejný, nová beta verze se tudíž dá použít pro iPhone 3GS a iPhone 4 (jak GSM, tak CDMA verzi, žádné samostatné verze už nebudou), iPody touch třetí a čtvrté generace a pro obě generace iPadů.

Na vývoji iOS 5 se zjevně pracuje velice usilovně, nadále ovšem platí, že ostrá verze pro běžné uživatele má dorazit až někdy na podzim. Ale ve světle nových skutečností se termín uvedení této nové hlavní verze iOS koncem září či počátkem října (naznačovaný některými pověstmi z poslední doby) jeví jako docela realistický.

Nové beta verze doprovodného softwaru

Vedle páté beta verze iOS 5 (sestavení 9A5288d) se objevily též nové beta verze potřebného doprovodného softwaru. Konkrétně se jednalo o pátou předběžnou verzi (Developer Preview 5) integrovaného vývojového prostředí Xcode 4.2, o pátou beta verzi iTunes 10.5 a o novou beta verzi firmwaru Apple TV (což je v podstatě varianta iOS 5 uzpůsobená pro tohle zařízení).

Nová verze firmwaru Apple TV doplňuje podporu funkce Photo Stream, takže na Apple TV bude možné automaticky zobrazovat přes bezdrátové připojení fotografie uložené na přístrojích uživatele s iOS 5 nebo na jeho Macích. (Ty potřebují podporu služby iCloud, což vyžaduje beta verzi Mac OS X Lion 10.7.2 a dodatečný instalátor pro iCloud.) A nová verze Xcode 4.2 samozřejmě slouží k psaní aplikací pro pátou beta verzi iOS 5.

Komplikovaná instalace nové beta verze iOS

Nová beta verze iOS se opět nabízí i jako bezdrátová aktualizace (tato možnost byla poprvé aktivována v předešlé čtvrté beta verzi), avšak podle doprovodných poznámek Applu musí uživatel nejprve smazat veškerý svůj stávající obsah a nastavení posloupností příkazů „Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings“.

Proto Apple doporučuje před instalací nejnovější beta verze iOS 5 zařízení zazálohovat pomocí nové beta verze iTunes 10.5 nebo prostřednictvím beta verze služby iCloud. Někteří vývojáři však hlásí, že se jim přechod na pátou beta verzi podařil i bez těchto opatření, ale asi to bude tak trochu sázka do loterie. Pořád jde o beta software, kde se takovéto potíže dají čekat, u ostré verze tomu jistě bude jinak.

Pro instalaci z osobního počítače je zřejmě potřebná zmíněná nová beta verze iTunes 10.5, lze ovšem použít výše zmíněnou bezdrátovou (OTA) aktualizaci. A přirozeně se přitom užije rozdílová aktualizace, jejíž velikost dosahuje zhruba 128 MB (přenášejí se jenom změny, nikoli veškerý kód).

AppleInsider doplňuje, že nová beta verze iTunes 10.5 se nesynchronizuje s dřívějšími verzemi iOS, což bude zřejmě jeden z důvodů, proč Apple požaduje zálohování a obnovu před instalací nové beta verze iOS 5.

Nová beta verze iOS 5 přináší jen drobné změny

Pátá beta verze iOS 5 přináší nejspíš jenom menší změny, ale později jistě dorazí další dodatečné informace o ní. Oficiální seznam změn zveřejnil Boy Genius Report a zpravodajské servery doplňují nová zjištění.

Přibyl například nový přepínač pro nastavení režimu „Hearing Aid Mode“ (režimu naslouchadla), který by měl zvýšit kompatibilitu s pomůckami pro sluchově postižené, může však zhoršit kvalitu příjmu 2G signálu.

Podpora funkce AirPlay se v nové beta verzi iOS 5 rozšířila na všechny aplikace a weby přehrávající video. AirPlay mimoto nyní tvoří součást rámce AV Foundation, což významně usnadní její integraci do aplikací třetích stran.

Apple věnuje značnou pozornost službě iCloud a snaží se vývojářům usnadnit její využívání, nová beta verze iOS 5 proto umožňuje vývojářům zapnout ukládání do iCloud jedním příznakem, namísto ručního adresování jednotlivých kontejnerů.

Samozřejmě došlo k řadě dalších menších oprav, týkají se kupříkladu podpory služby iCloud, práce s mediálním obsahem, ovládání fotoaparátu, automatizace uživatelského rozhraní či integrace s Xcode. Pořád však jde o beta verzi, jež stále obsahuje některé dřívější chyby a objevily se i chyby nové.

NatesTechUpdate představuje řadu zmíněných změn páté beta verze v tomto videu.

Byly nalezeny prvky uživatelského rozhraní pro rozpoznávání řeči

Už v květnu se mluvilo o tom, že Apple spolupracuje s firmou Nuance Communications v oblasti technologií rozpoznávání mluvené řeči a všeobecně se předpokládalo, že by iOS 5 mohl zahrnovat takovéto funkce. Jenže na WWDC 2011 o nich při prvním veřejném představení iOS 5 nepadla jediná zmínka.

Ovšem po vydání čtvrté beta verze iOS 5 9to5mac uvedl, že se na začlenění technologie rozpoznávání řeči (a též softwarového asistenta Applem převzaté firmy Sir) stále pracuje. A v nyní uvedené páté beta verzi se skutečně našly náznaky prvků uživatelského rozhraní pro rozpoznávání řeči. Nepřekvapivě na to opět přišel 9to5mac.

Nové tlačítko mikrofonu ve virtuální klávesnici

Spolehlivý zdroj mu zaslal snímek obrazovky ukazující, jak se bude rozpoznávání řeči v iOS 5 aktivovat. Půjde to docela jednoduše v každém poli pro vkládání textu. V jeho virtuální klávesnici postačí klepnout na tlačítko s ikonou mikrofonu ležící vlevo vedle mezerníku a začít mluvit.

Po stisknutí tohoto tlačítka se otevře nové vyskakovací menu se symbolem mikrofonu, jež se bude zobrazovat, dokud bude uživatel mluvit. Až přestane, do daného textového pole se vloží text vytvořený z namluveného hlasového vstupu.

Stále to je beta verze, takže konečná verze může vypadat jinak, ale očividně se na rozpoznávání řeči v iOS 5 již pracuje. Citovaný zdroj navíc tvrdí, že Apple plánuje nasazení této funkce jen pro menší přístroje s iOS, tedy do iPhonů a iPodů touch. Z čistě technického hlediska by ale podpora v iPadu byla též možná. Totéž ovšem Apple udělal i s jinými prvky, například widgety centra oznamování či hlasové ovládání iOS 5 rovněž nabízí pouze pro iPhony a iPody touch.

Samotné rozpoznávání řeči v páté beta verzi nefunguje

MacRumors potvrzuje, že zmíněné uživatelské rozhraní skutečně v páté beta verzi iOS 5 existuje, avšak zatím jen v nečinné podobě, klepnutí na tlačítko s mikrofonem nic nespustí (citovaný zdroj serveru 9to5mac zřejmě měl přístup k nějakému internímu sestavení, v němž to již funguje).

Je zřejmé, že v beta verzi dostupné externím vývojářům ještě nejsou obsaženy všechny softwarové komponenty potřebné pro rozpoznávání řeči, ale operační systém na to zjevně připravený je (na samotném systému rozpoznávání řeči pravděpodobně pracuje přímo Nuance).

Apple se pokoušel tyto prvky ukrýt

Zajímavé je i to, že se Apple dotyčné funkce snažil co nejvíc ukrýt. V Cupertinu samozřejmě vědí, že každou novou beta verzi iOS zevrubně prozkoumává řada zvědavých vývojářů, aby nalezli náznaky plánovaných budoucích funkcí. A tentokrát jim to chtěli zvlášť ztížit, takže třeba tlačítko s mikrofonem se v programovém kódu nazývá „dopřednou klávesou Delete“ a příslušná klávesnice se vydává za běžnou Dvorakovu klávesnici.

Nakonec to sice bylo stejně nalezeno, ale tyto snahy naznačují, že nové rozpoznávání řeči by mohlo být jednou z připravovaných překvapivých novinek iOS 5. Zároveň to však ukazuje, že začlenění této funkce do ostré verze iOS 5 ještě není vůbec jisté, bude asi záležet hlavně na tom, jak vysoké kvality rozpoznávání mluvené řeči se podaří dosáhnout (podpora navíc určitě nebude hned dostupná pro všechny jazyky a čeština sotva bude patřit mezi prioritní řeči).

Z nových zjištění plyne, že Apple o začlenění technologie rozpoznávání řeči do iOS 5 vážně uvažuje, ale dosud nevíme, zda se dostane do jeho první ostré verze. Avšak i kdyby se tak nestalo, nelze vyloučit, že se objeví v některé z následujících aktualizací iOS 5, to však ukážou teprve příští měsíce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: