Intel a Apple - drama pokračuje, poslední várka spekulací před vystoupením Steva Jobse na WWDC 2005 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Intel a Apple - drama pokračuje, poslední várka spekulací před vystoupením Steva Jobse na WWDC 2005

6. června 2005, 00.00 | Je tomu rovný týden, co jsme publikovali článek o nových spekulacích přechodu společnosti Apple na procesory Intel. A i když nebylo v plánu se k tomuto tématu vracet, nové spekulace nám nedávají jinou možnost a především díky článku uvedeném na CNET News.com v sobotu ráno našeho času se k celé situaci ještě jednou vrátíme a podíváme se na možný přesun od IBM k Intelu.

Je tomu rovný týden, co jsme publikovali článek o nových spekulacích přechodu společnosti Apple na procesory Intel. A i když nebylo v plánu se k tomuto tématu vracet, nové spekulace nám nedávají jinou možnost a především díky článku uvedeném na CNET News.com v sobotu ráno našeho času se k celé situaci ještě jednou vrátíme a podíváme se na možný přesun od IBM k Intelu.

Pár minut před nástupem Steva Jobse ... čeho se letos vývojáři dočkají?


CNET News.com - Intel v Macu již v polovině roku 2006

Zpráva na CNET News.com informuje o plánovaném ohlášení ukončení spolupráce s IBM a přechod k Intelu. K tomuto ohlášení by mělo dojít při úvodní řeči Steva Jobse na WWDC. Keynote se koná dnes v 19:00 našeho času (10:00 času v San Franciscu) a toto by měl být jeden ze stěžejních bodů Stevova vystoupení. Stejnou zprávu přinesl i The Wall Street Journal, jež jako první rozpoutal tuto diskuzi před necelými dvěma týdny. Ze zprávy dále vyplývá, že v polovině roku 2006 bychom se měli dočkat procesoru Intel v low-end počítačích (například Mac mini), PowerMacy s Intelem by měly přijít na řadu až v polovině roku 2007. Apple by tak po dvanácti letech používání PowerPC procesorů (od roku 1994) od IBM (a Motoroly) přešel k Intelu. WWDC je tak ideálním místem na oznámení této události - především kvůli všem vývojářům, kteří se této konference účastní.

Jedním z důvodů je nespokojenost Applu s dodavatelem procesorů IBM, které má problémy s dodávkou čipů a jejich vývojem. Navíc IBM nyní připravuje procesory pro Xbox 360, Playstation 3 a Nintendo a Apple se tak možná dostává na druhou kolej zájmu. IBM má pro tyto konzole výkonné procesory na bázi PowerPC. Hodně se mluví o srdci uvnitř Playstation 3 - procesoru Cell s 8 jádry a taktem 3.2 GHz, který dodává výkon 218 GFLOPS. Je možné, že Apple se cítí nespokojený s IBM, když již rok slibuje 3GHz PowerPC G5 procesor ve svých PowerMacích a IBM přitom tento procesoru nedodalo a připravuje Cell pro Sony. Na druhou stranu z tohoto vývoje může velmi profitovat i Apple a tak by takovýto odchod od IBM nevypadal zcela logicky.

Další možností je, že Apple přejde k Intelu, ale ne na x86 procesory. Intel by pro Apple začal vyrábět vlastní PowerPC procesory. Nejednalo by se tak o extrémní změnu v samotném systému, ale pouze o změnu dodavatele. Otázkou zůstává, jak velké následky by tento přesun nesl, ale je to jedna z možných cest. CEO Intelu Paul Otellini se navíc v rozhovoru před dvěma lety vyjádřil, že by měl rád Apple jako svého zákazníka a i uvedl, že schůzka mezi ním a Steve Jobsem nad tímto tématem proběhla. Možná se mu nyní splní přání.

Pokud by došlo k přesunu na x86, pravděpodobně by se nejednalo o nic, co by nebylo dlouho plánováno. V roce 2003 Steve Jobs uvedl, že je reálně možné portovat Panthera (Mac OS X 10.3) na jakýkoliv procesor, ale že není důvod k odchodu od PowerPC.

Emulace

Znamená to tedy, že Apple má připravenou verzi Mac OS X, která běží i na x86 procesorech? Nebo by byla použita emulace? Jak uvedl John Gruber, existuje společnost Transitive Technologies, jež vyvinula technologii nazvanou Dynamite - ta dovoluje spustit na počítači kód určený pro jiný procesor s 80% výkonem oproti originálu. Při ztrátě 20% tak lze provozovat software bez toho, aby byl pro daný procesor přepsán. Co ale vypadá ještě zajímavěji je fakt, že CEO společnosti Transitive Technologies je Dr. Peter van Cuylenburg, který byl od roku 1992 prezidentem společnosti NeXT. NeXT je společnost, kterou Steve Jobs založil poté, co "odešel" z Applu a která stojí za operačním systémem NEXTSTEP, jež se stal základem pro Mac OS X. Mimochodem, NEXTSTEP fungoval i na x86 procesorech. Možnost využití emulace při přechodu na Intel již vypadá malinkou reálněji. Procesory jsou v dnešní době dostatečně výkonné, takže by ztráta cca 20% kvůli emulaci nemusela být zásadní a Apple by tak vyřešil problém dodavatele, převedení aplikací a především by dostal do svých přenosných počítačů procesory Centrino. PowerBooky a iBooky jsou pro Apple důležitým zbožím a procesory Centrino mají menší spotřebu a nepotřebují tak chladit, jako PowerPC G4 procesory. Mimochodem, jedno z aktuálních porovnání PowerPC a x86 procesorů naleznete i na stránkách Anandtech.com.


Jak to celé dopadne?

Kdo ví, jisté je, že Apple již jeden procesorový přechod prodělal v devadesátých letech minulého století z procesorů řady 680x0 (Motorola) na PowerPC řadu vyvinutou IBM a Motorolou. Tento switch vyžadoval přepsání softwaru pro využití nové řady procesorů, ale zároveň existoval emulační software na běh starých programů. IBM není jediný dodavatel PowerPC procesorů pro Apple - Motorola, respektive Freescale v současnosti dodává procesory G4 pro Mac mini a přenosné počítače Apple. Pro mě osobně zůstává velkou otázkou, kdo by v mezičase Macy kupoval? Jestliže Steve dnes uvede přechod na Intel x86, dá se spíše předpokládat, že potencionální uživatelé s nákupem nového hardwaru počkají na novou řadu.

Bude za rok Steve Jobs sedět u Maca s Intel procesorem?

Je téměř jisté, že celý tento humbuk bude mít rozřešení, kterého se dočkáme dnes v 19:00 na Keynote Steva Jobse. Apple s Intelem dost pravděpodobně něco připravuje, otázkou je, zda se jedná o procesory pro WiMax, Tablet Mac, PowerPC procesor od Intelu nebo Mac OS X na x86. Nebo o něco zcela jiného. Známe Steva Jobse a tím pádem můžeme očekávat neočekávané. Že by Steve chtěl změnit 2,3% podíl na trhu? A jaký husarský kousek k uskutečnění tohoto cíle plánuje? již za pár hodin budeme vědět, co bude následovat za hláškou "... and one more thing".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

...vše podstatné je na maler.cz

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.06.2005, 00:41
Odpovědí: 0

...na http://www.maler.cz/ probíhá již delší dobu diskuse na toto téma... vše podstatné k tomuto tématu tam již asi padlo...

Odpovědět na příspěvek

RE: ...vše podstatné je na maler.cz

Autor: JaOsobne Muž

Založeno: 06.06.2005, 01:18

...a to jako tady nemuze probihat nic?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ...vše podstatné je na maler.cz

Autor: micker Muž

Založeno: 06.06.2005, 01:29

ne, rika jen jako ze je zbytecny placat o p*** do zitrka na dvou adresach .-( obvzlast v tedle mensi apple komunite...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ...vše podstatné je na maler.cz

Autor: JaOsobne Muž

Založeno: 06.06.2005, 10:27

No samozrejme nevim jak ty, ale ja bych stejne placal jen zde (uz tak cinim) a takovych je spousta (..vcetne).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ...vše podstatné je na maler.cz

Autor: micker Muž

Založeno: 06.06.2005, 14:36

sak placam aji ja .-) sem zvedav na vecer .-/ pak uvidime vic.

Odpovědět na příspěvek

X

Autor: micker Muž

Založeno: 06.06.2005, 01:26
Odpovědí: 0

kdyz apple pojede i na jinych pocitecih/procesorech nez jsou macky tak uz nebude apple ale jen MAC OS X a to je jenom system... doufam ze to tak nedopadne,(pak by to byly uz jen dalsi wokna...) jsem rad ze mam odladenej system pro svuj HW (apple)

Odpovědět na příspěvek

Jeste dodatek - Pentium D

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 06.06.2005, 07:39
Odpovědí: 0

Jeste zajimavy postreh je na

http://wiredblogs.tri
pod.com/cultofmac/index.b
log?entry_id=1125226

A
pple chce prejit na Intel kvuli Hollywoodu a k tomu potrebuje Intel Pentium D -> dvoujaderny procesor s hardwarovou ochranou prav proti kopirovani. Kvuli planu spustit iTunes Movie Store potrebuje (udajne) zabezpecit Apple filmy proti kopirovani a to prave tento chip zvladne... Z toho duvodu by take jako prvni Mac s Intelem byl Mac mini, ktery by se tak stal spise Home Media Macem.. No uvidime..

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeste dodatek - Pentium D

Autor: franta Muž

Založeno: 06.06.2005, 08:01

No to je mozne, ale v tom pripade si myslim, ze Apple bude s Intelem vyvijet svuj PPC procesor. Od Intelu muze Apple ziskat prave toto DRM pro svuj PPC procesor a lepsiho dodavatele a Intel ziska Altivec.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeste dodatek - Pentium D

Autor: pixy Muž

Založeno: 06.06.2005, 09:46

Napadlo mě v zásadě něco podobného, jen z malinko jiného pohledu (a trochu se divím, že jsem to ještě nikde nečetl) - Intel je tak trochu odstavený na druhou kolej, když Xbox přechází na RISC procesory od IBM, a přitom je skoro jisté, že už několik let pracoval na nových technologiích, kam by herní/multimediální stroje mohly pokročit. A Applu zase chybí v portfoliu taková konzole - spíš multimediální, než herní. Zvlášť když tady leží podle všeho budoucnost.

Takže můj tip je nějaké zařízení tohoto druhu - napojené na MusicStore, budoucí MovieStore, možná TV tuner + HDR (TiVo like), připojení na domácí sítí (hlavně kvůli propojení multimediálních knihoven iLife) - a to celé ne jako počítač, ale jako "blackbox" - zero-config přístroj typu domácí stereo (kde je každému jedno, co je tam za systém a architekturu procesoru). Další srandičky jako iPod dock, využití AirPort Express, "inteligentní remote" typu TabletPC atd. se pak už jen nabízejí.

Uvidíme. Nejspíš to dnes bude něco úplně jiného a tohle vrátím do škatulky "zbožná přání".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jeste dodatek - Pentium D

Autor: Chris Muž

Založeno: 06.06.2005, 13:01

Intel Itanium 2 je vo svojej podstate RISC procesor. Mal som to stastie, ze v roku 2003 som bol v Londyne na predstavovani Itania 2. Na moju ironicku poznamku, ze Intel dava konzorciu AIM za pravdu, ze RISC architektura je lepsia, som dostal celkom rozumnu odpoved, ze akekolvek delenie na RISC a ine, nema v sucasnosti vyznam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jeste dodatek - Pentium D

Autor: krtek Muž

Založeno: 06.06.2005, 18:55

Pokud vim tak hybridy mezi CISC a RISC architrektůrou začal intel už se starym Pentiem. Fakt nejde dneska říct, co je lepší když se z obou vybíraj ty nejpodstatnější s nejefektivnější věci.

Odpovědět na příspěvek

Online vecerni novinky z WWDC

Autor: Mates Muž

Založeno: 06.06.2005, 09:20
Odpovědí: 0

HALO REDAKCE, prosim pekne, budete na www.mujmac.cz prubezne posilat novinky behem vecera? Snad na www.macrumors.com by mohl byt online blog, mozna i ze primo realtime od nekoho z WWDC. :) 6:55pm zasedam k pocitaci a nehnu se odtud, dokud nebudu vsechno vedet :) DIKY

Odpovědět na příspěvek

RE: Online vecerni novinky z WWDC

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 06.06.2005, 09:39

:-) pokud bude online zpravodajstvi, tak proc ne, mozna by bylo nejlepsi davat prispevky na mujmac ichat - kvuli rychlosti ... dam jeste info do aktualit pred sedmou vecerni.

Odpovědět na příspěvek

RE: Online vecerni novinky z WWDC

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 06.06.2005, 11:15

Dovolim si upozornit na to, ze stejne jako napriklad pri lednovem Macworldu (http://www.maler.cz/inde
x.php?id=305 ) bude "online textovy prenos" v cestine na mem serveru MaLer.cz. Coz samozrejme nevylucuje, ze MujMac toto (v ramci konkurencniho boje ;) nabidne tez.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Online vecerni novinky z WWDC

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 06.06.2005, 13:18

:-) no nevim zda ma smysl pouzivat termin konkurencni boj, ale i na MM bude probihat zivy prenos. Primo na keynote bude i jeden ze ctenaru MM, takze se pokusime nasledne prinest i informace od nej.

Odpovědět na příspěvek

Anandtech

Autor: nm Muž

Založeno: 06.06.2005, 09:29
Odpovědí: 0

K tomu clanku z Anandtechu si take prectete tuto diskusi:
http://www.kern
elthread.com/forums/viewt
opic.php?t=148

Meli by si ujasnit, co a proc meri a jak vypada XNU.

Odpovědět na příspěvek

BBC

Autor: ED Muž

Založeno: 06.06.2005, 14:44
Odpovědí: 0

No zajimave ( ?) je ze to ma i BBC jako jednu z hlavnich zprav.
A jako hotovou vec. Dumam proc asi, kdyz se jedna "jen" o 2,5% pocitacu?

Odpovědět na příspěvek

RE: BBC

Autor: Pavel Muž

Založeno: 06.06.2005, 15:24

http://news.bbc.co.uk/1/h
i/technology/4612951.stm

Odpovědět na příspěvek

helemese....

Autor: dog Muž

Založeno: 06.06.2005, 17:05
Odpovědí: 0

... a kuk… http://www.novinky.cz/05/
80/00.html MATKA VSECH BITEV zacina :-))))

Odpovědět na příspěvek

RE: helemese....

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 06.06.2005, 18:27

Demonstruje to vrcholici upadek ceske zuranlistiky:o)

Odpovědět na příspěvek

RE: helemese....

Autor: Juraj.O Muž

Založeno: 06.06.2005, 18:45

"Apple zvažoval přestup k x86 čipům firmy Intel." (novinky.cz)
"Nyní je však jasné, že Apple se vydá cestou architektury x86." (CzechComputer)
"Apple Computer to Use x86 Microprocessors" (Xbitlabs).

Sranda ako vsetci naskakuju na ten x86 bandwagon (t.j. masovy nazor). V povodnom clanku na CNETe som ale ziadne jasne spravy o prechode na x86 nevidel - len o prechode na Intel. Nejake kecy o tom ze niekto kedysi spominal, ze by sa OSX dal preportovat na x86 sa tam vyskytli, ale nikde nebolo vyslovne napisane "prechod na x86".
Takze servery ktore uverejnuju clanky podobneho typu (info z 2. ruky) si u mna moc kreditu nezarobili, prave naopak. Uvadzaju este neoficialne nepotvrdene informacie ako "jasne" a su si 100% isty ze to bude x86. Macovske news servery si toto nedovolia, ale ostatni saleju PC pouzivatelov spravami typu "MacOSX coming to PC".
Osobne si velmi zelam aby tie Inelacke cipy boli PPC procesory, alebo podobne derivativy, ale vobec nevylucujem aj moznost x86. Len mi vadi, ked to niekto tak "jasne" pise v case ked v tom jasno nema (najma tie news servery nie).

vdaka za precitanie osobneho nazoru.....

Odpovědět na příspěvek

a jedem

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 06.06.2005, 18:46
Odpovědí: 0

9:43 am Doors to hall are open

Odpovědět na příspěvek

tramtadadá

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 06.06.2005, 19:00
Odpovědí: 0

9:59 am *music playing*

Odpovědět na příspěvek

Ironia

Autor: jozo Muž

Založeno: 27.06.2005, 18:26
Odpovědí: 0

Najlepsi je ten popisok obrazku, ze ci bude Steve Jobs za rok sediet pri Macu s Intel procesorom.Ironia je, ze sedel uz tento rok.........

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: