Apple opět oznámil rekordní finanční výsledky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Apple opět oznámil rekordní finanční výsledky

22. dubna 2011, 00.00 | Za první kalendářní čtvrtletí roku 2011 Apple dosáhl tržeb 24,7 miliardy USD a zisku téměř 6 miliard USD. Prodal 3,76 milionu Maců, 18,65 milionu iPhonů a 4,69 millionu iPadů, odbyt iPodů klesl na 9,02 milionu kusů.

Tuto středu Apple oznámil své finanční výsledky za minulé čtvrtletí. Kalendářně se jedná o první čtvrtletí 2011, ovšem Apple účtuje ve fiskálním roce, který má proti kalendáři posunutý, a tak oficiálně jde o výsledek za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2011 (úplně přesně za období končící 26. března 2011). Zde se pokusíme podrobněji podívat, jak si Apple v tomhle údobí vedl.

Použité informační zdroje

Alespoň stručnou zmínku o hospodářských výsledcích Applu přinesla téměř všechna média, zde jsme ovšem samozřejmě použili jenom některé zdroje. Své základní finanční výsledky Apple zveřejnil v této tiskové zprávě (její český překlad se nachází zde), na následné tiskové konferenci poté uvedl další doplňující informace a zodpověděl některé dotazy účastníků.

Přepis dění z tiskové konference nabízí Macworld, který též předkládá přesné znění odpovědí provozního ředitele Applu Tima Cooka. Přehledný souhrn nejdůležitějších údajů z tiskové konference přináší AppleInsider a zvukový záznam z ní najdete na webu Applu po příští dva týdny. Zajímá-li vás srovnání nových výsledků s předchozím čtvrtletím, můžete se obrátit na naši zprávu z ledna.

A teď se již podívejme na konkrétní čísla o hospodaření Applu:

Celkové tržby a zisk

Stalo se už tradicí, že každé čtvrtletí Apple oznamuje rekordní tržby a zisk a nejinak tomu bylo i nyní. Celkové tržby za čtvrtletí dosáhly 24,67 miliardy USD a čistý zisk 5,99 miliardy USD, tedy 6,40 USD na akcii.

Pro srovnání, před rokem činily tržby za stejné období 13,5 miliardy USD a zisk 3,07 miliardy USD, což znamená, že zisk Applu meziročně vzrostl o plných 95 procent a jeho tržby o 83 procent. (V předchozím čtvrtletí dosáhly tržby 26,74 miliardy USD a čistý zisk 6 miliard USD, což ovšem zahrnovalo i vánoční sezónu 2010, po níž obvykle následuje útlum odbytu, ale k tomu letos zjevně nedošlo.)

Hrubá marže činila 41,4 procenta, takže proti 41,7 procenta před rokem se příliš nezměnila. Tohle vše se samozřejmě projevilo též dalším růstem hotovostní zásoby Applu, zvětšila se o 6,1 miliardy USD a nyní už dosahuje skutečně závratných 65,8 miliardy USD (vedle finanční hotovosti jde o různá další rychle zpeněžitelná aktiva). Jistě se zase objeví spousta rad, co by si za to měl Apple pořídit, ale zatím se zdá, že bude nadále pokračovat v „sezení na hoře peněz“.

Vývoj regionálních tržeb

Prodeje mimo USA se na celkových tržbách podílely 59 procenty. V předchozím čtvrtletí to bylo dokonce 62 procent, ale přesto je zjevné, že mimoamerické trhy hrají pro Apple stále významnější roli.

Tržby a zisky se zvýšily ve všech regionech, tržby v Americe za dané čtvrtletí vzrostly o 87 procent, zvlášť výrazný nárůst zisku zaznamenal Apple v Asii, o plných 151 procent.

Výhled na příští čtvrtletí

Ze zákona musí Apple jako všechny veřejně obchodované společnosti poskytovat finanční výhled na příští čtvrtletí, je ovšem třeba mít na paměti, že tyto odhady pochopitelně bývají značně opatrné.

Pro třetí fiskální čtvrtletí 2011 (druhé kalendářní čtvrtletí) Apple odhaduje, že utrží asi 23 miliard USD a zisk na akcii by měl činit 5,03 USD. Podle tohoto odhadu tržby proti předchozímu čtvrtletí klesnou o 7 procent, což je pro Apple nezvyklé, skutečné výsledky ovšem mohou vypadat jinak.

Pozornosti analytiků přirozeně neušlo, že bude-li Apple nadále dosahovat takovýchto tržeb (a není důvod, aby se tak nedělo), tržby za celý fiskální rok 2011 mohou přesáhnout 100 miliard USD. A takto hezky kulaté číslo samozřejmě vábí pozornost médií.

Výsledky prodeje Maců

Počet prodaných Maců za dané čtvrtletí dosáhl 3,76 milionu, což představuje meziroční nárůst o 28 procent. (V předchozím čtvrtletí to sice bylo ještě víc, 4,13 milionu, jenže tehdy se projevil vliv Vánoc.)

Notebooků se prodalo cekem 2,75 milionu, o 53 procent více než před rokem a jejich podíl tak činil 73 procent (v předchozím čtvrtletí to bylo 70 procent). Naopak prodeje stolních Maců meziročně poklesly o 12 procent, pokračuje tedy trend sílící převahy přenosných Maců.

Na následné tiskové konferenci zástupci Applu uvedli, že jde o dosud nejsilnější prodeje Maců za první kalendářní čtvrtletí a že rostou, přestože nedávno vydané odhady IDC ukázaly, že se trh osobních počítačů jako celek naopak zmenšil o 3 procenta. Mimochodem, už je to 20. čtvrtletí po sobě v řadě, kdy odbyt Maců předčil celkový trh PC.

Na těchto výsledcích mají významný podíl modernizované MacBooky Pro, jež se prodávají od konce února, přesná čísla ovšem Apple jako obvykle neuvedl. Odbytu Maců údajně napomohl také iPad, zvýšil zájem o Macy zejména v podnicích. Též v oblasti vzdělávání se zdá, že si Macy udržují svůj tržní podíl, velký nárůst jejich podílu lze čekat v období návratu do škol, tedy koncem letních prázdnin.

Prodej Maců v některých regionech vzrostl zvlášť silně, finanční ředitel Applu Peter Oppenheimer zdůraznil asijsko-pacifickou oblast, kde meziroční odbyt Maců stoupl o 76 procent. Dobře si Macy vedly rovněž v Japonsku, ovšem ve většině zemí mimo USA zůstává tržní podíl Maců nižší, což Apple vidí jako příležitost k ještě většímu růstu v budoucnosti. Podle Tima Cooka se některé země neobyčejně silně zaměřují na přenosné Macy, avšak mimo USA se dobře prodávají také iMacy.

Prodej iPhonu

Opravdu skvěle si v minulém čtvrtletí vedl iPhone, prodalo se ho 18,65 milionu kusů, tedy o 113 procent víc než před rokem (a v předchozím čtvrtletí to bylo 16,24 milionu kusů). Znamená to další rekord, za čtvrtletí se dosud nikdy takto vysoký počet iPhonů neprodal.

V Americe a v asijsko-pacifickém regionu se prodeje iPhonu meziročně více než zdvojnásobily, v samotných USA vzrostly dokonce o 155 procent. Na tom má částečně zásluhu uvedení CMDA verze iPhonu 4 pro amerického operátora Verizon (telefon prodává od počátku února). Zároveň ovšem Tim Cook uvedl, že se neobyčejně dobře dařilo též operátorovi AT&T (který v USA prodává GSM verzi iPhonu).

Přesnější čísla o poměru GSM a CDMA verze iPhonu v USA Apple neprozradil, ale protože AT&T ve středu oznámil, že za dané čtvrtletí aktivoval 3,6 millionu nových iPhonů, dalo se z dalších zveřejněných čísel odhadnout, že Verizon mohl prodat až 3 miliony CDMA iPhonů 4. Včera ovšem své výsledky ohlásil také Verizon a sdělil, že za minulé čtvrtletí aktivoval 2,2 milionu CDMA iPhonů.

Většinu prodejů sice zřejmě tvořily iPhony 4, ale iPhone 3GS, prodávaný v USA za dotovanou cenu 49 USD, si prý rovněž vedl dobře a je stále velice oblíbený, avšak žádná konkrétnější čísla jsme se nedozvěděli.

Pokračuje pronikání iPhonu do velkých podniků, 88 procent firem ze seznamu Fortune 500 ho již používá, nebo jeho nasazení alespoň testuje.

Velmi významný trh pro iPhone ovšem tvoří Čína, prodeje v širší Číně se skoro ztrojnásobily, vzrostly o více než 250 procent. Příjmy ze vstupu na nově se rozvíjející trhy pocházejí z převážné většiny právě z Číny, Apple se z toho hodlá poučit i v dalších zemích. (Za první fiskální pololetí 2011 činily tržby Applu z Číny 5 miliard USD, tedy zhruba 10 procent jeho celkových tržeb, význam tohoto trhu tak pro Apple nesmírně vzrostl.)

Pokud jde o nově zaváděné mobilní sítě LTE (někdy označované jako 4G sítě), podle Tima Cooka první generace čipových sad pro LTE si v telefonech vynucuje řadu konstrukčních kompromisů, na něž Apple nechce přistoupit. A je neobyčejně spokojený s iPhony 4 a 3GS vzhledem k dosaženým prodejům. Očividně tak stejně jako v minulosti Apple na nové mobilní technologie nepřejde, dokud se nevyladí (opakuje se tatáž situace jako v případě podpory 3G sítí).

Nadále Apple hledá další partnerské operátory pro prodej iPhonu, přičemž až tolik nezáleží na tom, zda provozují GSM nebo CDMA sítě. Tim Cook odmítl probírat rozdíly těchto komunikačních standardů, ale podotkl, že vedle Verizonu již CDMA iPhone provozují také jihokorejský STT a saúdskoarabský Saudi Telecom. Přibývají však též GSM operátoři, loni v prosinci to například byli Vodafone a O2 v Německu.

Prodej iPadů

iPadů se za sledované čtvrtletí prodalo 4,69 millionu, ovšem tento počet zahrnuje jak původní iPad, tak nový iPad 2. Apple prohlásil, že nezveřejní poměr mezi starým a novým iPadem, aby nenapomohl konkurenci. Udaný počet zaostal za odhady analytiků (v předchozím čtvrtletí se odbylo plných 7,33 milionu kusů původního iPadu), důvodem ovšem rozhodně není slabý zájem zákazníků.

Bylo tomu vlastně právě naopak, Apple prostě nedokázal uspokojit poptávku po novém iPadu 2 a zřejmě se projevilo i to, že mnozí zájemci o iPad s koupí čekali až na nové modely.

Peter Oppenheimer k iPadu 2 řekl, že usilovně pracují na tom, aby ho dostali do rukou zákazníků co možná nejrychleji, v minulém čtvrtletí prodali každý iPad 2, co vyrobili a byli by rádi čtvrtletí zakončili s většími skladovými zásobami (ty však nebylo z čeho vytvořit).

Většina nevyřízených objednávek se týká právě iPadu 2, ale podle Tima Cooka výroba nyní rychle roste. Apple si je natolik jistý brzkým vyřešením potíží s dodávkami, že hodlá rozšiřovat prodej iPadu 2 do nových zemí, do konce března se jejich počet již zvětšil o 25, příští týden by mělo přibýt 13 nových států a během tohoto čtvrtletí se plánuje vstup iPadu 2 do ještě dalších zemí. (A zřejmě se Applu skutečně daří výrobu iPadu 2 posilovat, protože od středy se dodací lhůty v jeho webovém obchodu pro řadu zemí – včetně Evropy – zkrátily na 1 až 2 týdny z předchozích 3 až 4 týdnů.)

Zároveň ovšem Tim Cook připustil, že přechod na nový produkt není nikdy úplně snadný, zásoby původního iPadu v distribuční síti se během daného čtvrtletí snížily o 570 000 kusů, přičemž na konci čtvrtletí se v ní nacházelo jen 170 000 kusů nového iPadu 2, což znamená čistý pokles o 400 000 kusů. V budoucnosti proto bude třeba takovéto přechody plánovat pečlivěji.

iPad si získal oblibu nejenom mezi běžnými uživateli, ale i u podnikové klientely, 75 procent firem ze seznamu Fortune 500 ho již používá, anebo ho přinejmenším testuje.

Díky silnému odbytu se přirozeně opět zvětšil celkový počet prodaných přístrojů s iOS (tedy jeho uživatelská základna), dohromady se jich už prodalo 189 milionů (myslí se tím iPhony, iPody touch a iPady všech generací).

Poznámka k Apple TV

Apple ovšem nabízí ještě jeden přístroj používající iOS (i když značně upravený), totiž Apple TV druhé generace. Ve středu o ní sice nepadla jediná zmínka, ale již v úterý analytik Ming-Chi Kuo z firmy Concord Securities oznámil, že podle jeho průzkumu trhu se celkový počet prodaných kusů přiblížil 2 milionům a jen za minulé čtvrtletí se jich prodalo 820 000. V porovnání s mobilními přístroji s iOS to sice není mnoho, ale proti Apple TV první generace to zlepšení určitě je.

Prodej iPodů

Jedinou kategorií produktů, jež opravdu oslabila, byly iPody. Těch se za minulé čtvrtletí prodalo 9,02 milionu, což znamená meziroční pokles o 17 procent (v předchozím čtvrtletí to bylo 19,4 milionu kusů, ovšem tehdy se projevil vliv Vánoc).

Přes uvedený pokles však odbyt iPodů překonal očekávání Applu. A z tohoto počtu prodaných iPodů přes polovinu tvořily iPody touch, což ukazuje, že význam klasických iPodů (bez iOS) začíná skutečně slábnout.

Na druhou stranu si Apple stále mezi MP3 přehrávači drží v USA více než 70procentní podíl a v mnoha zemích světa iPody pořád zůstávají nejrozšířenějšími mediálními přehrávači.

Výborná čísla však předvedl mediální obchod iTunes Store, jehož tržby dosáhly skoro 1,4 miliardy USD, což je dosud nejlepší výsledek za čtvrtletí.

Výsledky kamenných obchodů Applu

Apple samostatně uvádí též výsledky svých kamenných obchodů Apple Store, jež budou 19. května slavit 10. výročí své existence. Přes počáteční pochybnosti se staly velice úspěšnými a nejinak tomu bylo i v minulém čtvrtletí. Tržby těchto obchodů dosáhly 3,19 miliardy USD, meziročně se zvýšily o 90 procent (v předchozím čtvrtletí, zahrnujícím Vánoce, utržily dokonce 3,5 miliardy USD.)

Síť obchodů Apple Store je již značně rozsáhlá, v daném čtvrtletí jich bylo 332, což dává průměrnou tržbu na jeden obchod ve výši 9,9 milionu USD (o 67 procent více než před rokem).

Tyto obchody významně přispívají k odbytu Maců, za uplynulé čtvrtletí se jich v nich prodalo 797 000, zatímco před rokem to bylo jen 606 000 (v předchozím vánočním čtvrtletí z nich ovšem odešlo k zákazníkům 851 000 Maců). A nadále platí, že zhruba polovinu těchto strojů si pořizují zákazníci, kteří Mac dosud nevlastnili.

Roste význam obchodů mimo USA, objem prodeje v nich Už překročil objem prodeje v amerických bodech. Svou maloobchodní síť chce Apple dále rozšiřovat, pro fiskální rok 2011 se plánuje 40 nových obchodů, z toho tři čtvrtiny mimo USA, včetně pátého obchodu v Číně.

Další postřehy z tiskové konference

Některé odpovědi zástupců Applu na tiskové konferenci jsme již uvedli výše, zde shrneme ty zbývající, jež stojí za zmínku.

Samozřejmě padl dotaz na vliv japonského zemětřesení a cunami. Tim Cook odpověděl, že jeho ekonomické důsledky jsou zanedbatelné ve srovnání s dopady katastrofy na obyvatele Japonska. V uplynulém čtvrtletí výpadky dodávek komponent z Japonska měly na Apple jen zanedbatelný vliv a ani v tomto čtvrtletí by se neměly příliš projevit, ale výhled zůstává nejistý. Problémy by mohly nastat později, například bude-li v Japonsku docházet k výpadkům dodávek elektrické energie i po červnu.

Co se týče Steva Jobse, který v lednu odešel na zdravotní dovolenou, zaměstnanci Applu ho pravidelně vídají a účastní se všech důležitých rozhodnutí. Do práce na plný úvazek se Jobs chce vrátit nejdříve, jak to bude možné.

Řeč přišla též na zápas Androidu a iOS, Tim Cook citoval statistiky, podle nichž iOS překonává Android v USA o 59 procent. Cook samozřejmě zmínil výše uvedená čísla o prodejích iPhonu a iPadu a dodal, že App Store nabízí 350 000 aplikací pro iPhone a 65 000 pro iPad. Vývojářům aplikací už vyplatili přes 2 miliardy USD a celkový počet stažení aplikaci z App Store překročil 10 miliard. Když se k tomu připočte, že iOS netrpí fragmentací trhu, kterou Apple považuje za hlavní slabinu Androidu, má iOS pro zákazníky jasné přednosti.

A samozřejmě se objevila i otázka na spory Applu se Samsungem (Apple žaluje Samsung za napodobování iPhonu a iPadu, podrobnosti najdete třeba zde). Na tiskové konferenci k tomu Apple uvedl, že Samsung je jeho důležitým dodavatelem komponent a doufají, že vzájemné vztahy zůstanou nadále silné. Avšak mobilní divize Samsungu podle Applu překročila únosnou hranici, a tak bylo nutné podat zmíněnou žalobu.

Závěrečné shrnutí

Finanční výsledky Applu za minulé čtvrtletí byly opět rekordní, ale to už vlastně ani nepřekvapuje, již se z toho stala téměř tradice.

Odbyt Maců dále roste, a to i mimo USA, přičemž pořád stoupá význam notebooků. Na to nepochybně měla silný vliv letošní modernizace MacBooků Pro, v případě stolních Maců (tedy především iMaců a Maců mini) hraje roli asi i to, že mnozí čekají na jejich obdobnou modernizaci.

Opravdu se dařilo iPhonu. Uvedení CDMA verze telefonu sice pomohlo, ale hlavní podíl na prodejích pořád mají GSM verze (prodeje Verizonu zhruba odpovídají rozdílu mezi minulým a předminulým čtvrtletím). Svou úlohu nejspíš sehrály též pověsti o pozdějším uvedení iPhonu 5 a prohlášení Applu na tiskové konference se skutečně zdají naznačovat, že s uvedením nástupnického modelu příliš nespěchá, to se však asi vyjasní až na vývojářské konferenci WWDC 2011 počátkem června.

Pokud jde o iPad, jeho prodeje sice nesplnily očekávání, jenže pouze v důsledku toho, že Apple prostě nedokázal dodat dostatečný počet kusů iPadu 2 na trh. Poptávka po přístroji zůstává stále silná a podaří-li se výrobu posílit, lze čekat, že v příštích měsících prodeje nového iPadu zdolají další rekordy.

Jedinou skutečně slábnoucí kategorii produktů Applu tak jsou iPody. Když se navíc uváží, že polovinu prodaného počtu tvoří iPody touch, které vlastně patří spíše mezi přístroje s iOS, je vidět, že klasické iPody jsou opravdu na ústupu, přestože prodané počty nejsou zrovna zanedbatelné.

Zatím není jasné, co to bude znamenat pro další vývoj iPodů, to se pravděpodobně dozvíme až v září na akci věnované představení nových letošních modelů. iPody skutečně přestávají být zajímavé, což podporuje pověsti, že by v září mohl Apple zároveň představit nový model iPhonu. Ovšem i když bude odbyt klasických iPodů dále slábnout, přístroje s iOS to víc než vyrovnají, o čemž svědčí i rekordní tržby iTunes Store.

Nadále expanduje také vlastní maloobchodní síť Applu, obchody Apple Store budou přibývat stejným, ne-li rychlejším tempem a z výše uvedených dat také jasně plyne, že na významu nabývají mimoamerické trhy, zejména ten čínský.

Když se tohle vše sečte, vidíme, že Apple je v podstatě „odsouzen k úspěchu“. Jistě, ve skutečně dlouhodobém výhledu se může mnohé změnit, stačí si vzpomenout na Apple před návratem Steva Jobse, ale v nejbližší budoucnosti bude vítězné tažení Applu určitě pokračovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: