Dění okolo iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Dění okolo iPhonu

26. července 2010, 00.00 | Apple přidal do svých testů antén další konkurenční telefony. Začaly se vyplácet náhrady za zakoupená pouzdra iPhonu 4 a nová aplikace App Store umožňuje získat pouzdro zdarma. Uvedení bílého iPhonu 4 bylo opět odloženo na pozdější dobu. Nová verze VoIP aplikace Skype podporuje multitasking iOS 4. A do App Store se na chvíli dostala aplikace umožňující užití iPhonu jako modemu, aniž by to Apple povolil.

Dění okolo iPhonu stále zůstává poměrně rušné, o čemž svědčí i následující zprávy:

Do testů antén Applu přibyl telefon Motorola Droid X

Záhy po své tiskové konferenci k anténě iPhonu 4 Apple zřídil na svém webu stránku, na níž porovnává útlum příjmu signálu na iPhonu 4 s dalšími telefony.

Zpočátku tam pro srovnání uvedl výsledky (dokumentované fotografiemi a videem ukazujícím stav ukazatele síly signálu) iPhonů 4 a 3GS a telefonů vyjmenovaných na tiskové konferenci, ale postupně přidává další. Už před časem se tam objevila Nokia N97 mini a minulý týden k nim přibyl také na trh nedávno uvedený model Motorola Droid X.

Motorola totiž v deníku New York Times uveřejnila celostránkový inzerát, v němž se vychloubá, že Droid X díky své dvojité anténě problémy s příjmem nemá, což se Apple snaží svými testy vyvrátit, ukazuje, že při uchopení za dolní část vykazoval tento telefon naopak největší útlum.

Je ovšem jasné, že ani jedna strana se nesnaží o úplnou objektivitu, výsledky takovýchto testů opravdu silně záleží na nastavených podmínkách, navíc je poněkud sporné, co vlastně udává ukazatel síly signálu (i když přístroje s Androidem vlastně pouze přepočítávají sílu signálu v dBm, takže jejich ukazatel by měl být trochu objektivnější).

Apple se samozřejmě snaží dokázat, že potíže iPhonu 4 s útlumem signálu se týkají i ostatních telefonů, zatímco konkurence bude pochopitelně tvrdit opak. Z obou stran se ale jedná především o marketing, nezaujaté zhodnocení bude třeba hledat u někoho jiného. Je ostatně otázkou, zda tato „aféra“ bude vůbec mít nějaký měřitelný vliv jak na odbyt iPhonu 4, tak konkurenčních telefonů, právě oznámené finanční výsledky Applu ukazují, že poptávka po iPhonu 4 zůstává vysoká, ale dobře si vedou i telefony s Androidem.

Apple začal vracet peníze za zakoupená pouzdra na iPhone 4

K opatřením, jež Apple oznámil na tiskové konferenci k iPhonu 4, patří, že ti uživatelé, kteří si už k iPhonu 4 zakoupili pouzdro Bumper (v USA se prodávalo za 29 USD), dostanou své peníze zpět.

A skutečně minulý týden první zákazníci ohlásili, že Apple spustil proces navracení peněz za pouzdra zakoupená ve webovém obchodu Applu.

V diskusních forech serveru MacRumors se objevily zprávy těch, kdo již dostali vyrozumění, že se na vrácení peněz začalo pracovat, při platbě kreditní kartou by se jim na účet měla příslušná částka vrátit za 3 až 5 pracovních dní.

To byly takříkajíc „první vlaštovky“, ale Apple mezitím už podrobně popsal, co nabízí v souvislosti s pouzdry pro iPhone 4:

Apple spustil program pro bezplatné získávání pouzder na iPhone 4

Hlavním opatřením ohlášeným na zmíněné tiskové konferenci k problému antény iPhonu 4 byl ovšem slib, že všichni zákazníci budou mít nárok na pouzdro zdarma. A koncem minulého týdne Apple skutečně tak, jak slíbil, spustil příslušný program, jehož podmínky popisuje tato stránka.

Popisuje též metody, jimiž zákazník získá zpět peníze za již koupená pouzdra Bumper, v případě zaplacení kreditní kartou se příslušná částka automaticky vrátí na účet zákazníka. To platí i pro použití dárcovských karet ve webovém obchodu.

Pokud bylo pouzdro zakoupeno v kamenném obchodu Applu za hotové nebo za dárcovskou kartu, musí dotyčný navštívit příslušný obchod do 30. září 2010 s dokladem o koupi. A peníze se budou vracet i za pouzdra koupená v USA v obchodech AT&T, pro ně Apple vyžaduje, aby mu zákazníci zaslali slevový kupón s přiloženým dokladem o koupi.

Ještě jednodušší postup Apple zvolil pro ty, kdo pouzdro dosud nemají a chtěli by ho získat zdarma. Využil obchod App Store, v němž se objevila nová aplikace iPhone 4 Case Program.

Ta se samozřejmě dá zdarma stáhnout a po jejím nainstalování a spuštění (aplikace funguje přirozeně pouze na iPhonu 4) se zákazník prostě přihlásí ke svému účtu v iTunes Store nebo svým identifikátorem Apple ID a vybere si, zda chce bezplatně dostat pouzdro Bumper od Applu nebo pouzdro jiného výrobce (Apple sám nestíhá pouzdra dodávat, proto do programu zahrnul i nabídky třetích stran).

Ti, kdo si iPhone 4 objednali před 23. červnem 2010, musí o pouzdro požádat do 22. srpna, ostatní mají na žádost 30 dní od data koupě, program se zatím vztahuje na iPhony 4 zakoupené do 30. září. Co bude potom se ještě neví, Apple uvedl jenom to, že koncem září celý program znovu vyhodnotí.

Apple opět odložil uvedení bílého iPhonu 4 na pozdější dobu

iPhone 4 se podle původních plánů měl podobně jako jeho předchůdce iPhone 3GS dodávat ve dvou barevných provedeních, černém a bílém. Jenže když se telefon skutečně začal prodávat, bylo dostupné pouze černé provedení. A za několik dní po zahájení prodeje v prvních zemích Apple vydal tiskovou zprávu, v níž oznámil, že se výroba bílého iPhonu 4 ukázala náročnější, než se čekalo, a proto nebude dostupný dříve než ve druhé polovině července.

Ta už ovšem nastala a bílý iPhone 4 pořád nikde není (na Webu se sice již objevily první fotografie z vybalování této verze telefonu, avšak to bylo zatím všechno).

Na „anténové“ tiskové konferenci Steve Jobs ještě sliboval, že bílý iPhone 4 bude dostupný koncem července, jenže v pátek Apple oznámil, že se uvedení tohoto provedení dále odkládá, zase vydal stručnou tiskovou zprávu, v níž se uvádí, že výroba bílých modelů iPhonu 4 nadále zůstává výrobně náročnější, než se původně předpokládalo, proto se začne dodávat až později během letošního roku. Dostupnost černých modelů to nijak neovlivní. Jedná se o skoro stejné sdělení jako při prvním odkladu, jen se změnily časové údaje.

Apple jako obvykle příčiny oné výrobní náročnosti blíže nespecifikuje, ale Engadget minulý týden citoval čínský tisk, podle něhož má najatá firma Lens Technology potíže zajistit dostatečnou neprůhlednost a sílu bílého lakování krycích panelů. Zatím totiž dokáže vyrobit jenom tři bílé panely za hodinu.

Vyvolává to různé dohady, ale zpoždění zjevně musí spočívat v lakování panelů, protože ničím jiným se bílé provedení od černého (dodávaného v milionech kusů) neliší. Podle některých názorů je navíc možné, že bílý lak v důsledku zahřívání (užité výkonné čipy produkují nezanedbatelné odpadní teplo a krycí skla panelů jsou poměrně dobrými tepelnými izolátory) žloutne.

Ať už jsou příčiny jakékoli, zájemci o bílý iPhone 4 se asi jen tak nedočkají, zdá se, že ještě hodně dlouho bude telefon dostupný pouze v černé barvě (tak jako Ford T). Prodej to zřejmě nijak významně neovlivní, ale na druhou stranu počet těch, kteří čekali na bílé modely, nebude úplně zanedbatelný, uvidí se, budou-li dál čekat, anebo se smíří s černou barvou.

Skype 2.0.1 podporuje multitasking iOS 4

K hlavním novinkám iOS 4 patří podpora multitaskingu, ovšem aby ho bylo možné využít naplno, musí být aplikace patřičně přizpůsobená (iOS 4 zahrnuje sedm systémových služeb dovolujících provozování více aplikací vedle sebe, aniž by se výrazněji vyčerpávala baterie).

Jedna ze systémových služeb iOS 4 pro multitasking dovoluje příjem VoIP hovoru v pozadí, a tak stěží překvapí, že aplikace Skype, zajišťující přístup ke stejnojmenné VoIP službě, patřící k nejoblíbenějším svého druhu na světě, byla aktualizována tak, aby podporovala multitasking.

Nová verze 2.0.1 totiž dovoluje pod iOS 4, aby aplikace pracovala v pozadí, VoIP hovory a IM komunikaci služby Skype bude možné přijímat i tehdy, když poběží jiné aplikace nebo bude telefon uzamčený. A ve VoIP hovoru lze pokračovat i po přepnutí do jiné aplikace.

Klientská aplikace Skype se dá zdarma stáhnout z App Store a VoIP hovory mezi klienty služby Skype přes WiFi nebo 3G sítě lze zatím uskutečňovat zdarma (uvažuje se však o nějaké formě zpoplatnění hovorů přes 3G sítě). Aplikace funguje na iPhonu, iPodu touch a iPadu, vyžaduje nejméně iOS 3.0, ovšem pro multitaskíng bude nutný iOS 4, a to jenom na iPhonech 4 a 3GS.

Aplikace Handy Light potají umožňovala užití iPhonu jako modemu

Přísné podmínky pro vpuštění aplikací do obchodu App Store se staly předmětem bouřlivých debat od počátku, Apple je stále hájí jako způsob, jak zabránit průniku nebezpečných aplikací a zvýšenému výskytu chyb (a samozřejmě i nabídce nevhodného obsahu, jenže pro ten se mohou hodnotící kritéria značně lišit).

Avšak minulý týden ukázal případ aplikace Handy Light, že Apple přece jenom všechno nezachytí a za určitých okolností může do App Store vpustit něco, co by podle vlastních pravidel neměl.

Šlo o tohle: aplikace Handy Light se na první pohled tvářila jako jedna z dlouhé řady aplikací měnících iPhone ve svítilnu, z obrazovky telefonu udělala osvětlovací plochu, přičemž se dalo vybírat z pěti různých barev osvětlení. Zdálo se, že to je jedna z neskutečného množství hříček plnících App Store, čemuž odpovídala i cena 0,99 USD.

Jenže pak se na Webu objevil návod, jak lze tuto aplikaci využít k přeměně iPhonu v datový modem (pomocí SOCKS proxy serveru), a to i tehdy, když daný mobilní operátor tuhle funkci nepodporuje (teprve od iOS 3.0 se dá iPhone užívat jako modem, avšak pouze pokud to zároveň dovoluje operátor).

Funkce datového modemu (takzvaný „tethering“) je však u mnohých operátorů dostupná jen za příplatek, ale Handy Light ji umožňovala využívat zadarmo a přitom nevyžadovala hackerské otevření (jailbraking) firmwaru. Pochopitelně se to však nezamlouvalo ani dotčeným operátorům, ani Applu, a tak brzy poté, co byly skryté možnosti Handy Light odhaleny, Apple aplikaci z App Store odstranil.

Handy Light samotná v podstatě nedělala nic zvlášť nebezpečného (ohrožovala nanejvýš účetní některých operátorů), její případ však vyvolal otázky, jak to vlastně je s tolik zdůrazňovaným zabezpečením App Store. Očividně se za určitých okolností dají do aplikace ukrýt různé nepovolené funkce, jež mohou kontrolorům uniknout. Apple by sice měl většinu z takových věcí odhalit, ale při tak ohromném přísunu aplikací může občas něco proklouznout (jde o tisíce nových přírůstků týdně).

A tak se nedá zcela vyloučit, že by jiné aplikace mohly v sobě podobně ukrývat nedovolené prvky, co by prošly vstupní kontrolou, a to včetně záškodnického kódu, který by mohl páchat různou neplechu. Teprve se ale uvidí, zda to bude mít nějaký vliv na systém vstupní kontroly App Store (třeba jestli dojde k jejímu dalšímu zpřísnění).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: