Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Railroad Tycoon 3
17. března 2006, 00.00 | Vláčky! Railroad Tycoon 3 je (téměř) naplněním snů každého mladého modeláře.
Začnu dnes poněkud netradičně a povím vám něco málo o jedinečném životním řádu her, a vlastně i jiného software, kterým se mi náhodou dostane do rukou za účelem zrecenzování. Konkrétně bych se rád zaměřil na postup, podle kterého si průměrný recenzent volí, který produkt bude testovat jako první a který naopak jako poslední; tento mechanismus pracovně nazývám „princip odkládaného propadáku“. O co jde – běžný recenzent je jedinec, který se testování a kritizování věnuje tak dlouho, že si vypěstuje jistý šestý smysl, jenž mu pomůže na první pohled, často velmi nepřesně odhadnout kvality prakticky jakéhokoliv produktu, který před něj někdo postaví.
Takový úsudek má samozřejmě jen o málo větší vypovídací hodnotu než vrh mincí, ale člověk, jsa tvorem plným předsudků, mu leckdy podvědomě přikládá větší váhu, než by si zasloužil. Lidé soudí jiné lidi na základě toho, jak jsou oblečeni, vybírají si knihu podle obalu a, v mém konkrétním případě, mají panickou hrůzu z jakéhokoliv herního titulu se slovem „tycoon“ v názvu. Takový titul, je-li navíc doplněn o pořadovou číslici 3, je nejvhodnějším ilustrujícím příkladem již zmíněného odkládacího principu. Zkrátka a dobře, CDčko s obrázkem lokomotivy jsem do mechaniky zasunul teprve ve chvíli, kdy se jednalo o jedinou zapůjčenou hru, u které jsem měl reálnou šanci, že poběží na mém provizorním PowerBooku. A jak to dopadlo?
Přijatelné množství údajů
Protože je mi jasné, že už jste se beztak všichni podívali na číselné hodnocení na konci článku (a pokud ne, tak se tam nejspíš díváte právě teď), nebudu dále napínat a prozradím, že se není čeho bát – Railroad Tycoon 3 se totiž skutečně povedl. Autoři hry si naštěstí vzali za vzor první generaci tycoon her, jako jsou stařičký Railroad Tycoon jednička (DOSová klasika z dob dřevních) nebo legendární Transport Tycoon. Omezili micromanagement, citelně zredukovali množství nepochopitelných statistik a nezdokumentovaných zákeřností a ve výsledku dali dohromady poměrně příjemný mix obchodní strategie a vláčkového simulátoru.
Hru začínáte bez vlastní společnosti, tak říkajíc s pár (statisíci) dolary v kapse. Prvním krokem každého hráče je tedy samozřejmě založit si vlastní železniční společnost (co jiného se dá také dělat, že?). Už tady se ukážou základní prvky realistické obchodní strategie – váš podnik je totiž od začátku do konce akciová společnost. Hráči samotnému patří jen její poměrně malá část a kromě budování železniční infrastruktury a ekonomické síly podniku se musí také zabývat vlastní finanční situací a svým vlivem ve firmě. Následující rozvoj potom spočívá převážně ve stavbě síte železničních spojů mezi městy a některými dalšími objekty na mapě a přiřazování vlaků jednotlivým tratím. Při výběru obchodních spojů je důležité se zabývat nejen tratí samotnou, ale také tím, odkud kam proudí které druhy zboží, což zase závisí na průmyslové situaci v jednotlivých částech herního světa… Pěkné, ale člověk se nemůže zbavit dojmu, že by neškodilo o něco méně burzovních machinací a o něco více vláčků.
Efekty atmosféry jsou skutečně efektní a atmosférické
Tahle louže jě prý Irské moře… Tak vám nevím, vždycky jsem si myslel, že je o něco větší :)
Co do obsahu si není u Railroad Tycoon na co stěžovat, hra je nacpaná nejrůznějším materiálem doslova k prasknutí a kromě příjemně rozsáhlé kampaně nabízí také nepřeberné množství různých scénářů, pro jednoho i více hráčů. Potěší rovněž historická přesnost a velké množství dodatečných informací, kterými se autoři snaží hráče neinvazivní metodou nejen pobavit, ale i lehce vzdělat. Poněkud bohužel zaostává přesnost geografická – ačkoliv poloha a, nakolik jsem schopen posoudit, i ekonomický a průmyslový charakter jednotlivých míst na světové mapě víceméně odpovídá skutečnosti, na první ani na druhý pohled od sebe nerozeznáte Kanadu a Skotsko! Pokud jste se tedy těšili, že si vybudujete železnici podél slavných bílých útesů na jihu Anglie nebo budete prohánět parní lokomotivu Grand Canyonem, zklamu vás, protože podobné důležité krajinné atrakce ve hře prostě přítomny nejsou.
Obecně je zkrátka vidět, že autoři se rozhodli zaměřit spíše na ekonomickou rovinu věci. Ve hře najdete poměrně věrný a komplexní model akciového trhu, skutečně realisticky se chovající ekonomiku světa a větší než malé množství grafů a tabulek (ve kterých se ale s trochou praxe dá bez potíží vyznat), ale bohužel už asi nezbylo dost prostoru na samotné vláčky. Stavba železnice je řešena prostým natahováním kolejí z bodu A do bodu B s mezizastávkou v bodě C a rozhodně se netěšte na umisťování semaforů, stavbu složitých výhybek a přejezdů nebo řešení struktury nádražní budovy.
Jedna z podpůrných struktur – věž s vodou pro parní stroj
To je na jednu stranu dobře, hráč se ve hře rychle zorientuje a i když se mu podaří vybudovat rozsáhlé železniční impérium, je schopen jej spravovat, protože malé detaily se řídí samy, automaticky. Na stranu druhou si ovšem můžeme připadat lehce okradeni o pocit z návrhu krásné a elegantní trati a stavby vlastních vlaků, tunelů, výhybek a jiných vynálezů tradičně spojovaných s vláčky a mašinkami.
Grafické zpracování je jednoduše řečeno skvělé. I když je těch pár let, co uplynulo od jejího vydání, na hře lehce znát, na to, že bez problémů svižně běhá na Radeonu 9000, vypadá prostě výborně. Modely vláčků jsou detailně zpracované, krajina je plná nejrůznějších stromů, budov a jiných objektů a i při nízkých detailech dokáže engine vykouzlit atmosférické scenérie železných ořů prohánějících se třeba krajinou, osvětlenou zapadajícím sluncem. Za zmínku stojí také fakt, že hra dokáže bez větších potíží běžet v obyčejném okně, takže si můžete v pomalejších pasážích třeba povídat na ICQ nebo pouštět vlastní doprovodnou hudbu.
A věřte mi, že pokud budete Railroad Tycoon hrát delší dobu, po vlastní hudbě zcela jistě sáhnete, neboť se hrou dodávaný westernový hudební mix se hodí maximálně ke třem prvním scénářům hlavní kampaně, ale následně začne lézt na nervy. Osobně si nedovedu představit jediný důvod, proč by výstavbu vojenské železnice za druhé světové války měla doprovázet hra na banjo, ale proti gustu…
Jak tedy hru, jako je tato, zhodnotit? Railroad Tycoon 3 je kus dobře odvedené práce a to jak hra samotná, tak její port pro Mac OS X. Najde se v ní sice pár nedostatků, ale v zásadě se dá říct, že ji lze hrát celý večer a ani na moment se nenudit. Pokud jsi, milý čtenáři, obdivovatelem železných ořů a nevadí ti při hraní také trochu zapojit mozek, lze Railroad Tycoon 3 jednoznačně doporučit. Pokud ne… přece jen hru zkuste, třeba v těchto tradičních dopravních prostředcích naleznete zalíbení – koneckonců, kde bychom byli bez železnice, že?
Za zapůjčení hry k recenzi děkujeme společnosti Tauer Computer.
7/10
Výrobce MacSoft |
Demoverze Není |
Shrnutí Railroad Tycoon 3 je vynikající budovatelská strategie, která nejenže předčí naprostou většinu ostatních tycoon her, ale dokonce obstojí na výbornou i ve srovnání s hrami které ono prokleté slovo v názvu nemají. A pak že žijeme ve světě bez zázraků… Pokud vám nevadí zapojit při hraní trochu mozkových závitů a vyhovuje vám volnější tempo hry, berte všemi deseti! |
|
Podobné hry Open Transport Tycoon (Recenzováno na MujMacu) Simcity 4 (Recenzováno na MujMacu) Zoo Tycoon (Recenzováno na MujMacu) |
Kde koupit? |
Platformy |
|
Hardware nároky CPU: 400MHz G4 Paměť: 256 MB, doporučeno 512 MB Grafická karta: 32 MB VRAM, doporučeno 64 MB VRAM Testovali jsme na PowerBook G4 Titanium CPU: 867MHz G4 Paměť: 1 GB Grafická karta: Radeon 9000, 32 MB VideoRAM Hra funguje bez větších potíží, i s vysokým nastavením kvality, na velkých mapách se ale načítají méně kvalitní textury. |
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Rise of Nations
- FloboPuyo a Fish Fillets
- Warcraft III: Reign of Chaos
- Tux Racer a Frozen Bubble
- Darwinia
- OpenTTD a iSudoku
- Simcity 4
- Goban a SimpleSolitarus
- Star Wars: Knights Of The Old Republic
- Battle For Wesnoth a Armagetron
- Unreal Tournament 2004
- Kiki the Nanobot a Supertux
- Neverball a Scorched3D
- Dosbox
- Doom 3
- Swear a Zoo Tycoon
- The Sims 2
- Command & Conquer: Generals
- Railroad Tycoon 3
- Professor Code & Escort Wing
- Reminiscence/Flashback
- Star Wars: Battlefront
- X² The Threat