Sekvencer Logic (1.) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Sekvencer Logic (1.)

14. května 2009, 00.00 | Dneškem začínáme na MujMacu nový seriál věnovaný známému, hojně užívanému sekvenceru Logic. V prvních částech se podíváme na historii tohoto produktu.

Sekvencer Logic začal svou historii v roce 1988 a to pod jiným názvem i s jiným výrobcem. Jednalo se o Notator firmy C-LAB. První oficiální distribuovanou verzí byl Notator 1.12. Příbuzným softwarem byl Creator, což byl vlastně Notator bez notačního editoru. Do té doby byly sekvencery obtížně ovladatelnými. Prostředí nebylo vůbec grafické a neovládalo se myší. V té době byl Notator jako sen. Notator byl kompletně připraven pro práci s MIDI a k dispozici byly nedestruktivní funkce. Produkt byl relativně drahý, verze 1.12 stála 649 USD.

Ve stejné době běžel na Atari ST sekvencer a notátor od Steinberg/Jones, Dr. T, Sonus, aj. Všechny tyto aplikace ale byly zvlášť sekvencerem a zvlášť notátorem. Na počítačích Mac běžel Performer od MOTU a Vision od Opcode, oba v grafickém režimu. Na Macu již také chodil notátor Finale ve verzi 1.0 (stál 1 000 USD). Na PC se objevila první verze sekvenceru Cakewalk. V obalsti notátorů byly k dispozici Score 2, Copyist. To bylo ještě před Windows 3.1.

Logo Notatoru

Notator běžel pouze na Atari ST. Postupně byl rozšiřován, k dispozici byla rozšiřující karta nazvaná Export, která přidávala další 3 MIDI výstupy a Union-N (a později Unitor 2), kde byly 2 MIDI vstupy a 2 MIDI výstupy, včetně SMPTE/EBU synchronizéru. Poslední verzí byl Notator 3.21.

Založení Emagic

Programátoři C-Lab zformovali novou společnost s názvem Emagic. V roce 1993 představili Notator Logic. Později byl název zjednodušen na Logic. Hardware Notatoru stále pracoval s Logic Atari a když nastal čas přesunout sekvencer na novou platformu, byl k dispozici crossgrade. První takovou verzí byla 1.5, která byla v balíku s poslední verzí Notator. K dispozici byla řada stejných vlastností, jaké měl Notator i podobný design, ale vše v objektově orientovaném GUI.”Go to Work with Smile!”, to byl první slogan nového sekvenceru Logic. K dispozici již byly přeroutovatelné MIDI výstupy a objekty jako transformer a arpeggiátory, zpožďovače, aj.

notator1f.jpg

Notator

Start audio

Dosud bylo vše pouze v oblasti MIDI. Notator Logic 1.7 (Logic Audio Falcon nebo zkráceně LAF) představil audio záznam. Začátkem roku 1993 byl Emagic Notator/Logic představen ve verzi 1.6 pro platformu Mac. Jednalo se v podstatě o Atari verzi. V zimně roku 1994 byla uvolněna verze 1.7, která již byla navržena přímo pro Mac System 7.

Roku 1995 byla uvolněna první verze Logic pro PC. Emagic stále nabízel výhodné crossgrade z Atari verze na Mac nebo PC verze. Přesto byla PC verze připravená pouze pro práci s MIDI, ačkoliv nesla označení již 2.0. Pro Mac byla představena verze 2.5, která již pracovala s audio a pro audio využívala appleovský Sound Manager. Logic na Macu již tenkrát začal pracovat se základy mnoha funkcí, které jsou používané dodnes. Jedná se například o engine audio kvantizace, Time machine, Audio Energizer, Silencer, vlastnosti Audio-MIDI a Audio to Score. Ork 1996 přinesl Logic 2.5 také na PC. Tato verze byla navržená pro chod na platformách Intel Pentium.

Verze 3 a 4

Pravděpodobně vzhledem k nestabilitě tehdejších běžných zvukových karet představila firma Emagic svou vlastní zvukovou kartu Emagic AudioWerk 8 s dvěma nesymetrickými vstupy a 8 výstupy, včetně S/PDIF. Ve verzi 3.0 již byly plně integrovány funkce pro MIDI a Audio. Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností byl nedestruktivní způsob střihu. Logic 3 obsahoval 11 efektů (7 jednopásmových ekvalizérů, Dely, Reverb, Chorus a Flanger), které pracovaly v reálném čase, a které mohly být vloženy (“plug-in”) do mixu na jednotlivé stopy. Logic tak následoval Cubase, která představila VST (Virtual Studio Technology) standard. Verze 3.5 (na obrázku) představila adaptivní mix, nedestruktivní crossfade a možnost použití DX (na PC) a VST plug-inů přímo v mixu Logicu.

logic35f.jpg

Logic 3.5

Vezre Logic 4.0 obsahovala více plug-inů (Compressor, Fat EQ, Overdrive, Bitcrusher, Auto Filter, the Notorious Spectral Gate, En-Verb, Platinum Verb, Phaser a Tape Delay), všechny byly automatizované. Logic byl představen byla ve verzích Platinum, Gold, Silver a MicroLogic. Verze Platinum nabízela možnost různých modelů ovladačů – PC AV, AW, ASIO, EASI, aj. Začaly se používat Windows 98 a výkon procesorů přesáhl magickou hranici 1 GHz. Představen byl také první virtuální nástroj v Logicu, jímž byl Emagic EXS sampler. Přepracováno bylo GUI, které následně vypadalo stále hodně podobně až do verze 6.3. Verze 4.5 představila objekty pro surround mix v prostorech 5.1 a 7.1. Rozšířené byly také objekty vstupů, takže bylo možné připojit externí efektový procesor a syntezátor, jež byly rovnou streamovány na výstup, aniž by musely být zaznamnávány jako zvuk. Ačkoliv se může zdát, že šlo o drobnost, poprvé bylo možné připojit všechna zařízení přes zvukovou kartu (pokud byl k dispozici dostatečný počet vstupů) a Logic využít jako plnohodnotný mix pro všechna zřízení ve studiu. Již nebylo potřeba používat hardwareový mixážní pult. Verze 4.7 představila řadu nových virtuálních nástrojů. V průběhu verze 4 byl poprvé představen operační systém Windows XP. Verze Logic 4.8 byla první XP verzí. Během verze 4 byl také nahrazen starý způsob ochrany softwaru novím způsobem – pomocí XSkey.

LAWP4Screenshotf.jpg

Logic 4

Verze 5

“Think Different” (myslete jinak), to bylo heslo Logic 5, které bylo skutečně naplněno, Logic ukázal, jak daleko je možné ve způsobu práce se softwarem dojít. Logic 5 obsahoval nový engine automatizace, nové plug-iny a syntezátory, ale také vícenásobné Undo. Představen byl také nový Logic Control. Nový způsob práce s automatizací spočíval v tom, že automatizace byla postavená na způsob stop, zatímco dříve byla objektová. Již nebylo nutné používat hyper-editor pro nastavení křivek automatizace. Nyní byla tvorba automatizačních křivek (a to jak hlasitosti či panoramy, tak i všech modulačních kontrolérů syntezátorů, ale i automatizace parametrů Logic plug-inů a řady VST plug-inů) mnohem rychlejší a pohodlnější. Byl konec se způsobem přemýšlení “nastav a zapomeň” a začaly se využívat automatizace parametrů, jež se v průbehu songu měnily.

Metody mixu byly rozšířeny o masteringové nástroje, které byly také plně automatizovány. Mezi tyto masteringové nástroje ve verzi 5 patřily StereoSpreader, De-esser, Limiter a Adaptive Limiter, Multiprocessor (se 4 pásmy), SubBass a Denoiser. Nové plug-iny, které mohly být aplikovány na každou stopu, byly Exciter, Tremolo, Clip Distortion, hase Distortion a přibyly nové syntezátory esm (malý mono syntezátor s jedním hlasem polyfonie, vhodný pro perkusní zvuky), ese (syntezátor vhodný pro tvorbu zvukových ploch podobných jako byly Roland Juno a Jupiter, včetně 2 efektů chorus a ensemble) a esp (nejvýkonnější bundlovaný syntezátor, nabízel plnou ADSR obálku, šumový generátor, filtry, chorus a ovedrive). K dispozici byl velmi silný nízkofrekvenční oscilátor (LFO), který velice připomínal zvuk kruhové modulace. Zvuk byl podobný jako Pro 52. Ačkoliv s ním nechtěl soupeřit, nabízel snazší ovládání.

Načítání Recycle souborů

Díky možnosti načítání Recycle souborů bylo možné v Logicu plně pracovat se smyčkami a řídit všechny důležité parametry smyčky. Tempo smyčky se přizpůsobilo tempu projektu bez ohledu na to, jaké bylo tempo smyčky zaznamenané. Části smyček bylo možné překvantizovat nebo je přehrávat pozpátku. Soubory REX bylo také možné načítat do sampleru EXS a ovládat jejich filtry, obálky a přehrávat je s dalšími vlastnostmi.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

super

Autor: rajo Muž

Založeno: 14.05.2009, 01:28
Odpovědí: 0

Bezva série, Logic je úžasnej.

Odpovědět na příspěvek

Jen houšť

Autor: balda Muž

Založeno: 14.05.2009, 14:35
Odpovědí: 0

Pěkné pěkné, připomnělo mi to průkopnické doby s ProTrackerem :-)

Odpovědět na příspěvek

Díky

Autor: pixy Muž

Založeno: 14.05.2009, 16:00
Odpovědí: 0

Výborný článek, díky! Jen více takových historických exkursů.

Odpovědět na příspěvek

Prima, ale..

Autor: aspi Muž

Založeno: 21.05.2009, 23:46
Odpovědí: 0

Škoda těch hrubek a nesprávných výrazů jako ‚Dely‘ místo ‚Delay‘ atp.

A v dnešní době bych (při současných možnostech Logicu) už nepoužíval označení ‚sekvencer‘.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: