Drobné zprávy související s iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Drobné zprávy související s iOS

17. ledna 2011, 00.00 | Apple vyhlásil soutěž k blížícímu se desetimiliardtému stažení z App Store. A spuštění služby The Daily bude zřejmě zase o několik týdnů odloženo.

Okolo iOS se toho nyní děje celkem hodně, ale následující zprávy se týkají dění v nejbližších dnech:

App Store oslaví 10 miliard stažení aplikací

Zatímco Mac App Store zaznamenává první miliony stažení aplikací, jeho už třetím rokem fungující protějšek pro iOS se pohybuje o tři řády výš, počty stažení aplikací z něj dosahují miliard. V dubnu 2009 byla překročena první miliarda a počátkem roku 2010 již padla hranice 3 miliard.

Uživatelé zařízení s iOS (kterých pořád přibývá, podle posledních odhadů se jich prodalo asi 125 milionů) dále stahují aplikace v neztenčené míře, a tak není divu, že brzy bude překonána další významná hranice počtu stažení aplikací z App Store pro iOS.

Minulý pátek proto Apple vyhlásil soutěž 10 Billion App Countdown, u příležitosti blížícího se dosažení 10 miliard stažení aplikací z App Store (na odkazové stránce běží odpočet počtu stažení, už překročil 9,8 miliardy)..

Touto soutěží chce Apple uživatelům poděkovat za to, že tak pilně stahují aplikace iOS. Ten, kdo si aplikaci stáhne jako desetimiliardtý, vyhraje dárkové karty pro nákup v iTunes Store za 10 000 USD. Stačí navštívit App Store a stáhnout si nějaké aplikace a doufat, že budete oním šťastným výhercem.

Za den mohou soutěžící stáhnout nejvýše 25 aplikací (aby se omezily různé spekulace a manipulace se stahováním), případně lze místo toho vyplnit tento webový formulář. Oficiální pravidla soutěže se nacházejí tady, účastnit se mohou uživatelé starší 13 let a musí přistupovat k pobočce App Store pro svou zemi.

Jak si jistě pamatujete, téměř shodnou soutěž Apple vyhlásil loni v únoru, když se čekalo desetimiliardté stažení hudební skladby z iTunes Store. Ovšem zatímco hudební obchod Applu k dosažení této hranice potřeboval skoro 7 let, App Store funguje jenom dva a půl roku, zjevně se tak aplikace stahují v mnohem větší míře než hudba (nijak překvapivé, protože narozdíl od hudby se mnohé aplikace nabízejí zdarma).

Soutěží se Apple pochopitelně snaží upoutat pozornost na App Store, ale když si odmyslíme veškerý ten marketing okolo, je zjevné, že tenhle obchod skutečně znamená úspěch a jeho překotný růst očividně stále nejeví žádné známky zpomalování.

Spuštění služby The Daily bylo opět o odloženo o několik týdnů

Už od loňského listopadu kolují pověsti o předplacené zpravodajské službě The Daily pro iPady, kterou připravuje News Corp. Stále se však odsouvá termín jejího zprovoznění, naposledy se mluvilo o této středě 19. ledna.

Jenže minulý pátek přišla zpráva, že se termín zase posouvá, webu All Things Digital sdělily zdroje obeznámené s plány Applu a News Corp, že se obě firmy dohodly zahájení ještě dále odložit, aby tak Apple získal dodatečný čas pro doladění své nové služby umožňující hradit předplatné obsahu prostřednictvím iTunes.

Plánované spuštění The Daily, k němuž mělo dojít ve středu v San Franciscu, bude údajně odloženo o týdny, nikoli však měsíce. Problém totiž není se samotnou zpravodajskou aplikací a obsahem pro ni - personál News Corp má již několik týdnů připravovat testovací obsah a Poynter ve zdrojovém kódu webu The Daily odhalil obrázek, který by mohl být reklamou na aplikaci téhle služby.

Kód webu obsahoval též náznaky, že The Daily bude podporovat sociální sítě a integrovaný videopřehrávač. To by nijak nepřekvapilo, protože podle dřívějších zpráv bude služba nabízet vysoký podíl multimediálního obsahu.

Tohle vše tedy asi funguje, ale potíže zůstávají s předplatným, jež má pro The Daily činit 99 centů týdně a údajně bude využívat nového „push“ předplatného Applu, kdy iTunes budou zákazníkům příslušnou částku automaticky strhávat každý týden nebo měsíc a nové vydání The Daily se objeví na iPadech předplatitelů každé ráno.

A právě tuhle funkci je zřejmě třeba ještě doladit, což způsobilo další odklad spuštění The Daily. PR pracovník News Corp odklad potvrdil, Apple jako obvykle věc odmítl komentovat.

Nová funkce předplatného by zřejmě mohla být integrována přímo v iOS, minulou středu vývojáři obdrželi první beta verzi iOS 4.3, v níž se však žádné známky takové podpory dosud nenašly. Apple by ji sice mohl doplnit později, je ale otázkou, zda se během zmíněných několika týdnů stihne iOS 4.3 doladit.

Neustálé odklady pochopitelně vyvolávají o celém projektu News Corp pochybnosti (tato společnost a její majitel Rupert Murdoch mají řadu odpůrců, navíc se zdá, že The Daily bude mít dost blízko k bulváru), ale možnost pohodlného předplácení obsahu by samozřejmě uvítali všichni vydavatelé, kteří doufají, že právě takto by mohli čtenáře přivést zpět k placenému obsahu. Jenže teprve až bude takový obsah dostupný, tak se zjistí, nakolik jsou tyhle naděje oprávněné.

Zákaz vázání elektronického obsahu na předplatné tištěných verzí?

S chystaným novým předplatným by mohlo souviset i to, že Apple zakázal určitým evropským deníkům poskytovat zdarma vydání pro iPad předplatitelům jejich tištěných verzí. Několik nizozemských a belgických deníků (příslušné odkazy najdete ve zprávě AppleInsideru) hlásí, že Apple takové počínání hodlá zakázat, podle nizozemského deníku NRC mají s vázáním elektronického obsahu na tištěná vydání skončit nejpozději do 1. dubna.

Vydavatelům se to přirozeně nelíbí, Apple se tak zřejmě snaží uchovat si svůj 30procentní podíl z prodeje obsahu, o který při navázání na předplatné tištěných verzí přichází. Zatím však není jasné, na koho se vlastně zákaz vztahuje a zda bude platit i pro americký trh, kde zmíněnou metodu uplatňují některé významné časopisy, například People a The Economist.

Pokud ovšem Apple opravdu chystá předplatné integrované do App Store, dával by takový zákaz smysl, protože samozřejmě nebude chtít, aby jeho nový mechanismus předplácení obsahu někdo obcházel. Avšak teprve příští týdny vyjasní, co vlastně Apple v tomhle směru hodlá podnikat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: