Dění okolo iPhonu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Dění okolo iPhonu 4

2. července 2010, 00.00 | V Británii se iPhone 4 téměř úplně vyprodal. AnandTech se blíže podíval na problém se slábnutím signálu, Apple však zřejmě žádná zvláštní opatření nechystá. A aplikace MobileMe Gallery byla aktualizována pro podporu iPhonu 4, stejně jako čtečka Kobo eBooks.

Stále přicházejí zprávy o iPhonu 4, několik z nich předkládá tento článek:

Zásoby iPhonu 4 v Británii jsou téměř nulové

iPhone 4 dosáhl rekordního odbytu, Apple však zjevně nestíhá uspokojit poptávku po něm, o čemž svědčí i zprávy z Velké Británie.

Podle deníku Telegraph se telefon téměř vyprodal, v kamenných obchodech ho má už jen O2, ostatní operátoři ho již doprodali, na Webu ho neprodává nikdo, pouze Vodafone nabízí objednávky, jež budou vyřízeny budoucími dodávkami přístroje, ovšem minulou dodávku iPhonu 4 spotřebovaly právě tyhle objednávky. Ani Tesco neví, kdy dostane další telefony a O2 prodává s přísnými omezeními, jenom svým zákazníkům, bez jakýchkoli rezervací.

Apple tak zjevně nedokáže vykrývat přetrvávající poptávku, někteří analytici už vyjádřili znepokojení, že by to mohlo ohrozit jeho obchodní výsledky, uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál, když ještě tento měsíc by se měl iPhone 4 začít prodávat v 18 dalších zemích, což za takovýchto podmínek určitě nebude snadné zajistit.

AnandTech se podíval na problém s příjmem signálu

Již v pondělí jsme informovali o tom, že při určitém způsobu držení iPhonu 4 může dojít k citelnému oslabení příjmu 3G signálu, což potvrdily i další recenze telefonu. Apple sice záležitost odbývá jako nedůležitou, přesto vyvolala značný ohlas.

Svou pozornost na ni nyní zaměřil též server AnandTech a přináší podrobnou, objektivní analýzu.

Zprávy uživatelů se značně lišily, AnandTech proto nejprve trochu hackerskými úpravami firmwaru telefonu dosáhl toho, aby se namísto pětidílné stupnice síly signálu ukazovala jeho skutečná intenzita. Stupnice totiž o ní mnoho nevypovídá, pět dílků zobrazuje pro příliš široké rozmezí (asi pro 40 procent celkového rozsahu).

AnandTech poté měřil sílu signálu při různých způsobech držení iPhonu 4 a totéž prováděl s iPhonem 3GS a také s Nexusem One. Zkoumal telefony, když se pevně tiskly v ruce, držely přirozeným způsobem, nechaly ležet na dlani, nebo byly umístěny do ochranného pouzdra.

Všechny telefony se opravdu chovaly podobně, ale iPhone 4 vykazoval největší rozdíly v síle signálu, zřejmě kvůli své externí anténě umístěné v ocelovém rámečku přístroje. Potíž je ovšem i v tom, jak iOS 4 zobrazuje sílu signálu, pokles o 24 dB (který se dá vyvolat právě různým držením telefonu) může způsobit, že ukazatel spadne ze čtyř nebo skoro pěti dílků na pouhý jeden.

Silný stisk telefonu signál dále oslabí, ale i když podle ukazatele úplně zmizí, ve skutečnosti ještě pár decibelů zbude. Velice rozdílné výsledky tak zjevně plynou z toho, že ukazatel síly signálu má tak velký rozptyl, ovlivňuje to však i řada jiných faktorů.

Testy AnandTechu ale také potvrdily, že proti iPhonu 3GS se anténa iPhonu 4 skutečně zlepšila, za stejných podmínek zajišťuje lepší příjem, v tom tedy má Apple pravdu a při velmi slabém signálu nový iPhone udrží hovor spolehlivěji než jeho předchůdce, funguje i tam, kde iPhone 3Gs selhával.

Jenže proti iPhonu 3GS je zase citlivější na změnu způsobu držení přístroje. Nejlépe se iPhone 4 choval po umístění do pouzdra, to se jeho signál citelně zlepšil a choval se jako ostatní chytré telefony.

AnandTech zkoumal i vliv držení telefonu na WiFi a GPS, u GPS nezjistil podstatnější změny, u WiFi byl příjem lepší bez pouzdra a kolísal podle změny polohy prstů, ale nijak významně.

Závěr AnandTechu proto zní, že držení iPhonu 4 levou rukou skutečně může znamenat jistý problém, způsobí oslabení signálu, telefon však většinou bude dále pracovat. A ona softwarová aktualizace iOS 4, o níž se v téhle souvislosti mluvilo, může pouze změnit vizualizaci síly signálu. Tím by se sice dalo slábnutí příjmu zamaskovat, avšak na podstatě problému to nic nezmění, protože je otázkou fyziky a hardwaru.

Jako řešení AnandTech doporučuje buď umístit na ocelový rámeček izolovaný potah, nebo začít nabízet levná ochranná pouzdra.

Apple však zřejmě žádná zvláštní opatření kvůli příjmu signálu nechystá

Apple se ale nejspíš doporučeními AnandTechu řídit nebude, alespoň to naznačuje jeho uniklý vnitřní dokument, který zveřejnil blog Boy Genius Report.

Od jednoho ze svých kontaktů u Applu získal Boy Genius Report popis procedur, podle nichž mají postupovat pracovníci služby AppleCare při vyřizování stížností na příjem signálu u iPhonu 4.

Nejprve mají přednést základní argumenty: bezdrátový výkon iPhonu 4 je nejlepší v historii, testy ukázaly, že jeho anténa je výkonnější než ta v iPhonu 3GS (to je pravda, měření AnandTechu to potvrdila). Dále je třeba říci, že skoro každému telefonu silný stisk zeslabí příjem, platí to jak pro iPhone 4, tak 3GS a mnohé jiné značky (už se ovšem nebude zmiňovat, že u iPhonu 4 se to projevuje silněji).

Na iPhonu 3GS je proto třeba nezakrývat rukou pravý dolní roh, u iPhonu 4 pak černý proužek v levém dolním rohu kovového rámečku. Použití pouzdra nebo ochranného návleku (jako je Bumper Applu) z pryže či plastu příjem signálu citelně zlepší (to je opět pravda).

Dále dokument uvádí, že se nemá aktivovat záruční služba, ale je třeba dál zkoumat, zda potíže uživatele nemají nějakou jinou příčinu. A především se zákazníkům nemají slibovat pouzdra Bumper zdarma, protože ty Apple neposkytuje.

Z dokumentu zjevně plyne, že postoj Apple zůstává nezměněný, problém prostě neexistuje, stejně se chovají všechny telefony. A samozřejmě se pomine taková „drobnost“, že iPhone 4 je na tohle citlivější.

Boy Genius Report se navíc podivuje, že dokument neříká nic o softwarové opravě (kolovaly pověsti o iOS 4.0.1), ale ta může nanejvýš změnit způsob zobrazování síly signálu, příčinu pochopitelně odstranit nemůže. (Mimochodem, právě Boy Genius Report zveřejnil výňatky z další Jobsovy elektronické konverzace na tohle téma, přirozeně nadále tvrdí, že jde jenom o pověsti, později ale dodal, že na tom Apple pracuje.)

Apple se však otázkám přijmu signálu u iPhonu 4 asi jen tak nevyhne, protože kvůli nim již byly podány nejméně tři hromadné žaloby, a to v Kalifornii, Marylandu a Texasu.

Samozřejmě není jasné, co z toho bude, soudy mohou žaloby odmítnout, dalo se ovšem čekat, že se do věci vloží právníci, kteří vycítili příležitost, v zemi, kde se soudí kdekdo, to asi ani jinak dopadnout nemohlo, je proto možné, že se věc potáhne ještě hodně dlouho.

Apple doplnil aplikaci MobileMe Gallery o podporu iPhonu 4

Přirozeně se počínají objevovat aplikace doplňující podporu nového iPhonu, a to i od Applu, který ve středu vydal novou verzi 1.1.1 aplikace MobileMe Gallery. Umožňuje z telefonu procházet fotografické a filmové webové galerie služby MobileMe, jak daného uživatele, tak jeho přátel. K chráněným sbírkám lze přistupovat po zadání hesla a odkazy na jednotlivá alba se dají sdílet s ostatními.

Verze 1.1.1 především doplňuje podporu iPhonu 4, dovoluje z tohoto telefonu nahrávat fotografie ve vyšším rozlišení, což odpovídá jeho možnostem. Nová funkce se však může používat jenom ve WiFi sítích (zřejmě kvůli zvětšenému objemu přenášených dat) a nefunguje ani na iPadu, přestože nyní podporuje vyšší rozlišení, ostatně nenabízí uživatelské rozhraní uzpůsobené pro iPad (není to univerzální aplikace), jinak už pouze opravuje chyby.

Vyžaduje iOS 3.1 a vyšší, z App Store se dá stáhnout zdarma, smysl ovšem má jenom spolu s účtem u placené služby MobileMe.

Čtečka Kobo eBooks podporuje iOS 4 a displej Retina

Aktualizace pro nový iPhone se dočkala též zajímavá softwarová čtečka elektronických knih Kobo eBooks spojená se službou Kobo. Podporuje řadu různých platforem, mezi nimiž pochopitelně nemůže chybět iOS, ale nabízí se také pro Android či BlackBerry a samozřejmě pro osobní počítače, mimoto existuje hardwarová čtečka Kobo eReader. Kobo ovšem má i vlastní knižní obchod se 2 miliony titulů.

Kobo eBooks pro iOS se zpočátku zaměřovala hlavně na iPad, ale nová verze 3.2 doplnila kompatibilitu s iOS 4 a s iPhonem 4. Aplikace obstarává přístup ke všem titulům knihovny Kobo s jejich optimalizovaným formátováním, nabízí alternativní vzhled záložek, dovoluje rychlé přepínání mezi aktivními knihami a čtené tituly lze synchronizovat mezi více zařízeními a platformami (to ale dnes umí většina čteček, včetně iBooks 1.1 Applu).

Nová verze doplňuje kompatibilitu s iOS 4, především podporu multitaskingu, takže spojení se službou Kobo zůstane zachováno, i když bude uživatel dělat něco jiného. Pro iPad přináší nová pozadí knihovničky, zejména však nabízí podporu displeje Retina iPhonu 4, což je pro čtečku jedna z nejdůležitějších věcí, ikony byly přizpůsobeny vysokému rozlišení tohoto displeje a hlavně text se na něm bude zobrazovat mnohem ostřeji.

Kobo eBooks vyžaduje iOS 3.0 a vyšší, funguje na iPhonu, iPodu touch a iPadu (pro ten poskytuje uzpůsobené uživatelské rozhraní), z App Store se dá stáhnout zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: