Rychlý střih videa v iMovie včetně insertu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Rychlý střih videa v iMovie včetně insertu

1. dubna 2003, 00.00 | Dneska si ukážeme, jak i v iMovie snadno stříhat video pomocí klasického střihového prvku, insertování (vkládání) videa.

O střihu digitálního videa se na MujMacu napsalo již hodně řádků. Vesměs se ale jednalo o recenze tzv. profesionálních střihových systémů, jako je Adobe Premiere a FinalCut Express. Bohužel zmíněné systémy, ač pracují v “real-timu”, jsou náročné na výkon počítače, pro domácího videokutila zbytečně složité a také drahé.

Od Premiéry k iMovie

Ideálním a rychlým střihovým řešením je iMovie. Ideálním proto, že se jedná o velice jednoduché řešení připomínající klasický střih na videu a rychlým proto, že dokáže přehrávat videosekvenci v reálném čase bez zvlášť zdlouhavého přepočítávání i na počítačích typu iMac s G3 procesorem a relativně malou operační pamětí.

Všechny základní funkce programu verze 2 a 3 byly popsány v článcích “iMovie tajemství zbavené“ a „iMovie 3: Tři kroky dopředu, jeden zpátky“. Nyní už jen zbývá zveřejnit postup, jak sestříhat digitální video rychle a jednoduše a použít klasického střihového prvku – insertování obrazu.

Jdeme na to…

Naším cílem bude sestříhat například reportáž ze školní akce a doplnit ji komentářem. K dispozici budeme mít video natočené digitální videokamerou, zvukový záznam komentáře a také horké záběry z klasické kamery VHS, které se operátorovi digitální kamery nepodařilo zaznamenat.

Nejprve je nutné převést nasnímané obrazové sekvence do počítače. To se provede pomocí tlačítka Import v režimu Kamera. Tento režim umožňuje: a) přehrávat obsah videopásku v digitální kameře; b) zaznamenávat živý obraz a zvuk snímaný v dané chvíli kamerou nebo za c) grabovat analogový záznam přes vstupně/výstupní konektor digitální kamery (pokud to kamera umožňuje; u starších modelů kamer D8 a MiniDV bylo u většiny typů možné tuto funkci odblokovat). Zvukový komentář je možné zaznamenat buď jako videosekvenci natáčenou digitální kamerou nebo pomocí externího mikrofonu přímo do aplikace iMovie.

Než začneme skutečně stříhat

Před začátkem práce je zapotřebí vyjasnit některé rozdíly mezi profesionálními systémy a iMovie. První rozdíl je v tom, že oba typy pracují s jiným formátem datových souborů. iMovie ukládá do tzv. DV stream formátu, který nemá oddělenou obrazovou a zvukovou stopu. Proto videosekvence vložené na časovou osu budou obsahovat zvuk v sobě, narozdíl od „profíků“, kteří ukládají datové soubory do QuickTimu a na časové ose se zobrazují obraz i zvuk v samostatné stopě. Druhý rozdíl je v přesnosti práce. Oba výše uvedené profesionální systémy jsou velice přesné v editaci jednotlivých snímků (framů) videosekvence. Při běžném stříhání ale taková přesnost není podstatná.

Na hrubo

Nejdřív je nutné si ujasnit, jak by výsledný sestřih měl přibližně vypadat. Je nutné si prohlédnout všechny uložené videosekvence a vybrat jen ty “správné” záběry. V případě, že uložená sekvence je příliš dlouhá nebo obsahuje část nezdařených záběrů, je vhodné takovou sekvenci rozdělit pomocí příkazu „Rozdělit obrazový klip“ (Apple+T) v okně zobrazujícím přehled nasnímaných sekvencí z kamery (zásobník).

Pokud jsou takto záběry připraveny, je čas je pomocí myši přetáhnout na časovou osu. Jedná se o zcela jednoduché přesouvání ikon sekvencí jednu za druhou nebo o přetažení ikony mezi již dvě vložené sekvence.

Vzhledem k drobným nepřesnostem uvedeným v prvním z výše zmíněných článků je nutné říci, že časová osa programu iMovie pracuje ve dvou režimech. V prvním se zobrazují „diapozitivy“ poskládaných sekvencí za sebou, případně proložené efekty nebo titulky. Druhý režim již představuje jednoduchou časovou osu v podstatě nabízející jednu videostopu a tři zvukové stopy. Každou zvukovou stopu je možné zapnout a vypnout. Do první stopy se vkládá pouze originální zvuk spolu s obrazem, do dalších dvou je možné poskládat větší množství zvuků poskládaných za sebou nebo přes sebe. U každého zvukového prvku včetně videosekvencí je možné nastavit úroveň hlasitosti, náběh a doběh zvuku. Bohužel ve verzi 2 není možné provádět zesílení nízkých úrovní zaznamenaného zvuku.

Při přetahování sekvencí ze zásobníku je možné využít funkce Kopírovat a Vložit z nabídky Úpravy. Zkopírováním označené sekvence ze zásobníku na časovou osu bude původní ikona zachována v zásobníku a zcela stejná se objeví na časové ose. Ve verzi 2 nelze přetahovat sekvence z časové osy do zásobníku pomoci myši – pokud je ovšem zapotřebí přemístit sekvenci zpět do zásobníku, pak se toto musí provést pomocí funkcí Vyjmout a Vložit.

Dočištění

Po poskládání hrubého sestřihu přichází na řadu doladění. Je možné vkládat běžné přechodové efekty a titulky, které byli již v článcích popsány. Vedle těchto úprav je možné provést mnohem důležitější a běžnější úpravu – a to vložení videosekvence přes neboli insert (jedná se o vložení ilustračních záběrů do staticky natočené sekvence se zachováním původního zvuku). Postup vložení je jednoduchý – zvolí se v zásobníku časově upravená videosekvence, která má být vložena přes; provede se příkaz Zkopírovat; posuvník na časové ose se umístí na místo, kde má být obraz vložen a z nabídky Nástroje se vyvolá příkaz “Vložit přes” (Shift+Apple+V). Původní obraz bude odstraněn v celé délce insertované sekvence. Původní zvuk bude vyextrahován do druhé zvukové stopy a svázán s novou obrazovou sekvencí. Úroveň nového zvuku bude stažena na nulu.

Pokud je dokončena obrazová část reportáže, může být vložen komentář. Nevýhodou iMovie je to, že uživatel nemůže přesně určit začátek, konec a délku zvuku, protože aplikace nezobrazuje graf jeho průběhu. Po vložení zvuku na časovou osu je možné upravit délku zvuku levým nebo pravým posuvníkem nebo rozřezat zvuk pomocí příkazu Apple+T a tak doupravit zvuk na potřebnou délku.

Pokud uživatel touží po dokonalé reportáži i po zvukové stránce, pak musí provést úpravu zvuku v externím zvukovém editoru (např. Sound Studio 2). Znamená to vyexportovat reportáž do QuickTimu a zvukovou stopu upravit v editoru. Nejčastěji se provádí tzv. normalizace, která zesílí určitý úsek zvukové sekvence na určitou úroveň.

Normalizace se vždy provádí podle nejvyšší úrovně hlasitosti ve vybrané části – tzn. že pokud bude vybrána část zvuku s nízkou úrovní spolu s částí zvuku s vysokou úrovní, pak pravděpodobně nedojde k dorovnání hladin nízké a vysoké úrovně zvuku. Po provedení všech úprav v externím editoru se výsledný zvuk, který nesmí být oproti původnímu zvuku v žádném případě krácen, uloží do formátu AIFF a naimportuje zpět do iMovie.

Finalizace

Jako finalizaci je možné zvolit uložení reportáže zpět na videopásek do kamery, uložení do QuickTimu nebo připravit pro iDVD. Předtím je nutné vypnout zvukové stopy obsahující původní zvuk reportáže a ponechat zapnutou zvukovou stopu s upraveným zvukem.

Upozornění závěrem

Nikdy nemazejte obsah koše dřív než bude reportáž hotova. iMovie umožňuje v případě přítomnosti originálních datových souborů každou rozdělenou sekvenci obnovit do plné délky originální sekvence (obnovení média klipu). V případě, že se rozhodnete koš přeci jen vysypat, počítejte s tím, že iMovie bude muset pracně přepočítat všechny použité sekvence, uložit je do nových samostatných souborů a nepoužité části nenávratně smaže. Funkce automatického rozdělení scén do samostatných částí funguje pouze u záznamu s vloženým time kódem. Nikdy vám nebude fungovat při grabování externího videozáznamu skrz kameru. iMovie vytváří maximálně 2GB soubory – pokud budete zaznamenávat například přímý přenos, pak se po zaplnění této velikosti vytvoří automaticky nový datový soubor.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jak dostanu zaznam do stroje

Autor: Vlasta Muž

Založeno: 01.04.2003, 13:28
Odpovědí: 0

Strihem videa bych se chtel zajimat (prozecatek okrajove) ale zatim mi neni jasna zakladni vec: jak dostnu do pocitace zaznam z kamery. Mam sice digitalni kameru ale ne zrovna profi, zrejme je to otazkou vhodneho kabelu, tedy jaky pouzit vystup na kamere a jaky vstup na Macovi. Jestli pletu paty pres devaty tak me prosim opravte, jestli to tak nejak je tak jak?
Dik Vlasta

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak dostanu zaznam do stroje

Autor: David Langr Muž

Založeno: 01.04.2003, 15:19

Pro přenos videozáznamu z digitální kamery (jakékoliv, pokud ho kamera obsahuje) se používá speciální konektor DV (in/out). Některé kamery jej mají obousměrný, jiné jen pro výstup. Např. u starších modelů D8čkových kamer Sony bylo možno provést odblokování IN funkce. Do MACa se pro vstup používá fire-wire konektor (obdélníkový tvar na jedné straně zaoblený). iMOvie a další SW si už připojenou kameru sami naleznou na FW sběrnici. Propojovací kabel je běžně na trhu a byl také přímo dodáván k vybraných modelům počítačů Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak dostanu zaznam do stroje

Autor: micker Muž

Založeno: 06.04.2003, 09:51

doporucuju knizku z mujmac, je tady na strance vlevo nahore, "Digitální video krok za krokem" a nebo co se tice jenom PC tak letosni casopis CHIP cislo 3, tam bylo taky docela dost informaci

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak dostanu zaznam do stroje

Autor: David Langr Muž

Založeno: 06.04.2003, 11:01

Konkrétně požadovaný kabel nese označení FireWire Cable 6/4 a jeho cena se pohybuje okolo 550 Kč bez DPH. Délka se pohybuje od 2 do 6 metrů a nemá cenu kupovat kratší. Originál Apple kabel je asi 2x dražší. U prodejců Sony je zas nutné požadovat kabel pro tzv. i.Link (což je jejich označení pro Fire-Wire). Existuje také kabel 6x6, ale ten je určen pro propojení externích FW zařízení.

Odpovědět na příspěvek

analogova kamera

Autor: Lukas Muž

Založeno: 01.04.2003, 13:52
Odpovědí: 0

A me by zajimalo, jak lze dostat do pocitace analogovy zaznam z "normalni" Sony videokamery - pasek Hi8.

Pouzivam iBook SE 366MHz (starsi typ, modro-bily) s kompozitnim AV konektorem, ale ten bude asi jen na digi kamery, ne?

Diky za rady. Lukas

Odpovědět na příspěvek

RE: analogova kamera

Autor: David Langr Muž

Založeno: 01.04.2003, 15:44

Z popisu kamery přímo nevyplývá, o jaký typ se jedná. V případě, že se jedná o digitální kameru označenou jako D8 nebo miniDV, pak postačí analogový záznam uložený na kazetě Hi8 vložit do digitální kamery a přehrát resp. naimportovat do počítače pomocí DV kabelu (toto platí v případě, že digitální kamera umožňuje přehrávání analogového záznamu). V případě analogové kamery Hi8 se nabízejí dvě varianty. A) propojit Hi8 kameru přes cinch AV kabely do digitální kamery a "skrz" tuto kameru naimportovat do počítače. B) zakoupit externí analogovědigitální převodník (např. Canopus ADVS100 za 9.990 Kč bez DPH), který se připojuje k počítači přes DV (firewire) kabel.
V případě Vašeho iBooku si ověřte jaký typ počítače vlastníte. Nejstarší model iBooka podle databáze by ani neměl obsahovat kompozitní AV konektor, vyšší modelová řada z podzimu 2000 už byla vybavena jak Fire-Wire konektorem, tak i kompozitním AV konektorem. Ten je ovšem určen pouze pro výstup videa.
Poznámka na závěr: pro grabování analogového záznamu přes digitální kameru je nutné mít odblokovanou IN funkci.

Odpovědět na příspěvek

clanek

Autor: J2930 Muž

Založeno: 08.04.2003, 12:38
Odpovědí: 0

Je dobre ze byl napsan tento clanek. Je dostatecne podrobny i pro laika. Ted si jen prat, aby se takovych del narodilo vice. Myslim, ze prave podrobne informace o laickych programech pomuzou rozsirit Macovskou komunitu - ukazi vcem je prava sila Applu. Zbyva doufat, ze i ceny iMacu v ceskych zemich budou casem :-) na urovni finacnich moznosti laickych domacich uzivatelu...

Odpovědět na příspěvek

iMovie3 problemy

Autor: Dusan Neumann Muž

Založeno: 12.04.2003, 06:46
Odpovědí: 0

Muze mi nekdo poradit jak donuti iMovie3, aby bylo tak stabilni jako je "2' pod OS9.2?
Mne se porad sype "iMovie unexpectadly quited" snad po dvou minutach pouzivani. Imovie2, ac mu chybi hodne rafinovanosti, unguje spolehlive, daleko rychleji pod OS9.2

Odpovědět na příspěvek

RE: iMovie3 problemy

Autor: David Langr Muž

Založeno: 13.04.2003, 01:44

Apple údajně iMovie 3 vyrobil velmi horkou jehlou. Jediná možnost je počkat na update této verze nebo používat iMovie2 pro X.

Odpovědět na příspěvek

nemuzu nainstalovat iMovie

Autor: K2 Muž

Založeno: 27.04.2003, 08:15
Odpovědí: 0

Mám P4 1800 a Windows XP Prof.Stáhnul jsem si z netu iMovie 3
a nemůžu ho nainstalovat protože windows nezná vůbec formát ve kterém jsem to stáhnul iMovie3.dmg.bin Chtěl bych se zeptat jestli na to je nějaký jiný program má to 82 Mb přece jsem to nestahoval zbytečně

Odpovědět na příspěvek

RE: nemuzu nainstalovat iMovie

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 27.04.2003, 11:29

iMovie 3 je urcene pouze pro pocitace Apple Mac s operacnim systemem Mac OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: nemuzu nainstalovat iMovie

Autor: David Langr Muž

Založeno: 27.04.2003, 20:30

Jak už napsal Martin Lér - iMovie je bohužel jen pro Mac OS. Pro příznivce Windows XP lze odkázat pouze na produkt Windows Media Maker 2, který je obdobou iMovie. Bohužel není tolik intuitivní jako iMovie. Má ovšem i své výhody - celkem rychle exportuje do rozšířeného formátu (microsoftího) WMV (Windows Media Video). Verze 9, oproti předešlým verzím, má celkem slušnou kopresi při zachování kvality obrazu (viz internetová televize). Pokud se nepletu, tak pro Macy je funkční tento formát taky, ale jen ve verzi 7.

Odpovědět na příspěvek

Analogova kamera

Autor: zdenek Muž

Založeno: 09.10.2003, 04:06
Odpovědí: 0

mam nainstalovaný XP profesional.Jak dostanu videozaznam / analog kamera 8XR/ do PC.,mam pinaekl 8 / strih. program , len na dig kameru,ide to vubec,neni nato nejaky spusob?
Diik za pomoc!

Odpovědět na příspěvek

RE: Analogova kamera

Autor: David Langr Muž

Založeno: 09.10.2003, 08:40

Z Vašeho popisu není jasné jaké vstupní zařízení používáte - pokud ale máte jen střihový program od Pinacle, pak ještě musíte mít nějaký digitalizační převodník (například ADVC-50 od Canopusu <http://www.syntex.cz/p
rodukty/canopus/produkty.
htm&g)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Analogova kamera

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 11.10.2003, 11:27

Moc dik za odpoved.To bude asi lepsi koupit dig.kameru. Ja mam Sony 8XR./ analog./ No a v neposlení rade jsem uplny amater a novic co sa týče PC.

Odpovědět na příspěvek

JVC GRD - 70

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 29.04.2004, 16:28
Odpovědí: 0

Zddravim, chcem sa spytat, kto ma skusenosti s horeuvedenou kamerou a vsetko co s nou suvisi. Teda co sa tyka prace s Pinacl studiom. Mam taky problem , ze toto studio mi neprihlasuje kameru. Kde moze byt problem??? Teda ako som to prvy krat nainstaloval tak vsetko islo bezchybne. Na druhy krat ju uz neprihlasoval PC, - kameru. Prijme ju len zvukovo teda gong. A vypise ze zariadenie nie je pripojene. Diik za radu!!!!

Odpovědět na příspěvek

titulky

Autor: anna Muž

Založeno: 15.10.2006, 15:53
Odpovědí: 0

program Imovie :nevite jak přidám nějaký text k fotce? At dělám cokoliv APPLY mi zůstává stále zašedlé a ne jde zmáčknout.

Odpovědět na příspěvek

RE: titulky

Autor: David Langr Muž

Založeno: 15.10.2006, 17:21

Nejdříve naimportujte fotku (ve formátu GIF, JPEG, PICT) - iMovie si z ní vytvoří klip a uloží ho do zásobníku klipů, vy jej přetáhněte na časovou osu, přepněte se do nabídky titulků, napište titulek a následně přetáhněte ikonu titulku na začátek klipu fotky. iMovie titulek vloží přes klip. Toť vše.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: