DropBox znamená zálohování či sdílení dat - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy z Internetu

DropBox znamená zálohování či sdílení dat

Dropbox

11. srpna 2009, 00.00 | Pokud hledáte bezplatnou, jednoduchou a přitom fungující internetovou službu pro zálohování či sdílení dokumentů či jiných dat na Macu, tak by DropBox neměl ujít vaší pozornosti. Jde o zavedenou službu, která svou jednoduchostí a efektivitou předčí většinu svých konkurentů.

Tak snad máme bouřkové období za sebou a už nás čeká jen pěkné počasí. Ovšem toto období nám také připomnělo, abychom zálohovali svá data, a to nejen doma, ale i na pracovišti. Delší dobu používám pro tyto účely neplacenou verzi DropBoxu. Čím dále tím více se ujišťuji, že toto je přesně ta služba, která problém zálohování řeší bez komplikovaného nastavování.

Druhou příjemnou vlastností DropBoxu je možnost k uloženým datům přistupovat z více počítačů doma i v práci nebo jen tak z internetové kavárny, když je potřeba.

Poslední, o nic méně důležitou vlastností DropBoxu, je pro uživatele Applu dobře známá funkce TimeMachine. Ti z Vás, kteří zatím ještě nebyli přesvědčeni o výhodách této funkce Mac OS X či neměli možnost si koupit externí hardisk a na něj ukládat, nyní mohou zcela zdarma začít využívat stejnou funkci jako je TimeMachine, ovšem v podání DropBoxu.

DropBox v kostce
Nejprve si vezmeme vlastní službu DropBox. Jedná se o sdílený prostor někde v internetu o velikosti 2GB (bezplatná verze). Pokud bychom chtěli více, tak musíme již začít platit. Sem si můžeme uložit jakákoli data, která jsou chráněna našimi přístupovými údaji. Nikdo jiný k nim tudíž bez našeho svolení nemá přístup. K uložení dat je zapotřebí si nainstalovat Dropbox software. Po jeho instalaci se nám objeví nový adresář nazvaný DropBox a ten můžeme libovolně v našem počítači přesunout. Tento adresář je automaticky spojen s naším prostorem v internetu. To znamená, že co do něho lokálně uložíme, to se automaticky zkopíruje a uloží i do úložiště na internetu. Takže archivace dat se děje na pozadí a zcela automaticky. Stačí jen dodržet zásadu, že budeme pracovat a ukládat si data ve stromové struktuře, jak jsme zvyklí v tomto adresáři. 
Jakákoli změna či nový soubor, který tam vložíme, se nám automaticky na pozadí nahraje na internet.

Nyní k již výše zmiňované druhé vlastnosti a tou je sdílení dat pro více počítačů. Když si nainstalujeme tento prográmek dodávaný Dropboxem i na jiný počítač, můžeme při jeho instalaci zadat, že již službu Dropboxu máme, a že chceme tento počítač jen připojit k našim datům. To bude mít za následek to, že se nám náš adresář, založený Dropboxem na novém počítači, automaticky naplní daty z internetu. A naopak provedeme-li jakoukoli změnu dat v Dropbox adresáři na novém počítači, tak se automaticky nahrají na internet a v nejbližší možné chvíli, bude-li původní počítač zapnut, se zkopíruje změna i na něj.

Poslední zmiňovaná funkce je „TimeMachine“, neboli možnost dostat se i k souborům či jejich verzím, které jsme měli uložené na serveru dříve a už jsme je smazali či přepsali. Představme si, že jsme si již dříve uložený dokument v našem Dropbox adresáři změnili a uložili. Co když bychom se rádi dostali k dokumentu v podobě před změnou? Stačí se přihlásit na webové stránky DropBoxu pod naším uživatelským jménem a heslem. Kliknete u daného souboru napravo na tlačítko revisions a dostaneme se do jednoduchého seznamu, kde vidíme, kdy jste jej změnili a patřičné verze změn jsou k dispozici ke stažení.

Webový přístup je také důležitý tím, že uživatelům iPhonu umožní dostat se ke všem dokumentům skrz iPhone, tak jako kdyby měli data uložená u sebe na iPhonu.

Závěrem mi dovolte stručné shrnutí
Data máme stále uložena ve svém počítači. To znamená, že pokud nefunguje z nějakého důvodu internet, my můžeme normálně pracovat. Až bude internet zase dostupný, soubory se, bez nutnosti našeho zásahu či připomenutí, automaticky nahrají na internet.
 To, že můžeme dokonce nastavit v preferencích programu Dropbox rychlost kopírování z a do internetu, nám umožní omezit rychlost zálohování tak, aby nás provoz Dropboxu neomezoval při práci s internetem. Pouze data se budou trošku déle ukládat, což v době, kdy máme internet k dispozici bez časového omezení, není na závadu. DropBox je službou, která na Macu pracuje opravdu velmi dobře a je provozována již tak dlouho, že se na ni dá rozumně spolehnout.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: