Tipy a triky nejenom pro začátečníky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůTipy a Triky

Tipy a triky nejenom pro začátečníky

5. září 2005, 00.00 | Dnes se vrátíme k sérii článků o různých tipech a skrytých funkcí v Mac OS X. A vzhledem k tomu, že aktuální verze nese označení 10.4.2, zaměříme se především na ni, tj. na Tygra. Ačkoliv se jedná o drobné vychytávky určené primárně pro nováčky, vsadím se s vámi, že řada zkušených uživatelů o nich nemá ani páru a tudíž je tento článek určen i jim.

Dnes se vrátíme k sérii článků o různých tipech a skrytých funkcí v Mac OS X. A vzhledem k tomu, že aktuální verze nese označení 10.4.2, zaměříme se především na ni, tj. na Tygra. Ačkoliv se jedná o drobné vychytávky určené primárně pro nováčky, vsadím se s vámi, že řada zkušených uživatelů o nich nemá ani páru, a tudíž je tento článek určen i jim.


Rovnáme okna

Určitě jste to párkrát zažili - otevřená aplikace a v ní přes patnáct oken naházených přes sebe. Kdo se v tom má vyznat? Můžete použít exposé, nebo menu v docku, abyste našli to správné okno, které hledáte, ale stále nemáte uklizeno. Pokud chcete okna hezky srovnat, stiskněte klávesu Alt a v menu Windows zvolte Arrange in front. A je uklizeno (nejsem si jist, zda tento trik funguje i ve starších verzí OS X - v Tigerovi funguje korektně).


Viditelné ikonky v liště

Aplikace v OS X mají základní nabídku ovládacích ikonek v horní liště okna (Mail, Finder a pod.). Že si je pomocí položky Customize Toolbar v menu View můžete upravit není věc zcela neznámá, ale pokud velikost okna zmenšíte, ikonky umístěné vpravo zmizí a vy k nim máte přístup přes malou šipku. Pokud chcete, aby některá ikona byla viditelná vždy, tedy i při zmenšení okna, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte 'Keep Item visible'. I při zmenšení se takto označená ikona přesune vlevo, aby byla vždy dostupná. To je například ideální u vyhledávacího okénka v aplikaci Mail, které patří k těm používanějším.


Safari - stáhnuté soubory

Příjemnou novinkou v Safari v Mac OS X 10.4 je uvedení URL, odkud byl soubor stažený. Pokud máte složku, kam si necháváte stahovat soubory z internetu a po čase potřebujete zjistit z jaké adresy je konkrétní soubor stažený, stačí si nechat zobrazit bližší informace (Jablíčko - I) a pod záložkou More info naleznete přesnou adresu.


Safari - děláme pořádek v záložkách (Taby)

Kliknutím na link ve webové stránce a podržením klávesy Jablíčko dojde k otevření odkazu v nové záložce (tab). To asi není nic nového, ale věděli jste, že odkaz na www stránce můžete uchopit a přetáhnout na jinou, již existující záložku a nechat si tam obsah linku zobrazit? Jednoduché a funkční. A další trik, pokud otevíráte odkazy z Mailu, asi vám vadí, že Safari si hned vynutí pozornost a dostane se do popředí, což nemusí být žádoucí, pokud potřebujete otevřít více odkazů z jednoho emailu. Jednoduché řešení, před kliknutím na link podržte Jablíčko, odkaz se otevře v Safari na pozadí.


Preview - řadíme fotky

Preview se po řadách updatů stalo šikovnou aplikací pro rychlé prohlížení fotek a obrázků. A to nejenom díky rychlosti, ale především díky sloupci náhledů, který umožňuje rychlý pohyb mezi fotkami či stránkami PDF dokumentu. Co ale když uživatel potřebuje fotografie seřadit podle jiného klíče, než standardně Preview nabízí (tj. podle abecedy)? Klikněte pravým tlačítkem myši na náhled a z menu zvolte, podle čeho chcete fotky seřadit (jméno, velikost, cesta, datum, druh, klíčová slova). Výhodou je, že podle druhu řazení se vám objeví i bližší informace - pokud jsou fotky řazeny podle velikosti, je vidět velikost jednotlivých snímků, pokud podle cesty, pod názvem je vidět cesta k souboru.


Preview - prohlížíme celou složku fotek

Pokud potřebujete rychle zobrazit obsah celé složky v Preview, nemusíte ji otevírat, označit všechny snímky a pak je přetáhnout na ikonu Preview. Jednoduší je vzít celou složku (ikonu složky) a přetáhnout ji na Preview. To se nejdříve bude tvářit, že vám složku neotevře, podržte tedy Jablíčko a Alt a pusťte myš. Obsah složky se zobrazí v Preview.


Preview - kam zmizela ručička?

A Preview do třetice - v předchozí verzi OS X bylo možné pohybovat přiblížený obrázek pomocí drobné ručičky. Ta v Tygrovi nezmizela, pouze je potřeba k jejímu vyvolání podržet Space (mezerník), stejně jako ve Photoshopu. Pro přiblížení stačí stisknout Jablíčko a + a pro oddálení Jablíčko a -. Kombinace Jablíčko a 0 vrátí fotografii do 100% velikosti.


Burn Folder - kolik zabírá místa?

V Tigrovi byly představeny i nové složky určené k vypálení na CD či DVD médium - Burn Folders. Bohužel pro mě z nepochopitelného důvodu se u nich nedá jednoduchým způsobem zjistit, kolik soubory určené na vypálení zabírají místa. Ve složce se totiž ukládají pouze zástupci a bližší informace o celkové velikosti složky jsem nikde nenašel (respektive obsahují informaci o zástupcích). Jedinou možností je kliknout na tlačítko Burn (nemít v počítači prázdné médium) a v okně, které se následně objeví, se lze dočíst, jak velké médium budeme pro vypálení souborů potřebovat. Není to zcela ideální, alespoň nějaké řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Safari

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 05.09.2005, 00:18
Odpovědí: 0

Stiskem Apple a podržením tlačítka myši lze link přesunout kamkoliv, třeba na plochu pro pozdější užití, nebo do mailu nebo textu, kde se zobrazí jako normální link.

Odpovědět na příspěvek

RE: Safari

Autor: micker Muž

Založeno: 05.09.2005, 00:55

no ale to jde i bez jablecne klavesy, jen chytnout a odtahnout. (jde to i firefoxu)
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Safari

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 05.09.2005, 06:58

Jo, to je vlastně fakt.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Safari

Autor: micker Muž

Založeno: 05.09.2005, 15:43

:-)

Odpovědět na příspěvek

V Safari nejsou oddělovače?

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 05.09.2005, 05:45
Odpovědí: 0

Ve Firefoxu je možno v záložkách mezi jednotlivé řádky vložit linku (oddělovač) - pro přehlednost. V Safari toto není?

Odpovědět na příspěvek

RE: V Safari nejsou oddělovače?

Autor: Straw Muž

Založeno: 05.09.2005, 09:55

Nenasel jsem tuto moznost, tak to resim vlozenim prazdnych „slozek“, ktere si pojmenuju treba „------“ nebo „--*--“ atp. Celkem to funguje ;)

Odpovědět na příspěvek

kopírování tabů

Autor: rve Muž

Založeno: 05.09.2005, 09:41
Odpovědí: 0

zajímalo by mě, jestli nevíte jak kopírovat tab, napříkla: mám otevřenou stránku XY, která je už otevřená v nějaké hloubce a potřebuji ji uchovat, ale v dalším tabu ze stejného místa pokračovat, lze to? Bohužel jsem na to nepřišel, pokaždé čistý tab a všechno znovu...:-( Diky

Odpovědět na příspěvek

RE: kopírování tabů

Autor: LP Muž

Založeno: 05.09.2005, 09:55

Vezměte ikonu v editboxu, kde se zadává adresa, a odtáhněte ji na volné místo vedle otevřených tabů. Vytvoří se nový tab v té hloubce, kam ukazuje přetažená adresa.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: kopírování tabů

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 05.09.2005, 10:34

Stačí kliknout do pole s adresou a zmáčknout Cmd+Enter. Stránka se otevře v novém tabu. Stejně tak Cmd+klik na odkaz, Cmd+klik na tlačítko formuláře (odešle formulář do nového okna/tabu, velmi užitečné), nebo třeba Cmd+Enter ve vyhledávacím poli na stránce apod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kopírování tabů

Autor: Jirka Cech Muž

Založeno: 05.09.2005, 13:44

doplnil bych jeste, ze stejne uzitecne je klikat prostrednim tlacitkem, taky to otevira do noveho tabu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kopírování tabů

Autor: Kessa Muž

Založeno: 05.09.2005, 19:54

Doplnil bych ještě že ALT+CMD+ENTER v řádku adresy naklonuje tutéž stránku nikoli do tabu, ale do nového okna.

Odpovědět na příspěvek

Preview

Autor: kamCZa Muž

Založeno: 05.09.2005, 11:09
Odpovědí: 0

Me stve ze, se v nove verzi preview nedaji kopirovat fotografie primo ze sloupce nahledu, nevite nekdo proc to?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: