Apple za minulé čtvrtletí dosáhl rekordních finančních výsledků - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple za minulé čtvrtletí dosáhl rekordních finančních výsledků

23. července 2010, 00.00 | Tržby 15,6 miliardy USD a zisk 3,25 miliardy USD znamenají nejúspěšnější čtvrtletí v historii Applu, rekordní byl také počet prodaných Maců, dobře si vedly rovněž iPhone a iPad, nepatrně poklesl pouze odbyt iPodů.

Apple je veřejně obchodovaná společnost, proto musí oznamovat své finanční výsledky za každé čtvrtletí. Obvykle to dělá v úterý a stejně tomu bylo i tento týden, 20. července se veřejnost dozvěděla, jak si jablečná firma počínala za druhé kalendářní čtvrtletí roku 2010 (účetně se ovšem jednalo už o třetí čtvrtletí, protože Apple užívá fiskální rok, posunutý proti kalendáři o čtvrtletí dopředu).

Použité informační zdroje

Ta nejdůležitější oznámená čísla MůjMac uvedl již ve středu, ale nyní předkládáme podrobnější přehled zveřejněných výsledků (obdobný přehled za předchozí čtvrtletí najdete tady).

Samotný Apple nejprve vydal tuto tiskovou zprávu a poté uspořádal tiskovou konferenci, kde sdělil další podrobnosti a poté odpovídal na otázky zástupců médií a investorů. Zvukový záznam z konference se nachází zde (bude dostupný po 14 dní), textový přepis dění z konference přinesl například Macworld. Souhrn různých postřehů předkládá MacRumors a přehled nejdůležitějších zveřejněných čísel poskytuje AppleInsider.

Následující text představuje stručný výtah ze všech těchto zdrojů, podívejme se nyní blíže, jak si Apple vedl:

Celkové tržby a zisk

Všechny zde uváděné údaje jsou za období končící 26. června 2010, takže události posledních týdnů se do nich již nepromítly, přesto jasně ukazují na nastolené trendy.

Z finančního hlediska bylo toto čtvrtletí pro Apple rekordní, protože dosáhl rekordních tržeb ve výši 15,7 miliardy USD a zisku 3,25 miliardy USD, tedy 3,51 USD na akcii. Za stejné čtvrtletí před rokem přitom utržil jen 9,17 miliardy a vydělal 1,83 miliardy USD, což znamená nárůst tržeb o 78 procent. Tržby byly nejvyšší v historii Applu, nepatrně překonaly i tržby za poslední čtvrtletí roku 2009, které ovšem zahrnovaly zvýšené vánoční prodeje, zisk však tehdy byl ještě o trošku vyšší (viz příslušný přehled MůjMacu).

Hrubá marže meziročně poněkud poklesla na 39,1 ze 40,9 procenta a na oznámených rekordních tržbách se prodeje mimo USA podílely 52 procenty. Mimoamerické trhy jsou tedy nyní pro Apple stejně důležité jako jeho mateřský trh (minulé čtvrtletí ovšem podíl „zámoří“ činil dokonce 58 procent, zde se projevilo to, že se některé novinky, jako třeba iPad, zpočátku prodávaly pouze v USA).

Tradičně opět dále vzrostla hotovostní zásoba Applu, na konci sledovaného období dosáhla 45,8 miliardy USD, zatímco v předchozím čtvrtletí to bylo 41,7 miliardy USD, tedy o více než 4 miliardy USD. Cupertinská „hora peněz“ (ve skutečnosti se ovšem jedná spíše o rychle zpeněžitelná aktiva) tak opět povyrostla, je jasné, že převzetí menších firem, k nim pravidelně dochází, pro Apple znamenají pouze „drobné výdaje“.

Výhled na příští čtvrtletí

Firmy musí povinně uvádět také odhady výsledků pro následující čtvrtletí, Apple předpokládá tržby okolo 18 miliard USD (čili další rekordní hodnotu) a zisk na akcii asi 3,44 USD, při hrubé marži 35 procent. Ta se tak významně sníží, má to způsobit vyšší podíl prodeje iPhonu 4 a iPadu na celkových tržbách.

Výsledky prodeje Maců

Též počet prodaných Maců byl rekordní, 3,47 milionu, což dosavadní maximum (za čtvrté čtvrtletí loňského roku) překonalo o více než 100 000 kusů, meziročně pak odbyt vzrostl o plných 33 procent (přičemž trh osobních počítačů celkově narostl jen o 22 procent).

Ve všech regionech se prodeje Maců zvýšily o dvouciferná čísla a nebyly žádné potíže s jejich dodávkami. Apple však bohužel přestal uvádět přesné počty prodaných notebooků a stolních modelů, sdělil však alespoň některé údaje o vývoji jejich prodeje.

Celosvětově počet prodaných kusů vzrostl o 18 procent, na tom se však podílely pouze notebooky, jejichž odbyt se zvýšil o 37 procent, zatímco prodej stolních Maců se snížil o 12 procent.

Výsledky se ovšem dost lišily pro jednotlivé regiony, v obou Amerikách se počet prodaných kusů zvýšil o celých 40 procent a tržby o 25 procent (klesla tedy průměrná cena). Ještě prudší růst však zaznamenala asijsko-pacifická oblast, kde se počet prodaných Maců zvětšil o 71 procent a tržby dokonce o plných 160 procent (v Číně a Koreji to byly dokonce téměř 200procentní nárůsty).

Z těchto údajů jasně vyplývá, že také u Maců se zákazníci stále více přiklánějí k mobilním řešením, podle Applu prodej stolních Maců roste jen tehdy, když přijdou nové modely (modernizované Macy mini se objevily až koncem daného období, navíc jejich cena je proti jiným modelům poměrně nízká), na výsledcích se tak zjevně projevily především modernizované MacBooky Pro a stolní modely dále ztrácely svůj podíl na trhu.

Prodeje Maců byly sice rekordní, avšak ze zveřejněných údajů plyne, že jejich podíl na celkových tržbách byl menšinový, konkrétně 28 procent (asi 4,4 miliardy USD). Dá se ovšem předpokládat, že podíl Maců na celkovém zisku bude vyšší. A tak ačkoli většina tržeb nyní už pochází ze zařízení s iOS, Macy stále představují velice výnosné podnikání, které Apple jistě neopustí (takovéto spekulace byly již dříve odmítnuty jako nesmyslné).

Prodej iPhonů

Pokud jde o iPhony, těch se prodalo 8,4 milionu, o 61 procent víc než ve stejném čtvrtletí před rokem, ale rekordní počet to není, protože v předchozím čtvrtletí se odbylo dokonce 8,75 milionu kusů. Na celkových tržbách firmy se však telefony podílely 34 procenty (5,33 miliardy USD), jde tak o jeden z hlavních zdrojů příjmů Applu (před rokem činily tržby z iPhonů jen 3,06 miliardy USD).

Také prodej iPhonů rostl rychleji než celkový trh mobilních telefonů, přestože se do výsledků promítl přechod na nový model (Apple uvedl, že od 7. června výrazně omezil dodávky předchozích modelů, předtím odbyt rostl o 90 procent). Prodej nového iPhonu 4 začal až na konci daného období, do výsledků za čtvrtletí se započítávají jen první tři dny, avšak i tak se ho prodalo 1,7 milionu kusů. Další prodeje iPhonu 4 se samozřejmě promítnou až do výsledků současného čtvrtletí.

Průměrná prodejní cena iPhonu činila 595 USD (v případě dotovaných telefonů Applu cenový rozdíl doplácí příslušný operátor), celkové tržby za iPhony a související produkty by však daly vyšší číslo, což znamená, že ke každému telefonu si zákazníci přikoupili další příslušenství v průměru za 40 USD.

Mimochodem, počet všech dosud prodaných zařízení s iOS (iPhonů, iPodů touch a iPadů) již překročil 100 milionů, což činí tuto platformu opravdu rozšířenou. Co se týče samotného iPhonu, odbyt rostl též v Asii, Evropě a Japonsku a úspěšně proniká do řady různých organizací, schválilo ho 400 institucí vyššího vzdělávání a nasazuje ho nebo alespoň testuje přes 60 procent firem ze seznamu Fortune 500.

A pokud jde o tolik probírané problémy iPhonu 4 s anténou, na jeho prodej neměly významný vliv, v současnosti se prodá každý kus, co Apple dokáže vyrobit a zákazníci telefon vracejí v mnohem menší míře než předchozí iPhone 3GS. (To ovšem už víme z tiskové konference k iPhonu 4 uspořádané minulý pátek.)

V závěrečné diskusi přišla pochopitelně řeč i na další věci spojené s iPhonem, například na exkluzivitu prodeje v některých zemích. (iPhone nyní nabízí 144 operátorů v 88 zemích, u nás ho však od počátku dodávají všichni tři operátoři.)

Další zemí, kde exkluzivita skončí, bude Španělsko, již koncem července ho tam budou prodávat tři operátoři namísto dosavadního jediného. Situace se však bude stále lišit v jednotlivých zemích, každá se bude posuzovat zvlášť. V případě USA Apple nadále tvrdí, že je spokojený s partnerstvím s AT&T (stále se však objevují pověsti, že by ho i tam měl brzy začít nabízet další operátor, nově se mluví o T-Mobilu, který sice provozuje GSM/UTMS síť, ale není jasné, zda je iPhone 4 vůbec kompatibilní s jeho 3G frekvencemi).

Padl též dotaz na pouzdra, jež se budou k iPhonu 4 dodávat zdarma. To se projeví v účetnictví Applu, bude muset příjmy za iPhony prodané v současném čtvrtletí předtím, než vznikla tato nabídka, přenést do následujícího čtvrtletí, půjde asi o 175 milionů USD. Co se týče nákladů na pouzdra zdarma, Apple je započítá, až budou dodána zákazníkům.

V souvislosti s iPhony Apple ještě uvedl, že iOS 4 uživatelé přijali vstřícně a pokud jde o jeho integrovanou reklamní platformu iAd, zatím se učí, jak s ní zacházet a hodlá z ní vybudovat základnu pro budoucnost, ale bližší podrobnosti zástupci vedení sdělit nechtěli.

Výsledky iPadu

Oproti minulosti navíc přibyla zcela nová samostatná kategorie produktů, totiž iPad a související příslušenství. Celkové tržby za ně dosáhly 2,17 miliardy USD, za samotné iPady Apple utržil 2,1 miliardy USD.

Prodalo se jich 3,27 milionu kusů, přičemž průměrná prodejní cena byla zhruba 640 USD (zákazníci zjevně dávali přednost lépe vybaveným modelům). Na celkových tržbách firmy se iPady podílely 14 procenty, což je na novinku velice dobrý výkon.

Víme, že Apple prodal 3 miliony iPadů za 80 dní od jeho uvedení na trh, takže za 9 dní, které ještě z daného čtvrtletí zbývaly, se prodalo dalších 270 000 kusů, poptávka po tomto přístroji očividně stále neslábne. To potvrdili zástupci Applu v závěrečné diskusi, stále nedokáží poptávku plně uspokojit, na konci čtvrtletí zbývala řada nevyřízených objednávek. Apple pracuje na zvýšení výrobních kapacit, ale přiznal, že tak silný zájem nepředpokládal a neví, kdy se mu podaří nabídku a poptávku vyrovnat.

iPad navíc už proniká i do firem, již 50 procent těch ze seznamu Fortune100 ho nasazuje, nebo alespoň testuje. Zároveň se však nezdá, že by iPad ohrožoval prodej jiných produktů Applu, třeba Macy. Zatím je sice brzy na hodnocení, ale jak vidět, prodeje Maců byly rovněž rekordní.

V současnosti se prodá každý iPad, co Apple dokáže vyrobit a byl příznivě přijat ve všech zemích světa, kam už dorazil (dalších devět zemí přibude dnes).

iPad podle Applu již není pouze záležitostí „časných osvojitelů“ a vytvořil si svůj vlastní trh. Při uvedení iPadu na trh byl Apple „značně cenově agresivní“, proto bude pracovat na snížení výrobních nákladů, aby dosáhl vyšších marží, totéž bude dělat u ostatních svých produktů.

Zatím není jasné, zda iPad podpoří prodej Maců a jiných produktů Applu. Macy ovšem mají značný potenciál k růstu, vzhledem k tomu, že jejich celkový tržní podíl zůstává malý. iPad by se tak mohl prodávat spíše na úkor PC, což by Apple samozřejmě uvítal, protože se jedná o tak velký trh.

Prodej iPodů

Jedinou kategorií produktů, jež mírně oslabila, byly iPody, těch se prodalo 9,41 milionu, meziročně o 8 procent méně a jejich podíl na celkových tržbách tvořil jen 10 procent.

Počet prodaných kusů se sice zmenšil, avšak tržby meziročně přesto narostly o 4 procenta, díky tomu, že se do téhle kategorie započítávají také iPody touch. A těm se vedlo velice dobře, Apple sice neuvedl přesné počty, ale meziročně se počet prodaných kusů zvýšil o 48 procent. Navíc se průměrná prodejní cena iPodu touch zvedla o 12 procent, ačkoli průměrná cena iPodů jako celku naopak klesla přibližně o 7 USD.

Odbyt iPodů kromě iPodu touch tak stále slábne, ale na americkém trhu přenosných hudebních přehrávačů si iPody nadále drží 70procentní podíl a významné zastoupení mají i v řadě jiných zemí.

Rekordy iTunes Store

S iPody a dalšími mobilními přístroji samozřejmě souvisejí internetové obchody Applu. iTunes Store utržil přes 1 miliardu USD, což představuje meziroční nárůst o 25 procent a App Store zaznamenal nové rekordy. Zákazníci si z něj stáhli aplikace ve více než 5 miliardách případů, celkem se tam nabízí 225 000 aplikací, z toho přes 11 000 titulů psaných přímo pro iPad.

Výsledky kamenných obchodů Applu

Samostatně Apple uvádí výsledky svých kamenných obchodů Apple Store. Ty byly též úspěšné, jejich tržby vzrostly o 73 procent a prodej Maců v nich o 38 procent. A stejně jako v předchozích čtvrtletích si Macy prodané v těchto obchodech z poloviny pořídili zákazníci, kteří Mac dosud nevlastnili, takže se nadále významně rozšiřuje uživatelská základna.

V daném čtvrtletí bylo otevřeno 7 nových obchodů (4 v USA, 2 v Austrálii a 1 v Kanadě), ke konci čtvrtletí jich tak bylo už 293. Průměrná tržba na jeden obchod dosáhla 9 milionů USD (mezi jednotlivými obchody však jsou značné rozdíly, takže jde o poněkud zavádějící hodnotu).

Toto čtvrtletí hodlá Apple otevřít dalších 24 nových obchodů, mimo jiné v Paříži a Šanghaji a také chystá první dva obchody ve Španělsku, v Madridu a v Barceloně.

Velmi silná byla i návštěvnost těchto obchodů. Celkem do nich zavítalo 60,5 milionu lidí, zatímco před rokem to bylo jen 38,6 milionu.

Další zajímavé postřehy ze závěrečné diskuse

Na závěr tiskové konference zástupci vedení Applu odpovídali na dotazy z publika, jako obvykle ochotně mluvili k finančním záležitostem, zatímco na otázky týkající se budoucích kroků firmy dávali vyhýbavé odpovědi.

Řadu odpovědí jsme již zmínili výše v popisech výsledků pro jednotlivé kategorie produktů, zde probereme ty zbývající, jež stojí za povšimnutí.

Na otázku k chystanému datovému centru v Severní Karolíně Apple sdělil, že vše probíhá podle plánu, mělo by být hotové do konce roku, kdy bude připravené k použití. To znamená, že případné internetové služby, jež bude podporovat (mluví se především o streamingu hudby a videa doplňujícím současné stahování z iTunes Store), budou funkční asi až příští rok. Je ale jasné, že Apple o tom nechce příliš mluvit, protože konkurenti chystají podobné služby.

Zástupci vedení Applu též odmítli hovořit o dalších plánech s videohovory FaceTime s tím, že se konference zaměřuje na finanční otázky. Steve Jobs při představení iPhonu 4 řekl, že Apple chce z FaceTime udělat obecný standard, navíc se předpokládá, že jejich podporu doplní také software iChat pro Macy. K tomu se Apple zřejmě vyjádří nejdříve v září, kdy se obvykle představují nové iPody, potvrdí-li se pověsti o tom, že FaceTime budou podporovat i nové iPody touch.

Padl též dotaz na Android a jeho vzestup, lidé z Applu se přímé odpovědi vyhnuli prohlášením, že jde o telefony více výrobců, poukázali ale na to, že prodej iPhonu se meziročně zvýšil o 61 procent.

A pochopitelně se probírala omezení pro aplikace App Store, zástupci Applu je nadále hájili s tím, že tak brání průniku chyb a pornografie, s čímž ovšem nebude každý souhlasit. Zjevně však Apple nehodlá na pravidlech pro aplikace iOS nic měnit.

Závěrečné shrnutí

Výsledky Applu nelze hodnotit jinak než jako jednoznačně kladné, tržby dosáhly nového rekordu a zisk byl rovněž na dané roční období značně vysoký. Růst zaznamenaly všechny kategorie produktů Applu, s výjimkou iPodů.

To platí též pro Macy, zejména notebooky, zjevně existuje značný potenciál k dalšímu rozšiřování jejich uživatelské základny. Na druhou stranu zařízení s iOS už dnes přinášejí většinu tržeb Applu (nevíme však, jaký je podíl jednotlivých kategorií na zisku, lze ale předpokládat, že „měrný zisk“ z Maců bude vyšší).

Hlavní zásluhu na tom všem má iPad, který vlastně vytvořil nový segment trhu přístrojů s iOS. Výše uvedená čísla ukazují, že nijak neohrozil ani odbyt Maců, ani jiných produktů Applu a vysoká poptávka po iPadu se projevila v rekordních tržbách. Je sice otázkou, jak dlouho takovýto stav potrvá, zatím se ale skutečně zdá, že odhady mluvící o prodeji více než 10 milionů iPadů ještě letos nemusí být nereálné.

Stejně dobře se vedlo iPhonu, v minulém čtvrtletí se pochopitelně projevil přechod na nový model, ale nástup iPhonu 4 by měl opět posílit odbyt, „aféra Antennagate“ zjevně nemá na jeho prodej žádné významné účinky. A vzhledem k finančním výsledkům firmy je zřejmé, že se náklady spojené s pouzdry zdarma pro iPhone 4 v celkové bilanci naprosto vytratí, navíc mohou dále posílit poptávku (pak by naopak celkové příjmy Applu ještě zvýšily).

Co se týče iPodů, tak je zjevné, že zájem o „klasické“ iPody klesá (sice se jich stále prodává ohromné množství, ale trh se očividně nasycuje), prodej iPodu touch však prudce roste, takže celkově na tom bude tato kategorie finančně přinejhorším stejně.

Zanedbatelné už nejsou ani příjmy z internetových obchodů Applu, miliarda USD z iTunes Store se nedá ignorovat stejně jako výsledky App Store (Apple ovšem tvrdí, že zmíněné obchody přinášejí pouze nepatrný zisk a slouží především jako posila odbytu souvisejícího hardwaru).

Pro nejbližší budoucnost tak není třeba mít o Apple obavy, vede si úspěšně ve všech oborech svého podnikání a navíc nashromáždil takové finanční rezervy, že hravě zdolá případné budoucí překážky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: