MacExpo 2001 - pohled zpět - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Výstavy

MacExpo 2001 - pohled zpět

7. prosince 2001, 00.00 | Londýnské MacExpo je již za námi a nezbývá než se začít připravovat na MacWorldExpo SFO 2002. MacExpo pro nás ale stále může být inspirací i motivací.

Londýnské MacExpo je již za námi a nezbývá než se začít připravovat na MacWorldExpo SFO 2002 a možná trochu zhodnotit akci evropskou právě v kontextu blížící se americké varianty Expa. Protože informací o MacWorldu SFO 2002 je zatím relativně málo, srovnáme MacExpo s loňským lednovým MacWorldem, který je pro tento účel nejvhodnější.

MacExpo Londýn 2001 z pohledu čistě lokálního
Než se pustíme do srovnání s Amerikou, dopřejme si pohled lokální, tedy britský. Ze všech našich rozhovorů s pořadateli, zástupci PR agentury, vystavovateli i návštěvníky jasně vyplynulo jediné – nadšení. Zatímco loni bylo MacExpo jakousi malou provinční výstavou, kterou Apple Europe podporovalo místní prodeje, letos šlo o akci významu vskutku nadnárodního. Z loňských cca 7.000 návštěvníků se letos rázem stalo více jak 20.000 spokojených příchozích. Na rozdíl od loňského roku byl důstojně zastoupen samotný Apple a řada významných výrobců a vývojářů, o kterých se pořadatelům mohlo loni jen zdát. A hlavně Londýn ukořistil evropskou premiéru iPodu, na kterou byl patřičně hrdý.
Dá se samozřejmě namítat, že na rozdíl od Paříže zde nebyl osobně Steve Jobs, že akci byla o něco menší, ale už z principu britsko-francouzské rivality si takovéto argumenty nikdo nepřipouštěl. Všichni organizátoři s obrovským entusiasmem, plodícím často dost zvláštní renonce, bojovali o to, aby londýnské MacExpo ukázalo, že si v ničem nezadá s Paříží, za kterou převzalo štafetu evropské jedničky.

Hlavní rozdíly mezi MacWorldem a MacExpem
Srovnání MacWorldu s MacExpem v sobě skrývá mnoho aspektů. MacWorld je největší, nejvýznamnější a nejpodporovanější Apple akcí na světě. Je to logické, protože americká společnost Apple má k americké akci pořádané 2x do roka (San Francisko, New York) pochopitelně nejblíže, a americký trh je bez diskusí prostě nejdůležitější. Díky tomu je MacWorld výrazně větší, navštěvovanější a mediálně viditelnější akcí. Na druhou stranu však nejde přehlédnout, že MacWorld se v posledních letech potýká se syndromem stagnace. Tím nemyslím velikost zastavěné plochy, počet pořadatelů či návštěvníků. Ten koneckonců roste i u Invexu a přesto se naší milované brněnské IT velkovýstavě jen málo kdy dostává chvály. Jde o myšlenkovou stagnaci a úpadek nadšení. MacWorld se již pro příliš mnoho lidí stal „jen prací“. Nadšenectví a kreativita odjakživa patřící k platformě Apple se vytrácí.

Trpaslík a obr?
Po drobné mediální přestřelce se serverem Lupa.cz, za kterou opravdu děkujeme, protože zpropagovala naše zpravodajství, považujeme za nutné se vrátit k rozsahu MacExpa. Výstavní plochou bylo londýnské Expo asi tak 5x větší než pražské AppleExpo a zhruba třetinové ve srovnání s MacWorldem. Počet vystavovatelů byl zhruba čtvrtinový a srovnávat počet návštěvníků je poměrně irelevantní. Na druhou stranu, pokud si uvědomíme velikost britského a amerického Apple trhu, tak proporcionálně bylo MacExpo výrazně významnější než MacWorld. Tím nechci nijak snižovat význam MacWorldu, ale naopak vyzdvihnout to, že MacExpo bylo tak velké, jak jen to mělo smysl. Těžko předpokládat, že Microsoft či třeba Wacom budou mít v Londýně expozici o ploše 200 m2, když na celém evropském trhu prodají jen zlomek toho, co v Americe.

Profesionalita vs. nadšení
Z čistě profesního pohledu byla asi největší slabinou MacExpa chybějící zkušenost s pořádáním takto rozsáhlé akce. Profesionální přístup Američanů v Londýně opravdu chyběl a nadšení jej suplovalo pouze z části. Zcela chyběla nějaké smysluplná propagace a už jen samotné hledání místa konání mohlo být pro řadu cizinců relativně náročné. Web veletrhu byl sice po grafické stránce poměrně elegantní, ale informační roli plnil jen s největšími obtížemi. Ještě den před zahájením veletrhu v některých sekcích visely pouze hlášky typu „včas vás budeme informovat“ či „pod počátku září budeme přinášet řadu aktualit“. To by se Amíkům z IDG WorldExpo vážně nestalo.
I přímo na výstavě bylo cítit, že není vše zcela dotaženo. Miniaturní press centrum nabízelo novinářům kávu, ale chybělo místo na práci, připojení k Internetu či snad nějaký ten počítač Apple. Ani návštěvníci kromě jediného místa neměli přístup na Internet, přestože řada vystavovatelů reagovala na dotazy suchou odpovědí : „Tuto informaci najdete na našem webu“.
Na druhou stranu je potřeba pochválit nadšení a entusiasmus pořadatelů. Na ploše neběhal jediný človíček s velkou cedulí „Ask me“, přesto všichni pořadatelé trpělivě odpovídali na dotazy návštěvníků a to včetně managera veletrhu. Novináře nakonec začal hostovat VIP salónek původně určený pro vystavovatele, kde byly navíc sušenky a jedna G4ka připojená ISDN linkou. A i web veletrhu se nakonec trošku vzpamatoval. Prostě všichni se snažili dát MacExpu co mohli, což je pocit, který jsme na loňském MacWorldu rozhodně nepociťovali.

Business vs. fandovství
A je zde ještě jeden citelný rozdíl, který se týkal zejména přístupu vystavovatelů a návštěvníků. Zatímco v Americe je vše otázkou Businessu a zisku, v Londýně bylo cítit fandovství, loajalita a soudržnost. Je to o drobnostech. Když se v Londýně ucpal prostor před nějakým stánkem, což byl jev zcela běžný, nikdo se netlačil, nenadával apod. To v San Francisku člověk občas narazil na dost ostré lokty, zejména pokud se něco rozdávalo. V tomto ohledu si MacWorld v ničem nezadal s Brnem. I vystavovatelé v Londýně byli výrazně vstřícnější a nečekali až na okamžik objednávky či předání osobních informací pro zaslání propagačních materiálů. V tomto ohledu byla atmosféra Londýna výrazně přátelštější a otevřenější.


Registrace návštěvníků

Závěr
Londýnské MacExpo ukázalo řadu faktů v tak syrové podobě, že je prostě nešlo přehlédnout. Ano, podpora Applu a dalších výrobců byla menší než v Americe, což vychází z reálií evropského trhu. Ano, pořadatelé zápasili se svou nezkušeností, která plodila dětinské chyby. Ale zároveň bylo cítit nadšení, které na tak zavedené, sešněrované a obchodem prolezlé akci jako MacWorld již snad nejde docílit. A právě zde vidím význam lokálních výstav a velký vzor pro pražské AppleExpo. Nesnažme se udělat megaakci, protože to prostě nejde. Pokusme se uspořádat příjemnou a lokálně přínosnou výstavu, která představí zasvěcené i nezasvěcené veřejnosti to, co Apple znamená. Vždyť toho není zas tak málo!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: