Chytáme digitální televizi s PowerBookem a Formac DVB watchandgo - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Chytáme digitální televizi s PowerBookem a Formac DVB watchandgo

17. srpna 2005, 00.00 | Do redakce nám na testování dorazil produkt německé společnost Formac nazvaný watchandgo. Jedná se o PCMCIA kartu s anténou, která umožní v PowerBooku sledovat vysílání digitální televize kdekoliv, kde je signál dostatečně silný. I když je vysílání digitální televize u nás zatím ve fázi testování, pustil jsem se testování a výsledky dvou týdnů strávených s Formac watchandgo se pokusím shrnout v následujícím textu.

Do redakce nám na testování dorazil produkt německé společnost Formac nazvaný watchandgo. Jedná se o PCMCIA kartu s anténou, která umožní v PowerBooku sledovat vysílání digitální televize kdekoliv, kde je signál dostatečně silný. I když je vysílání digitální televize u nás zatím ve fázi testování, pustil jsem se do testování a výsledky dvou týdnů strávených s Formac watchandgo se pokusím shrnout v následujícím textu.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Quentin provozující internetový obchod dtpobchod.cz, kde si testovanou kartu můžete pořídit za 4 500,- Kč bez DPH.

Digitální televize

V současné době lze v Praze a okolí naladit digitální televizi a zúčastnit se tak testování tohoto nového druhu vysílání. Konkrétně se jedná o systém DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) a hlavní výhodou je přenos signálu v digitální podobně ve formátu MPEG-2 po celé přenosové trase (tj. ze studia až k divákovi). To je také hlavní důvod, proč je kvalita takového vysílání kvalitnější, než běžně dostupné analogové vysílání - šumění, "duchové" a přeskakování obrazu do digitálního vysílání nepatří.

Nyní je digitální vysílání ve stádiu testování a plně využívat jej mohou pouze obyvatelé Prahy a Středočeského kraje. V této oblasti nabízí digitální vysílání společnosti České radiokomunikace a Czech Digital Group, které provozují vlastní multiplexy. Nabídka obou společností je téměř totožná a shodně nabízejí programy ČT1, ČT2, TV Prima a TV Nova a řadu rádií. České radiokomunikace mají ještě v nabídce TV Óčko a Czech Digital Group navíc nabízí ČT24 a TV Praha. V okolí Ostravy je možné ještě naladit vysílání B Plus TV, ale s nabídkou lokální televize. Digitální vysílání nabízela i společnost Telecom, ale v současnosti je experimentální vysílání Telecomu pozastaveno.

Základní jednotkou DVB-T je tzv. multiplex, což je vysílací kanál o šířce 8 MHz, který může obsahovat jakýkoliv obsah. Zatímco při běžném analogovém vysílání je možné na takovémto kanále přenášet pouze jeden program, DVB-T standardně zvládne čtyři TV programy a dvě rádia. Zde je nutné podotknout, že množství programů záleží především na datové kompresi - čím více programů na jeden kanál tím více klesá kvalita jednotlivých programů, neboť se více programů musí dělit o jeden kanál. Totéž platí i obráceně - kdyby v celém kanálu byly pouze dva programy, kvalita každého z nich by se mohla blížit kvalitě DVD. Kompromisem tedy běžně bývají 4 programy na jeden kanál, které nabízí slušnou kvalitu. I když se jedná o kompresi MPEG-2, která je použita i u zpracování DVD filmů, kvalita digitálního vysílání kvality DVD nedosahuje právě z výše uvedených důvodů - je použit stejný formát MPEG-2, ale má vyšší kompresi a tím pádem nižší kvalitu.

Formac watchandgo

Ale vraťme se k produktu německých inženýrů - Formac watchango. Abyste jej mohli použít, budete potřebovat minimálně PowerBook G4/667, volný PCMCIA slot a Mac OS X 10.2.8 a vyšší. A samozřejmě je nutné se nacházet v oblasti vysílání DVB-T. Osobně jsem testoval na PowerBooku G4/867 v Praze (Praha 5) a cca 20 km jižně od Prahy. Podařilo se mi naladit vysílání obou multiplexů a to i v místech, kde příjem vysílání na běžné televizi činí problémy kvůli špatnému signálu.

Obsahem balení je samotná PCMCIA karta, stručný manuál, instalační CD (obsahuje aplikaci FormacDVB) a anténa s držákem za displej PowerBooku (připojuje se podobně jako iSight). Stačí nainstalovat aplikaci, připojit anténu k PCMCIA kartě a kartu zasunout do počítače. Automaticky se spustí FormacDVB a za cca minutu máte naladěny (to probíhá automaticky) všechny dostupné programy a můžete si vychutnávat digitální vysílání. I když je součástí digitálního vysílání i rádio, lze naladit "pouze" televizní kanály. Při ladění a sledování je potřeba nepoužívat nebo nemít v blízkosti aktivní Bluetooth zařízení. Měl jsem telefon SE P910 spárovaný s aktivním Bluetooth handsfree a nedařilo se mi žádný kanál naladit a už jsem se začal obávat, že se watchandgo odporoučel do věčných lovišť. Vypnutím handsfree bylo po problému a Bluetooth komunikace přestala rušit příjem vysílání.

Samotné sledování programu není nijak komplikované - uživatel má možnost měnit velikost okna a nebo sledovat TV přes celý displej. Méně příjemná je zátěž procesoru, která se pohybovala kolem 45 - 55% při sledování a kolem 70% při nahrávání. Občas můj PowerBook nezvládal a docházelo k trhání obrazu, zvlášť, když jsem měl televizi jen v malém okně a pracoval jsem v jiné aplikaci. Na starších počítačích je tak ideální počítat s tím, že sledování digitální televize dokáže "uzmout" pořádný kus výkonu počítače a nesnažit se PowerBook zatěžovat dalšími procesy. V předvolbách lze vypnout "High Quality Playback", což má za následek horší kvalitu televize, ale pro sledování v malém okně to stačí a nedochází k takové zátěži počítače a k cukání obrazu.

V menu programu lze přepínat mezi jednotlivými kanály a během cca 2-3 vteřin dojde k přeladění na zvolený program. V okně se objeví jméno kanálu i aktuálního programu, ale bohužel se špatnými českými znaky. Čeština nefunguje nikde v aplikaci a i teletext trpí těmito neduhy. Ten si lze nechat zobrazit stisknutím kombinace kláves Jablíčko-N a v novém okně procházet stránky teletextu - stačí kliknout na požadované číslo stránky a dojde k přeskočení na zvolenou stránku.

Osobně se mi na FormacDVB líbila možnost zastavit "živé" vysílání a za chvíli se k němu vrátit - tato funkce je běžně známá pod označením Time-shift. Určitě to znáte - sledujete napínavý film a najednou vám začne zvonit telefon. Při sledování běžné televize byste buď vzali telefon a přišli o pár minut filmu, nebo telefon prostě ignorovali a přišli tak třeba o zajímavý rozhovor. Při použití watchandgo si můžete živé vysílání zastavit a po chvíli si jej zase pustit - budete sledovat program uložený v paměti a k živému vysílání se vrátíte třeba až když se dostanete k reklamnímu bloku nebo na konec filmu.

FormacDVB vám nabízí i možnost si film či konkrétní pořad nahrát (vždy pouze jeden program, nikoliv více najednou) a následně se k němu vrátit nebo si jej třeba vyexportovat do jiného video formátu a vypálit na DVD. Nahrávat lze buď tak, že uživatel zadá jaký program chce od kdy do kdy nahrávat, nebo stisknutím tlačítka Record, nebo pomocí tzv. EPG (Electronic Program Guide), což je zjednodušeně řečeno program vysílání v elektronické podobě.

Uživatel vidí přehledně jednotlivé programy, může si nechat zobrazit bližší informace a nebo si je zvolit pro nahrání. Čeština zde bohužel nefunguje, takže je nutné v popiskách trochu luštit znaky, ale pro nahrávání programů je toto řešení ideální. Je ovšem nutné počítat s tím, že aplikace začne nahrávat tehdy, kdy má film podle programu začínat a nikoliv, kdy ve skutečnosti začne, jak to umí například některé videopřehrávače. Asi není třeba podotýkat, že na komerčních televizích filmy začínají s několikaminutovým zpožděním, a tak je nutné počítat s tím, že finální nahrávka bude obsahovat i nežádoucí úseky jiných programů.

Elektronický program s možností nahrávání

Naštěstí lze přímo v aplikaci jednotlivé klipy jednoduše upravovat - uživatel označí jednotlivé snímky a stiskne tlačítko Delete. Tímto jednoduchým způsobem lze z videa odstranit reklamy a získat tak film přesně podle svých představ. Hodina surové nahrávky zabere něco málo přes 1 GB místa na pevném disku a pro prohlížení v jiném softwaru je nutné video exportovat do požadovaného formátu.

Závěr

I přes menší problémy s češtinou je watchandgo velmi dobře fungujícím řešením pro sledování a nahrávání digitálního terestrického vysílání. Osobně doporučuji spíše majitelům výkonnějších PowerBooků kvůli možným problémům s cukáním obrazu a zpomalenou synchronizací obrazu a zvuku. I když se může watchandgo jevit jako mobilní televize, což sice je, ale při sledování je nutné být na jednom místě a nepohybovat se. V autě nebo tramvaji watchandgo nezkoušejte, nebudete spokojeni. Pro lepší příjem je možné využít i externí anténu, ale tuto variantu jsem neměl možnost vyzkoušet.

Pokud jste řešili problém, jak jednoduše nahrávat televizní programy a jste v dosahu digitálního vysílání, bude se vám watchandgo líbit. Nahrávání funguje hodně intuitivně a vhod přijde i možnost exportu do standardních macovských formátů a aplikací - QuickTime, iMovie, iDVD a DVD Studio Pro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: