Jak s PowerBookem na Internet - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Začínáme s

Jak s PowerBookem na Internet

10. září 2001, 00.00 | Pokud máte PowerBook či iBook, určitě uvažujete i o možnosti připojení odkudkoliv a kdykoliv pomocí mobilního telefonu. Co všechno k tomu budete potřebovat a kolik to bude stát?

Každý, kdo má přenosný počítač, určitě alespoň někdy používá svůj stroj někde mimo dosah obvyklých civilizačních prvků, za které považujeme tekoucí vodu, elektřinu a telefon. Zatímco notebook (narozdíl od uživatele ;) vodu nepotřebuje, bez elektrického proudu se nějaký čas obejde, telefonní linka pro připojení k internetu se na samotě u lesa shání špatně (a vlastně to nemusí být ani samota u lesa, můžete zjistit, že se nepřipojíte ani z míst, kde by jste to nečekali, ať už díky absenci linky, nebo případně špatnému stavu či nevyhovujícímu zapojení). Proto se občas hodí mobilní připojení k Internetu – a na některá technická řešení se dnes podíváme.

Základem je pochopitelně mobil s aktivovanými datovými hovory a notebook. V závislosti na tom, jaký mobilní telefon, jaký notebook a také jaký operační systém máme, musíme zvolit metodu propojení. V praktických pokusech jsme používali velmi rozšířený „manažerský“ telefon Nokia 6210 – Nokia patří na českém trhu na špičku co se prodejnosti i popularity týče, dalšími mobily, které se dají předpokládat mezi uživateli Apple notebooků, jsou mobily Siemens a Ericsson (samozřejmě, libovolná jiná značka se nevylučuje). Bohužel, podpora ze strany výrobců není ideální, v případě Nokie lze stáhnout potřebný software pro Nokii 6210, u nových Ericssonů R520 jsou nějaké skripty součástí instalace, ale jinak je podpora spíš založená na obvyklém „postarej se sám“, naštěstí v některých případech se už snažili starat jiní - odkazy najdete na konci článku

Pokud netušíte, jestli je váš mobil potřebně vybaven pro připojení, pokud má infračervené rozhraní (například Nokie 7110, 8210, 6120, 6150, Siemensy, Ericssony, Motoroly a další), obsahuje také hardwarový modem a je tedy možné takto vybavený telefon použít pro připojení. U Nokií je potřeba si dát pozor na populární modely 6110 a 6150 – ty stále ještě mnoho uživatelů používá. Ačkoliv telefony mají infračervené rozhraní, nejedná se o IrDA standard a neobsahují modem – tyto mobily nelze použít.

Jelikož je Nokia 6210 (stejně jako mnoho dalších mobilů) vybavena IrDA rozhraním, lze pro připojení k PowerBookům využití tuto bezdrátovou cestu – pokud používáte Mac OS 8 nebo 9. Mac OS X zatím neobsahuje podporu pro IrDA, zda se ukáže v 10.1 není zcela jasné, proto uživatelé tohoto systému musí zatím používat „kabelovou“ metodu.

Jelikož mobil v sobě už obsahuje modem, není tedy potřeba nic jiného, než ho propojit s Macem a správně ho nakonfigurovat. Nejdříve se podíváme na připojení pomocí IrDA, které je výrazně snadnější.

IrDA

Bezdrátové připojení pomocí infračerveného IrDA rozhraní je zcela vyhovující z hlediska přenosové rychlosti, není potřeba nic nikam připojovat, tahat s sebou kabely a podobně, stačí prostě správně namířit mobil proti PowerBooku a připojit se. Tato výhoda je zároveň největší nevýhodou – pro provoz je potřeba určitá relativně stabilní plocha, aby byla zajištěna stálá poloha mobilu vůči počítači – proto je opravdu mobilní práce, například v dopravním prostředku, poměrně obtížně představitelná, možná by se pro fixaci polohy mobilu dala s úspěchem použít lepící páska ;). Pokud tedy máte PowerBook, používáte Mac OS 8 nebo 9 a máte mobil s IrDA rozhraním, není co řešit, tato metoda je výrazně jednodušší a především levnější.

Kabely

Pokud totiž vlastníte iBook, který IrDA rozhraní neobsahuje, nebo budete chtít teď hned používat mobilní připojení pod OS X (a nechcete si počkat na rozluštění hádanky s názvem „Podpora IrDA v Mac OS X“), nezbývá vám nic jiného, než si pořídit potřebné propojovací kabely. To znamená převodník z USB na seriový port a následně seriový kabel k telefonu. V našem případě to znamená Keyspan USB PDA adaptér za bratru 2500 Kč, a kabel k Nokii 6210 za zhruba 700 Kč – za zapůjčení děkujeme společnosti Giga. PDA adapter jsme zvolili proto, že tím máme k dispozici přímo PC seriový port, není potřeba další přechodka pro Mac -> PC. Pokud už vlastníte USB adaptér s Mac seriovými porty, můžete ho samozřejmě také použít, pouze s nutností další přechodky na 9ti kolík Canon.

Nemůžu si odpustit připomínku k USB převodníku - je to prostě daň za to, že používáme Apple. Dříve to bylo řešitelné jednoduchým kouskem drátu s konektory (rozdíl mezi RS 424 používanými na Macu a RS 232 na PC je poměrně malý), nyní, když máme možnost používat výhradně hi-tech technologie jako FireWire a USB se nám pro Pcčkáře triviální záležitost prodražuje o několik tisíc korun.

Vlastní zapojení je poměrně snadné – Keyspan je jeden z mála výrobců, který pochopil, že v případě USB zařízení není nutné nestartovat počítač, takže po snadné instalaci stačí převodník zasunout do USB portu a používat. K adaptéru se připojí kabel pro mobil a následně vlastní mobil – instalace a kompletace je tedy jednoduchá. Ovladače pro OS X zatím existují v betaverzi a jsou dostupné na stránkách výrobce.

Nastavení

Pro správné připojení k internetu je potřeba ještě nastavit Remote Access (Vzdálené připojení) a modem. Do ovládacího panelu Remote Access se vloží připojovací údaje, které vám dál vás mobilní operátor (v případě Eurotelu a Paegasu, Oskar sám neposkytuje možnost připojení k internetu, je nutné mít vytvořený účet u běžného poskytovatele a především znát normální telefonní číslo pro připojení – z mobilů nelze volat čísla tarifu Internet 2001, která začínají na 097). Mobil je poté nutné nastavit prostřednictvím ovládacího panelu Modem. Tam je potřeba zvolit skript modemu, buď dodaný výrobcem nebo je potřeba vyzkoušet, zda nebude fungovat některý z dodávaných obecných skriptů, případně se pokusit vytvořit svůj pro daný mobil.

Pokud jste majitelem právě Nokie 6210, určitě víte, že se s ní můžete k internetu připojit i vyšší než obvyklou rychlostí, díky technologii HSCSD. Ve zkratce, tato technologie umožňuje použít pro sestavení hovoru více než dva časové sloty, jak je tomu u bežných hovorů nebo datových přenosů (jeden odchozí, druhý příchozí), ale lze takto dát dohromady až 4 sloty, nejčastěji v konfiguraci tři pro příchozí data (rychlejší download), jeden pro odchozí – tedy teoretické rychlosti 43,2 kbit/s pro příchozí data a 14,4 pro odchozí, je také například možné použít symetrické nastavení 28,8 kbit/s pro oba směry. Pokud něco víte o GSM sítích a říkáte si, že základní rychlost pro přenos dat je 9,6 kbit/s, máte v podstatě pravdu – součástí úprav sítě pro provoz HSCSD je také možnost používání jiného opravného protokolu, který umožňuje zvýšit rychlost jednoho kanálu na 14,4 kbit/s – na úkor kvality, která za špatného signálu může být nižší. Technologie HSCSD je v podstatě „konkurencí“ pro nyní často zmiňovanou technologii GPRS, přičemž výhodou je trvalé obsazení slotů pro daný hovor, a tedy v podstatě „garantovaný“ datový tok – jak si řekneme dále, není to tak slavné, ale oproti GPRS, který pracuje na rozdílném principu, je to přístup, který pro někoho může znamenat výhodu. Nevýhodou je, že se počítá a platí délka připojení a ne přenesená data, druhou nevýhodou, především pro operátora a pro ostatní uživatele v oblasti je, že tento způsob připojení zabere sloty, které by jinak mohli pro hovory použít ostatní uživatelé.

Službu rychlých datových přenosů u nás poskytuje pouze Eurotel, který se dlouhodobě pyšní tím, že má největší kapacitu a kvalitu sítí – a proto si také může dovolit provozovat službu, která mu bude blokovat část hovorové kapacity. Výhodou pro uživatele je, že se připojení pomocí HSCSD zpoplatňuje shodně jako běžné datové hovory, tedy za vyšší rychlost není nutné si připlácet. Uživatelé Peagase a Oskara mohou používat pouze připojení rychlostí 9,6 kbit/s.

Protože je potřeba dát uživateli možnost měnit nastavení rychlosti přenosu, Nokie vytvořila jednoduchý prográmek, který uživateli umožňuje nastavit si parametry přenosu dle svých potřeb – tedy především rychlost a způsob připojení. Prográmek, který se tváří jako ovládací panel, poté vygeneruje modemový skript, který se použije v ovládacím panelu Modem – a tím je vše vyřešeno. Pokud se potřebujete připojovat z Mac OS X, stačí vytvořený modemový skript přemístit do složky Library/Modem Scripts.

Praktické zkušenosti

V praxi toto řešení funguje velmi příjemně, samozřejmě, je potřeba brát ohledy na maximální rychlosti, které jsou k tomu opravdu jen teoretické, zvláště v případě použití HSCSD, kdy reálná přenosová kapacita poměrně dost kolísá. Pro váš praktický přehled jsme otestovali stažení titulní stránky MujMACa při připojení standardní rychlostí 9,6 kbit/s, při maximální teoretické rychlosti HSCSD 43,2 kbit/s (faktické připojení probíhá na rychlosti nižší), pro porovnání jsou uvedeny i rychlosti dosažené na připojení přes kabelový internet s rychlostí 128 kbit/s. Titulka MujMACa byla stažená pomocí Internet Exploreru v normální podobě a poté jako připravený webarchiv – proto víme, že titulní stránka měla v okamžiku testování velikost 135 kb.

Způsob připojeníHTMLArchiv
GSM 9,6 kbit/s3:56 min2:34 min
GSM HSCSD 43,2 kbit/s1:45 min0:57 min
Kabelové připojení 128 kbit/s0:18 min0:17 min

Jak je vidět, připojení standardní rychlostí je suverénně nejpomalejší, pokud tedy nemáte na výběr, minimalizujte přenášená data vypnutím obrázků při surfování na webu a omezením velikosti mailů. Rychlost připojení pomocí HSCSD se už pohybuje na přijatelnější úrovni, ale bohužel se vzdaluje teorii – maximální okamžitá přenosová rychlost sice byla něco přes 4 kb/s, ovšem rychlost je velmi kolísavá a průměr je mnohem nižší, jak můžete vidět z grafu – ten byl v rámci testování pořízen pomocí programu Mass Downloader na PC.

Pokud jste uživatel Eurotelu a máte k dispozici Nokii 6210 nebo jiný HSCSD telefon, bylo by připojování se klasickou rychlostí plýtvání časem a penězi. Pokud máte jiný telefon nebo poskytovatele, asi vám nezbyde než smířit se s nižší rychlostí, a těšit se na razantnější nástup GPRS.

Někdy příště se podíváme na připojení Maca pomocí GPRS nebo na speciální kartu Nokia CardPhone 2.0.

Odkazy

Nokia Modem Options - program pro snadné nastavení parametrů pro mobilní telefon Nokia 6210
Modem Script Generator 1.0a1 - nástroj od Apple pro tvorbu modemových scriptů, program pro Mac OS 8 a 9
Modem Script Generator - freeware program pro Mac OS X
Stránka obsahující modemový skript pro některé mobilní telefony Siemens
Mac Mobile High Speed - komerční produkt (199 DM), umožňující připojení HSCSD a GPRS telefonů - netestováno, funkčně omezené demo k dispozici.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

funguje to

Autor: Eduard Jahelka Muž

Založeno: 10.09.2001, 08:38
Odpovědí: 0

Moje zkusenost s kombinaci Nokia 6210+Titanium je zatim dobra. Funguje to celkem dobre, o neco pomaleji nez vytacene pripojeni. Ale podpora ze strany ( jinak velmi mileho a snaziveho ) prodejce telefonu byla nulova. MaC OS videl poprve v zivote... Jinak k telefonu je CD s programem na editaci telefonich seznamu, psani SMS atd ale pouze win.... o ovladacim panelu jsem se dozvedel nahodou. Ale aby to fungovalo (moznost volby jak rychle prijimat a odesilat data ) musi byt doplnek i ovladaci panel ve slozce ovladaci panely....

Odpovědět na příspěvek

RE: funguje to

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 10.09.2001, 12:19

Nemusi. "Ovladaci panel" je aplikace, ktera vklada modemovy skript do prislusne slozky v systemu, "doplnek" je kostra onoho skritpu, ktera se aplikaci modifikuje. System oba komponenty ani nedetekuje jako doplnek ci ovl.panel, muzou byt ulozene kdekoliv, takto to provozuju...

Odpovědět na příspěvek

RE: funguje to

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 10.09.2001, 19:33

Ja mam s Nokii docela zajimavou zkusenost. Je to uz nejaky ten patek a tenkrat byl problem s jejich propojenim pres Irdu, nebot ji mely nejakou nestandardni. Sli jsme s Bookem (G3) do znackove prodejny Nokia na Narodni tride. Aniz by se tim nejak hloubeji zabyvali, natvrdo nam rekli, at si Nokie nekupujeme, ze jsou lepsi Eriksoni :-)

Odpovědět na příspěvek

Otazka - GPRS

Autor: Peter"Sajdak" Kuchar Muž

Založeno: 08.03.2002, 09:32
Odpovědí: 0

Existuje niekto, kto by mi poradil, ako sa da pripojit mobilny telefon podporujuci GPRS k iMacu? Uvazujem nad kupou najnovsieho iMaca a nad vymenou telefonu, kde sa rozhodujem, ci sa mi oplati priplacat si za to, ze budem mat GPRS-kovy telefon. Zatial su sluby zo strany operatorov, ze pripojenie na internet cez mobil bude lacnejsie ako cez ISDN a pri nulovej podpore slovenskeho Telecomu pre uzivatelov MacOS (ale nielen ich!!!:-( ) sa mi to zda ako celkom dobre riesenie. Tak ako sa rozhodnut?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: