Jürgen Kurz: Quark 6 je pro nás novým impulsem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Výstavy

Jürgen Kurz: Quark 6 je pro nás novým impulsem

21. července 2003, 00.00 | Quark se sice přímo nezúčastnil výstavy Macworld CreativePro jako vystavovatel, ale Jürgen Kurz víceprezident Quarku, měl ve čtvrtek velmi pěknou Feature presentation. Na co klade Quark důraz při komunikaci poslední verze Xpressu?

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:






Feature presentation jsou na letošním Macworldu náhradou tradičních keynote. To znamená, že významné osobnosti z oboru prezentují svoje vize a většinou poměrně osobité pohledy na nové produkty či technologie. Nejinak tomu bylo i v případě Jürgena Kurze, muže číslo dvě v Quarku. Jeho prezentace se samozřejmě primárně zaměřila na Quark Xpress 6.0, ale řeč byla i o ostatních produktech této společnosti.

Kurz jako obratný řečník
Zatímco v minulém článku jsme konstatovali, že Jozovo vystoupení nesahalo tradičním keynote Steva Jobse ani po kotníky, vystoupení pana Kurze bylo precizně připravené a hlavně řečník předvedl skvělý výkon. Během celé více jak hodinové prezentace si bez problémů udržel pozornost diváků, nechyběly tradiční americké vtípky a narážky na konkurenci ani vystoupení hostů. Jürgen Kurz bravurně zvládl i pád Xpressu při předvádění XML, který se nesnažil nijak maskovat, naopak z něj udělal v podstatě nezbytnou součást každé povedené prezentace moderního SW.


Synchronizovaný text

Quark už není "jen" sázecí program
Již delší dobru klade Quark velký důraz na změnu vnímání XPressu, který již ve verzi 5.0 přestal být tradičním sázecím programem a verze 6.0 jednoznačně potvrdila silné zaměření vývojářů na crossmedia publikování. Tomu odpovídají nové funkce jako "projekt" sloužící pro snadnější správu jednotlivých verzí dokumentů pro různé použití, či synchronizovaný text, který umožňuje jednorázově modifikovat opakující se text v různých částech i variantách dokumentů. Při všech živých ukázkách Quarku 6.0 se pracovalo jak s variantou určenou pro tisk, tak s webovým dokumentem. Opravdu efektně působil synchronizovaný text spolu s DDS pro snadno personalizovatelné dokumenty.


Hi-Res preview

Na sazbu se nezapomíná
Myslím, že zcela správně Kurz neprezentoval jen nové crossmediální funkce, ale věnoval velkou pozornost i tomu, pro co většina uživatelů dnes Quark používá - sazbě tiskových dokumentů. Z této oblasti byly vypíchnuty nové vrstvy s průhledností, hi-res náhledy obrázků, historie s vícenásobným undo/redo, rozšířené funkce tabulek a práce x XML a PDF. U obou formátů Quark ve verzi 6.0 výrazně prohloubil jejich podporu a to jak na výstupu, tak i na vstupu. Všechny tyto novinky patří do kategorie toužebně očekávaných a výrazně zpříjemňují a zefektivňují práci s Quarkem.


Ono to spadlo? ještě že jsme pod Mac OS X a systém přežil...

Quark se snaží podporovat vývojáře extenzí
Důležitou zprávou nejen pro uživatele, ale zejména pro třetí společnosti je, že Quark i nadále považuje třetí producenty extenzí za velmi důležité partnery. S každou novou verzí Xpress rozšiřuje svojí funkčnost o možnosti, které dříve nabízely právě pouze extenze, nicméně i nadále jsou extenze pro Quark velmi důležité. O podpoře svědčí i to, že jedním ze dvou hostů v průběhu vystoupení byl zástupce společnosti Gluon.


Je to dobré, už to zase běží!

Quark 6 a MacOS X
Klíčovou je pro Apple svět u verze šest samozřejmě nativní podpora systému deset. Kurz nezapomněl zdůraznit, že Quark Xpress 6.0 je jediný DTP software, který je kompletně přepsán a optimalizován pro Mac OS X a jako takový plně využívá jeho možností. V rámci neformální diskuse po skončení vystoupení navíc Kurz zdůraznil, že Quark a Apple velmi úzce spolupracují jak v oblasti vývoje, tak i prodeje, protože jejich zájem je společný - udržení a rozšíření uživatelské základny. Přestože Apple v posledních měsících v některých regionech velmi úzce spolupracoval s Adobe, protože se čekalo na Quark 6, neznamená to, že by byly vztahy Applu a Quarku nějak napjaté či nepřátelské. O tom koneckonců svědčí i prodej XPressu 6 na on-line Apple Storu. Apple se tudíž snaží opatrně balancovat mezi Adobe a Quark tak, aby vytěžilo maximum uspokojených uživatelů v pro něj důležitém segmentu.


Quark DDS

Quark není jen Xpress
Na závěr prezentace došlo i na další produkty. Podle Kurze Quark velmi silně investuje do QPS (Quark Publishing Systém) a zejména do QDDS (Quark Dynamic Data Server), tedy technologií těžících z multiplatformních a crossmediálních technologií Xpressu. Oba dva tyto produkty Quark také portuje pro Mac OS X resp. Mac OS X Server, ale tento proces bude pokračovat minimálně do dalšího Macworldu v lednu 2004.


Vicepresident sbírá vizitky diváků a slibuje jim urychlit jejich objednávku. Quark nestíhá distribuovat...

Quark má jasnou vizi do budoucna
Vzhledem k tomu, že Xpress 6.0 je již nějaký ten týden na trhu a napsalo se toho o něm opravdu již hodně, nepřineslo vystoupení Jürgena Kurze žádné zásadní překvapení co se týče funkce produktu. Nicméně co je důležité, ukázalo to, co nemusí být na první pohled zřejmé. Na Quarky 5/6 se čekalo poměrně dlouho a řada uživatelů i novinářů to přisuzovala vyčerpání se vývojářského týmu. Podle Kurze však Quark využil toto období k zásadní přestavbě Xpressu v moderní crossplatformní nástroj, který získal novou dimenzi a nový prostor pro další vývoj. Podle Kurze jsou již dávno pryč časy čekání a odkládání uvedení produktů. Quark má nyní jasnou a pevnou časovou osu pro uvádění produktů a představuje svoje produkty zároveň s uvedením na americký trh.

A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Pan Kurz nám přislíbil interview, v rámci kterého nám odpoví na otázky týkající se lokalizace, strategie Quarku pro náš region a dalších specifik. Pokud máte nějaký dotaz k verzi 6, na který by jste chtěli znát odpověď přímo druhého muže Quarku, pošlete nám ji na email .

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Optimalizace pro OS X

Autor: JJ Muž

Založeno: 21.07.2003, 10:15
Odpovědí: 0

Aplikace je buďto psaná v Carbonu nebo je nativní a optimalizovaná pro OS-X. Quark je psán v Carbonu.

Jinak Quark nestíhal dodávat nikdy a není to dokonalostí nové verse a ohromným zájmem o ni. V loňském roce nám slíbili 25 kopií k 15. lednu, my jsme vše zaplatili hned první lednový týden, ale krabice dorazily až někdy 9. dubna.

Odpovědět na příspěvek

RE: Optimalizace pro OS X

Autor: Jirka Muž

Založeno: 21.07.2003, 12:34

tak-tak. Vsechno casem nejak zparchantelo. Nikdo z "velkych" nechce psat (resp. prepsat) programy do X. Quark se svym tradicnim (laxnim) pristupem samozrejme taky. Ony "velke" firmy pro Apple byly de-fakto prave Quark a Adobe. O produktech od Adobe na X nema asi smysl se vubec bavit. Jedine, co by temto molochum mohlo nakopat tu jejich arogantni sadelnatou prdel by mohly byt nove produkty - jako MLayout apod. Moc temdle novackum preju, moc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: catt Muž

Založeno: 21.07.2003, 12:53

MLayout? Who cares?
v dnešní době se studia jenom těžko zbavují návyku na qéčko a vy myslíte, že přejdou na nějaký nevyzkoušený produkt s nulovým zázemím?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: JJ Muž

Založeno: 21.07.2003, 13:10

Who cares? - Třeba čtvrtý největší noviny na světě...

Ad návyk na Q - Korejci nejsou žádní blbci a GUI je navrženo velmi podobně Quarku a to včetně klávesových zkratek, členění položek do dialogů apod. Běžný uživatel Quarku je s M-Lyoutem schopen pracovat bez zaškolení (vyzkoušeno v několika pobočkách na lidech různé úrovně). Pouze nové features, které starší Quark nemá vyžadují chvíli na naučení, ale to bude v Q6 to samé.

Díky otevřenosti M-Layoutu (XML jako nativní formát, dostupná dokumentace, možnost dopsat si vlastní bundles pro rozšíření funkcí) bych si nedovolil mluvit o něm jako o produktu s nulovým zázemím. Navíc u Quarku a Adobe je to zázemí nutné k opravování věcí, které tyto firmy (mnohdy nejspíš záměrně) odflákly (Unicode, integrace InDesignu a InCopy) a které by měly být samozřejmé.

Nevyzkou
šenost - M-Layout pochází ještě z NeXTu a v Koreji válcuje Quark velmi úspěšně.

Ať si každý sází v čem chce, ale od nás už Quark neuvidí ani dolar. Mohou si za to sami - "kvalitou" svého produktu i způsobem jednání se zákazníky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 21.07.2003, 13:26

Souhlas Jiri, ale bohuzel ma Mko jedno velke minus, je totiz az moc viditelne provazane na XML -- vlastne je to XML editor a to jej vyrazuje z kategorie "blbuvzdornych" DeTePe programu. Je skoda, ze to XML neni ukryte vice pod kapotou (alespon jako u ID 2), pak by bylo Mko uricite vice "prosaditelne" i v konzervativnich studiich a mezi kreativci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: JJ Muž

Založeno: 21.07.2003, 13:57

No mně se až tak nezdá. Trochu nešťastná mi přijde terminologie v několika málo oblastech, která je opravdu více technická než by se IMHO hodilo. Opravdu nechápu, proč musí usery strašit věcmi jako Document Object Model místo lidštějšího "master pages" nebo "page templates", když je to v podstatě to samé. Ale když se mě typický user zeptá co to je, tak mu řeknu že master pages a Library a to mu stačí.

V ostatních místech XML sice občas vykukuje (přímá editace atributů u některých objektů), ale nebrání člověku v práci stylem, na který byl zvyklý z Quarku. Což je mně osobně sympatičtější než user-friendly-za-každou-
cenu GUI u ID.

Neznám moc prostředí v klasických DTP studiích apod, ale u nás v novinách je důraz na efektivitu při rozumné kvalitě. A třeba automatizovaná sazba TV programu nebo řádkové inzerce je v M-Layoutu podstatně jednodušší než v Quarku, to samé platí pro generování stránek z inzertního systému atd.

Moje dobré hodnocení M-Layoutu kupodivu sdílejí i naši editoři - dlouholetí uživatelé Quarku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: Devros Muž

Založeno: 21.07.2003, 19:29

pokud bude mlayout votvirat dokumenty z Quarku budu vo nem premejslet, takle je to zatim pro me hezka vec pro voskouseni.
jinak sem skousel Quarka 6 a nektery veci sou fakt sileny treba podpora cestiny a fontu.... zlata 3.3ka

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 22.07.2003, 08:36

a) Carbon je nativni. Bez diskuse.
b) Pletu se, nebo MLayout neumí separovat? Pokud je to stále ještě pravda, tak se nedá IMHO pro seriozní práci v DTP použít.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: JJ Muž

Založeno: 22.07.2003, 09:23

a) Carbon je vrstva, doplněná do Mac OS X za účelem snadné portace OS9 aplikací. Ještě ve "starém" OS X serveru nic takového nebylo. Takže je asi tak nativní jako 68k kód, spouštěný na PowerPC a o málo nativnější než aplikace běžící v Classicu.

b) M-Layout jako takový tuším separovat neumí ani v nové versi (ale jistý si nejsem). Na separace a sestavování archů (plus haldu dalších věcí) je BookAssembler, který je s M-Layoutem dobře integrovaný.
Použiteln
ost závisí na workflow. My předáváme podklady pro tisk jako PDF a dál ať se stará tiskárna. Pokud někdo musí produkovat filmy atd, chápu, že ho separace zajímají víc, i když osobně se mi separování přímo v layout aplikaci zdá poněkud divné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: mol Muž

Založeno: 22.07.2003, 12:07

ad a)
to prirovnani je IMHO blbost, koneckoncu sam Apple pise: "Carbon is a native MacOS X runtime environment that allows applications to take advantage of Mac OS X features such as multiprocessing support and the Aqua user interface,..."

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: oc Muž

Založeno: 22.07.2003, 12:53

Ono je to složitější. Především, pojem "nativní" není dobře definován, takže nemá valný smysl se hádat co nativní je a co ne.

Dále, Carbon je z hlediska programátora příšerná srágora: žádné objekty, jména bez namespace a bez prefixů, klasická struktura aplikací jaká byla těžce zastaralá už v roce 1985. Nebylo to samozřejmě možné udělat jinak, protože jediným důvodem vzniku Carbonu bylo právě zachování source-kompatibility s Mac OS 9.

Z hlediska hotové aplikace *je* Carbon méněcenný, protože nepodporuje standardní rozhraní -- na některých úrovních (objektové odesílání zpráv) principiálně a neopravitelně, na jiných (korektní GUI -- jen zkuste třeba změnit velikost okna carbonovské aplikace s přidržením Command tak, aby se přitom neaktivovala!) je to řešitelné, ale _VELMI_ problematické, ještě na jiných (Unicode, Services) je to řešitelné poměrně snadno, ale přesto na to řada programátorů -- zvlášť pitomci z Adobe či Microsoftu -- kašle.

Zapomněl jsem na něco?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: JJ Muž

Založeno: 22.07.2003, 14:08

Tak si přečti marketingové kecy, glorifikující vestavěnou emulaci 68k, kterými po uvedení PowerPC maskovali fakt, že skoro nic nebylo optimalizováno...

Odpovědět na příspěvek

Mlayout

Autor: Michal Muž

Založeno: 23.07.2003, 09:53

Reseni separaci primo v aplikaci je spis feature nez nutnost, ostatne uz i u starsich RIPu slo nastavit jestli budou \\\"chroupat\\\" separovany nebo budou separovat on the RIP.

Odpovědět na příspěvek

Mlayout

Autor: Michal Muž

Založeno: 23.07.2003, 09:55

Reseni separaci primo v aplikaci je spis feature nez nutnost, ostatne uz i u starsich RIPu slo nastavit jestli budou \\\"chroupat\\\" separovany nebo budou separovat on the RIP.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 23.07.2003, 13:44

Sorry, ale nevíš, o čem mluvíš. Carbon je nativní (i když nejsem jeho příznivcem) stejně jako Cocoa, stejně jako BSD. Nativní není Classic nebo Java, protože potřebují ke svému běhu emulátor.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Optimalizace pro OS X

Autor: catt Muž

Založeno: 23.07.2003, 13:48

Jestli je to myšleno jako nabídka, abych se na váš RS podíval a případně o něm někam napsal, tak to rozhodně beru. Ozvi se mi na mail...

Odpovědět na příspěvek

kdo koupí MLayout?

Autor: J.P. Muž

Založeno: 23.07.2003, 12:21
Odpovědí: 0

Jak pozoruji, začíná být kolem ML trochu nejasno. Web není updatovaný od posledního vydání (1.2.2) a není znatelný vývoj.

Může to být dobrá i špatná zpráva.
-Softmagic je pod nějakým tlakem finančním, nebo zájmovým
- Softmagic někdo koupil, nebo chce koupit
- Pokud jej koupí (zlikviduje) Adobe nebo Quark, je to smůla. Nevěřím, že by použili jeho kód.
- Pokud jej koupí Apple, může za čas vzniknout další killer.

Můj názor je, že pro Apple to je velmi vhodná aplikace na nákup a další vývoj: Je postavená na XML, pomůže Applu rehabilitovat DTP, už teď využívá nejlepší vlastnosti OS X, není to moc známý program (tj. nebude moc drahý), Softmagic vyvíjí programy pouze pro MacOS X. Pokud to Apple už neudělal, tak bych mu to doporučil...:) Pro dobro všech.

Odpovědět na příspěvek

RE: kdo koupí MLayout?

Autor: catt Muž

Založeno: 23.07.2003, 13:51

Já nechápu, o čem tady stále onanujete? Apple má celosvětově 2,5 % trhu, v USA asi 4 % (optimistické odhady), v grafice se podíl jablek hooodně optimisticky šacuje na 15 %. To je důvod, proč se Adobe i Quark postupně orientují na Windows. I když je jablečný trh stále důležitý, Windows představují větší objem.
Pokud by se Apple rozhodl zakoupit ML, jenom by si prohloubil hrob, protože by se uzavřel do izolace.

Odpovědět na příspěvek

Procentni zastoupeni

Autor: slata Muž

Založeno: 23.07.2003, 14:31

Zajimave by bylo uvest, kolik procent z jednotlive platformy pouziva tyto aplikace. Podil PC 97 %, ale kolik jich pouziva Quark...? Myslim, ze na Macu vetsina.

Odpovědět na příspěvek

...mno,

Autor: J.P. Muž

Založeno: 23.07.2003, 14:40

Nechtěl jsem srovnávat zastoupení na trhu v DTP aplikacích. Windows budou mít pochopitelně většinu, zato se s nima všichni uživatelé a SW výrobci poženou do horoucích pekel... se zdviženýma rukama, a za veselého jásotu a plácání po zádech, ..že mají aplikace 10GB zdrojáku, platí za milion funkcí navíc a vyžadují víc než je zdrávo. :))
U QXP mi vadí, že jeho módní orientace na cross-media je defakto na úkor potřebných typografických služeb. Nebo se mi alespoň zdá, že je méně vyvíjí. No, každý máme svůj názor.

Fascinuje mne, že kopání hrobu je oblíbená formulka a "izolace" je to první, co někoho tak "chytrého jako catt" napadne.
Tím, že někdo rozšíří portfolio o alternativní řešení přece neříká, že se izoluje. Klidně ať na OS X běží QXP a InD a deset jiných programů na DTP... když budou kounkurenceschopní. !!! Nikdo nemluví o řešeních "odezdi-kezdi". Ať si každý zvolí, co chce. A Apple pokud nechce opustit DTP úplně, tak by to pro něj mohlo být zajímavé. Problém Adobe a Q je totiž v jejich neprogresivnosti.

Mimochodem... Apple už si vykopal hrob například s iTunes Music Store, kde se "izoloval" prvními 5.000.000 prodanými tituly a příští rok se zaizoluje s nimi i na Winech a v Evropě. Pak se asi začne postupně izolovat s prodejem videa. :):):)
Zatímco PureTunes a jiní byli jaksi levnější, chytřejší, a odizolovaní že... tak si ani hrob nekopali... :))) to asi jen pro ilustraci.

Odpovědět na příspěvek

RE: ...mno,

Autor: JJ Muž

Založeno: 23.07.2003, 17:11

Taky začínám být alergický na "cross-media-publishing" a všechny opičárny okolo. Asi nejvíc na "web stránky" připravované ve Wordu :-(

Ad Quark - mám přesně stejný dojem stran té typografie. IMHO nejlepší engine na sazbu má dnes InDesign. I když z různých důvodů dávám přednost M-Layoutu, tohle musím Adobe přiznat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kdo koupí MLayout?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 23.07.2003, 17:03

pane Kočičko, vy jste jak nějaký středověký fláterník. O jakém hrobě to mluvíte? Apple je v nějakém hrobě?

Odpovědět na příspěvek

Demo QXP 6

Autor: J.P. Muž

Založeno: 31.07.2003, 14:40
Odpovědí: 0

Demoverze QXP 6.0 uz je venku.. necht si kazdy vyzkousi, o cem je rec...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Souhlas Jiri, ale bohuzel ma Mko jedno velke minus, je totiz az moc viditelne provazane na XML -- vlastne je to XML editor a to jej vyrazuje z kategorie "blbuvzdornych" DeTePe programu. Je skoda, ze to XML neni ukryte vice pod kapotou (alespon jako u ID 2), pak by bylo Mko uricite vice "prosaditelne" i v konzervativnich studiich a mezi kreativci...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: